1906–1910. évi országgyűlés A magyar országgyülés. A főrendiház és a képviselőház tagjainak életrajzi adatai. Budapest, 1906.

Főrendiház - II. A latin és görög szertartású római katholikus egyháznagyok - Prohászka Ottokár - Zichy Gyula gróf - Krapáć János

0 szónok. Egyházi és alkalmi beszédei három vaskos kötetben összegyűjtve jelentek meg. Prohászka Ottokár, székesfehérvári r. k. püspök. Nyitrán, 1858. október 10-én született. Iskoláit Losonczon, Nyitrán, Kalocsán és Esztergomban végezte, ahol 1875-ben érettségi vizs­gálatot tett. Ezután hét éven át filozófiát és teológiát tanult Rómában a Collegium Germanico-Hungaricumban. Hazatérve, 1882-ben az Esztergom-belvárosi plébánián káplán lett. Még ugyanezen évben Simor János herczegprimás az esztergomi pap­nevelő-intézet tanárává nevezte ki. 1886-ban teológiai tanár, 1890-ben pedig a szeminárium lelki igazgatója lett. 1904-ben a budapesti tudományegyetem hittudományi karán rendes tanárrá neveztetett ki és végül 1905. november 17-én Városy Gyula kalocsai érsek utódjául székesfehérvári megyés püspökké nevezte ki a király. Prohászka Ottokár dr. egyike a legkiválóbb magyar egyházi szónokoknak. Szentbeszédei, egyházirodalmi czikkei min­denkor általános és nagy feltűnést keltettek. (Székesfehérvár). Zichy Gyula gróf, pécsi r. k. püspök. Nagylángon, 1871. november 7-én született. A papi pályára lép­vén és teológiai tanulmányait befejezvén, pályáján rohamosan emelkedett. Mint a pápa Ő Szentségének káplánja, később való­ságos és szolgálattevő kamarása, huzamosabb ideig az örökváros­ban élt. Ez időben, 1901-ben tagja volt annak a küldöttségnek, amelyik a prágai herczegérseknek és a krakói herczegpüspöknek a biborosi kalapot hozta Rómából. Mint a Bules melletti Szent­Mártonról nevezett czimzetes apátot és pápai kamarást 1905. október 17-én Ö Felsége pécsi megyés püspökké nevezte ki. (Pécs.) Krapáé János, nándorfehérvári és szemendriai felszentelt püspök 1838-ban született. Teológiai tanulmányait a budapesti egyete­men fejezte be, s itt avattatott doktorrá is. Nándorfehérvári és szemendriai felszentelt püspökké történt kineveztetése előtt a zágrábi káptalan tagja volt. 1896-ban a III. osztályú vaskorona­renddel tüntettetett ki. Előadója az érseki szentszéknek és a házassági bíróságnak. Főpásztori hivatását példás hazafisággal tölti be. (Zágráb.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom