Tolna Megyei Népújság, 1959. szeptember (4. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-08 / 210. szám

1959. szeptember 8. íOlna MEGYEI NEPÜJSA.G s Szekszárd és Bonyhád győzött ! Szekszérd került az élre az NB li!-ban Az NB III. hatodik fordulójá­ban a Tolna megyei csapatok kö­zül Szekszárd és Bonyhád szép győzelmet aratott, Dombóvár azonban otthonában is súlyos ve­reséget szenvedett a Csepel Autó együttesétől. Különösen Szek­szárd teljesítménye szép, hiszen ezzel a győzelmével a szekszárdi csapat a bajnokság élére került (Utoljára a tavalyi bajnokság második fordulójában volt Szel: szárd az első helyen.) Bonyhád játékán nem érzett meg Endrődi és Réder hiánya: biztosan győz­tek Bácsalmás ellen és a sok ka pufa azt mutatja, hogy a győze­lem aránya nagyobb is lehetett volna. A forduló ezúttal is szolgálta tott meglepetést: a Bácska ottho­nában is elvérzett a Pécsi Dózsa tartalékcsapatával szemben. Foly­tatta jó szereplését a Bajai Épí­tők és a Pécsi BTC is. Baja a Pé­csi Bányászt otthonában győzte le imponáló arányban, a Pécsi BTC f>edig a bajnokságban elein­te vezető Kiskunhalasi Dózsát küldte háza nagyarányú vereség­gel. A forduló legnagyobb arányú győzelmét a Kaposvári Kinizsi aratta a sereghajtó komlóiak el­lenében. Székesfehérvár is meg­emberelte magát: legyőzte a Pé­csi Vasas váltakozó sikerrel sze­replő együttesét. A hatodik forduló mérkőzései­ről az alábbiakban számolunk be: Bonyhádi Vasas— Bácsalmási Petőfi 2:0 (1:0) Bonyhád, 1000 néző. Vezette: Lévák (Nagyatád). Bonyhád: Szia vicsek — Pálos, Horváth, Major — Molnár, Péter — Váradi, Wág- ' ner, Fláding, Pataki, Szabó. — Bácsalmás: Nincsevics — Jágitz, Pettrics, Wachler — Pólyák, Böröcz — Szilágyi, Mezei, ősz II, Süke Gulyás, Az elmúlt vasárnap kiállított Endrődi és Réder nélkül kezd te­hát a bonyhádi csapat, ameiy az első negyedórában fölényt har­col ki. Váradi már a 4. percben a kapufát találja el, majd az 5. percben Fláding távoli lövését védi a bácsalmási kapus. A 9. percben újra veszélyes helyzet alakul ki a bácsalmási kapu előtt. Fláding elfut, de beadását Váradi a kapus kezébe fejeli. 20 perc után a vendégek jönnek fel és Szlávicsek minden tudására szükség van, hogy szögletre üsse a labdát. Aztán két helyzet is adódig a bonyhádi kapu előtt, de szerencsére kihagynak a bácsal­mási csatárok. Az utolsó •negyed­óra ismét a hazaiaké — Váradi beadásából Fláding veszélyeztet, de Nincsevics tisztázni tud. A bonyhádi támadások a 42. perc­ben hoznak eredményt. Váradi beadását Pataki közvetlen közel­ről a hálóba bombázza. 1:0. Szünet után a félidő első részé­ben a hazaiam irányítják a játé­kot. A bonyhádi csatársor azon­ban rosszul áll a szerencsével. Egymásután a kapufán csattan többször is a labda. így a 6. perc ben Fláding beadását Szabó lövi kapufára, majd a 15. percben ugyancsak ő találja el a lécet. A 16. percben újabb gólt ér el a ha zai tizenegy. Wágncr a kaputól 25 méterre lövésre szánja el ma­gát és a jól eltalált lövés a bal felső sarokba vágódik. 2:0. A gól után lelkesen támad a vendégcsa­pat, amely a 2:0-ás vezetés után sem adja fel a mérkőzést. A bonyhádi védelem azonban biz­tosan zár és különösen Szlávi- csele jó ütemű közbelépéseivel megőrzi a bonyhádi kaput a gól­tól. Bonyhád jobban játszott és kü­lönösen a lét vedelem között niu latkozo't előny a hazc'-.k javára. Igv a két g'-los gyű' i reális, ső; a győzelem aránya nagyobb is lehetett Volna, hiszen a mér- I Hauschl. Jók: Győrfi, Hauschl, kőzés folyamán a bonyhádi csa­tárok öt ízben is a kapufát talál­ták el. Kitűntek: Szlávicsek, Hor­váth, Molnár, Fláding, illetve Szi­lágyi és Jágity. Tóth István Sakkal jobb volt' a Csepel Autó Csepel Autó—Dombóvári Szpartakusz 7:0 (3:0) Dombóvár, 900 néző. Vezette: Sutyor (Pécs). Csepel Autó: Rát- ki — Vigh, Kreisz, Krakker — Hammer, Tajti — Kárpáti, Han- kó, Kiss, Kerekes, Planitz. Dom­bóvár: Venczel — Tamás, Talló- si, Schneider — Egyed, Kardos — Mérei. Korpádi, Csutorás. Hor­váth, Gálost. Már a második percben megszületik az első gól. Schneider a 16-csról akarja ha­zaadni a labdát, a szemfüles Kár­páti azonban elcsípi azt és a ve­tődő kapus hasa alatt a jobbsa­rokba gurít. 1:0. Pár perc múlva Schneidert utánrúgásért kiállítja a játékvezető, így a hazaiak tíz emberrel küzdenek tovább. A megcsappant Szpartakusz-egy fit­tes a következő negyedórában ál­landóan támad, öt szöglet is jelzi a fölényt, gólt azonban nem sike­rül elérni, sőt a 26. percben egy 20 méteres lövés kipattan a vető dő Venczelről és a befutó bal- összekötő a második csepeli gólt is megszerzi. 2:0. A gyors kiállí­tás és a két védelmi hibából ka pott gól láthatólag kedvét szegi a hazai csapatnak és a nagyszerű­en játszó Kárpáti a 38. percben a 16-osról fordulásból szép gólt lő a kapu balsarkába. 3:0. A második félidő első percében a balfedezet Tajti szépen beívelt labdáját a teljesen tisztán álló Kiss a 11-es pontról élesen a bal- sarokba fejeli. Már 4:0. A percben az erélyesen bíráskodó játékvezető a vendégek balhát védjét is kiállítja, így mindkét csapat most már tíz emberrel küzd tovább. A Csepel Autó csa­pata ebben a játékrészben döntő fölényben játszik. Egyelőre nem esik újabb gól, de valóságos macska-egér harc folyik a pá lyán. A szétesően játszó Szparta kusz csatársór semmi veszélyt nem jelent a csepeliek kapujára A nagy technikai fölényben lévő vendégek kényelmesen -gurigáz- nak, iram nincs, teljesen edzés jellege van a találkozónak. Az utolsó negyedórában újból meg indul a gólözön. Kerekes lő a ha­tosról a hálóba, majd egy igen szép akció után Kárpáti szerzi meg a hatodik gólt. Kiss lövi az utolsó gólt és nem sok hiányzik a nyolcadikhoz *em, a labda azonban a jobb kapufa mellett el­hagyja a játékteret. Bírálat: A gyorsan bekapott első gól és Schneider kiállítása után is volt a hazai együttesnek egy jó negyedórája. Ebben az idő­szakban nem sikerült gólt elérni, később egy újabb gól megpecsé­telte a dombóváriak sorsát. S. Gy. PBTC—Kiskunhalasi Dózsa 4:0 (1:0) Pécs, Bőrgyár-pálya, 600 néző. Vezette: Dobszaí. BTC: Sarbak — Berta, Serdán, Keidl — Szalai, Horváth, — Szigeti, Győrfi, Dara, Hauschl, Oskó. Edző: Krivanek Vilmos. Kiskunhalasi Dózsa: Szi­lágyi — Répás, Molnár, Horváth — Odri, Csóti— Fürj, Lukács, Janecz, Szebeni, PuSkás. Edző: Folcz Tóbiás. Változatos játék után a 40. percben szerezte meg a PBTC a vezetést Hauschl szép fe­jes góljával. A második félidőben fokozatosan döntő fölénybe kerül­tek a bőrösök, az erejükkel telje­sen elkészült; fáradt halasiakkal szemben, és korszerűen hosszú labdákkal csatársoruk ré­vén biztos győzelmet arattak. Góllövők: Győrfi 2, Horváti), Szalai, Oskó, illetve Molnár, Fürj és Lukács. Bajéi Építők—Pécsi Bányász 4:1 (0:0) Pécsbányatelep, 500 néző. Ve­zette: Schmierer. Bajai Építők: Disztl — Óbert, Vörös, Rápity I. — Heringer, Mikus — Kreisz, Cég lédi, Papp, Poszlancsek, Bartulov. Edző: Tamási László. Pécsi Bá­nyász: Pedolák — Ulrich, Sárközi, Baczur — Varga, Farkas — Czu- kor, Pintér, Kása, Sértő II., Var­jas. A mérkőzés első részében vál­tozatos játék folyt. A vendégek játszottak technikásabban, de a ha zai csapatnak több gólhelyzete volt. A második félidő elején 12 perc alatt három gyors gólt értek el a vendégek, főként kapushibá­ból. A bányászcsapat Varga sérü­lése miatt a második félidőben tíz emberrel játszott. Góllövők: Kreisz 2, Ceglédi 2, illetve Kása. Jók: Disztl, Rápity I., Mikus, Kreisz; illetve Ulrich. Pécsi Dózsa II.—Bajai Bácska 1:0 (1:0) Baja, 2000 néző, vezette: Vi­rág. Pécsi Dózsa II.: Vass — Ud- vardi, Szeder, Bendes — Lovig, Halmosi — Polhammer, Csupák, Győri-Kiss, Csordás, Veréb. Bács­ka: Körmendi — Bóner, Várnagy, Bisztrovics — Borsodi, Ihos II., Albert, Weiling, Cnody, Gugán, Tikotics. Bajai támadások után az első félidő 26. percében szüle­tett meg a mérkőzés egyetlen gólja. A gól után keményebbé vált a játék. A .32. percben tizen­egyeshez jutott a Bácska, amit Weiling a kapusba rúgott. A má­sodik félidőben tizenegy ember­rel védekezett a Dózsa. Négy ka­pufa jelezte a Bácska fölényét, több gól azonban nem született. Góllövő: Veréb. Jók: Vass, Lovig, C-yőri-Kiss, illetve Várnagy, Bor­sodi, Bóner. Székesfehérvári MÁV— Pécsi Vasas 3:2 (2:1) Székesfehérvár, 1500 néző. Ve­zette: Badacsonyi. Székesfehér­vár: Müller — Horváth, Tiha­nyi, Szilasi — Bohner, Neubauer — Gruzics, Pál, Csuti, Homolya, Bognár. Edző: Bódi Ferenc. — Pécsi Vasas: Szedeli — Egervári, Mecseki, Berki — Halasi, So- mogyvári — Stelzammer, Szop- ka, Kőhalmi, Jauck, Angyal. Ed­ző: Bárdosi László. A mérkőzés elején a Vasas lendült először tá­madásba. A 0. percben a veze­tést is sikerült megszerezni. A 29. percben egyenlített a hazai csapat, majd újabb gólt ért el. A másodig félidőben tovább nö­velte előnyét a MÁV. Hiába tá­madott a Vasas, már csak szé­pítésre tellett erejéből. Góllövők: Homolya, Bohner, Pál, illetve Szopka, Halasi. Jók: Tihanyi, Horváth, Müller, illetve Somogy- vári. Kaposvári Kinizsi— Komlói Béta Ákna 5:0 (2:0) Kaposvár, 4000 néző. Vezette: Gyarmati. Kaposvár: űri — Szi­geti, Szili, Gergely — Mózsi, Pál- falvai — Ács, Szentgróti, Már­kus, Herbert, Stadler. Edző: Avar István. Komió: Winter — Tóth II, Trischler, Tóth I — Ba­lázs, Bocsor — Hamvas dr., Sör, Deák, Farkas, Takács. Edző: Schmolz Antal. A? első percek­ben néhány támadást vezetett a Komló, aztán fölénybe került a Kaposvár. Góllövők: Mózsi, 2, Ács, Stadler, Herbert. Jók: Mózsi, Ács, Szili, illetve Hamvas dr. Deák. A Szekszárdi Petőfi—Kaposvá­ri Dózsa mérkőzés eredményét la púnk vasárnapi számában közöl­tük, Áz első meglepetés nélküli forduló a meqyebainoksáqban A megyei labdarúgó-bajnokság ötödik fordulója nem hozott külö­nösebb meglepetést. Bátaszéken a hazai csapat csak az első félidő 20. percéig játszott jól a lelkesen és sokszor 8—9 emberrel védekező faddiak ellen. A második félidő már unalmas, csapkodó játékot hozott, a hazai csatárok csak egy gólt tudtak rúgni. Az elmúlt va­sárnap jól szereplő Dunaföldvár ezúttal örök riválisától, Pakstól sima vereséget szenvedett. Igaz. hogy Kcrnis az első félidő . 35. percében lesérült és ettől kezdve Dunaföldvár végig tíz emberrel játszott, de a sérülésekor az ered­mény már 2:0 volt. Különben vé­gig gyenge iram jellemezte a mér­kőzést. Mázán a tolnai csapat ér­tékes pontot szerzett. Érdekes, hogy a tolnaiak Máza ellen min­dig megfelelő taktikával készül­nek fel és ennek köszönhetik a mostani egy pont megszerzését is. Különösen Schmidt védése tetszett a közönségnek. Nagydo- rogon az első félidőben 2:l-re ve­zetett Tamási, sőt a második fel­idő negyedik percében már 3:1 volt az eredmény Tamási javára. A 10. és a 14. percben sikerült a hazaiaknak gólt lőni, így lett dön­tetlen az eredmény, majd befeje­zés előtt nyolc perccel a hazaiak harminchetedik szögletrúgása után Balogh fejelte a győztes gólt. A nagydorogiak óriási fölé­nyére jellemző a 38:3-as szöglet- arány. A j Döbrököz—Dombóvár találkozón 2:l-es féliciő után 4:2- re győzött a dombóvári vasutas- csapat. A Vasút védelme ezúttal gyengén aárt — hiányzott G. Kiss —, de legalább ilyen gyen­gén játszott a döbröközi csatár­sor is. A második félidőben a ha­zai csapat játszott fölényben. Je a pontokat nem tudták otthon tartani. Simontornyán a Hőgyé-t szi MEDOSZ 2:0-ás félidő után G:0 arányú vereséget szenvedett. Ez is sima, minden izgalom nél­küli találkozó volt. Szekszárdon a Dózsa-csatárok ezúttal megta­lálták gőllövő-cipőjüket a tarta­lékos gyönkiek ellen. A helyze­tek alapján a Dózsa győzelme na­gyobb arányú is lehetett volna. Eredmények: Bátaszélt—Fadd 3:0 (2:0), Paks—Dunaföldvár 4:0 (2:0), Máza—Tolna 1:1 (1:1), Nagydorog—Tamási 4:3 (1:2), Döbrököz—Dombóvár 2:4 (1:2), Simontornya—Hőgyész 6:0 (2:0), Szekszárdi Dózsa—Gyönk 6:0 (4:0). A Nagymányok—Iregszem-i cse mérkőzés augusztus 20-án ke­rült lejátszásra, ahol, mint isme­retes, Nagymányok 4:0-ra győ­zött. A bajnokság állása az 5. forduló után: 1. Máza 5 4 1 — 24:4 9 2. Bátaszélc 5 4 1 — 21:6 9 3. Dombóvár 5 4 1 — 18:11 9 4. Nagymányok 5 4 — i 16:1 8 5. Tolna 5 3 2 — 15:2 8 6. Paks 5 4 — i 15:5 8 7. Iregszemcse 5 3 — 2 15:19 6 8. Simontornya 5 2 1 2 10:6 5 9. Nagydorog 5 2 — 3 13:15 4 10. Gyönk 5 2 — 3 8:15 4 11. Sz. Dózsa 4 1 1 2 8:5 3 12. Fadd 5 — 2 3 6:11 2 13. Dunaföldvár 4 1 — 3 9:23 2 14. Tamási 5 — 1 4 7:28 1 15. Döbrököz 5 — — 5 7:16 —. 16. Hőgyész 5 — — 5 C:31 — szeptember 13-i forduló Pá­mányok—-Paks, Dunaföldvár— rcsítása: Nagydorog—Simontor­nya, Tamási—Sz. Dózsa, Gyönk — Tolna, Máza—Iregszemcse, Nagy­Bátaszék, Dombóvár—Fadd, Döb­rököz—Hőgyész. Áz NB III. állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Szekszárdi Petőfi 6 4 1 1 10:9 9 2. Pécsi BTC 5 3 2 __ 16: 4 8 3. Csepel Autó 5 4 1 19:8 8 4. Bajai Építők 6 4 __ 2 13:7 8 5. Bajai Bácska 5 3 __ 2 10:6 8 6 . Pécsi Vasas 6 3 1 2 14:12 7 7. Kaposvári Kinizsi 5 2 2 1 13:5 6 8. Kiskunhalasi Dózsa 6 3 __ 3 15: 13 6 9. Bonyhádi Vasas 6 3 __ 3 5:8 6 1 0. Bácsalmási Petőfi 5 2 1 2 8:6 6 11. Székesfehérvári MÁV 5 2 3 10:11 4 12. Pécsi Bányász 5 2 _ 3 7:9 4 13. Kaposvári Dózsa 5 1 1 3 5:9 3 14. Kiskunhalasi Kinizsi 4 __ 1 3 4 :10 1 15. Dombóvári Spartakusz 5 — 1 4 3:17 1 16. Komlói Béta-akna 6 — — 6 2:20 A Pécsi Dózsa eredményeivel: 1. Pécsi Dózsa II. 7 2. Szekszárdi Petőfi 6 3. Pécsi BTC 5 4. Csepel Autó 5 5. Bajai Építők 6 6. Bajai Bácska 6 7. Pécsi Vasas 7 8. Bonyhádi Vasas 6 9. Kaposvári Kinizsi 5 10. Kiskunhalasi Dózsa 6 11. Bácsalmási Petőfi 5 12. Székesfehérvári MÁV 6 13. Pécsi Bányász 6 14. Kaposvári Dózsa 5 15. Dombóvári Spartakusz 6 16. Kiskunhalasi Kinizsi 5 17. Komlói Béta-akna 6 ‘ ­A következő forduló párosítá­sa: Komló—Kaposvári Dózsa, j FVrkurhalast Dózsa—Kaposvári • Ki"zsi. Pécsi Dózsa TI—Pécsi j BTC, Bajai Építők—Bajai Bácá­5 4 3 4 4 3 3 3 2 3 2 2 2 1 1 1 1 1 2 1 3 2 1 3 2 4 4 3 4 4 6 22 10 16 19 13 10 14 7 13 15 8 11 8 5 6 4 2 7 9 4 8 7 7 17 10 5 13 6 13 11 18 19 20 11 9 8 8 8 8 7 7 6 6 5 4 4 3 3 1 ka, Pécsi Vasas—Pécsi Bányász, Bácsalmás—Székesfehérvár, Cse­pel—Bonyhád, Szekszárd szabad- oqecfi,