1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - A törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Báró Bottlik István

469 kon már díjakat nyernek. Gazdasági vonatkozású cikkeket írt szak­lapokba és napilapok részére is. Egy ideig tagja volt a Hevesvártme­gyei Gazdasági Lap szerkesztőségének. A felsőház megalakulásakor 1927-ben Heves vármegye törvényhatósági bizottsága megválasz­totta felsőházi tagjának. A felsőházban egyízben mint korelnök is működött. Heves vármegye törvényhatósági bizottságának örökös tagja, a közigazgatási bizottságnak és a kisgyűlésnek választott tagja. Több pénzintézet és agrárvállalat vezetőségében is helyet foglal. Tulajdonosa a Ferenc József-rend tiszti keresztjének, a Magyar Érdemrend középkeresztjének, kétízben nyerte el Őfelsége legmagasabb elismerését. Tulajdonosa a bronz katonai érdemrend­nek, a jubiláris emlékéremnek a fegyveres erő részére, a katonai jubileumi keresztnek, a Mária-keresztnek, a szuverén katonai Mál­tai Lovagrend magisztrális keresztjének, a francia becsületrend lovagja, a jeruzsálemi Szent Sír Rend nagykere»sztese és tulajdonosa a parancsnoki keresztnek is a csillaggal, tulajdonosa továbbá a német és a bolgár hadi emlékkeresztnek és érdemrendnek. Báró Bottlik István (Borsod vármegye) 1879-ben született Tibolddarócon. Refor­mátus, nős, földbirtokos ,volt földművelésügyi államtitkár. A budapesti egyetemen tett állam­tudományi államvizsgát. Tanulmányainak el­végzése óta gazdálkodik és nagy szerepet visz a megyei életben. A mezőkeresztesi kerületet, amely már 26 éves korában megválasztotta, két cikluson át képviselte függetlenségi, majd alkot­mánypárti programmal. 1914 augusztusában be­vonult katonának és kapitányi rangban szolgált, 1917 júniusában az Esterházy-kormány földművelésügyi államtit­kára lett és tisztségét a forradalom kitöréséig tartotta még. A köz­élet terén szerzett érdemei elismeréséül a király 1917 szeptemberé­ben bárói rangra emelte. A bolsevizmus és az ellső nemzetgyűlés idején megszállt területen fekvő birtokán tartózkodott. A második nemzet­gyűlésben pártonkívüli programmal képviselte a mezőkövesdi kerületet, de 1926-ban a frankhamisítással kapcsolatos politikai harcok idején Bethlen István grófhoz csatlakozott. Az 1927. évi országgyűlésben az egységespárt programjával képviselte régi kerületét, mandátumáról azonban lemondott és ekkor Borsod vármegye felsőházi taggá válasz­totta meg. Amikor felsőházi tagsága kisorsolás folytán megszűnt, 1932-ben újina felsőházi taggá választották. Az alsódabasi reformá­tus egyházmegye gondnoka. A közgazdasági életben is előkelő sze­repet tölt be.

Next

/
Oldalképek
Tartalom