Srágli Lajos: Munkások a „fekete arany” birodalmában - A munkásság és anyagi-szociális helyzete a magyarországi olajiparban (a kezdetektől az államosításig) (Zalaegerszeg, 2004)

I. Az olajipar fejlődése és munkásainak helyzete a második világháború előtt - 1. A magyarországi kőolajbányászat és -feldolgozóipar fejlődése 1939-ig

valamivel haladta meg a 27 millió pengőt, s ez 1938-ban változatlan üzemszám mellett még tovább csökkent. A kapacitás kihasználatlansága továbbra is fennállt, bár a termelés 1937-ben már emelkedett, s a termelési érték 25,6 %-kal nőtt." Jelentősebb emelkedés, mely újabb beruházásokra utal, csak 1940-től kezdődött. 12 A magyarországi kőolaj feldolgozó ipar nagyobb mértékű fejlődésnek csak azután indulhatott, miután Magyarország a kőolajtermelő országok sorába lépett. (A magyarországi olajipar termelési adatai: II. sz. melléklet.) A szénhidrogénbányá­szat, bár a XIX. szá­zadban már elkezdődött Magyarországon, a már említett tőkehiány, az elmaradott technikai fel­szereltség és az alkal­mazott korszerűtlen mód­szerek miatt nem ért el jelentős eredményeket. A kutatások kezdetétől 1905-ig mindössze 55.500 tonna volt a kőolajter­melés, 13 1906-ban Böckh János, a Földtani Intézet igazgatója tett javaslatot, hogy az állam maga vé­f í > 0 geztesse a petróleum­kutatásokat és mély­fúrásokat, megbízható, szakképzett cégek igény­bevételével. A szakértők javaslatának meghallga­tása és a kérdés beható tanulmányozása után a kormány elhatározta a kutatások állami keretekben való folytatását. Ennek érdekében, valamint A Nagysármás-1. fúrás ( 1908)

Next

/
Oldalképek
Tartalom