Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

2000 / 10.

TRIBUN 9- Mi ez, az égbelőtt labda? Ez tizenegyes? - hördült föl a rossz rúgásra jó pár ezer ferencvárosi.- Nem - hangzott az epés válasz - ez üdvöz­lés a Zeppelinnek... A Zeppelin már régen elment a Millenáris pálya fölött, amikor a Ferenc­város ismét tizenegyes­hez jutott. Ezt Táncos hagyta ki, így a végered­mény 2-0-ás ferencvárosi vezetés után: Nemzeti- Ferencváros 2-2. A fradistáknak bizony nem hozott szerencsét a Zeppelin... „Óriási bal- szerencsétek volt!” Újpest-Ferencváros 3-1. A mérkőzést a Húsvéti serlegért is játszották és egyben bajnoki is volt. A Vasason kívül a Jugoszlá­via is szerepelt a tornán, de a Fradinak csak az Új­pesttel és a Vasassal kel­lett mérkőznie. A Vasas 7-0-ás legyőzésével a Ferencváros a 2. helyen végzett. Az Újpest elleni vereség után a B-közép vezetősége belátogatott az öltözőbe és a közön­ség nevében üdvözölték a csapatot! „Fel a fejjel, fiúk! Köz­tünk sincs senki elkese­redve a vereség miatt. Meg voltunk nagyon elé­gedve a mai játékotokkal. Nem tehettek róla, hogy kikaptatok. Óriási balsze­rencsétek volt!” Hölgycsapat­bajnokság: 1. FTC! A bajnoki elsőségek­ben igen csak szűkös 1931-es év váratlanul te­niszsikert hozott. „Az első ízben kiírásra került I. osztályú hölgycsapatbaj­nokság az FTC győzelmét hozta. A ferencvárosi klub állította ki a legegy­ségesebb csapatot, mely vesztett meccs nélkül hó­dította el a bajnoki címet.’’ (1. FTC 3 2 1 - 15-10 8) Az „aranylányok’’: Tiha- nyiné Grósz Médy, Wie­nerné Soós Jolán, Rits­cher Istvánná. Az elnökről festmény készült! Az FTC klubházban tar­tották az egyesület 32. közgyűlését. Az elnök to­vábbra is Gschwindt Ernő maradt, akinek tiszteleté­re néhány nap múlva az FTC vezetői külön ünnep­séget is rendeztek. Az es­tély a Royal Szálóban volt és ekkor adták át Huber István festőművész alko­tását, az elnökről készült színes festményt. A lab­darúgók külön is kedves­kedtek - két futballistát ábrázoló bronzszoborral ajándékozták meg a bol­dog Gschwindt Ernőt. Világcsúcs a Fradi-pályán! Még ha azt nem is fra- disía érte el... Az FTC női atlétikai versenyének kü­lön érdekességet adott a német Liesl Schumann, a női gerelyvető világbaj­nok startja. Az Üllői úti pályán megjavította saját világcsúcsát, 40,93 m-es teljesítménnyel. A verseny sikerét emel­te Lukács Éva új orszá­gos csúcsa is. Az FTC versenyző a helyből tá­volugrás csúcsát javította meg 2,48 m-re. Lukács még az 50 m-es síkfutás­ban is győzött, ideje 7,2 mp volt. Diszkoszve­tésben Nadányi Ágnes 31,7 m-es dobásával le­győzte a német Schu- mant. A verseny után két kiválóságunk a velencei­ek meghívására Olaszor­szágba utazott, az ottani testnevelési kiállítással kapcsolatos sportrendez­vényeken szerepeltek. „Az első magyar külföldi női atlétikai győzelmet tegnap aratta Lukács Éva (FTC) Velencében. 22 in­duló közül megnyerte a labdadobás versenyét." (1931. május 8.) Női íőr Az FTC női tőrvívó ver­senyét a Fodor-vívóte­remben tartották. Elek Margit (BBTE) 7 győze­lemmel végzett az élen, míg a 2. helyre hat győ­zelemmel a ferencvárosi vívónő - dr. Rozgonyi Györgyné került. KK helyeit - távoli túra A Ferencváros és az Újpest bejelentették, hogy visszalépnek a KK- ban való indulás jogáról. Az ok mindkét csapatnál: dél-amerikai túra volt! A KK-ban így a magyar szí­neket a 2. helyezett Hun­gária és a negyedik Bocskai képviselte. Ma­gyar részről így a Bocskai volt az első vidéki csapat, amely KK meccset játsz­hatott... A Bocskait éppen a Fe­rencváros „küldte" a ne­gyedik helyre, hiszen a bajnokság zármérkőzé­sén 6-2-re győztek a 3-4. helyet eldöntő találkozón. Ezen a meccsen megtör­tént az a ritka eset, hogy Papp felszabadító rúgása falsot kapott és a mentés­nek szánt lövésből - zúgó „önkapufa” lett! A mérkő­zés végén betódult a B- közép a pályára és zász­lólengetve búcsúztatta az ismét dél-amerikai túrára induló kedvenceit. Még ötezer dollárt sem kerestek- Két magyar csapat is túrázott Dél-Amerikában! Az újpestiek kezdték előbb: az uruguayi válo­gatott ellen kétszer is mérkőztek - gólt azonban nem sikerült elérniük (0-3, 0-2). A Ferencváros Brazíliá­ban, a Fluminense ellen kezdte túráját. Egy részlet Furmann Károly túraleve­léből: 0-0-ás félidő után a Fluminense erősít, ennek ellenére csatársorunk most határozottabb és mi szerezzük meg a vezető gólt, Turay lövése hálót ért. Hat perc múlva a bíró 11-est ad javunkra, de Takács II. a kapusnak rúgja a labdát. Ez nem veszi el a csapat kedvét és két perc múlva Turay befejeli a második gólt. A Fluminense három perc alatt kiegyenlített! Igaz, az első gólnál a labda nem is volt a hálóban, de a bíró ítélete ellen hiába tiltakoztunk. Az egyenlí­tés után óriási küdelem alakult ki. Már-már bele­törődtünk a döntetlenbe, amikor az utolsó percben Takács II. szép kombiná­ciója után bevágja a győztes gólt. Három sikertelen mérkőzés után - köztük volt a Brazília-Ferencvá- ros 6-1-es találkozó is! - ismét győztek Lázárék. A Palestra Italiana elleni 3-2-es mérkőzésen Ta­kács II. rúgta a győztes gólt. „Bár folyton támad­tunk, a győztes gólt csak négy perccel a befejezés előtt érjük el. Remek összjáték után Takács II. érdeme a gól, 3-2. Csa­patunkból Lázár volt a legjobb, de csaknem ugyanolyan kitűnően ját­szott Toldi és Amsei is.”- Az Újpest vezetősé­ge félve a további gyen­gébb eredményektől és az anyagi kudarctól, fél­beszakította a túrát és ha­zarendelte a csapatot.- Uruguay-Ferencváros 2-1. A mérkőzés vég­eredménye már az első félórában kialakult. A Fra­di óriási erőfeszítése elle­nére sem tudott kiegyen­líteni. Pedig a híradás szerint nagyszerűen ját­szottak: „Néha szinte úgy játszik a Fradi, mint apja a fiával. Éve óta nem pro­dukáltunk ilyen tünemé­nyes játékot, mint itt a má­sodik flidőben. A bíró el­len egy szót sem ejtünk, csak a szerencsével nem állunk jó lábon. A Fradi tu­dásának teljes tárházát bemutatta. A csapat ten­gelyében játszó Sárosi egyenesen tüneményes volt!” Ferencváros-Penarol 3-1! A Fradi a 42. perc­ben már 3-0-ra vezetett! Ez volt a túra zárómérkő­zése. A Fradi amikor elin­dult kilenc mérkőzése volt lekötve. A csapat ezeket a mérkőzéseket sorban le is játszotta. Azonban ezeknek a mérkőzések­nek nem volt meg az anyagi haszna, így a gár­da további meccsekre nem is vállalkozott. A Duiliora óceánjáróval elindult Európa felé. A Fradi augusztus 7-én ér­kezett haza. A csapat ve­zetője Bródy Sándor el­mondta, hogy 1929-ben öt mérkőzés után 25 ezer dollárt kaptak. Ezen a tú­rán még ötezret sem... Gschwindt Ernő lemondott! A Sporthírlap így szá­molt be az eseményről: „A Ferencváros igazgató­sága szerda este ülést tar­tott és a dél-amerikai túrá­ról előterjesztett jelen­tésnek úgy sportbeli, mint anyagi részét tudomásul vette. Ez volt az utolsó fe­rencvárosi igazgatósági ülés, melyen még Gschwindt Ernő elnökölt. Hónapok előtt kijelentette: ma, 1931. augusztus 15- én szombaton csendesen, békésen elhagyja a Fe­rencvárost. Gschwindt Ernő még úri gavallériá­val vállalta a túra nagy deficitjét s ezzel a gesz­tussal felejthetetlenné tet­te a távozását. Bizo­nyította, hogy nem harag­gal, nem keserű érzések­kel búcsúzott a zöld-fehé­rek seregétől, de - mint kijelentette - a mai gaz­dasági helyzetben nem tartja megengedhetőnek saját számára, hogy bár­milyen közéleti szereplést is vállajon.” Győztek a gyorsúszók Az FTC úszóversenyét a fedett uszodában kezd­