1935–1939. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. 1935–40. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1940.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A vármegyei és városi törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Somssich Miklós - Dr. Schober Béla

109 zetgyülési képviselővé választotta a csepregi kerület. Később azonban csatlakozott az egységespárthoz. Tagja Sopron vármegye törvény­hatósági és közigazgatási bizottságának. Somssich Miklós (Somogy vármegye törvényhatóságának választottja) 1 1876-ban született a somogymegyei Sárdon. Római katolikus, földbirtokos. A középiskolát a piaristák fővárosi gimnáziumában végezte. A budapesti tudományegyetemen államtudományi államvizsgát tett s utána a magyaróvári gazda­sági akadémián szerzett gazdászoklevelet. Tanul­mányainak befejeztével átvette sárdi birtoká­nak vezetését, 1899 óta vezeti gazdaságát s te­vékeny szerepet visa vármegyéjének életében. Örökös tagja a vármegye törvényhatósági bi­zottságának, tagja a közigazgatási bizottságnak és a kisgyűlésnek. Elnöke a Somogymegyei Gazdasági Egyesületnek. Dr Schober Béla (Baja város törvényhatóságának választottja) 1867-ben született Budapesten. Római kato­likus, udvari tanácsos, a Magyar Nemzeti Bank volt vezérigazgatója. Lipcsében és Budapesten hallgatta a jogot, a jogtudori diplomát a buda­pesti egyetemen szerezte meg. 1892-ben letette az ügyvédi vizsgát, de önálló ügyvédi gyakorlatot nem folytatott, hanem mint ügyész, később mint igazgatóhelyettes különböző jelzálogintézetek­nél működött. 1895-ben mint ügyvezető-igaz­gató a Magyar Agrár- és Járadékbank jogi, jel­zálogi és vasúti osztályának élére került. 1916-ban a Pénzintézeti Központ ügyvezető-igazgatójának hívták meg s egy évre rá kinevez­ték az intézet vezérigazgatójává. 1920-ban mint a kormány megbí­zottja résztvett a brüsszeli pénzügyi tanácskozáson. 1921-ben állam­titkári rangban átment a pénzügyminisztériumba. Egy év múlva a békeszerződés rendelkezései következtében létesített felülvizsgáló és kiegyenlítő hivatal elnöke lett s e minőségben Londonban, Rómá­ban s Parisban több ízben vett részt a kormány megbízásából pénz­ügyi tárgyalásakon. Az önálló Magyar Nemzeti Banknak megalaku­lásakor vezérigazgatója lett s 1935-ben vált meg tőle, amikor a kor­mányzó az I. osztályú Magyar Érdemkeresztettel tüntette ki. Publi­cisztikai tevékenysége igen széleskörű, mint egyik legtekintélyesebb pénzügypolitikusunknak, a belföldi és külföldi lapok áliandóan közlik cikkeit. Alelnöke a Pesti Lloyd Társulatnak.

Next

/
Oldalképek
Tartalom