1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - A szervezetek és intézmények által választott felsőházi tagok - Schmidt Richárd - Dr. Szent-Györgyi Albert

541 tanulmányokat végzett, majd L. Michaellissel dolgozott Berlinben. Innen egy évre Hamburgba költözött, ahol a Tropenhygenisches Inisti­tutban folytatott önálló kutatásokat. Majd a hollandiai Leidenben a gyógyszertani intézet adjunktusa volt, két évvel később pedig az akkor H. J. Hamburger vezetése alatt álló Grooningeni physio­lógiai intézet tagja lett. Az intézetben mint egyetemi magántanár működött és biochemiát adott elő. Négyéves itt tartózkodását csak néhány hónapra szakította meg, amíg mint a Medical Research Concil vendége Londonban dolgozott. Hollandiából Cambridgebe ment, ahol a biocbémiai intézetben működött, majd egy évre átment Amerikába s ott Rochesterben folytatta kutatásait E. C. Kendall biochémiai intézetében. Amerikai tartózkodását nagy körutazással zárta le, utána rövid időre visszatért Cambridgebe s innen került 1930-ban Szegedre, mint a Ferenc József tudományegyetem orvosi karán a vegytani tanszék tanára. A vallás- és közoktatásügyi miniszter az 1935—36. tanévtől kezdve az orvosi vegytani tanszék vezetésén kívül ugyanennek az egyetemnek természettudományi és matematikai tanán az organikus és gyógyszerészeti kémiai tanszék vezetésével is megbízta. A Ferenc József tudományegyetem orvosi karának az 1934—35. tanévben dékánja, majd az 1935—36. évben prodékánja volt. Az egyetem 1938 március 25-én mint az orvosi Nóbel-díj nyertesét, díszdoktorává avatta, 1939-ben pedig meg­választotta felsőházi tagjának. Széleskörű tudományos irodalmi munkásság fűződik nevéhez, munkáinak legfőbb tárgya a biológiai oxydátiók mechanizmusa. C-vitamin kutatásai világszerte becsült nevet szereztek részére éa a magyar mezőgazdaság addig is nagyra­értékelt termékeinek, a paprikának csak fokozták hírnevét. Több mint száz tudományos dolgozatának nagyrésze angol és német tudo­mányos szaklapokban jelent meg. 1935 tavaszán a physiológiának úgynevezett vendégtanára volt az amerikai Harvard-egyetemen, 1938 szeptemberétől 1939 februárjáig pedig a Iiegei egyetemen mint a Eranqui tanszék tulajdonosa tartott előadásokat. Ezenkívül nagyobb előadásokat tartott még Parisban, Zürichben, Koppenhágá­ban, Stockholmban, Amsterdamban, Wieisbadenben, Bruxellesben, Genfben, Louwenben és Berlinben. A Corvon-koszorú és a Clark Bernard-érem tulajdonosa. A Magyar Tudományos Akadémia ren­des tagja, a párizsi Société Phylomatique, a Société de Biologie, a hallei Akadémia és a Biologische Gesellschaft tagja, a Jugoszláv Orvosegylet és a Finn Doudecim Orvosi Társaság tiszteleti tagja; az Országos Természettudományi Tanácsának intézőbizottsági és rendes tagja ; a külföldi magyar kollégiumok kuratóriumának tagja ; a Magyar Élettani Társaság titkára; azs Országos Felsőoktatási Tanács biológiai és orvostudományi szakosztályának és a Magyar Biológiai Kutatóintézeti Tanácsnak kinevezett, az Országos Ösztöndíj­tanács meghívott tagja és a szegedi Természettudományi Kutatási Bizottság elnöke.

Next

/
Oldalképek
Tartalom