1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - A szervezetek és intézmények által választott felsőházi tagok - Vitéz Meskó Zoltán dr.

531 Vitéz Meskó Zoltán dr (Országos Orvosi Kamara) 1875-ben született Kolozsvárott. Római katolikus, nős, nyűg. honvéd orvostábornok. Családja Árva megyéből származott másfélszáz évvel ezelőtt Erdélybe. Középiskoláit Kolozs­várott és az egyetemet is ugyanott végezte, ott avatták orvosdoktor rá. Katonai szolgálatát közben Bécsben teljesítette és 1898-ban a volt közös hadsereg főorvosa lett, s 1908-ig több osztrák és horvát helyőrségben szolgált. 1908-ban a magyar királyi honvédséghez he­lyezték át és a világháború kitörésekor mint a magyar királyi 21. honvédgyalogezred ezredorvos-főnöke vonult a harctérre. Rész­vett mint ezredorvos-főnök 1914—15 telén a nehéz kárpáti har­cokban és a kolerajárvány idején elsőnek létesített kolerakór­házat. Később a 38. hadosztály egészségügyi intézetének vezetését vette át, azután ugyancsak az orosz és az olasz fronton a 38. honvéd­hadosztály egészségügyi főnökének nevezték ki. A világháborút követő összeomlásig megszakítás nélkül harctéri szolgálatot teljesí­tett. Hadikitüntetései a Ferenc József-rend tiszti és 'lovagi ke­resztje a kardokkal, az ezüst és bronz katonai érdemérem a vitéz­ségi érem szalagján a kardokkal, a német Vaskereszt III. osztálya, a Vöröskereszt tiszti keresztje, a Károly-csapatkereszt és a hadi­érem. Már a háború előtt megkapta a koronás arany érdemkeresz­tet, az 1898. és 1908. évi emlékérmet, a 25 éves katonai szolgálati jelvényt, harctéri szolgálataiért pedig a kormányzó utólag a katonai érdemérmet a Vaskoronarend kicsinyített jelvényével adományozta részére, továbbá a honvédség megszervezése körül szerzett érdemei­nek elismeréséül a Magyar Érdemrend középkeresztjét. Az össze­omlás után Kolozsvárott az ottlévő összes hadikórházak vezetésé­vel bízták meg ós ezeket a nagyméretű intézeteket az erdélyi kormánybiztosság és a székely hadosztály elvonulása után, 1918 karácsonyán túl, a román megszálló csapatok bevonulása után is — rengeteg megpróbáltatás közepette —, 1919 március közepéig vezette, amidőn a románok fegyveres erőszakkal vették el az utolsó és egyetílen ottmaradt katonai intézményt. A kényszernek engedve, amit a helyszínen felvett jegyzőkönyv is bizonyít, adta át az utolsó kolozsvári magyar katonai intézményt. Azután még sok zaklatásnak tették ki, amíg 1919 őszén a magyar kormány utasítására Székes­fehérvárra nem vonult, hogy honvédorvosi működését folytassa. Később Szegedre helyezték át előbb kórházparancsnoki minőségben, majd a szegedi vegyesdandár egészségügyi főnöke lett és 1926-ban nevezték ki orvos tábornokká. A honvédfőparancsnokság 1925-ben a honvédség képviseletében a genfi Nemzetközi Vöröskereszt-konfe­renciára küldte ki. 1928-ban saját kérelmére nyugállományba helyez­ték. Azóta főleg orvostársadalmi és közegészségügyi vonatkozásban 34*

Next

/
Oldalképek
Tartalom