1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.

A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A vármegyei és városi törvényhatóságok által választolt felsőházi tagok - kiscsoltói, balassagyarmati és kékkői Ragályi-Balassa Ferenc báró - Rakovszky Endre dr.

112 kiscsoltói, balassagyarmati és kékkői Ragályi-Balassa Ferenc báró (Borsod-Gömör és Kishont vm. tvh.-nak választottja). 1864-ben született a gömörmegyei Ragályoson. Ref., nös, földbirtokos. Atyja is földbirtokos volt. Gimnáziumi tanul­mányait Bécsben és Vercy-ben (francia-Svájc) végezte s Budapesten tett érettségit. A jogot is Budapesten hallgatta. Anyanyelvén kivül a német és francia nyelvet beszéli tökéletesen. Tanulmányútjai során bejárta Ausztriát Olasz-, Német-, Angol- és Franciaországot, továbbá Belgiumot, Tu­niszt és Algírt. Politikával nem igen foglalkozott, hanem a gazdálkodásnak szentelte minden idejét s emellett rend­kívül élénk tevékenységet fejtett ki a református egyház életében, a tiszáninneni egyházkerület ügyeiben. A gömör­tornai református egyházmegye gondnoka. Elsöizben tagja a törvényhozásnak. Borsod-Gömör és Kishont vármegye kül­dötte be a felsőházba. Rakovszky Endre dr. (Abauj vm. törvényhatóságának választottja.) 1861-ben született Györkén, Abauj vármegyében. Volt főispán, nyugalmazott miniszteri tanácsos. Jogi tanulmányait a budapesti tudományegyetemen végezte el. 1883-ban sze­rezte meg az államtudományi doktorátust. Ezután Abauj vármegye szolgálatába lépett s pályáján fokozatosan előre­haladva, 1899-ben alispán lett. Hét évig töltötte be e tisz­tét. A koalíció uralomra jutásakor, 1906-ban Abauj vármegye és Kassa város főispánja lett, de még ez év végén be­rendelték a belügyminisztériumba, ahol miniszteri tanácsosi rangban a vármegyei osztály élére került. Itt teljesített szol­gálatot 1914-ig, amikor nyugalomba vonult. Munkásságának elismeréséül a Lipót-rend lovagkeresztjét kapta. A háború idején a Vöröskereszt Egyesület helyettes főmegbizottja volt s érdemeinek elismeréséül a II. oszt. polgári hadiérdemkereszt­tel és a Vöröskereszt II. oszt díszjelvényével tüntették ki. 1924­ben újból főispánná nevezték ki s ekkor 1926-ig állott Abauj­megye élén. Számos község díszpolgárrá választotta meg. A törvényhozásnak elsöizben tagja. Abauj vármegye törvény­hatósága küldötte be a felsőházba, mely egyhangúlag ház­nagyává választotta meg.

Next

/
Oldalképek
Tartalom