Új Kelet, 1994. június (1. évfolyam, 59-84. szám)

1994-06-06 / 63. szám

FOCI NB I. : VÁC A BAJNOK few fewer // AZ NB I. ÁLLÁSA 1. Vác FC-Samsung 29 18 8 3 55-27 44 pont 2. Békéscsabai EFC 29 19 3 7 68-28 41 3. Kispest-Honvéd FC 29 17 7 5 62-31 41 4. Ferencváros 29 16 5 8 50-30 37 5. ETO FC Győr 29 14 7 8 50-37 35 6. újpesti TE 29 13 8 8 42-32 34 7. Debreceni VSC 29 11 9 9 38-33 31 8. Csepel-Kordax 29 12 7 10 35-43 31 9. PMSC-Fordan 29 7 10 12 22-37 24 10. Parmalat FC 28 7 9 13 32-46 23 11. BVSC-Dreher 29 7 9 13 31-51 23 12. Vasas-Ilzer 29 7 8 14 34-42 22 13. Siófoki Bányász 29 6 10 13 31-45 22 14. EMDSZ Soproni LC 29 8 6 15 31-51 22 15. Haladás SE 29 4 9 16 25-46 17 16. MTK 29 4 9 16 28-55 17 AZ EGYIKNEK SIKERÜLT Békéstsabai EFC - Kispest-Honvéd FC 0:1 (0:0) Békéscsaba, 10 000 néző, V: Puhl, gólszerző: Sallói (69. p.), sárga lap: Zahorán (45.), Mironas (61.), illetve Hamar (45.), Farkasházy (58.), Illés (64.) jók: Mracskó, Zahorán, Csató, illetve Brockhauser. Pisont, Stefanov, Sallói Farkasházy távoli lövése vezette be a második félidőt, majd Sallóit állította meg jó kifutással Udvarácz. Támadóbb szel­lemben játszott a Kispest, mint az első félidőben. Az 50. percben Farkasházy kapu közepébe tartó nagy lövését védte Udvarácz. A Kispest kapujában Zahorán, majd Szarvas lövését hárította Brockhau­ser. A 60. percben Szarvas egyedül állt a kapussal szemben, de közelről Brockhau- serbe lőtte a labdát. Keményedett a játék, Puhl játékvezető hat perc alatt három sár­ga lapot osztott ki jogosan. Pisont beállása után változott a játék képe, a csereként beállt irányító új színt hozott a kispesti csapatba. A 69. percben Stefanov Sáliéi­hoz játszott, aki tíz méterről a kifutó Ud­varácz fölött a kapuba emelt (0:1). Ezután a Békéscsaba nagy erőfeszítéseket tett az egyenlítő gól megszerzéséért. Csató bal sarokba tartó fejesénél például csak Brockhauser bravúrja mentette meg a góltól a vendégeket. A 87. percben Kulcsár közeli fejesét védte ismét a piros­feketék kapusa. A közepes iramú, küzdelmes mérkőzés­en a békéscsabaiak a helyzetkihasználás­sal hadilábon álltak. Végül is a kispestiek Pisont beállása után támadóbb szellemű játékukkal megérdemelten nyertek. „TIBI, MARADJ VELÜNK!" Ferencváros - Parmalat FC 3:0 (1:0) Üllői út, 12 000 néző, V: Bognár gólszerzők: Wukovics (24. p), Chris­tiansen (53.), Szekeres (57.), sárga lap: \ürga (13.) jók: Lipcsei Lisztes, illetve Mitring Ferencváros: Szeiler- Páling Lipcsei (Petrák, 75.), Szűcs - Nagy Al­bert, Lisztes, Kellet; Szekeres - Christ- iansea Wukovics. Parmalat FC: Mi­tring - Salacz, Németh, Varga, Bekő - Jónás, Jován, Zimmermana Dubecz - Takács (Pálfi 80.), Horváth (Czéh.61.) Mintha a ferencvárosi szurkolók nem is hitték volna el igazáa hogy a csapat vezetőedzője, Nyilasi Tibor a következő szezonban már nem kíván a kispadon helyet foglalni szinte csak „hivatalból” skandálták a népszerű szakember és egykori kiváló futballis­ta nevét Az összecsapás első percei nem hoztak szép játékot igazán nagy lehetőség csak akkor adódott amikor a védő szerepkörben játszó Lipcsei fel­futott a támadással All. percben le­hetőség adódott számára a gólszerzésre; de Mitring kapus és Dubecz közös erővel tisztázott A 24. percben gól volt a jutalma a ferencvárosi fölénynek ^^lin^negiramodot^^ob^oldaloa középre adott, az érkező Wukovics pedig 8 méterről a kapu bal oldalába fejelt (1:0). A második játékrészben sem válto­zott a kép sőt egyre nyilvánvalóbbá vált hogy a zöld-fehérek győzelme ezúttal nem forog veszélyben Az 51. percben Lisztes 22 méteres hatalmas bombája még a felső lécen csattant de két perccel később már gólnak örül­hettek a szurkolók Christiansen, a dán idegenlégiós a leshatárról indult Albert remek labdájávaf és először ugyan Mitring kapusba lőtt de a kipattanó labdát már könnyedén gurította a gól­vonal mögé (2:0). A gólgyártás az 57. percben folytatódott amikor Albert bal oldali szögletét Christiansen meg­csúsztatta, és a labda Szekeres fejéről a jobb alsó sarokba került (3:0). A találkozó hátralevő részében a Parma­lat végül kijöhetett a szorításból, de gólra nem futotta az erejükbőL Nyila­si Tibor csapata könynyed és megér­demelt győzelmet aratott ezen a napon A/mérkőzés végén az eredményjelző táblán a következő felirattal üzentek a szurkolók „Nyilasi Tibi maradj velünk!” ew ff ew fezeiéws or JUMffC Mindenkinek jó... Vác FC-Samsung - Vasas-Ilzer 2:2 (0:0) Vác, 10000néző, V: Pillér,gólszerzők: Dzurják (57.), Nyilas (84.), illetve Nea- goe (69.), Mónos (85.), jók: Koszta (a mezőny legjobbja), Puglits, Nyilas, Dzur­ják, Füle, illetve Sirinbekov, Neagoe Vác FC-Samsung: Koszta - Nagy T. - Puglits, Hahn, Aranyos - Nyilas, Kriska (Kasza, 69.), Víg, Romanek - Dzurják (Szedla- csek, 81.), Füle. Vasas-Ilzer:Sáfár - Gal- aschek - Herczeg (Geress, 57.), Juhár - Mónos, Sirinbekov, Vincze, Maczó - Gri- cajuk, Neagoe, Cigan (Zvara, 63.). A Vác FC-Samsung labdarúgócsapata 1987. június 17-én a Nyíregyháza elleni 4:0-s győzelmet követőleg addigi sporttör­ténelmének legfényesebb sikerét ünne­pelte Haász Sándor edző vezetésével beju­tott az NB I-be. Az első évben a Közép­európai Kupa ezüstérem mellett végül is gondmentesen bentmaradtak, a 10. helyen végeztek. Egy évvel később már Palicskó Tibor szakmai irányításával előrelépett a gárda, majd utána Csank János Vácra érkezésekor a kiesés szele is megborzon­gatta őket. Ám azon az emlékezetes mérkőzésen, amelyen eldőlt a bentma- radásuk, legyőzték az MTK-VM-et, elütve őket a bajnoki címtől. Ezt követőleg a vá­ciak egyre feljebb kerültek a bajnoki ranglétrán, sőt, a nemzetközi porondra is kijutva, ott is eredményesen képviselték lehetőségeikhez mérten a magyar lab­darúgást. Egy bajnoki negyedik hely után jött két ezüstérem, úgy, hogy a váciak a nagy lehetőség kapujában mindig megtor­pantak. Az 1993/94-es bajnoki idényben az őszi sorozat után az élről indultak, ám a tavaszi idény kezdetén mindkét hazai rangadójukat elvesztették a Honvéd, il­letve a Békéscsaba ellen, úgy tűnt ismé­telten elúsztak az „aranyálmok”. Ám ami­kor a nagy vetélytársak sorra botladozni kezdtek, ismét felcsillant Vácott a végső siker reménye. A nagy kérdés az volt, va­jon a 29. fordulóban eldől-e minden? Amikor szombaton délelőtt a Békéscsaba elvesztette hazai pályán a Kispest-Honvéd elleni találkozóját, már egyértelművé vált, hogy egy pont kell az üdvösséghez. És ez be is jött. De menjünk sorjában. Az a Vasas-Ilzer érkezett Vácra. amelynek minden pontra szüksége van ahhoz, hogy elkerüljenek az osztályozós helyről. A nagy múltú angyal­földi patinás klub nevéhez méltatlanul sze­repel már hosszú idő óta, és hiába Mészöly Kálmán Vasas iránt érzett elkötelezettsé­ge és fanatizmusa, nem tudott segíteni csa­patán. így a Vác elleni döntetlen is­meretében sem biztos, hogy piros-kékek fellélegezhetnek. Pedig a látottak alapján ebben a csapatban jóval több van. Az az együttes, amely ennyire felszabadultan, fe­gyelmezetten tud játszani, sokkal többre hivatott, mint amit a táblázaton elfoglalt helyezése mutat. A váciaktól Csank János annyit kért csak, játsszanak felszabadul­tan, merjenek bátran futballozni. A haza­iak úgy tűnt megfogadták mesterük tanác­sait, és olyan játékkal rukkoltak elő, ami tényleg az oldottságukat mutatta. Rövid- passzos játékkal, sokat adogatva, techni­kásán haladtak fokrólfokra előre, ám a kapu előtt ott tornyosult a vendég védőfal, s velük sokáig nemigen boldogultak. Hus­zonöt perc telt el a játékból, míg az igazi váci helyzet kialakult, ám Dzurják kétszer is hibázott. A Vasas ekkor még nemigen jutott el ellenfele kapujáig. A második félidő szintén váci akciókkal indult, és az 57. percben még közelebb került a bajnoki arany, egy gyönyörű akció után Dzurják szerzett vezetést. A gól felébresztette a vendégeket, és ekkor Kosz­ténak számos esetben bravúrral kellett tisz­táznia, ám a vendégek mindkét egyenlítő gólja előtt már ő is tehetetlen volt. A lényeg azonban az, hogy a Vác a szükséges baj­noki egy pontot megszerezte, és ezzel az 1993/94-es bajnoki idényben az első he­lyen végzett, függetlenül az utolsó mérkő­zés eredményétől. A találkozó lefújása után óriási ünneplés kezdődött. A váci öltözőben az ünneplő játékosok az egekig repítették mesterüket, és a szurkolók kis csoportja még a találkozó lefújása után egy órával is fennhangon ünnepelte az arany­érmes együttest. Csank Jánost az újdon­sült bajnok-mestert nehéz volt kiszakítani az ünneplők köréből. Szokásához híven most is szerényen nyilatkozott:- Jaj, de nehéz volt! De végre! Voltak nagyon jó mérkőzéseink, de voltak olya­nok is, amelyeket szívesen elfelejtenék. Nagyon-nagyon sokat dolgoztunk, és en­nek meglett az eredménye. Ezt a munkát kell majd folytatni, remélem, még több si­kerrel. TÉT NÉLKÜL CsepebKordax - Debreceni VSC 1:3 (0:1) Csepel, 1 000 néző, V: Stamler gólszerzők: Pena (80.), illetve Dombi (36., 62.), Sándor T. (91. — 1 l-esből) sárga lap: Balogh I. (23.), Puskas (53.), Váczi (77.), illetve Szathmári (70.) piros lap: Váczi (90.) jók: Puskas, illetve Gojan, Pető, Sándor T., Dombi (a mezőny legjobbja). Már a kezdés előtt nyilvánvaló volt, ezen a találkozón a tét nem nyomhatja agyon a játékot. Egyik csapat sem lesz osztályozós, egyik sem indulhat nemzet­közi kupában, a vendég debreceniek legfeljebb azért igyekezhettek, mert győ­zelmük esetén megelőzhették a házigazda csepelieket. Tömören kifejezve azért nyert a Debrecen, mert a két csapat közül Garam- völgyi Lajos tanítványai játszották a futballt. A Csepel ezen a délutánon csak erőlködött, de a szín mindvégig hiányzott a hazaiak játékából. A Debrecen akár nagyobb különbséggel is nyerhetett volna. Gyors három gól Újpesti TE - BVSC-Dreher 3:1 (3:1) Nem volt bunda Siófoki BFC-m kim Siófok, 3000 néző, V: Hartmann gólszerzők: Sallai (90.), illetve Ko­vács (47.), sárga lap: Bimbó (25.), Perger (32.), illetve Kovács Z. (62.), Hámori (72.), piros lap: Kirchmayer (90.), Hámori (90.) jók: Bimbó, Ola­jos, Meksz, Varsányi, illetve Piel, Jessy, Turbók, Vancsa. Szünet után meglepetés volt a vendégek gyors gólja, és ezután a gól után egészen a 90. percig eljátszadoz­tak a csapatok és untatták a közön­séget. Már-már úgy látszott, hogy nyer az MTK, amikor egy óriási ka­pushiba után sikerült a hazaiaknak egyenlíteni. Az igen alacsony szín­vonalú és minden elgondolást nélkü­löző mérkőzés eredménye igazságos­nak mondható, bár a fővárosi csapat közelebb állt a győzelemhez. Az utolsó percben íIO K Győr - Haladás VM 2:1 (1:1) Győr, 4 000 néző, V: Bede, gólszerzők: Popescu (33. p.), Faragó (89.), illetve Szekér (28.) sárga lap: Ivanics (18.), Csertői (27.), Ignácz (60.), illetve Elekes (65.), Király (90.) jók: Lázár, Hajszán, il­letve Szűcs, Szekér. A 28. percben Szekér zavartalanul vezethette föl a labdát, és 25 méterről lövésre szánta el magát, s a kissé késve vetődő Végh mellett a jobb sarokban kötött ki a labda (0:1). A 33. percben ártatlannak tűnő akció végén egy védőről lepattant labdát a szemfüles Popescu a jobb sarok­ba vágott (1:1). A 89. percben, mikor már mindkét csapat belenyugodni látszott a döntetlenbe Faragó 6 méterről sarokba vágta a győzelmet jelentő gólt. Megyeri út, 3000 néző, V: Tóth V. gólszerzők: Belvon (5.), Kozma (8. - 11- esből), Túri (12.), illetve Bognár Gy. (40. - ll-esből),íá/ gö lap: TóthGy. (19.), Ur- bányi (59.) jók: Belvon, Kozma, Szanyó, illetve Bognár G., Bükkszegi. Már a mérkőzés elején úgy tűnt, hogy az ÚTÉ azonnal döntésre akarja vinni a dolgot. A hazai csapat szinte nekiesett a BVSC-nek. Az erőszakos rohamoknak meg is lett az eredménye. Az 5. percben Disztl rossz ki­dobását Belvon szerezte meg mintegy 25 méterről a kapus felett a bal felső sarokba lőtt (1:0). A következő lila-gól a 8. perc­ben született. A bal oldalon Kecskés tört be a 16-oson belülre, de nem jutott messzire: Bondarenko felvágta. A megítélt 11-est Kozma biztosan helyezte a jobb alsó sarokba (2:0). A 12. percben Belvon bal oldali beívelését Füzesi fejelte a fel­futó Túri elé, aki nem sokat gondolkozott, 20 méterről azonnal a hálóba bombázott (3:0).A 40. percben a lerántott Bognár a megítélt 11 -es berúgásával 3:1 -re szépített. Pécsi pillanatok PMSC-Fordan - EMDSZ-Soproni LC 2:0 (1:0) Pécs, 4 000 néző, V: Vad, gólszerzők: Dárdai (29.), Azoitei (89.), sárga lap: Dárdai (46.), Tököli (Ti.)jók: Bódog, Csoboth, Dárdai, Azoitei. illetve Milchram. Az osztályozós helyek elkerülése szempontjából létfontosságú mérkőzésen a hazaiak kezdtek erőteljesebben. A mezőnyben jól játszó PMSC-Fordan gyatra helyzetkihasználása miatt nem nyert nagyobb arányban a gyenge napot kifogó Sopron ellen.