Új Szó, 1971. május (24. évfolyam, 102-127. szám)

1971-05-06 / 106. szám, csütörtök

17 ország 119 kerékpárosa Varsában Ma rajtol a Békeverseny 24. évfolyama Elérkezett az amatőr kerékpározás legnagyobb ünnepe: Var­sóban ünnepélyes keretek között indítják útjára a 17 ország 119 kerékpárosát, akik május 6-tól május 21-ig eldöntik egy­más között, hngy ki nyeri a népek barátságának jegyében le­bonyolításra kerülő Rékeverseny 24. évfnlvamít. Antinl már emiitettük, a rajt a lengyel fővárosban les/ majd a baráti NDK területén folytatják küzdelmüket az országutak néma porfelhőlovagjai. A cél a Dukla Praha stadionjában lesz május 21-én. A rajinál a következő országok versenvzőivel találkoz­hatunk: Anglia, Lengyelország, Svájc. Csrhs^'nvákia. Algéria, Finnország, a Szovjetunió, Belgium. Dánia. NDK Bulgária. Ro­mánia. Norvégia. Olaszország, Magyarország. Franciaország és Marokkó. KIK AZ ESÉLYESEK? A kerékpározásban, akárcsak több más sportágban, nehéz előre megjósolni a győzteseket, mert nincs olyan kézzelfogható időeredmény, vagy olyan telje­sítmény, amit méterre, centimé­terre mérnek, s így csak na­gyon kicsiny az összehasonlítá­si alap. S ha ráadásul ínég nem is nagyon versenyeztek egymás ellen az utóbbi eszten­dőben az egyes országok ke­rékpárosai, akkor csakugyan nincs nagy összehasonlítási alap. Meg különben is a kerék­pározásban nemcsak a lábak és a tüdő játszik nagyon fontos szerepet, hanem a taktika is. Mégis kik pályáznak a legna­gyobb esélyekkel a babérokra, illetve a személygépkocsira, amely a Békeverseny végső győztesére vár? Nem kell kü­lönösebb jóstehetség ahhoz, hogy elsősorban a tavalyi győz­tesekben, a lengyelekben lás­suk az első számú esélyeseket. Nemcsak azért, hogy az elmúlt esztendőben olyan biztosan vé­geztek az élen mind a csapat­versenyben, mind az egyéniben, hanem elsősorban azért, meri Hanusik kivételével a tavalyi győztes gárda próbál az Idén „duplázni". S ha emlékezünk tavalyi erőteljes, taktikus „brin­gázásukra". akkor feltétlenül az esélyesek között kell emleget­nünk a Békeverseny minden ed­digi évfolyamában részt vevő Lengyelország versenyzőit. Csehszlovákia tavaly a várt­nál sokkal jobban szerepelt, csapatversenyben a második he­lyet szerezte meg. Ez az előke­lő helyezés kötelez. Hafapka edző szerint nincs más hátra, mint megpályázni az „aranyat", mert a tavalyi ezüstérem után a közvélemény még jobb sze­replést vár az idén. S a szövet­ségi kapitány optimista. A csa­pat nagyon „együtt" van, na­gyon, de nagyon meg szeretnék szorítani az első helyre pályá­zó lengyeleket. A három legnagyobb esélyes közé feltétlenül odakívánkozik a szovjet válogatott is, amely­nek tagjai jó formáról tettek tanúságot az ellenőrző verse­nyeken. Például szinte lelépték az NDK legjobbjait a közös fel­készülés után rendezett hatsza­kaszos versenyen. Igaz viszont, hogy a Békeversenyen, ahol né­pes a mezőny, egészen más lég­kör uralkodik, mint egy-egy ki­sebb „találkán". Pospíšilé az arany hokibot Már harmadszor értékelték ki az egyre népszerűbbé váló jég­korong ankétot, amely azt van hivatva bizonyítani, ki volt a távozó jégkorong-idény legjobb hazai játékosa. 1971. V. 6. A „GÖL" című szaklap a vé­gén így összegezte az ankétot: 1. František Pospíšil (SONP Kladno) 326 p. 2. Ján Suchý (Dukla Jihlava) 313 pont. Franciaország — Csehszlovákia 74:67 (41:36) A csehszlovák férfi kosárlab­da-válogatott a franciaországi Európa-bajnoki selejtező utolsó mérkőzésén hétpontos vereséget szenvedett a vendéglátó ország válogatottjától. Amint erről már hírt adtunk, a veresége ellenére Csehszlovákia bejutott a szeptember folyamán Nyugat­Németországban lebonyolításra kerülő Európa-bajnokság döntő­jébe. A találkozót 5000 néző előtt játszották. A La Mans-i Európa-bajnoki selejtező végeredménye: 1. Franciaország 8 pont, 2. Cseh­szlovákia 7 pont, 3. Görögország 5 pont, 4. Skócia 5 pont, 5. Svédország 5 pont. A sportfogadás hírei A Športka 18. játékhete első húzásának nyereményei: 1. díj: nincs nyertes, II. díj: 96 nyertes á 11830 korona, III. díj: 4731 nyertes á 305 korona, IV. díj: 76 884 nyertes á 40 koro­na. A második húzás nyeremé­ny ei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 52 nyertes 18 390 korona, III. díj: 2883 nyertes á 455 korona, IV. díj: 62 182 nyertes á 40 ko­rona. A Sazka 18. játékhetének nye­reményei: I. díj: 14 nyertes á 5305 ko­rona, II. díj: 552 nyertes á 210 korona, III. díj: 5803 nyertes á 30 korona. A Mates 17.—18. játékhetének nyereraényelosztása. I. díj: 3 nyertes á 200 000 koro­na, II. díj 469 nyertes á 1930 korona, III. díj: 15 883 nyertes á 95 korona.* 3. Václav Nedomanský (Slo­van Bratislava] 305 p, 4. Jnsef Černý (ZKL Brno) 248 p 5. JiM Huleček (VSŽ Košice) 227 p 8. Richard Farda (ZKI, Brno) 199-p 7. Jiŕí Holík (Dukla Jihlava) 142 p 8. Ivan Hlinka (CHZ Litví­nov) 114 p 9. }iŕí Kuchta (Sparta Praha) 106 p 10. Josef Horešovský (Dukla Jihlava) 66 pont. összesen 27 jégkorongozót vettek számításba az értékelés­nél. A csehszlovák Ali Stars a következő: Holeček (31) szava­zatot kapott), — Suchý (40), Pospíšil (35), — Kochta (16), Nedomanský (29), Cerný (30). Az első két ankét alapján egy­aránt Ján Suchýt minősítették Csehszlovákia legjobb jégkoron­gozó jának. Rajtol a vízilabda-liga A csehszlovák I. vízilabda-li­ga idei küzdelmei május 6—9-én Novákyban kezdődnek. Július 25-ig nyolc fordulót bonyolíta­nak le. Ezen nyolc csapat (3 Cseh- és Morvaországból, 5 Szlovákiából) vesz részt. A baj­nokság megnyerésére a legesé­lyesebb a CH Košice együttese, mely már évek óta sikeresen küzd az elsőségért. A csehszlo­vák vízilabda ligának résztve­vői: ČH Košice. Piešťany, UK Bratislava, Dukla Žilina, VS Prešov. VŠ Plzeň, Chemička Osti és Tesla Žižkov. Alakul a szovjet tornászválogatott Mihail Voronyin, az 1969-es Európa-bajnok és exvilágbajnok, valamint Viktor Klimenko, az 1969-es EB második helyezettje vezeti ismét a szovjet tornász válogatottat. Voronyin huzamo­sabb időn át sérüléssel bajló­dott, de most már felépült és ismét kitűnő formában van. Ja­vult Klimenko teljesítménye is. A 3. és 4. helyre Biigdanov és a fiatal Andrianov pályázik. Hálátlan dolog a jósolgatás, mert az teljesen visszájára is fordulhat. Ezért inkább nézzük meg, hogy kik nyertek eddig a Békeverseny 23 évfolyamai so­rán. AZ EDDIGI GYŐZTESEK 1948: Prága—Varsó (7 útsza­kasz, 1104 km) Alekszander Zo­rlcs és Lengyelország; 1949: Prá­ga—Varsó (8 — 1259): Jan Ve­selý (csehszlovák) és Francia­ország, 1950: Varsó—Prága (9 —1539): Erborg (dán) és Cseh­szlovákia, 1951 Prága—Varsó (9 — 1544) Allan Olssen(dán) és Csehszlovákia, 1952: Varsó­Berlin—Prága (12 — 2135): Ian Steel (angol) és Anglia, 1953: Bratislava—Berlin—Varsó (12 — 2231) Christian Pedersen (dán) és NDK, 1954: Varsó­Prága—Berlin (13 — 2052) Eluf Dalgaard (dán) és Csehszlová­kia, 1955: Prága —Berlin—Varsó (13 — 2214) Gustáv Adolf Schur (NDK-beli) és Csehszlovákia, 1956: Varsó—Berlin—Prága (12 — 2213) Sztaniszlav Królak (lengyel) és a Szovjetunió, 1957: Prága—Berlin-^Varsó (12 — 2209) Nencso Hrisztov (bolgár) és az NDK, 1958: Varsó—Berlin —Prága (12 — 2210) Piet Dá­mén (holland) és a Szovjetunió, 1959: Berlin—Prága—Varsó (13 — 2057) Gustáv Adolf Schur (NDK-beli) és a Szovjetunió, 1960: Prága—Varsó—Berlin (13 — 2290) Erieh Hagen (NDK­beli) és az NDK. 1961: Varsó­Berlin—Prága 13 — 2435) Ju­rij Melihov (szovjet I és a Szov­jetunió, 1962. Berlin—Prága­Varsó (14 — 2568) Gajnan Szajdhuzsin (szovjet) és a Szov­jetunió, 1963: Prága—Varsó­Berlin (15 — 25281 Klaus Amp­ler (NDK-beli) és az NDK. 1964: Varsó—Berlin—Prága (14 — 2248) Jan Smoíík (Csehszlová­kia) és az NDK. 1965: Berlin­Prága—Varsó (15 — 2318) Gen­nagyij Lebegyev (szovjet) és a Szovjetunió, 1966: Prága—Varsó Berlin (15 — 2340) Bemard Guyot (francia) és a Szovjetunió, 1987: Varsó—Berlin—Prága (16 —2307) Marcel Maes (belga) és Lengyelország, 1968: Berlin— Prága—Varsó (16 — 2352) Axel Peschel (NDK-beli) és Lengyel­ország, 1969: Varsó—Berlin (15 — 2036) Jean Pierre Danguil­laume (francia) és az NDK, 1970: Prága—Varsó—Berlin (15 — 1976) Ryszard Szurkowski (lengyel) és Lengyelország. (t. v.) A szovjet kerékpározók már néhány nappal a Békeverseny kezdete előtt Varsó környékén tartottak edzést. Felvételün­kön (balról jobbra): Ozincer, Sztarkov, Szokolov, Szkozirer. Go­relnv. Gusziatnyikov és Nyelubin. A trnavaiak az országos döntőben SLOVAN BRATISLAVA-SPARTAK TRNAVA 1:0 (0:0) Bratislava, 15 000 néző, játékvezető: Korček, góllövő: Svehlík. A labdarúgó kupa szlovákiai döntőjének visszavágóját a kö­vetkező felállításban játszotta a két csapat: SLOVAN: Vencel — Mutkovič, J. Zlocha, Hrivnák, Ľ. Zlocha — Tománek, Med­vitf — Móder (Jozef Čapkovič), Jurán (Svehlík), Jokl, Ján Čap­kovič. TRNAVA: Púchly — Dobiáš, Majerník, Bôžik, Hagara — — Fandel, Kuna — Martinkovič, Hrušecký, Adamec, Kabát. Az első félidő nyitánya a hazai csapatot találta támadó kedvé­ben, s a vendégek kapusának még a szerencsére is szüksége volt Móder, majd Tománek lö­vései után, míg egy esetben a 16-oson túlra kifutva nagysze­rűen mentett Ján Čapkovič elől. A bajnokjelölt látva, hogv a Slo­van az eredményességgel hadi­lábon áll, bátrabban és többet támadott, mint addig. Hrušecký bombája a felső lécen csattant, Hagara nagy lövését Vencel nagyszerűen védte, s egy Hru­šecký bomba alig zúgott el az oldalléc mellett. Szünet után a felállításban feltüntetett cserékre került sor. A 49. percben háromszor egy­másután forgott veszélyben a trnavai kapu, de Púchly is, a kapufa is megtette a magáét. Fandel a 68. percben hatalmas helyzetben gyatrán lőtt, majd két perccel később Jokl mesés átejtése az üres kapu felső lé­ce felett hagyta el a játékteret. A 82. percben ártatlannak lát­szó labda ívelődött — Medvitf szabadrúgása nyomán — a tr­navai kapu felé, s a helyzetei jól felismerő Svehlík a hálóba fejelt. A további kísérletezések mindegyike már meddő maradt, s a Spartak Trnava 2:l-es ösz­szesített gólaránnyal az orszá A KK - ért CSEPEL - SALZBURG 2:0 (2:0) A csepeli stadionban a KK elődöntőjének első mérkőzésén Picas­so játékvezető irányításával a hazai együttes kezdett jobban. Az el­ső félidő elején ugyan a csepeli védelem néhány hibájából a salz­burgiak hajszál híján gólt szereztek, de a Csepel fokozatosan fö­lényt harcolt ki, a 2G. percben lőtt két góllal végleg megpecsételte az osztrák bajnokság éllovasának, az Austria Salzburg csapatának a sorsát. gos labdarúgó kupa döntőjéba került. A Slovantól nem lehet elvi­tatni az igyekezetet, csakhogy az ellenfél ezúttal nem a meg­tizedelt Trenčín, hanem a tak­tikailag érett Trnava volt. Az eredmény igazságos, de a hely. zetek alapján egészen másképp is alakulhatott volna. Vencel, Mutkovič. Ľ. Zlocha. Ján Čapko­vič voltak a hazaiak legjobbjai, de a középpályán ezúttal nem a Slovan volt az úr. A Trnava együttesében hasz­nált a változtatás. Púchly na­gyon jól védett és Bôžik is jobb benyomást keltett, mint a baj­noki mérkőzéseken Jarábek. Do­biáš ezúttal sem bírt Ján Čap­kovičcsal. Kuna hasznosan és 'sokat dolgozott. Elöl Kabát igye­kezett a legtöbbet, míg Adamec mérsékeltebb teljesítményt nyúj­tott. Hrušecký játéka megütöt­te a jó átlagos színvonalat. Az volt az érzésünk, hogy a Trnava eleinte a sorsra bízta a dolgot, lesz, ami lesz, de mikor észrevették játékosai, hogy a Slovantól nem kell különöseb­ben tartani, meggondolták a dolgot, s érett játékukkal — a valószínűleg nekik járó bajnoki cím mellé — biztosították egye­lőre a szlovákiai kupát, s fel­tehetően övék lesz az országos is. (zala) Hunyadi — aki az első fél­időben a legveszélyesebb csatár volt — mintegy 18. méterről az osztrák kapu jobb felső sarká­ba bombázott. Alig telt el néhány másod­perc, a vendégek még fel sem ocsúdtak és máris rezgett ismét a háló. Kalmár mesterien kí­gyózott át a salzburgi védel­men, okosan tette a labdát Lo­sonczi elé, aki a kapus Ant­ricli mellett a jobb sarokba lőtt. 2:0. A hazai fölény tovább tartott, a salzburgiak csak ritkán jutot­tak el a csepeli kapu "lőterébe, de támadásaik sok veszélyt rej­tegettek. A csepeli védelem, azonban jól állt a lábán és Fa­tér kapus is kitűnő formában védett. Szünet után az osztrákok len­dültek támadásba és már az el­ső percekben Ritter lövése nyo­mán a kapufáról pattant vissza a labda. Nagy helyzet volt. A csepelieket úgy látszik ez a ve­szélyes helyzet felpaprikázta, mert hosszú időn át szinte a kapujukhoz szögezték ellenfe­lüket. Szebbnél szebb támadást vezettek Antrich kapuja ellen, de a befejezésbe mindig hiba csúszott. Rottenbiller, Kalmár, Molnár hibázott, iíletve hagyott ki biz­tos gólnak látszó helyzetet. A csepelieknek a második negy­venöt percben sokkal több le­hetőségük volt a gólszerzéshez, még sem tudták növelni előnyü­ket. A vendégek viszont alig ju­tottak szóhoz és támadásaik eredménytelenek maradtak. A Csepel kétgólos előnye minden­esetre biztató a visszavágót ille­tően. Labdarúgó EB selejtezők Csehszlovákia „B" — Ausztria 2:0 (0:0) . A szlovákiai kupadöntő előtt játszott a két ifjúsági válogatott, s ezen a találkozón a csehszlovák színeket a szlovák Hiúságiak kép­viselték. Előzőleg Bécsben 4:3 voit a ha­zai siker aránya, úgyhogy a cseh­szlovák együttes kamatostul meg­fizetett érte. Góljait Mráz és Bab­can lőtték. A második félidőben megmutat­kozott a hazaiak jobb erőnléte, s lényegében ez döntött. "I 11-es szelvényünkön két labdarúgó EB selejtező szerepel. Bratislavában az „A" válogatottak találkozóján a vendéglátó csehszlovák csapat az esélyesebb, míg az Idegenben sorra kerülő utánpótlás válogatottak mérkőzésén már a döntetlen is nagyon ér­tékes lenne a csehszlovák együttes számára. • Szelvényünk beküldésének határideje: május 14. 1. CSEHSZLOVÁKIA— ROMANIA 2. ROMÁNIA-CSEHSZLOVÁKIA (juniorok) Beküldte: Lakhely: Otca: lárás: In íipítv