Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Nemescsó, evangélikus templom. A szószékoltár restaurálása (Fazekas Gyöngyi)

ti helyiségeit az Állami Biztosító vette bérbe. Ekkor a földszinten átalakítások történtek, a homlokzatokat felújították. (E munkákat a SZÖVTERV végezte, felmérési- és tervdo­kumentációja a KÖH Tervtárában megtalálható.) Az 1987-es átalakítások a belsőben csak a földszintet érintették. A korábbi déli külső bejárat helyén széles ablakot nyitottak, az északnyugati homlokzat előtti szintet 1,05 cm-ről 1,80 cm-re emelték, a külső, tégla­burkolatos lépcsőt elbontották, majd eltérő formában, betonból építették vissza. Ennek során a rizalit déli oldalán lévő két földszinti helyiséget részben elbontották, részben fel­töltötték. Az északnyugati homlokfal és a földfeltöltés közé szigetelést építettek. Simon Anna NEMESCSÓ, EVANGÉLIKUS TEMPLOM. A SZÓSZÉKOLTÁR RESTAURÁLÁSA Az 1681. évi soproni országgyűlés döntésének értelmében a protestánsok megyénként két-két templomban gyakorolhatták vallásukat. Vas megyében Nemescsó lett az egyik evangélikus, artikuláris hely. 1702 előtt Nemescsón két imaház is létezett. Az egyik - amely a magyarok számára szolgált imahelyül - a mai templom mellett állt, fazsindelyes tetővel, benne fa katedrá­val és oltárral. A másikban, amelyet inkább pajtának lehetett mondani, a németajkúak hallgatták az igét. Ebben az épületben oltár helyett egy fa feszületet és az üdvözítő képét helyezték el. 1702-ben a pajta helyett fából építettek imaházat, melynek 1776-1777-ben fazsin­dellyel fedték be a tetejét. Az épületet 1784-ben klasszicizáló, késő barokk stílusban újjáépítették, de ekkor már téglából. Az új templomra visszaépítették az elbontott faépület fedélszékét. A szószék-oltárt 2001 őszén bontot­ta le Sárosi György faszobrász-restaurá­tor, elemei az ÁMRK Szakrestaurálási Osztályára kerültek. Az oltár anyaga hárs- illetve fenyőfa, melyre egy enyves alapozást készítettek, majd erre festettek olajjal. Felülete erő­sen szennyezett volt, lakkréteg nem védte, számos rovarjárat következtében az anyag porlani kezdett, az alapozás előtt a faszer­kezet hibáit nem javították ki. Nemescsó, evangélikus templom. A szószékoltár res­taurálás után. Fotó: Kenéz Pál, 2002.

Next

/
Oldalképek
Tartalom