Mikó Árpád – Sinkó Katalin szerk.: Történelem-Kép, Szemelvények múlt és művészet kapcsolatáról Magyarországon (A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2000/3)

KATALÓGUS - XIV. Az emlékezés helyei: emlékműkultusz - Szűcs GYÖRGY: Ars memoriae, ars obliviendi. Emlékművek térben és időben

ábrázolt személy vagy esemény korát idézi fel. Tehát Szent Istvánról, Mátyásról, Petőfiről beszélünk, s maga a szobor is átitatódik az ábrázolt kor - Alois Riegl kife­jezését kölcsönözve - „régiség-értékével". 7 Találkozha­tunk olyan monumentumokkal is, ahol a „régiség-érték" növelhető, a szinte mágikus erővel bíró múlttöredék a fiatalabb emlékmű jelentésstruktúrájába illeszkedik, mint az 1888-ban állított székesfehérvári Vértanúk oszlo­pa esetében, melyet a román kori bazilika egyik oszlo­pából alakítottak ki, vagy a budapesti 32-es Mária Teré­zia-gyalogezred emlékművének (Szentgyörgyi István, 1933) konzolján nyugvó, ereklye funkcióban megjelenő márványdarabka, Fadrusz János pozsonyi Mária Teré­zia-szobrának maradványa. 8 A kulturális emlékezetbe beépülő vagy éppen feledés­re ítélt múltkép és a „faragott kép" viszonyában egészen a 20. századig furcsa örökségként felismerhető az a má­sik mágikus mozzanat, hogy az emlékmű elpusztítása az ábrázolt személy valódi vagy képletes elpusztításá­val szorosan összefügg: szélsőséges pillanatokban a szo­bor későbbi elpusztítását megelőzi a személy elpusztí­tása. Az 1848-1849-es forradalmat és szabadságharcot követő megtorlást az akkori konstantinápolyi követ, gróf Andrássy Gyula fizikailag elkerülte, de távollétében in effigie kivégezték. 1906-ban mint a kiegyezés első minisz­3. Zala György (1858-1937): Gróf Andrássy Gyula lovas szobra, 1906. Képeslap 1914-ből terelnöke, a Monarchia külügyminisztere szobrot kapott (Zala György, 1906) a Parlament épületének déli bejára­tánál. Az északi szárnynál annak a gróf Tisza Istvánnak a szobra állt (Zala György, 1934), akit viszont valóban megöltek a forradalmak idején. Ilyenformán szoborlé­tükkel mindketten az örökkévalóság esélyét érdemelték volna ki, ha 1945 után az új történelmi-politikai beren­dezkedés nem ragaszkodott volna a két térrészlet elfe­ledtető ürességéhez, majd később újabb értelmezést adva a térnek felajánlotta a „vörös gróf" Károlyi Mihály (Var­ga Imre, 1975) és a „rakodópart alsó kövén ülök" József Attilája (Marton László, 1980) számára. Az emlékmű minél maradandóbb anyagból - már­ványból, bronzból - készül, annál inkább a változatlan­ságot, az örökkévalóságot célozza, legalábbis annak il­lúzióját kelti. Mögötte támaszként áll az aktuális korszak (ideológia) sugallta történelem, amely a kortársak szá­mára mindig egységesnek mutatkozik: éppen az a lénye­ge, hogy a váltakozó, gyakran ellentétes államalakula­tok ideológiai burkán nem látszik repedés, az esemény­sorok szövetében a fragmentumok pontosan illeszked­nek egymáshoz. Egy-egy történelmi korszak hosszabb (Osztrák-Magyar Monarchia) vagy rövidebb (Tanács­köztársaság) ideje alatt tehát az aktuális jelen szempont­jai szerint láttatott hivatalos történelem a korábban ko­4. Zala György (1858-1937): Gróf Tisza István szobra, 1934 Pesti Napló Képes Melléklete, 1934. április 22.

Next

/
Oldalképek
Tartalom