Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

Slágermérkőzések - érdekességek 1945. május 20. Üllői út: Ferencváros—Kispest 7-0 A találkozón a Fradi biztosan győzött, igaz a kispestiek a 62. perctől Puskás kiállítása miatt csak tíz emberrel ját­szottak. A csapatok a sűrített fordulók okozta időhiány miatt 24 órán belül lejátszották a bajnoki „visszavágót” is! Vasár­nap a Fradi 7-0-ra győzött, hétfőn Kispesten a hazaiak 3-1-re! „Az emberek összecsapják a kezüket a két hallat­lanul ellentétes és szinte érthetetlennek látszó eredmény hallatára, pedig akik igazán benne élnek a futballban, szin­te érezték, hogy bekövetkezhet ez a „csodának" látszó eredmény. Hiszen éppen a csodák teszik lebilincselővé, rejtélyessé, szinte megmagyarázhatatlanná a futballt. ’’ Egyébként a Fradi Puskás jogosulatlan szereplése mi­att megóvhatta volna a mérkőzést - de a sportszerűen gondolkodó ferencvárosi vezetők ezt nem tették... •k 1945. július 22. Megyeri út: Új pest—Ferencváros 3-2 A bajnokságot eldöntő rangadót a Megyeri úti pályán ren­dezték. Neves közéleti személyiségek is megjelentek. A ze­nekar eljátszotta az Internacionálét, majd a Himnuszt is! Az Újpest remekül kezdett, már a 20. percben 2-0-ra vezettek! „A II. félidőben a Ferencváros fölénybe került, de a lelkes új­pesti védelem nehéz akadályt jelentett a ferencvárosi csatár­sor számára, amelyben csak Mikében lehetett lendületet és átütő erőt látni. Végeredményben az Újpest győzelme meg­érdemelt volt, s a lilák ezzel meg is nyerték a bajnokságot." így történt, a hátralévő három mérkőzésen már nem változott a sorrend: a Ferencváros így a 2. helyen végzett, az úgynevezett „nyári bajnokságban". Az első és a harmadik elleni eredmények: Ferencváros-Újpest 1-0 2-3 Ferencváros-Csepel 2-2 2-1 1949-50 1. Bp. Honvéd 30 23 4 3 84-29 50 2. ÉDOSZ 30 21 4 5 86-38 46 3. Textiles 30 18 8 4 81-33 44 A Ferencvárosban (ÉDOSZ-ban) játszottak: Henni Géza, Rudas Ferenc, Kispéter Mihály, Szabó Ferenc, Kéri Károly, Dékány Ferenc, Budai László, Kocsis Sándor, Deák Fe­renc, Mészáros József, Tihanyi II András, Lakat Károly, Horváth Ödön, Ombódi Imre, Guba Balázs, Czibor Zoltán, Teket II László. Edző: Lyka Antal. Az első és a harmadik elleni eredmények: MTK (Textiles)—FTC (ÉDOSZ) 3-1 6-1 Kispest (Bp. Honvéd)-FTC (ÉDOSZ) 2-0 0-0 1949. szeptember 18. Megyeri út: FTC-üjpest 4-1 „Kocsis volt a mérkőzés legjobb csatára. Nagy dicsére­tére szolgál, hogy sérülése után, a második félidőben éle­te egyik legjobb játékát mutatta. Úgy dolgozta ki a helyze­teket, hogy csatártársainak már csak a fejüket vagy lábu­kat kellett odatenni." Két mozzanat a Kocsis-showból: A 35. percben Budai a jobbszélen küldi előre Ko­csist. A ferencvárosi csatár ügyesen elhúz Laborcz mel­lett, nagyszerűen ad be és a jó iramban érkező Czibor az ötös sarkáról a kapu jobb oldalába fejel. Mintaszerű ak­ció után 3-1! A 44. percben Budai az alapvonalig fut, hátrafelé ad be, a labda Kocsishoz került, és a jobbösz- szekötő a 11-es pont tájáról védhetetlenül lő a háló jobb sarkába, 4-1! ★ 1950. február 26. Soroksár: ÉDOSZ-Soroksár 5-0 „Borús, szeles az idő a soroksári pályán. Az ÉDOSZ öltözőjében jó hangulatban készülődnek a já­tékosok. A mezeken már ott van az ÉDOSZ címere. Száraz István sportosztályvezető is belátogat az öltözőbe. Elbe­szélget a játékosokkal. A soroksáriaknál Orczifalvi adja az utolsó utasításokat. Ezután számozott mezben vonul ki mindkét csapat." Ez akkor még újdonságnak számított, hiszen eddig még csak elvétve játszottak számozott mezben a csapatok. Az MLSZ ettől az időtől kezdve viszont kötelezővé tette! Az el­ső „számozott" gólt Kocsis szerezte: „A 12. percben Bu­dai Kocsis labdájával lefut majdnem az alapvonalig, bead - Solti röviden ment, a labda Kocsis elé pattan, s az ösz- szekötő éles szögből jobbal félmagasan a háló jobb sarká­ba lövi a labdát." * Az utolsó három mérkőzésen dőltek el a dobogós he­lyezések. Az ÉDOSZ a Textiles elleni súlyos vereségével elvesztette bajnoki esélyeit, majd a Honvéd elleni 0-0 már a piros-fehérek bajnoki címét jelentette. A mieink az ezüstérmet végül a Bp. Előre elleni 3-0-as győzelmükkel biztosították. 1959-60 1. Ú. Dózsa 26 17 6 3 52-26 40 2. FTC 26 14 7 5 56-31 35 3. Vasas 26 12 8 6 44-29 32 Az FTC-ben játszottak: Horváth György, Berta László, Gerendás András, Mátrai Sándor, Vilezsál Oszkár, Dr. Dékány Ferenc, Rákosi Gyula, Albert Flórián, Orosz Pál, Fenyvesi Máté, Friedmanszky Zoltán, Kertész Tamás, Dal­noki Jenő, Landi Ferenc, Dálnoki József, Kocsis György, Thomann Antal, Nagy Gábor. Edző: Tátrai Sándor. Slágermérkőzések - érdekességek 13