Szolnok Megyei Néplap, 1978. szeptember (29. évfolyam, 206-231. szám)

1978-09-19 / 221. szám

1978. szeptember 19. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Fekete D ár a játékára is felfigyelhettem volna, hiszen Kriston az egyik legígéretesebb asztaliteniszezönk, még­is arra a hisztérikus hangra kaptam fel a fe­jemet, ahogy a fiúról egy idős férfi beszélt a tiszaligeti sportcsarnok előterében. „Nem bírom nézni, amit csinál, felháborító a játékfelfogása” mond­ta mindezt az asztalite­nisz sportág számos ve­zetőjének füle hallatára. Attól kezdve le nem vet­tem a szemem a fiúról. Igaz, kissé akadozva, de háromszettes mérkő­zéseket nyerve egyre előbbre és előbbre ruk­kolt a táblán. Aztán vé­gigverve az utánpótlás mezőny számos jónevű versenyzőjét, az első he­lyért játszhatott. Az első szettet elveszí­tette. az idős sportvezető — aki szemmel látható­lag a szakosztály funk­cionáriusa volt — do­hogva kiment a terem­ből, és az előcsarnokban panaszkodott fűnek-fá- itak a fiú játékára. A második játszma végén óvakodott be, amikor versenyzője már nyerés­re állt. Aztán végignéz­te a harmadik, a döntő szettet, ingerülten fel­szisszenve minden ron­tásnál. A nyurga gyerek nyert — és korosztályá­ban a Tisza Kupa győz­tese lett. A feldúlt ve­zető gratulált, de hoz­zátette, hogy semmi szükség nem volt három szetteket játszani, köny- nyebben is el lehetett volna intézni a dolgot! bárány? A fiú szerényen ma­gyarázkodott: nem megy még úgy a játék, ahogy szeretné, igazán sajnál­ja ... Elgondolkodtam a közjátékon. E fiatal asz­taliteniszezőnket azóta ismerem, amióta feléri az asztalt. Nemrég ar­ról olvastam, hogy ma­gatartásával nincs min­den rendben: a közel­múltban arra is sor ke­rült, ami a sportágban egyébként igen ritka, hogy a játékvezetőtől piros lapot kapott és le kellett léptetni. Egy kül­földi út során is baj volt vele, és egyesek italosán is látták. Ter­mészetesen nagy vétség ez, és a szigorú szónak azért örültem, mert ide­jében még elejét lehet venni az egyénisége tor­zulásának. □ szolnoki játéká­ban azonban — bármilyen árgus szemekkel is fi­gyeltem — nem találtam kivetnivalót. Minden bizonnyal job­ban is ment már neki, ezúttal kissé „döcögve”, de számos szép sport­emberi tulajdonságot felmutatva nyert. Indo­kolatlan volt hát köröt­te a hisztérikus hang. A nehezen kivívott győ­zelme után alighanem jólesett volna egy mele­gebb elismerés — ez azonban elmaradt. Az idős instruktor szövegé­ből azt vettem ki, hogy a fiúra szép lassan rá­ütik a „fekete bárány, bélyegét. És ha ezt sok­szor hallja — előbb- utóbb ő is elhiszi — Pb — Labdarúgó NB II Keleti csoport 1. Debr. VSC 7 6 — 1 15- 5 12 2. Nyíregyh. 7 5 1 1 8- 1 11 3. SZ'MTE 7 5 1 1 14-12 11 4. K.-barcika 7 5 — 2 24- 7 10 5. Papp J. SE 7 3 3 1 17- 7 9 6. Debr. MTE 7 3 3 1 11- 6 9 7. Hódm. MSE 7 4 1 2 16-14 9 8. Ózd 7 3 3 1 6- 4 !) 9. Eger 7 3 2 2 13- 8 8 10. Gyula 7 3 2 2 8- 9 8 11. Szarvas 7 3 1 3 9-10 7 12. Leninváros 7 3 1 3 8-10 7 13. Bcs. TASK 7 3 1 3 8-14 7 14. Lehel SC 7 1 4 2 7- 7 6 15. Szabó L. SE 7 2 1 4 7- 8 5 16. Gyöngyös 7 2 1 4 5- 7 5 17. MVSC 7 — 2 5 4-14 2 18. Sz. MÁV 7 — 2 5 5-16 2 19. Borsodi B. 7 1 — 6 3-16 2 20. Kisvárda 7 — 1 6 4-17 1 Eredmények: Borsodi Bá­nyász—Kazincbarcika 2:1, H. Papp J. SE—Gyula 3:0, Eger—Nyíregyháza 1:0, DVSC—Miskolc 2:1, Gyön­gyös—Békéscsabai TASK 2:0, Á totó 37. heti eredménye 1. Miskolc—Debrecen 1-2 2 2. Gyula—Papp J. SE 0-3 2 3. Kisvárda—Szóin. MTE 0-1 2 4. Eger—Nyíregyháza 1-0 1 5. Borsodi B.—Kazincb. 2-1 1 6. Szolnoki MÁV—Ózd 1-li X 7. Gyöngyös—Bcs. TASK 2-0 1 8. 22. Volán—Ganz-M. 0-4 2 9. KKFSE—Bp. Spart. 4-Ji 1 10. Budafok—BVSC 4-1 1 11. Pénzügyőr—Kecsk. SC 1-2 2 12. Dunaújvárosi Ép. Vác 3-1 1 13. Kaposvár—PVSK + 1 1-0 1 14. Répcelak—MÁV NTE 1-0 1 Kilián—Craiova Nemzetközi mérkőzés Tegnap nemzetközi asztalite­nisz mérkőzésre került sor Szol­nokon, a tiszaligeti sportcsar­nokban. A «onvéd Kilián FSE a CS Universitatea Craiova csa­pata ellen, míg a Szolnoki Víz­ügy SE az ugyancsak román SC Colar Craiova együttese el­len állt asztalhoz. A mérkőzé­sek lapzártakor még tartottak, az eredményekről holnap szá­molunk be. Asztalitenisz Tisza Kupa Az idén is az esélyesek nyertek nyert, csak ezúttal 3:l-re, míg tavaly mindössze 3:2-re sikerült nyernie. A nőknél a tavalyi győztes Magosnak ezúttal meg kellett elégednie az ezüstéremmel, klubtársa. Oláh állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára. A páro­soknál Jónyert és Klampárt megint nem lehetett feltar­tóztatni, míg a nőknél Ma­gos és Szabó bizonyult a leg­jobbnak. A két kupavédő, a nőknél a Bp. Statisztika, a férfiak­nál a Bp. Spartacus az idén is maga mögé utasította a pontversenyben a többi szak­osztályt. A ranglistaverseny vég­eredménye, férfi egyes: 1. Klampár, 2. Jónyer (mind­kettő Bp. Spartacus). 3. Ger­gely és Takács (mindkettő BVSC). Női egyes: 1. Oláh, 2. Magos (mindkettő Bp. Sta­tisztika), 3. Csík (31-es sz. Építők) és Szabó (Bp. Sta­tisztika). Férfi páros: 1. Klampár—Jónyer (Bp. Spar­tacus). 2. Gergely—Frank B. (BVSC—Postás), 3. Harangi— Németh (BVSC—CVSE) és Guttmann—Kocsis II. (VM- Közért—Ganz-MÁVAG). Női páros: 1. Magos—Szabó (Bp. Statisztika), 2. Szeder—Lu­kács (Bp. Spartacus), 3. Ba­logh—Bolvári (Tolnai Vörös Lobogó) és Mong—Farkas (FTC). Vegyespáros: 1. Ger­gely—Oláh (BVSC—Bp. Sta­tisztika), 2. Takács—Csík (BVSC—31. sz. Építők), 3. Horváth—Vasvári II. (Hon­véd Kilián FSE—Bp. Sta­tisztika) és Fischer—Ru- zsenszky (BSE). Ifjúsági fiú egyes: 1. Kriston (Bp. Spar­tacus), 2. Pékár (Postás), 3. Szöghy (BVSC) és Szabó L. (BSE). Ifjúsági leány egyes: 1. Bolvári (Tolnai VL). 2. Urbán E. (BSE), 3. Bízó (Tol­nai VL) és Urbán K. (Bp. Statisztika). A Tisza Kupa pontversenyének végeredmé­nye. nők: 1. Bp. Statisztika 69, 2. Tolnai Vörös Lobogó 21. 3. 31-es sz. Építők 18 ponttal Férfiak: 1. Bp. Spar­tacus 56. 2. BVSC 42, 3. Pos­tás 18 ponttal — cl — A vegyespárosban ezüstérmet nyert Csik (balról) Takács duó Fotó: Sárközi Nem hat az újdonság ere­jével, ha azt mondjuk, hogy a hagyományos Tisza Kupa nemzetközi és országos I. osztályú asztalitenisz rang­lista-verseny rendezője — a megyei szakszövetség — mint a korábbi években, most is kitűnően készítette elő és bo­nyolította le a rangos via­dalt. Az sem meglepetés, hogy az idén is Szolnokon láthattuk a teljes magyar él­gárdát, amely ezután a jö­vőben is rendszeresen ran­devúzik egymással a me­gyeszékhelyen. Akárcsak az elmúlt évben, ezúttal is szín­vonalas, jó mérkőzések zaj­lottak a tiszaligeti sportcsar­nok tíz asztalán. Ennek el­lenére — és sajnos ez most is meglepetést jelentejt — ismét nem teltek meg' a le­látók. A világ- és Európa- bajnokok jelenléte eleve sportcsemegét ígért, a sport­ág is népszerű a megyében — érthetetlen tehát, hogy a nagyszabású rendezvényre megint csak „a megszállot­tak” voltak kíváncsiak. A kétnapos versenynek in­donéz, román és jugoszláv versenyzők részvétele adott nemzetközi jelleget. A 397 asztaliteniszező közül 82 női és 121 férfi indult a felnőt­tek egyéni viadalában, va­Olóh Zsuzsa, a női egyes gyöftese sárnap pedig 194 ifjúsági leány és fiú állt asztalhoz. Az idén is — tavaly már megszokhattuk — az esélye­sek diadalmaskodtak, per­sze akadtak azért érdekes­ségek is. Például Jónyer és Szabó, a Bp. Spartacus fér­fi és a Bp. Statisztika női ásza a vegyespárosban nem bírt a legjobb négy közé jut­ni. A férfi egyesben Klam­pár most is legyőzte Jó­ORSZÁG—VILÁG TENISZ. Baastadban a Da­vis Kupa zónadöntőjében Magyarország 3:1 arányú ve­reséget szenvedett a svéd vá­logatottól, melyben a világ legjobb teniszezője, Borg is szerepelt. A mérkőzés kime­netele szempontjából annyi­ra fontos, Johansson—Tas róczy mérkőzés a svéd fiú győzelmével ért véget. Ez­után Borg a várható nagy fö­lénnyel győzött Szőke ellen és a Taróczy—Szőke páros erejéből csak a szépítésre fu­totta. A 2:l-es svéd vezetés után Johansson Szőkét is le­győzte, s ezután a házigaz­dák azt Is megengedhették maguknak, hogy Borg visz- szalépését betegség miatt en­gedélyezzék. A Taróczy— Svensson mérkőzés sötétedés miatt félbeszakadt, ám ez csak a zónadöntő győzelmi arányán változtatott volna. TORNA. Dijonban tartotta EB főpróbáját a magyar férfi és női válogatott — teljes si­kerrel. A férfiaknál a csapat- versenyt a magyar együttes nyerte Franciaország és Len­gyelország előtt, az egyéni­ben Donáth végzett az első helyen. A nők vetélkedése is magyar csapatsikerrel ért vé­get Csehszlovákia, Lengyel- ország és Franciaország előtt. Az egyéniben Óvári 2., Ka- nyó 3. lett. ATLÉTIKA. Trentonban nemzetközi versenyen a fér­fi távolugrásban a jugoszláv Sztekics a világ idei legjobb eredményéivel, 832 centimé­terrel győzött az Európa-baj- nok francia Rousseau (818) előtti Labdarúgó NB II A harmadik helyen az MTE Szolnoki MTE — Kisvárdai SE 1:0 (0:0) Kisvárda, 2000 n., v.: Bog­nár. Sz. MTE: Szendrei — Kántor, Simon, Sebők, Ká­bák — Porhanda, Baran, Lódi — Szatmári, Dákay, Zakar (Varga a 46. percben). Ed,ző: Kóczián Antal. KSE: Kocsis — Tóth B„ Kovács, Gólyán, Szűcs — Tóth J. (Kosa a 75. percben), Sze- regnyi, Komáromi — Bori (Győré a 63. percben), Szi­lágyi, Kubik. Edző: Baksa Gyula. Szolnoki támadásokkal in­dult a mérkőzés. A második percben- Szatmári jobbról élesen kersztbe, a kapu mellé lőtt, majd Zakar kö­zelről fejelt fölé. A 15. perc­ben Lódi jobbról ívelt be szögletet, Dákay remek léc alá tartó fejesét azonban Ko­csis reflexmozdulattal ki­ütötte. A 30. percben Simon tört előre és mintegy 30 mé­terről kapura bombázott, ám a kapus ezúttal is védett. A hazaiak csak szórványos el­lentámadásokat vezettek. A második félidőt is Szat­mári elfutása vezette be, éle­sen kapu elé lőtt labdájára Dákay robbant be, de pörge­tése kipattant a kapusról. A találkozót eldöntő gól a 49. percben esett: Lódi jobbol­dali szögletrúgásából Varga fejelt a bal sarokra, a ka­puba tartó labdára egy hazai védő, valamint Dákay futott rá, a középcsatár ért oda előbb, és bebiztosította a gólt, 1:0. Az 55. percben Ló­di hosszú labdával indította a bal oldalon Dákayt, aki­nek nagy lövése a vetődő kapus kezéről előbb a jobb kapufára, majd onnan szög­letre pattant, öt perccel ké­sőbb játszódott le a mérkő­zés talán legszebb jelenete: Lódi jobb oldali szögletrúgá­sát Simon az ötös ellenkező oldalvonaláról fejelte visz- sza. és Dákay mintegy 8 mé­terről, háttal állva a kapu­nak kapásból ollózva lőtte a labdát a léc alá. A játékve­zető érthetetlenül nem ítélt gólt, úgy látta, hogy Simon támaszkodott. A 65. percben ismét Lódi játszott a kapu elé. Dákay mintegy 12 mé­terről estében kapásból lőtt kapura. Kocsis kiejtette a labdát, de a közelben nem volt szolnoki csatár. Az MTE végig irányította a mérkőzést, támadásaikat azonban — főként az első félidőben — tetszetősen, de túl sok adogatással szőtték, így is több nagy gólhelyze­tet teremtettek, és végered­ményben biztosan győztek a kapura veszélytelen kisvár- daiak ellen. Jó: Simon. Se­bők. Lódi, Dákay, ill. Tóth B.. Szűcs, Kubik. — Verbók — Szolnoki MÁV—Ózdi Kohász 1:1 f0:0) Szolnok, Véső úti pálya, 2500 n., v.: Pádár. Sz. MÁV: Farkas — Ágh, Csontos, Debreczeni, Juhász — Sza­bó (Nász a 60. percben), Szántai, Németh (Takács a 73. percben) — Petró, Meny­hárt, László. Edző: Himer István. Özd: Fekete — Pri­bék, Fűkő II., Fűkő I., Tú­rái — Fehér. Murányi, Sta- nev — Gulyás (Munkácsi a 77. percben), Bácskái I., Tóth. Edző: Frenkó László. A 8. percben Szántai sze­rezte meg a labdát az ellen­fél térfelének közepén, Lász­lóhoz továbbított, aki egy csel után Menyhárt elé tá­lalt, a csatár lövése azonban megpattant a kimozduló Fe­ketén, így Fűkő II. még a gólvonal előtt elcsípte a ka­puba tartó labdát. A 36. percben Stanev 20 méteres lövését Farkas a felső léc segítségével tette ártalmat­lanná. Három perccel később László öt méterről az üres kapu mellé perdített. A 41. percben nagy védelmi hibá­ból Tóth szerezte meg a lab­dát, ám a szélső abszolút helyzetben a felső lécet ta­lálta el. A gyors ellentáma­dás végén Németh lövése akadt el a vetődő kapus­ban. Nem sokkal később Bácskái I. tiszta helyzetben 8 méterről a már vert Far­kasba lőtte a labdát. Szünet után valamelyest élénkült az iram, a MÁV valamivel többet kezdemé- nyeztt. A 65. percben Nász ívelt lágyan a kapu elé, Né­meth fejesét Fekete kiütöt­te Petró elé, aki az ötösön egyedül hagyott Menyhárt fejére emelte a labdát, és a csatár könnyedén fejelt, a jobb sarokba, 1:0. öt perccel később közvetett szabadrú­gáshoz jutottak a vendégek. A legurított labdát Bácskái I. a szétnyíló sorfal között úgy lőtte kapura, hogy Far­kas már csak beljebb tudta segíteni. 1:1. A 84. percben Nászt buktatták a 16-oson belül, de a büntetőt László olyan erőtlenül rúgta kapu­ra. hogy Fekete gyors vető­déssel elcsípte a labdát. A közepes színvonalú, for­dulatokban bővelkedő mér­kőzésen a kék-fehérek biz­tosnak ígérkező' győzelmet szalasztottak el. Jó: Farkas, Debreczeni, Szántai, ill. Fe­kete, Fűkő I., Stanev. — Tamási — Leninvárosi MTK — Mezőtúri Honvéd 2 ;1 (2:1) Leninváros, 2500 n., v.: Szilágyi. LMTK: Dohány — Vanczó, Szabolcsi, Bodolay, KoVács — Kapus, Kiss, Far­kas — Suller, Petró (Jeneia 63. percben), Répási (Győri a 70. percben). Edző:Kontha Károly. M. Honvéd: Balázs — Takács P„ Dávid, Sólyom, Vozár — Takács B., Tihanyi, Batári — Kelemen, Bobcsek, Bódi (Papp a 63. percben). Edző: Bencsik Gyula. Nagy iramban kezdtek a hazaiak. A 13. percben Far­kas szerezte meg a labdát, ügyes csel után Kapushoz játszott, akinek jól eltalált lövése a jobb felső sarok­ban kötött ki, 1:0. A Hon­véd-rohamok a 25. percben gyenlítéshez vezettek. Dávid kapott jó labdát, a 16-oson belülre cselezte magát, smár gólhelyzetbe került, amikor ketten is szabálytalankod­tak vele. A játékvezető li­est ítélt, amelyet Dávid ér­tékesített, 1:1. A 40. percben Kiss vitte fel a labdát. Ko­vácshoz továbbított, akinek beadását Suller fejelte a ka­puba a megtorpant védők között, 2:1. A második félidőben nagy küzdelem alakult ki, több­nyire a leninvárosi csatárok és a mezőtúri védők csatáz­tak egymással. A jól záró védelemmel nem bírtak a hazaiak, így az eredmény nem változott. Jó: Szabolcsi, Bodolay, Kiss, Kapus, ill. Balázs, Takács P., Dávid, Vozár. — Sindel — Debreceni MTE — Lehel SC 3:1 (1:0) Debrecen,. 3500 n„ v.: Maczkó. DMTE: Magyar G. — Király, Csiki, Bözsöny, Vékony — Bad,i, Tőzsér (Du- rucskó az 56. percben),' Ma­gyar A. (Lakatos a 69. perc­ben), — Bodonyi,. Szabó, Jankovics. Edző: dr. Puskás Lajos. Lehel: Szilasi —'Haj­dú, Kirchner, Gergely (Or­sós a 62. percben), Kátai — Postás (Karkusz a szünet­ben), Lukácsi, Lakatos, Szí­vós — Kelemen, Bacher. Ed­ző: Czigony István. A jászberényiek vezették az első támadást, utána azonban a hazaiak diktáltak nagy iramot, s többször ve­szélyeztették a kaput. A 22. percben Lakatos nagy len­dülettel futott rá egy labdá­ra, elsodorta Bodonyit, s a játékveztő kiállította. A meg­fogyatkozott együttes így is mezőnyfölénybe került. A 25. percben Bacher futott el a jobb oldalon, beadását a rossz ütemben felugró Lu­kács az ötös sarkáról fölé fejelte. A 40. percben Jan­kovics bal oldali szögletét a tisztán álló Bodonyi mint­egy 8 méterről a kapu kö­zepébe fejelte, 1:0. Három perccel később Bodonyi egyedül tört kapura, Szilasi hárított ugyan, de a kipat­tanó labdát a szélső ismét kapura ívelte, és Kátai csak a gólvonalról tudta kifejelni a labdát. Szünet után a Lehel a sa­lát térfelére szorult. Az 58. percben az előretörő Vé­kony vette be a kaput, 2:0. A Lehel szórványos, de ve­szélyes ellentámadásokat ve­zetett a fellazult védelem mellett. A 79. percben még­is Bodonyi szerzett újabb gólt, 3:0. A 84. percben Ká­tai szögletéből Kirchner 6 méterről csúsztatta fejjel a bal sarokba a labdát. 3:1. A küzdelmes, jóiramú mérkőzésen a tíz játékossal játszó jászberényiek — bár jól tartották magukat — megérdemelten vesztettek. Jó: Bodonyi, Jankovics. Csi­ki. Vékony, ill. Lukácsi, Szí­vós, Bacher, Kátai. — Hoffer —