Károlyi Zsigmond - Nemes Gerzson: Szolnok és a Közép-Tiszavidék vízügyi múltja II. rész, A rendszeres szabályozások kora (1846-1944) (Vízügyi Történeti Füzetek 9. Budapest, 1975)

2. A Közép-Tisza szabályozása - 2.2. Ármentesítések, árvizek, árvízvédelem - 2.2.1. A töltések kiépítése (A ,,sürgős munkálatok" időszaka 1846—1879)

40 000 kh - nyi (23 100 ha) területet. Ezen a szakaszon a csatlakozó töltést 1879/1880­ban építették meg. (A következő évtizedekben a társulat tevékenysége egyre inkább a belvízrendezés te­rére tolódott át.)* A kecske—alpári öblözet érdekeltségei 1851-ben kiváltak ugyan a He­vesi Társulat szervezetéből, de a tervezett külön tevékenységet nem tudták megkezdeni, s egyletük, kormányintézkedésre, 1859-ben fel is oszlott. A társulatot 1863-ban szervezték újjá Szolnok—Csongrádi Tiszajobb­parti Társulat (9.) néven, és töltését az ínségkölcsön felhasználásával építet­ték meg 1866-ban. (A szükséges zsilipekre azonban nem áldoztak s az ál­* Nem csupán kultúrtörténeti érdekességként, hanem a Tisza-szabályozás munkáját kísérő általános érdeklődés megnyilvánulásaként is, itt kell megemlítenünk, hogy Jókai Mór ,,Az új földesúr" c. regényének szinteréül a Közép-Tisza jobb partján, az akkori Jászkíséri Tisza-szabályozási Külön Egylet területét válasz­totta, melynek gátjai éppen ekkora (1859-re) épültek ki. A régi és az új földesúr birtokát elöntő képzelt árvíz leírásánál pedig az 18ó0. évi árvíz tapasztalatait használta fel. („Képzelt" árvizet ír le, mert ez évben nem a jobb parton, hanem a bal parton, a fegyverneki öblözetben volt töltésszakadás. Az általa elképzelt és leírt jobb parti elöntés, ha nem is pontosan úgy, de később valóban bekövetkezett.) Bár a leírást a regény cselekménye irányítja, Jókai valóságlátására jellemzően, sok reális mozzanatot tartalmaz. Bemutatja, hogy az árvíz, megemelkedett szintje miatt, korábban biztonságos területeket is ve­szélyeztet (260. p.), ismerteti az árvízvédekezés egyes mozzanatait (266. p.) és beszél a vállalkozók felelőt­lenségének veszélyes következményeiről — jelen esetben a zsilipeknél használt cölöpök (cölöprács-alapozás!) anyagával való takarékoskodás példáját említve (267. p.) . . . s. i. t. (A jelzett lapszámok az 1963. évi kritikai kiadásra vonatkoznak.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom