Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

1938-39 1. Újpest 26 20 4 2 107-26 44 2. Ferencváros 26 19 5 2 121-44 43 3. Hungária 26 18 5 3 74-32 41 A Ferencvárosban játszottak: Háda József, Tátrai Sán­dor, Polgár Gyula, Hámori László, Sárosi Ili Béla, Lázár Gyula, Táncos Mihály, Kiss Gyula, Jakab László, Toldi Gé­za, Kemény Tibor, Magda Béla, Pósa Béla, Dr. Sárosi György, Jászberényi Zoltán, Gyetvai László, Bíró Mihály, Tihanyi László, Pálinkás József, Kiszely István, Dr. Szoyka Kornél, Nagy Béla. Edző: Hlavay György. Az első és a harmadik elleni eredmények: Ferencváros-Újpest 3-1 3-3 Hungária—Ferencváros 3-0 0-1 Slágermérkőzések - érdekességek 1938. október 6. Üllői út: Ferencváros-Újpest 3-1 „Ritka érdekes mérkőzés volt! Fej, tej melletti küzde­lemmel indult, majd biztos újpesti győzelemnek látszott, végül is átütő erejű ferencvárosi győzelem lett belőle. Még a II. félidő derekán is úgy festett, hogy a Ferencváros hiá­ba ostromol, gólt mégsem tud majd elérni. És akkor hirte­len megtordult a játék sorsa. Újra kirobbant a zöld-fehér virtus, újraéledt a Fradi-szív. És itt meg kell mondanunk, hogy Toldi beállításával tért vissza a szív a zöld-fehér együttesbe. A nagy tét feszült idegállapotot hozott a pályá­ra. Ennek a számlájára írhatjuk a szokatlanul sok - három - kiállítást." Az első félidőben Sárosi III és Vincze dulakodásért, a II. félidőben Szűcs beszédért került a kiállítás sorsára. Ekkor már a Fradi 2-1-re vezetett... * 1939. április 23. Megyeri út: Ferencváros-Újpest 3-3 „2-0-ra és 3-1-re vezetett már a Ferencváros s a vé­gén mégis be kellett érnie a döntetlennel. Az Újpest leg­alább annyit támadott ezen a mérkőzésen, mint a Ferenc­város, csak a csatársora játszott gyatrán. De nem volt ellen­hatatlan a Fradi csatársora sem. Volt viszont két nagy­,yú, két kiváló építésű izomember. A Ferencvárosi teljesít­mények élén a Kiszelyé áll. Most egyszerre két olyan gólt rúgott, hogy a ferencvárosi szurkolók joggal megbocsát­hatták eddigi szerény gólaratását. A bal lába külön szám. Kiszely és Toldi kivételes lövőképessége csillantotta meg a ferencvárosi tábor előtt a győzelem és ezzel a biztos baj­nokság reményeit. A Ferencvárosnak elsősorban magára kell vetnie azért, hogy az egyik pontot kiengedte a kezéből. A Fradinak ez is fájó pontvesztés volt, de néhány hét múlva Szolnokon és Szegeden még hármat elhullajtott - és ezzel - hiába rúgtak 121 gólt, a bajnoki cím ismét el­úszott. Az elsőséghez ezúttal is csak 1 pont hiányzott... 1943-44 1. Nagyváradi AC 30 24 1 5 78-36 49 2. Ferencváros 30 16 4 10 71-46 36 3. Kolozsvári AC 30 15 6 9 54-45 36 A Ferencvárosban játszottak: Csikós Gyula, Rudas Fe­renc, Tátrai Sándor, Sárosi III Béla, Kéri Károly, Nagy II András, Lukács Ede, Dr. Sárosi György, Hernádi Pál, Nagy III Pál, Onódi II Béla, Lakat Károly, Gyetvai László, Pesti György, Sípos Vilmos, Gyulai László, Polgár Gyula, Finta Károly, Kiss Gyula, Bosánszky Jenő, Kovács II József. Edző: Schaffer Alfréd. Az első és a harmadik elleni eredmények: Nagyvárad—Ferencváros 5-1 0-1 Ferencváros-Kolozsvár 3-0 1-2 Slágermérkőzések - érdekességek 1943. december 8. Üllői út: Ferencváros-NAC 1-0 „A Ferencváros feltétlenül rászolgált a győzelemre. Minden részében jobb volt ellenfelénél. A Fradi védelme jelentősen megerősödött, amióta Kéri beleszokott kör­nyezetébe. Ű volt csapatának az egyik legjobb embere, aki teljesen hidegre tette Sárvárit. A Ferencváros ezt a mérkőzést is három hátvédes felállásban küzdötte végig és úgy győzött." A győztes gólt még a 13. percben Sárosi dr. átadásá­ból Polgár lőtte. Tíz méterről, védhetetlenül. A szurkolók véleménye szerint, ez volt az őszi idény legszebb gólja... * 1944. május 14. Üllői út: Ferencváros-Szolnok 6-0 „A zöld-fehéreknek a Szolnok felett aratott pompás győzelme és nem utolsósorban a mérkőzésen mutatott nagyszerű játéka, méltán sorolható a hajdani nagy fe­rencvárosi fegyvertények sorába. A játékosok, de maguk a vezetők sem számítottak arra, hogy a ragyogó tormá­ban lévő szolnokiakat ilyen fölényesen fogják kétvállra fektetni." Kellett is a fölényes sokgólos győzelem, hiszen a vég- elszámolásnál, mint később kiderült, jól jött ez a „hatos”. A Fradi ugyanis jobb gólarányával lett ezüstérmes, és ez­zel a 2. hellyel a maximumot érte el a zöld-fehér gárda. 1945 1. Újpest 22 18 1 3 125-27 37 2. Ferencváros 22 16 2 4 87-18 34 3. Csepel 22 15 2 5 91-41 32 A Ferencvárosban játszottak: Csikós Gyula, Rudas Fe­renc, Ónody Andor, Sárosi Ili Béla, Kéri Károly, Lakat Kár­oly, Sípos Vilmos, Kubala László, Dr. Sárosi György, Gyu­lai László, Gyetvai László, Nagy IV Károly, Mike István, Hernádi Pál. Edző: Szabó Pál. 12