Tolnai Napló, 1953. október (10. évfolyam, 230-256. szám)

1953-10-14 / 241. szám

4 i^ÄPCö 1953 OiJTTÖBER 14 A madoesai Igasság tsz kultúr csoportjár ól A madoesai Igazság termelőszövet kezet tagjai bebizonyították, hogy helytelen az a nézet, ami szerint nyáron, illetve amíg a mezei mun­ka tart, nem érnek rá a falusi dol­gozók kultúrmunkával foglalkozni. Vasárnap este történt a fényes bizonyságtétel a szekszárdi járási kultúrotthonban, ahol körülbelül 600 néző, 600 szekszárdi dolgozó győ­ződött meg arról, hogy a madoesai Igazság termelőszövetkezet amel­lett, hogy élenjár a termelőmunká­ban, széleskörű kulturális tevékeny­séget fejt ki. Szigligeti Ede: ..Csikó«" című színművét adták elő a tsz dolgozói óriási sikerrel. Földesi János az elnök, aki maga is foglalkozik írás­sal. kiváló érzékkel tanította be a különböző alakításokat. Az ered­ményt a közönség lelkesedésén ke­resztül lehet csak felmérni. Az egy­szerű dolgozók játékában megele­A 73/2 sz. Építőipari Vállalat dol­gozói jó munkával megszerezték az Élüzem címet. A terv teljesítéséhez nagyban hozzájárultak a különböző újítások, amelyek a munka megkön­nyítését, valamint a balesetek elhá­rítását, a terv időelőtti teljesítését segítették. Az újítási bizottság ne­gyedévenként értékeli a beadott újí­tásokból eredő megtakarításokat fo­rintra átszámítva, amit azután a vál lalat dolgozóival is ismertet. Az idei évben 36 újítás vök, ami­ből 29-et 'már a gyakorlatban is al­kalmaznak. A beadott újítások a III. negyedév végéig több, mint 31 ezer forintos megtakarítást jelentenek a vállalatnak. Az elmúlt negyedévben 12.573 forint megtakarítást értek el az újítások során. KUBIKOSOK... Amikor lallant okéi doluosni, azt kittem< valami motor forgatja a lapátjukat, olyan gyorsan szór­ták oz ala.pyodorból a földet. Ak­kor Szekszárd határában építenék a gyapotegrenálót, ott voltak mind n nyolcán a sztaliánovísta brigád tagjai, lágyrészben idősebbek, s néhány fiatal. ez a brigád össze, tétele. Olyanok, mint az acél, me- lyet Csepelem vagy Úsdon öntenek. Kemények> szívósak. Arcuk, kezük, egész testük a naptól cserzett. Így van ez olyanoknál akik egész nyá­ron csak egy alsónadrágban végzik ezt p. nehéz munkát. Mert bizony nem könnyű naponta 5—6, sőt van ■rá eset, hogy még több köbméter földet ,,kidobni' — így mondják ők kubikos nyelven. Már hosszú idő óta együtt vannak sok üzem, lakó­ház és gazdasági épület alapját ás. ták már ki, hogy a kőművesek olyan alapot tudjanak építeni, mely kibírja a falat, amely nem dől ösz- sze. Kló szőr, amikor a ,,gyapoton“ — a gyapotegreivUó építkezésén be­szélgettem a brigáddal, már akkor befejezték az ötéves tervet, ez még 1952-ben volt. Azóta már egy év telt el, s hogy most hol tartanak, hány évvel járnak elől? Azt talán a vállalat statisztikusa tudná meg­mondani, vagy talán még az sem. Ezelőtt két éve inyoványon kezd­ték építeni, a gyárat, ami már na­gyobb részben készen van. Azóta: sok helyen ástak már, betont, vagy sódert hordtak építkezésekhez. A szekszárdi bérház alapját is — a pincével együtt — ők ásták ki, a mázai táglagyár építkezésénél is ők — nyolcán — tevékenykedtek, " sztahanovista brigád. Mert azok, mégpeilig </ javából. Volt olyan idő, amikor csak 250-as brigádnak hív. ták őket, nem teljesítettek ennél alább. Mikor rosszabb volt a mun­ka körülmény, nem volt ennyi szá­zalék, de a HO.nél akkor sem hagy­ták alább, — Külön öröm és meptisalelletis volt számomra, amikor 11152 nyarán értesítettek, hogy a kubikos brigá­dot a lakhelyén fogják ajándék kul­túrműsorral megjutalmazni. Nagy tehergépkocsival mentünk Bátaszék Egész úton a kultúirosok vidám vitája kísért, bennünket. Az ország út mellett a földeken dolgozó pa­venedett a múlt, a jobbágyvilág, amikor a szegényembert semmibe vették, a jobbágytól mindent elsze­dett a földesúr, még ha szemre va­ló lánya volt. azután is kinyújtotta kezét a mindenható úrfi. Kitűnően alakította Baksai György a föld­hözragadt, kifosztott jobbágyot, aki­ben keserűen fakad fel a panasz: „Kifosztottak, nyúztak, nem jajdul- tam fel, de a jányom pártáját nem hagyom sárba taposni." A panasz mellett tehát a sértett becsület, az önkény ellen- lázadó ember hangja is megszólal. Kedvesen és igen élet­hűen játszotta a szerelmes csikósle- gény szerepét Dobos Sándor, — Piros Eszter pedig mint a csikós­bojtár hűséges szeretője remekelt. Piros Eszternek és Dobos Sándornak nem volt nehéz megjátszani a sze­relmest, mert nemsokára az egész termelőszövetkezet ünnepet ül az es­A legtöbb újítás a dolgozók egész­ségvédelmét szolgálja. Ilyen újítása volt Babos István kőművesnek is, aki a Pruzsina-brigád egyik tagja. A téglaáztató kosár, amely meg­gyorsítja a munkát és egyben a dolgozók kezét is óvja, mert nem kell a hideg vízbe nyúlni, — mint­egy 3000 forint évi megtakarítást eredményez. Pergel- József főgépész szeptember 25-én beadott újítása mintegy 27 ezer forint megtakarítást eredményez. De több újító, mint ifj. Teisz Lőrinc műszaki vezető, vala­mint Kelemen Sándor főkönyvelő újításával a munka megkönnyítését segíti, ami a terv túlteljesítésében mutatkozik meg. Tasztok kíváncsian szemlélték mene tünket. Nem tudták elképzelni, ho­va megy ez a vidám társaság. Ami­kor megérkeztünk Bdtaszékre, az volt ám a meglepetés. A községi kidtúrotthon előtt a kubikos-brigád mind a nyolc tagja ünneplőbe öl­tözve várt bennünket. Hátuk mö­gött pedig o, gyermekek, a felesé­gek, az ismerősök, jóbarátok szó. rongtak. A műsor is olyan, jó ku­bikosnak xtaló volt. Felcsendültek a régi magyar népdalok, a sárközi népi tánc is a brigádot köszöntötte. Azután átvették a jutalmat: a szta­hanovista jelvényt, mind a nyolcán. Táncoltak ők is a műsor után a kid túrósokkal feleségükkel, ismerőseik kel, ismeretlenekkel, akik éppen be­néztek a kultúr házba a nagy vigas­ságra. Éjféfi/j szolt a zene, éjfélig ünnepeltek. Utána a kultúrcsoport elment ha­za, s mi még ottmáradtunk, beszél­gettünk életükről, mely meg válto­zott, úgy hogy nem Is mertek rá­gondolni akkor, amikor még fillé­rekért dobálták a föld köbméterét. Ahogy beszéltek, megelevenedett előttem az akkori sorsuk Mintha egy film peregne előttem, úgy lát­tam, amint Mát hé János és társai talicskával gz egész országot bejár­ták, összes felszerelésükkel, a hosz. szúnyelü kubikoslapáttal, a nagg ásóval, meg gz elmaradhatatlan bog ráccsal. Ez volt mindenük. Mikor a kevés fizetést megkapták, beültek egy kocsmába, borbaöntöttek búTla- tukat, keserűségüket... És jött a felszabadulási Uj re­mény csillant fel szivükben. Otthon­ra talállak, munkájuk is akadt bő­ven. Mindinkább kibontakozott ha­zánkban az olyan élet, mely után ők is vágytak. Építették az újat, mely mögött a régi élet csak rossz emlékként homályosait. De. nem fe­lejtik el. Máthé János, a brigád ve­zetője, sokat mesél a brigád fiatal tagjainak a régi kubikos világról. De vem is kellett mesélni, tudták ők. milyen volt az élet akkor, hi­szen apáik is kubikosok voltak, ők is ismerték azt a sorsot, pedig még csuk kicsinyek voltak. Csuk arra emlékeznek^ hogy gyakran ettek „biciklilevestmeg a családban gyakori volt a veszekedés. Na de •>z elmúlt s nem is tér vissza többel. küvőjükön. Sitkéi Ferenc olyan lelkesedéssel és olyan természete­sen játszotta a csikósszámadót, hogy a néző szinte elfelejtette, hogy a színpadon és nem az alföldi pusztán játszódik a történet. Kétségkívül a darab legjobb alakítása jvoit Sitkéi Ferenc a furfangos, csavaros ész­járású, de talpig becsületes, igazság- szerető számadó szerepében, aki ép­pen igazságszereteíénél fogva vilá­gosságot derít a bonyodalmakra. Igen értékes volt az egész műsor a maga egységében, hiszen minden szereplő szívből, lelkesedéssel ját­szott, ha nem is kifogástalanul. A földesasszony szerepét például jobb lett volna idősebb valakinek adni. A tény azonban, hogy a madoesai Igaz ság termelőszövetkezet tagjainak kulturális öntevékenysége pozitív lé­pés új szocialista kultúránk kiala­kítása terén. (Szabó) Diftéria elleni védőoltás Szekezárdon Szakszárdon a kötelező védőoltá­sokat az idén október 14, 15, és 16- án délután 3—5 óráig a városi tanács nagytermében végzik. Diítéria-per- tussis elleni védőoltásra kerülnek az 1952 október 1 és 1953 március 31 között született gyermekek. Diftéria- pert. elleni védőoltásra kerülnek az 1951 október 1 és az 1952 március 30 között született gyermekek. — Himlő elleni védőoltásra kerülnek az 1952-április 1 és szeptember 30 között született gyermekek. Az iskoláskorú gyermekeket az iskolában oltják. Felhívjuk a szülő­ket, hogy akiknek gyermekei nem Szekszárdon születtek és írásbeli felszólítást nem kaptak, gyermekeik­kel feltétlenül jelenjenek meg a vé­dőoltásra. Hogy is térhetne mikor olyanok épí tik a szebb, új élet ezernyi örömét, gyönyörűségét, mint ők, a kubiko­sok: Sulyok, Kondóczki, a három Tóth meg az öreg Kosiyák és a brigád új tagja. ■. Sokat, oldalakat lehetne teleirni a brigád életéről, munkájuk közben előforduló epizódokról. Arról, hogy milyen testvéri együttműködés van köztük, arról, hogy amikor Szék. szárára jártak dolgozni Bátaszék- röl, az ö kocsijuk, melyben ültek, az volt a leghangosabb, a legvidá­mabb, vagy arról, miikor a válla­latnál jutalmazás volt akkor ók so. hasem maradtak ki. — Februárban Dombóvárról jöt­tem rona'tal Szekszárdim; Bátaszé- ken kellett várni a szekszárdi vo­nat indulásáig. Itt találkoztam ve­lük újból s együtt jöttem velük Szekszárdid, Ekkor ismertem meg őket közelebbről. Vidáman telt az idő. Máthé János vidám tréfáitól volt hányos a kocsi. Mire Szekszárd ra ériünk, a munkáról beszéltek, hogy milyen változást csinálnak az előbbi naphoz viszonyítva, már ott beosztották, ki. ipilyen munkát vé. géz. / Április első napfaiban munka­helyet változtattak. Komlóra, szo­cialista bányavárost mentek építe­ni. Most is ott dolgoznak, a szek­szárdi 73/2. Építőipari. Vállalat hu. bikosai. Ott építik hazánk egyik legszebb bányavárosát. Hetenként egyszer járnak haza Bdtaszékre. Minden szombaton délben indulnak és hétfőn, hajnalban érnek vissza u munkahelyre. Már olt is sok száz köbméter földet megmozgattak, ők ásták a népbüffé alapját, $ egy egész sor raktár alapjainak építésé­ben vettek részt. Most azt tervezik, hogy ebben az érben befejezik rná, sodi/i ötéves tervüket. Ahogy isme­rem őket, munkájukat, szorgalmu­kat, biztos vagyok benne, hogy ezt is teljesíteni fogják, hisz most is állandóan 200 százalék felett termel nek. Ez a vállalásuk akkor született amikor a kormány új programmja napvilágot látott, akkor határozták el, hogy a 40.000 lakás építéséhez ők is még jobb munkával járulnak hozzá. Állják is szavukat a báta- széki sztahanovista brigád tagjai: a kubikosok. PÁL KOVÁCS JENŐ 73/2. Építőipari Vállalat; 2D újítás segíti a terv teljesítését Simontornyai VL—Tamási Petőfi 7:2 (1:0) S/lmon tornya, 500 néző. Vezette: Völgyesi. Simon tornya: Ferenci — Sebestyén, Ge- reny, Ányos — Baum III., Mikulás — Se­bestyén, Baum 11., Baum IV., Pénzes, Baum 1. Edző: Kiss Ferenc. Tamási Petőfi: Juhász — Vasas, Kersák, Gyugyi — Németh, Csizma­dia — Simonfalvi, Stemler, Gebhardt, Zsol­nai, Baka. Edző: Klein István. A mérkőzés elsp 15 perce kiegyensúlyo­zott játék képét mutatja. Minclkét csapat támad, sőt gólhelyzetek is akadnak, azonban a csatársor nem tudja kihasználni ezeket. A 11. percben u simontornyai kapu előtt kavarodás támad, azonban a tamási csatár­sor két méterről sem tud gólt lőni. A kö­vetkező percben a simontornyai csatársor hagy ki gólhelyzetet. A 14. percben megszü­letik a félidő egyetlen gólja, amikor Baum IV. a két tamási védő közül kilép és a ki­mozduló Juhász mellett megszerzi a gólt, 1:0. A 18. percben Ányos 20 méteres sza­badrúgása megy mellé, majd következő percben Gebhardt hatalmas lövése megy fölé. A 25. percben a tamási jobbszélső a kaputól mintegy 10 méterre tiszta helyzetből mellé lő. A 35. percben a simontornyai vé­delem hazaad, Ferenci rosszul fogja a lab­dát és így a labda centiméterekkel jut a kapufa mellett az alapvonalon túlra. Az első félidő hátralévő részében mindkét csa­pat támad. Tamási hosszú labdákkal veszé­lyezteti a siraontornyaiak kapuját, míg a simontornyai csatársor szépen tologat me­zőnyben, azonban a játékában nincs átütő erő. A második félidő első perceiben Simon- falvinak, ki közben a jobbszélső posztját foglalta el, szép akcióját látjuk, melyet nagy lövéssel fejez be. Ferenczi a labdát kiejti, azonban a tamási csatárok nem elég szemfülesek. A 9. percben a tamási kapus a simontornyai csatárok nagy lövését csak sarokra tudja menteni. A következő öt perc­ben még több alkalma vau a tamási kapus­nak tudását csillogtatni. A 15. perctől Si- montornya veszi át a játék irányítását, ami­kor a tamási kapu elé pattan a labda és a 16 osról Baum 111. élesen lő felsú sarokba, 2:0. \ Í8. percben a játékvezető kitűnően alkalmazza az előnyszabályt, amikor a si­montornyai védő Gebhardoí a büntető terü­leten belül elnyomja, de a játékvezető mi­vel a tamási játékosnál maradt a labda, to­vább engedi a játékot, azonban Gebhardt lö­vése kapu mellé ment. A 20. percben a já­tékvezető a tamási kaputól mintegy 20 mé­terre szabadrúgást ítélt Tamási ellen, a si­montornyai csatárok ügyesen oldják meg ezt, azonban a lövés mellé megy. A 23. perc­ben Sebestyén III. szerzi meg a harmadik gólt. amikor 10 méterről a jobb alsó sarok­ba lő, 3:0. Ezt követőleg Baum I, lövését Juhász szépen védi. A 28. percben születik meg a negyedik gól, amikor Sebestyén Ili. szép átadását Baum I. belövi 4:0. Kezdés után Simonfaivihoz kerül a .labda, aki a fél­pályáról fölviszi a simontornyai kapuig, ahol a kimozduló Ferenci mellett ,gólt lő, 4,:1. A következő percben Baum IV^-et a büntető területen belül felvágják, 11-es, Sebestyén 111. értékesíti. 5:1. Rá 4 pe.yvre a tamási kapus rosszul fut ki. feje fehsatt átfejelik a labdát és így jut a hálóba. 6:í. A 38. perc­be i Baka. Lamási balszélsője Küld veszély­telen lövést Ferenci kapujára- Majd utána rögtön Sebestyén 1JÍ. a tamási védelem kí­sérete mellett megszerzi a 6i piontornyaiak utolsó gólját, 7:1. Utána rögtön Gebhardt akcióból nagy gólt lő, 7:2. jók.- Sebestyén Ili., Baum III., Gereny, illetvei Simonfalvi, Kersák (mezőny legjobbja), Gyugyi. A játékvezető kifogástalanul vezette a mérkőzést, nagyon jól alkalmazta az előny­szabályokat. Bírálat: Az első félidőben kiegyensúlyozott volt a játék, a tamási csapat jóí tudta tar­tani az első félidőben gyengén mmzgó siraon- toruyai csatársort. Sőt a tamásfi csatársor egy-két egészen szép támadást vezetett, azonban a befejezés nem sikerű ft! neki. A második félidőben a simontornyjai csapat magára talál é-s a második félidő^ közepétől a tamási védelem már nem tudta tartani a szépen játszó simontornyai csatársort. Tehát így Simon tornya megérdemelten győzött. Bátaszéki Lokomotiv—Dunaföldvjíri Spar- takusz 0:0. Bátaszék. 800 néző. Yervstte: Pal­los. Bátaszék: Frei II. — Oszkóv Fábik, Szép — Ribli. Kiss — Ádám, Vai^ga. Toro­nyi, Krix és Frei II. Dnnafötdvár: Mennieh — Szalay, Dunai, Takács — Bab, IJiorváth — Németh, Baglvas, Balázs, Molnár, Fábri. A vendégcsapat erősen tartalékos csapattal tu­dott csak a mérkőzésre kiállni. Ennek meg­felelően^ a házáig együttes végigtámadta a mérkőzést, de gólképtelen csatársora miatt nem tudta megszerezni a győzelmiét, pedig 11-est is rúghatott. Mindjárt kezded után « hazai csapat veszi kezébe a játék irányítá­sát. Az 5. percben Ribli jó lövését védi Mennieh, majd a túloldalon a 27. percben Baglya*, vezet jó támadást, de Fiiéi bele- vetŐ<léssel tisztázza a helyzetet. A 35. perc­ben Dunai kezez a 16-oson belül, d'e a já­tékvezető nem ítél íl-e«t. A lí. félidőben a hazai csapatban Krix helyén Kalász játszik, de e/ sem ««'fit. Ádám már a 2. percben eltalálja a külső hálót, majd a 2C*. perc­ben Toronyi 26 méteres nagy lövése csak centiméterekkel kerüli el Mennieh kapu­ját'. A 40. percben bátaszéki táimadások után büntetőrúgáshoz jut Bátaszék, d’e To­ronyi a kapufára lövi a il-e*t és ezjel ki­engedi kezéből az utolsó győzelmi reményt a hazai együttes. A vasutascsapat tehf'tetie* csatársora miatt nem nyert a jól védekező, tartalékos vendégek ellen. Jók: Rib*9i ée Kiss, ilLetve Mennieh és Dunai. GYÖNK—SZAKOS 3.2 (2 1) Gyünk, bajnoki mérkőzés 400 néző. vezet- *e- Kleiber. — Gyönk: Gyaraky — Firing, Gézon. VeibI — Seta, Enyedi — Bérces, Ge­lencsér, Serestei, Szentes, Saudi. — Szakcs: Koznia — Abranov, Czigner, Abranov II. — Bódog, András — Keller, Cimmermann, Coeo, Cser, Lőrincz. Minden tapogaíódzás nélkül erős iramban kezdődött a játék. Az 5. percben Gelencsér értékesít egy 25 méteres szabadrúgást, 1:0. Hamarosan egyenlít Szakcs. ugyancsak sza­badrúgásból. (í:). Erős küzdelem után, kapu előtti kavarodásból megszerzi a vezetést a hazai csapat. A második gól után is több­nyire Gyönk támad, de a vendégcsapat tá­madásai is veszélyesek. A 25. percben Abra- ncv szabad rúgását Sandi fejjel hárítja el. Miután mindkét csapat több helyzetet ki­hagy. az első félidő 2:t arányú hazai veze­téssel zárul. A második félidő lassúbb iram­mal kezdődik. A 10. percben Abranov 11-cse Brit-Guayanai események (MTI) A ..Reuter“ jeletutiése boszá. mól arról, hogy a Népi Haladó Párt október tizedikén este általános sztrájkra szóló felhívást bocsátott ki, tiltakozásul az angol kormány­zó intézkedése ellen, amellyel a kormány hat tagját elmozdította ál­lásából. Több angol lap erélyesen bírálja az angol kormánynak Brit-Gua.vaná val kapcsolatos eljárását. A „Rey­nolds News" rámutat, hogy az angol kormány „a törvényesség igen vé­kony füstfüggönyével akarja elta­karni azt a tény, hogy nyers erősza­kot használ." Az „Observer" egyik vezércikkében megállapítja, hogy ,.a gyarmati népek kívánságait nem szabad és nem lehet figyelmen kívül hagyni, ha egyszer ezek a népek el­érték fejlődésüknek azt a szakaszát, amikor önálló politikai szervezete­idet állíthatnak fel és megválaszthat­ják saját politikai vezetőiket." M O Z1 Szabad Ifjúság: augusztus 14-én: LELEMÉ­NYES ASSZONYOK. Kezdések: vasárnap 4, 6. ünnepnap 4, 6 és 8 órakor. Hétköznap 6 és 8 órakor. FELVESZÜNK; kőműves, ács állványo zó. segédmunkás férfi.női dolgozókat budapesti munkahelvre. Vidéki doltro zók részére megfelelő szállást, étkezést biztosítunk. Jelentkezés: 23 '2. Építőipari Vál.lalai Bp.. XIIL, Rozsnyai.út 6. a jobb felső sarokban köt ki, 2:2. Fokozódó iramban folyik a jáiék. A 14. percben <j\»- raky kifutása ment me^ egy újabb gólt. A végeredményt gyönyörű lövéssel Sandi állítja be. Változatos játék után a gytönki csapat 3:2 arányú győzelmével végződik a mérkőzés. Bírálat: a két csapat erős küzdelmet foly­tatott. A gyönkiek, bár nem nagy föl^ny*- nyel, de megérdemelten győztek. Jók: Gyaraky, Gelencsér, Bérces, illeive Kozma és Abranov 11. A játékvezető jól vezette a mérkőzést. Beck Tibor levelezd. DUNAFÖLDVÁRI HÍREK A megyei labdarúgóbajnokság hajráját nagy érdeklődéssel figyeli minden labdarú­gásért rajongó sportbarát. Ha a bajnokság állását figyeljük, akko* röktön szembetűnik, hogy a negyedik hely­ért milyen nagy verseny van. A dunaföldvári Szpartakusz SE. vezetői A« játékosai is célul tűzték ki maguknak a ne­gyedik hely meg^zerezését, melyre a jelen­legi állás és sorsolás szerint minden re­ményük meg is volt. A sérülések sorozatát Jendrolovits sporb- társ kezdte el, majd Takács és Szeder vált ki a csapatból. Csizmadia is kéthetes kór­házi kezelésre szorult a dombóvári mérkőzés után. Balösszekötőnk Bálint Pál térdét pe­dig a napokban tetiék gipszbe. A Szekszár­di Építők elleni mérkőzésen Szigeti sérült meg a bokáján és vált egyenlőre harckép­telenné. A csapatot Fogarassv kidőlése érin­ti a legkellemetlenebbül. A Szekszárdi Épí­tők ellen már betegen játszott. Sárgasággal ágyban fekvő beteg. Rá már csak a tavasz- szal lehet számítani. Személyében a csap»* elvesztette edzőjét és irányítóját is. * Révész János levelező. HÍREIK SZERDA, OKTÓBER 14 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR. 11/1. sz. All. gyógyszertár. NÉVNAP: Domonkos — IDÖJÄRASJELENTES Várható időjárás szerda estig: felhős idő, többfelé, elsősorban az ország déli megyéiben kisebb esővei. He­lyenként reggeli köd, mérsékelt dél­keleti-déli szél. A hőmérséklet nyu­gaton kissé emelkedik, máshol alig változik. Várható hőmérsékleti érté­kek az ország területére szerdán reg­gel 7—10, délben 15—18 fok között. TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: KIHALT LÁSZLÓ A szerkesztősét! es kiadóhivatal teletonszámfti 20-10. 20-11 Szekszárd, Széchenyi-ntca 18 M. N B. egy«*zámlászára: 00.S7b.0b5-—*58 Előfizetési díj: havi 11.— forint Baraovatnegvei Szikra Nyomda Pécs, Munkácsy Mihálv.utca 10. sz. Telefon: 20-27 A nyomdáért felelj MELLES DEZSŐ Komlói Szénbányászati Tröszt üzemeibe^ nagy számban felvesz dolgozókat. A szorgalmas, jó dolgozókból 3 hónap alatt betanított munkásokat, egy éven belül szakmunkásokat, vájárokat képezünk ki. Kereset a bányász kollektív szerint. Földalatti munkánál ehhez minden dolgozó­nak 20. illetve 30 százalék földalatti pótlék jár Minden komlói dolgozó ehhez külön fizetésének 10 százalékát „komlói pótlék** címén kapja. A nős és családos dolgozók, családfenntartók évi 40 q ingyen illetmény.szén ben részesülnek. A hiány nélkül dol­gozók minden év eltelte után egy teljes rend „hűségruhát“ és földalatti pótlék­kal növelt alapkeresetének 5—5 százalékig terjedő összegben hűségjutalmat kapnak. Napi 8.70 forintért háromszori bőséges ellátást biztosítunk. Legényszállás díjtalan. & nem Önkényesen kilépettek és nem elbocsájtottak — orvosi vizsgálat után — nyomban szerződést köthetnek és 400.— forint toborzási jutalmat kapnak, A bevált és igényjogosult dolgozók és akik kitanulják a vájárságot, jövő év első negyedében, a vájárok még ez évben lakást kaphatnak. A Minisztertanács hatá­rozata szerint a Komlóra munkára jelentkezőket az üzemvezetők kötelesek elen­gedni. Jelentkezni lehet Komlón a Szénbányászati Trösztnél, vagy a Budapesti Ki- rendeltségen (Budapest. V., Somogyi Béla-u. 10.) KOMLÓI SZÉNBÁNYÁSZATI TRÖSZT