1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - szilágyi Benárd Ágoston dr.

202 szilágyi Benárd Ágoston dr. (Budapest L, kt.) 1880-ban született Budapesten. Itt végezte elemi és közép­iskolai tanulmányait, utóbbit a piaristáknál. A budapesti tudomány-egyetemen az orvosi oklevelén kívül a műtő­és egészségtaníanári oklevelet szerezte meg. Kétszer beutazta Európát, hosszabb ideig tartózkodott Bécsben, ahol Lorenz professzort hallgatta, hogy orthopaediai tanulmányait kiegészítse. Kora ifjúságától kezdve a keresztény, nemzeti és szociális gondolat harcosa volt. Az egyetemen vezető szerepe volt a kereszt-mozgalom­ban. A magyarországi Rokkant- és Nyugdíj-Egyesület, a Keresztény Nőtisztviselők Országos Szövetsége és a Széchenyi Szövetség vezetőségébe választotta meg ezirányú működéseért. Orvosi pályáját a belgyógyászati klinikán kezdte, majd két évig a sebészeti klinikán Dollinger professzor oldalán dolgozott. Később a Munkás­biztosító Pénztár I. kerületi orvosa, majd sebész­főorvosa lett. Mint orvos szolgálta végig a háborút ós hosszabb időt töltött a fronton, amiért kitüntetésben is részestilt. A Károlyi-uralom idején detektivekkel figyel­tették, gyűléseit szétzavarták és a bolsevizmus alatt, állandóan üldöztetve, menekülnie kellett. A kommün bukása után a Budapesti Kerületi Munkáspénztárnak igazgatója lett miniszteri tanácsosi címmel, majd a Huszár­kormány alatt a népjóléti minisztériumnak adminisztratív államtitkára. A Simonyi-Semadam-kormányban népjóléti miniszter lett és ebben az állásában majdnem másfél éven át megmaradt. Minisztersége alatt számos törvény­javaslat készült el. így a munkásbiztosítás reformjáról szóló, a hadirokkantak, hadiözvegyek és hadiárvák ellátásáról szóló, a gyógyszerészügyi és a közegészség­ügyi törvényjavaslat. A magyar kormány megbízásából a gyászos emlékezetű 1920 június 4-én Drasche-Lázár Alfréd államtitkár kíséretében ő írta alá a trianoni békeszerződést. Kora ifjúságától fogva rendkívül élénk tevékenységet fejt ki a keresztényszocialista mozgalmak­ban. A niult nemzetgyűlésbe a budapesti V. kerület választotta meg a Keresztény Nemzeti Egyesülés pro­grammjával. A keresztény nemzeti politikát tollal is szolgálja és egyik legszorgalmasabb publicistája A Nép című napilapnak. A mostani választások alkalmával a

Next

/
Oldalképek
Tartalom