1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.
VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - széki gróf Teleki Pál dr.
407 dam Sándor indítványát fogadta el, mely szerint a pálrt á pragmatica sanctiót megszűntnek tekinti" és a szabad királyválasztás elvi alapján áll. A párthatározattal szemben a nemzetgyűlés másnap a királykérdésben bizalmat szavazott a kormánynak, mindazonáltal Teleki Pál gróf, Vass József, Hegycshalmy Lajos és Benárd Ágost miniszterek negyvenedmagukkal kiléptek a kormányzópártból. A kormánypárt bomlása után Teleki Pál gróf haladéktalanul hozzálátott egy uj egységes pálrt létrehozásához, amely a királykérdés kikapcsolásával alakulna meg. Ennek a pártnak létrehozása ugyan nem sikerült, a kormányt támogató pártok azonban szövetségre léptek és már február 23-án meg is tartolták együttes értekezletüket Teleki Pál gróf miniszterelnök elnöklésével. Teleki ekkor egy párthoz sem csatlakozott és ettől fogva pártonkívüli maradt. 1921 máirciusában Teleki Pál gróf miniszterelnök és Gratz Gusztáv külügyminiszter gazdasági tárgyalásokat kezdett a csehekkel és a Lajta melletti Bruckban találkoztak Benes cseh külügyminiszterrel és Hotovec cseh kereskedelemügyi miniszterrel. E tárgyalásnak nagy diplomáciai jelentősége az, hogy ez volt az elsö tanácskozás a magyar kormány és a kisantant egyik állama között. 1921 áprilisábar az ö miniszterelnökségének idejére esett néhai IV. Károly király elsö visszatérési kísérlete. Teleki akkor gróf Sigray Antal ivánczi birtokán vadászott. Telefonon hívták Szombathelyre, azzal a hírrel, hogy a király odaérkezett. Vass József akkori kultuszminiszterrel együtt igyekezett rávenni a királyt az azonnali visszatérésre, de mivel IV. Károly király minden áron beszélni kívánt a kormányzóval, ennélfogva lehetővé tette neki az utat Budapestre, A királyt megelőzve, jelentést akart tenni a kormányzónak, outódefektus következtében azonban lekésett, ugy hogy a király előbb érkezett Budapestre, mint a miniszterelnök, Teleki Pál grófnak a király elutazásálról szóló bejelentése után Gratz Gusztáv akkori külügyminiszter is nyilatko,zott a nemzetgyűlésen a király visszatérési kísérletéről. Beszéde a Kisgazdapárton olyan visszatetszéssel találko* zott, hogy a párt nemcsak a külügyminiszter, hanem Teleki Pál gróf miniszterelnök lemondását is követelte. Teleki Pál gróf ekkor nem adta be lemondását, hanem — mint ö mondotta — a kormány állására vonatkozóan jelentést tett a kormányzónak. Ugyanekkor ismét tárgya-