Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Nemesládony, római katolikus templom (B. Benkhard Lilla - Fülöp András)

Szembetűnő a szószékkosár és az oltárépítmény eltérő festészeti stílusa, továbbá az, hogy míg a kosáron magyar nyelvű, addig az oltárépítményen latin nyelvű felirat volt. Mindkét jelenség arra engedett következtetni, hogy a szószék-oltár nem egy időben készült. Az oltárépítmény eredetileg virágmintás ornamentikával volt díszítve, az alapozásul szolgáló minium vörös színét belekomponálták az ornamentikába. A surlófényes felvéte­len jól lehet látni az átfestés alól kidomborodó íveket. Feltehetőleg elpusztult az eredeti oltárkép, ezért új képet festettek, majd végül ehhez igazították az építményt (ekkor festhették az ornamentikára a két angyalt és ekkor került rá a latin szöveg is). A keresztmetszet-csiszolaton jól lehet érzékelni, hogy a szószékkosár és az oltárkép alapozásán csak egy festett réteg húzódik, ellentétben az építménnyel, amelyen több fes­tés is megfigyelhető. Az eredeti oltárépítmény feltételezésem szerint 1702-ben már állt a magyar ima­házban. Közepén egy téglalap alakú oltárkép helyezkedett el, sorsa sajnos ismeretlen. A jelenleg látható oltár 1713-ban készült, melyet a helybeli birtokosok (Csóy Ádám, Gáspár István) és a lelkész (Záborszky János) készíttettek. A szószékkosár - a párkányon található évszám szerint - 1722-ben készült. A resta­urálás során bebizonyosodott, hogy a párkány egyidős az evangélistákat ábrázoló táblák­kal. A szószék hangvetőjét 1791-ben készítették. A restaurálás célja a jelenleg látható, 1713 után készült szószék-oltár helyreállítása volt. Restaurátor munkatársak: Bodrogi Zsuzsanna, G. Horvát Erzsébet, Szakáll Krisztina, Répássy Viktor és Maszelka János. Fazekas Gyöngyi NEMESLÁDONY, RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM A templom tervezett külső felújítását megelőzően szondázó falkutatást végeztünk a homlokzatokon. Ennek során megállapítottuk, hogy a téglából épült templom legkoráb­bi periódusa a mai hajó nyugati szakaszában, illetve a nyugati hajófallal kötésben lévő toronyban keresendő. A torony román kori résablakai alapján ezt a periódust Ládony falu 1234-ben említett templomával azonosíthatjuk. A közel négyzetes arányú hajó dia­dalívpilléreit lefaragott állapotban figyelhettük meg, szentélyét az újkori átépítések során elbontották. Ablakait az újkori ablakrendszerrel elpusztították. Egy későbbi periódus­ban, utólag került behelyezésre az egyszerű, román kori kapu ma látható, 15. század végi szemöldökgerendája. A középkort követő időszakban - valószínűleg már a 17. században - került sor a templom nagy átépítésére. Ennek során - a román kori szentély elbontásával - kelet felé

Next

/
Oldalképek
Tartalom