1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - széki gróf Teleki Pál dr.

406 íika mellett foglalt állást, ami a kormányt támogató pártok általános tetszésével találkozott. Augusztus 5-én letárgyal­ta tta^ és elfogadtatta a kormányzó jogkörének kiterjesztésé­ről szóló törvényjavaslatot. Nov. 13-án tárgyalta a nem­zetgyűlés a trianoni békeszerződés becikkelyezéséről szóló törvényjavaslatot, amely alkalommal Huszár Károly elő­adó a magyar nemzetgyűlés tiltakozó deklarációját ter­jesztette elő. A pártok szónokainak és a nemzetiségek kép­viselőinek felszólalása után Teleki Pál gróf bejelentette, hogy kénytelen a békeszerződésért vállalni a felelősséget és azért vád alá helyezési indítványt tesz önmaga ellen. Az indítvány nagy meglepetést keltett a Házban, de meglepte a kormány tagjait is, akik azonnal tanácskozásra ültek össze és Tomcsányi Vilmos Pál, akkori igazságügymi­niszter útján kérték a nemzetgyűlést, hogy a kormány összes tagjait helyezze vád alá. A Ház úgy a miniszterel­nök, mint a kormány tagjainak vád alá helyezését mel­lőzte. A nemzetgyűlés november 15-iki ülésén Teleki Pál miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány a ratifikáció után beadta lemondását, a kormányzó azonban ezt nem fogadta el. 1920 december 1-én a nemzetgyűlés Korányi Frigyes bálró pénzügyminiszter ellenzése dacára elfogadta • Ereky Károly egy határozati javaslatát, amire Korányi pénzügyminiszter beadta lemondását. Ugyanekkor a Te­leki-kormány is demisszionált, a kormányzó azonban december 13-án újból megbízta Telekit a kormányalakítás­sal. December 17-én mutatkozott be az uj kormány a nem­zetgyűlésen. Ebben a kabinetben három uj miniszter fog­lalt helyet és pedig Hegedűs Lóránt pénzügyminiszter, Be­litska Sándor honvédelmi miniszter és Hegyeshalmy Lajos kereskedelemügyi miniszter. 1920 december végén Teleki Pál gróf tárgyalásba bocsátkozott a moszkvai szovjetkor­mánnyal, hogy megmenthesse az ott visszatartott több ezer főnyi hadifogoly magyar túszt, akiket a bolsevikiek legyil­kolással fenyegettek meg arra az esetre, v ha a halálraítélt budapesti népbiztosokat kivégeznék. E tárgyalások alap­ján adtuk át később Oroszországnak a népbiztosokat, ami­vel szemben sikerült megmenteni az Oroszországban éve­ken át szenvedő hadifoglyokat. 1921 februáir 3-án Teleki Pál gróf azt indítványozta a kormányzó párt értekezletén, mondja ki a párt, hogy a királykérdés felvetését nem tartja időszerűnek. Ezzel szemben a párt ' Simonyi-Sema-

Next

/
Oldalképek
Tartalom