Fradi műsorlap (1988)

1988. október 29.

Fradi műsorlap JÚLIUS + A Fradi megkezdte -nyári szabadságát. Az „aranycsináló edző azonban még ki-kijárt a pá­lyára, az utánpótlással és az ama­tőrökkel is foglalkozott. A Nem­zeti Sport tudósítója egy ilyen alkalommal meséltette el Dimény Lajossal sportpályafutása koránt­sem közismert történetét. — Már nem is tudom ponto­san, hogy mikor kezdtem el ko­molyan játszani. 1915-ben vagy 16-ban... A BTC volt az anya- egye'sületem s ott Eisenhofferral meg Schwenggel játszottam együtt. 1917 januáriéban bevo­nultam katonának s csak a hábo­rú után kezdtem újra komolyan játszani. 1921—23-ban. Akkor az MTK játékosa voltam, de az első csapatban csak ötször, vagy hatszor szerepeltem, mert akkor nehéz volt az MTK I-be kerülni. Tizenegy válogatott játszott ak­kor ott! A BTC-ben és az MTK- ban mindig balösszekötőt, vagy balszélsőt játszottam. Csak a Fel­sőipariskola válogatott csapatá­ban voltam középfedezet. 1924- ben egy műegyetemista labdarú­gó barátommal ki akartam ván­dorolni Amerikába. Amikor Olaszországba értünk, akkor a barátom azt mondta, hogy men­jünk el Savonába, mert ő egyszer ott játszott a MAFC csapatában s nagyon megbarátkozott a bank- igazgatóval, az elnökkel. Láto­gassuk meg őt s úgy folytassuk az utunkat... Elmentünk Savoná­ba s mindketten ott rekedtünk, ő játékosnak, én edzőnek. A Sa­vona akkoriban az I. osztályban játszott s én hat évig voltam a Sarona edzője. A játékosok meg­szerettek, a mérkőzés után min­dig elhozták hozzám a rápénzt, hogy tegyem el nekik s csak ak­kor adjam majd oda, ha már sok lesz, ha már elég lesz piajd a nősüléshez, a kelengyére. így az­után a fiúk nem szórták a pénzt. Sportszerűen éltek s emlétezem, hogy egyízben 14 mérkőzést nyertünk egymásután. Savonából elkerülve, voltam kisebb és na­gyobb csapatoknál is. Ravenna— Trani- Aquüa-Sulmona-Russi és újra Ravenna volt az edzői pályafutásom további színhelye. Tizenkét és fél évig voltam edző Olaszországban s odakint meg is nősültem. 1936. augusztusában kerültem haza, a Ganzgyár tiszt­viselője lettem, 1937. júliusában az FTC edzője, majd 1939. ok­tóber 15-én a Ferencváros edzője. (- Ahol kétszer egymásután bajnokságot nyert a csapattal...) — Érdekes, hogy amikor ha­zajöttem Olaszországból, akkor Szekszárdra hívtak edzőnek, de magasnak találták a feltételei­met. Talán, ha elfogadják, akkor még most is Szekszárdon va­gyok.) « + A nyári átigazolás^ szezon egyik „nagy fogásának számí­tott, hogy a Fradinak sikerült Lukács Edét, a Nagybánya jobb­szélsőjét megszerezni. — Nagy örömmel megyek a Ferencvárosba — mondta — hi­szen kölyökkorom óta vágya­koztam már a zöld-fehérekhez. Nem tudom miért, de valami kü­lönös varázsa van számomra az Üllői útnak... Most aztán betel­jesedett a vágyam. Mehetek. Tu­dom, hogy Táncos Misi meg a többi Fradi jobbszélső emlékét nehéz lesz feledtetnem a ferenc­városi szurkolókkal, de minden igyekezetemmel azon leszek, hogy méltó utóduk lehessek. + A Fradi ezen a nyáron nem is igazolt több új játékost. Sőt Kalocsay Gézát is elengedték Újpestre. Az FTC amatőr gárdá­jából viszont Nagy II András alá­írhatta a Ferencvároshoz szóló szerződését. — Régi vágyam volt — mond­ta —, hogy a Ferencváros játéko­sa lehessek. Jóformán a zöld-fe­héreknél tanultam meg a labda­rúgás minden csínját-bínját, s annyi kedves emlék fűz a Ferenc­városhoz, hogy bizony nehéz szívvel hagytam volna itt az Üllői utat... Több helyre hívtak, de én késlekedtem a válasszal. Nagyon is a szívemhez nőtt a zöld-fehér szín. Aztán, hogy a Ferencváros szerződést tett elém, boldogan írtam alá. Labdarúgó pályafutá­somnak a legszebb ajándéka volt ez a szerződés. Nagy II két év múlva már a magyar válogatott mezét is visel­hette ! AUGUSZTUS +■ Az 1940-es Szt. István Ku­pa mérkőzéseken rossz jel volt, ha valamelyik csapat berúgta az első gólt. A mérkőzést ugyanis mindig az a csapat veszítette el, amelyik az első gólt rúgta. Ele­inte csak nevettek ezen, amikor azonban ötször egymásután kö­vetkezetesen megismétlődött az eset, a döntő két csapatának, az Elektromosnak és a Törekvésnek a játékosai már rettegve mond­ták a mérkőzés előtt: — Bárcsak az ellenfél rúgná az első gólt! Az Elektromos küldöttséget menesztett a Törekvés öltözőjé­be: tegyék meg a Törekvés csa­tárai a szívességet, hogy rúgják az első gólt ők. — Tudjátok mit - mondot­ta Palatínus - és megteszem nektek ezt a szívességet, de — háromszor egymásután. Aztán majd meglátjuk: mi lesz a ká­báinál! így is történt. A döntőben megdőlt a kabala, az első gólt rúgó Törekvés még négyet rú­gott és meg is nyerte a kupát. + A Szt. István Kupa rajtja ,.hosszúra’’ sikerült. A WMFC— Kispest mérkőzés a rendes já­tékidőben 2-2-vel zárult. A 2x10 perces hosszabbításban a csepeliek szerezték meg a győz­tes gólt. + A Szt. István Kupa máso­dik mérkőzése szintén 2—2-es eredménnyel zárult. A Gamma- Elektromos meccs sorsát a hosz- szabbítás sem döntötte el - így sorsolás következett. ,A mérkő­zés után a lelátó alatt a játékve­zető magához kéreti a két csapat- kapitányt, majd így szól: . — Sorsolunk, Tóth úr, mint a vendégcsapat kapitánya, szíves­kedjék megmondani, hogy mit választ, fejet vagy írást? Az izgatottságtól remegő, s az izzadtságtól csurgó Tóth lassan halkan mondja azt, hogy a ,Te­jet választja. A játékvezető fel­dobta a pénz, amely végiggurul a folyosón, majd az „írás olda­lára fordul. — Mi megyünk tovább — ki­áltja izgatottan és boldogan Páz- mándy az Elektromos csapat- kapitánya. Tóth szomorúan for­dul Pázinándyhoz: — Gratulálok pajtás, ti men­tek tovább - mondja csendesen, és 3 kezét nyújtja Pázmándynak. így történt a Szt. István Kupa küzdelmeiben, az első sorsolás, amely a szerencsésebb Elektro­mosnak kedvezett. A Szent István Kupa küzdel­mek egyik új résztvevője, a Fe­rencváros, szombaton este mutat­kozik be a latorca utcai villany­fényben. A zöld-fehérek ugyanis Budapesten még nem játszottak esti mérkőzést. Villanyfényes múltja azonban van a Ferencvá­rosnak... — Az első esti mérkőzésein­ket — mondja vitéz Kemenesy Sándor főtitkár — 1929-ben, délamerikai portyánk során ját­szottuk. A Ferencváros akkori csapatából azonban ma már egyetlen játékos sem szerepel. A következő esti mérkőzéseinket is Délamerikában játszottuk 1931-ben. Akkor Buenos Aires­ben hatvanezer néző jött ki az egyik esti mérkőzésünkre. Ebből a csapatunkból is csak két játé­kosunk, Lázár Gyuszi és Sárosi dr maradt meg. Délamerikán kí­vül 1935-ben Párisban, a követ­kező évben pedig Rotterdamban és Hágában játszottunk villany­fényben. Szerepeltünk még esti mérkőzésen Zágrábban ,(az ottani válogatott ellen, aztán Újvidéken is, ahol a Jugoslavia volt az ellen­felünk. — Tökéletes esti világítás volt — folytatja Kemenesy - Rotter­damban, de azt is felülmúlta a hágai. Itt valóban az volt a be­nyomása az embernek, hogy va­lóságos napfényben játszanak a csapatok. — Zágrábban — emlékezik vissza a Ferencváros főtitkára — már sok szürke és homályos folt volt a pályán, q. legrosszabb vilá­gítás azonban Újvidéken volt. Itt, hogy úgy mondjam valósággal a sötétből jöttek elő a hátvédek, s rúgták el a labdát a gyanútlan csatárok elől. Újvidéken, ilyen világításban nem is tudott ko­moly játék kialakulni. — A Ferencváros mai együt­teséből — mondja végül Keme­nesy — talán négyen, vagy öten játszottak eddig esti mérkőzést, de ez a körülmény nem fogja zavarni a csapatot. Játékosaink végignéztek egy-két esti mérkő­zést, s az itt szerzett tapasztala­tokat majd felhasználják a NAC elleni mérkőzésünkön. + A Latorca utcában szaka­dó esőben is új nézőcsúcs szüle­tett a Ferencváros első esti mér­kőzésén : Ferencváros-NAC 3 -2. Sok apró izgalom kerekedett a mérkőzés előtt az öltözőben. Főleg azért, mert a Fradi és a Nagyvárad is tiszta fehérben akart kiállni. Végül is a Fradi győzött. A Ferencváros szerelése: fehér ing, zöld gallér, és zöld kézelő, fe­hér nadrág volt. A NAC zöld-fe­hér csíkos mezben és fehér nad­rágban játszott. Az első gólt Gyetvai szerezte, így az ő nevéhez fűződik a Fradi első magyarországi „villanyfé­nyes gólja ! A győztes gól már az első félidő utolsó percében megszületett: „Gyetvai viszi a labdát, Finta kapja tőle, s miköz­ben Finta befelé fordulna, Dóm­ján elrúgja előle. A rúgás rövid, Sárosihoz kerül a labda, tőle lö­vést várnak, de ő testesei után Lukácsnak adja. Az újonc a jobb- szélről remekül tart befelé és 11 méterről jó lövéssel küldi a bőrt a jobb alsó sarokba, 3-2!” Kemenesy Sándor: — Végig izgalmas mérkőzés, de a Fradi biztosan tartotta a kezében a győzelmet. A NAC méltó ellen­fél volt. Takács Béla, másodedző: — Megtört a kabala. Az új mezün­ket délután hoztuk,a gyárból... + Ferencváros—Újpest 7—1! „Szombaton éjjel eldőlt. Az Elektromos mellé a Ferencváros került a Szt. István Kupa idei döntőjébe! A Ferencváros akkor győzött először, amikor az öltöző kisor­solásakor a zöld-fehéreknek ju­tott a tágasabb, szellősebb öl­töző... Másodszor meg akkor, amikor az újpestiek akarata ellenére nem zöld nadrágban, hanem tiszta fehér szerelésben futottak ki a pályára a ferencvárosiak.” A harmadik, az igazi győze­lem azonban a pálya zöld gye­pén született. A Ferencvárosnak nem volt gyenge pontja és már félidőben 3-0-ra vezetett. Finta az első félidőben is szerzett két gólt, aztán a másodikban is! Az újpestiek teljesen összeroppan­tak és reális vereséget szenvedtek. A Ferencváros győzelmének ér­tékét még az a tény is növelte, hogy a 36. perctől - Tátrai kiál­lítása miatt — a zöld-fehérek tíz emberrel játszottak! + 6-1 után a B-közép papír­ból fáklyákat sodor és meggyúj­totta őket. A sötétségbe borult állóhelyen pompásan világított az égő papír s az ülőhelyen vala­ki ijedten jegyezte meg: — Any- nyira összeszorultak, egymás he­gy én-hátán állnak és mégsem fél­nek, hogy kiégetik egymás ruhá­ját? — De igen — és mégis boldo­gan égetik... + A Szt. István Kupa döntő­ben: Ferencváros—Elektormos 2—1. A Fradi az Újpest elleni játékkal, a sziporkázó megoldá­sokkal adós maradt ugyan - de ezúttal is győzni tudott. Pedig Sárosi dr. 2-les állásnál még egy 11-est kapu mellé is lőtt! Mérkő­zés után a csapatok nem vonul­tak el, „jön az ünnepség. Elő­ször Szendy Károly polgármester üdvözli a csapatokat, elmondja, hogy az erősebb, a jobb győzött s nagy tapsot kap, amikor arról szól, hogy 38 évvel ezelőtt ő is az FTC-ben játszott! A beszéde­ket Gidófalvy Pál zárja: — Kö­szöntőm a legendás győztes zöld­fehér csapatot a magyar futball nagy értékét. Himnusz. Majd Lázár átveszi a hatalmas szép ezüst kupát. Lá­zár mivel háttal ált a B-közép- nek, az állóhelyesek nem láthat­ták jól a kupát. Erre kiabálni kezdtek: — Lássuk a kupát! Lázár mit tehetett mást, a fe­je tetejére helyezte a nagy ku­pát... Azután a ferencvárosi játé­kosok mindannyian megkapták a kupa kicsinyített mását. + A Ferencváros szokatlan gólarányú győzelemmel kezdte az 1941-42-es bajnoki idényt: Ferencváros-Kispest 11-5! A zöld-fehérek a 22. percben már 5—0-ra vezettek! Aztán edző­mérkőzés jelleget öltött a talál­kozó. A fradisták akár meg­duplázhatták volna gólják szá­mát. — Mégis csak sokkal erősebb csapat ez a Kispest, mint a Fe­rencváros — hallatszott a mérkő­zés végén. — Ugyan, hogyan mondhat ilyent - támadtak a megjegyzést tevőre. — Tudják uraim, hogy milyen erő kell egy ilyen vereség elvise­léséhez... + A DiMÁVAG elleni kisik­lás után (2—2) ismét gólbő mécs­esén győzött a Fradi: Ferencvá­ros—Lampart 9—2. A mérkőzés megkezdése előtt az új rendelet szerint köszöntöt­ték egymást és a nézőket a csa­patok. A „Szebb jövőt! a ven­dégcsapat mondta, amire a haz^i gárda így kiáltott:, Adjon Isten! A nagygólarányú győzelem egyik magyarázata: a Lampart szinte végig tíz emberrel játszott, már az első percekben megsérült az egyik védőjük... SZEPTEMBER + A Ferencváros—Szolnok mérkőzés előtt a szolnoki öltöző­ben Kispéterék újságolták, hogy Pestig álva utaztak a vonaton, mert nem volt részükre ülőhely foglalva — pedig hát a Szolnok vasutascsapat... A ferencvárosi öl­tözőben viszont Polgár vidáman tudatta: letette a vendéglős mes­tervizsgát. A Fradinak viszont ezen a napon nem sikerült a mes­tervizsga — a szolnokiak 2—1-re győztek az Üllői úton! Méghoz­zá megérdemelten. + A Mező utcai pályán tizen­nyolcezres nézőcsúcs született a Gamma—Ferencváros mérkőzé­sen. És egy várvavárt látványos, Fradi győzelem is megszületett. Jakab két góljával a Fradi már a 8. percben 2—0-ra vezetett — de •a félidő 3—2-es Gamma vezetés­sel zárult! A második félidőben a közönség bíztatásának hatása alatt óriási erővel támadott a Fe­rencváros és látványos játékkal 5—3-ra zárult a forduló mérkő­zése. + Ferencváros — MÁVAG 9-CM Az eltiltás alól „kegyel­met” kapott, Kiszely öt góllal hálálta meg a játéklehetőséget! Valaki Kiszely ötödik gólja után így aggodalmaskodott: — Lapaj! Hagyj valamit Ko­lozsvárra! Leintették: — Kiszely három hónapig nem játszott. Tudja, hogy meny­nyi gól halmozódott fel benne... + Ferencváros — Kolozsvári AC 4-2. A Kolozsvári Városi pá­lyán tízezer néző jelenlétében avatták az új sporttelepet. Az új pályán az első gól már 20 másod- perccel(!) a kezdés után megszü­letett: Gyetvai elszáguldott, be­adott és Finta a hálóba helyezte a labdát. „A kolozsvári közönség min­denáron helybeli győzelmet akart látni és úgy bíztatta a csapatát, hogy az az egyik fergeteges roha­mot a másik után vezette. Ez az óriási iram azonban megbosszul­ta magát, mert a ríiásodik félidő­re már alig maradt ereje a KAC- nak. A közönség tehát az első félidőben mindent kihajszolt a kolozsvári csapatból. A Ferenc­város nem játszott igazán jól, a második félidő alapján azonban feltétlenül megérdemelte a győ­zelmet. + Hazafelé pompásan utaz­tak a fradisták. A játékosok Ko­lozsvárott befeküdtek a Waggon Lits pompás ágyaiba és reggel háromnegyed nyolckor Szolno­kon ébredeztek. Olyan jól aludt a derék közép­csatár, hogy reggel amikor feléb­redt, azt hitte, hogy otthon van és a felső ágyból nyugodtan le­lépett. A térde bánta az esetet... Budapestre így aránylag kipi­henve érkezett meg a Ferencvá- rs csapata - ésv hogy teljes le­gen a „komfort a pályaudvar­ról a gőzfürdőbe mentek Sáro- siék. OKTÓBER + Az Újvidéki AC csapatá­ban régi ismerős nevére bukkan­hattak a fradisták: Turay József ekkor már az újvidékiek labda­rúgója volt. A zöld-fehérek elleni mérkő­zés előtt a Sporthírlapnak töb­bek között ezeket nyilatkozta: — Olyan gárdát azóta sem ta­láltam sehol, mint amilyen az én időmben a Fradiban volt. Úgy él­tünk ott, mintha testvérek let­tünk volna. A mostani zöld-fehér gárdából Lázár, Polgár és Sárosi dr. volt különösen jó barátom, a többit nem ismerem közelebbről. Később kerültek a zöld-fehérek­hez, amikor én már nem voltam ott... 1933 nyarán kerültem a Hungáriához. — Milyen volt a Hungáriában? — Ott is jó társaság volt együtt, csakhogy a Ferencváros más volt. Úgyszólván ott nőttem fel, ott lettem először válogatott, nekik köszönhetek mindent, amit labdarúgó pályafutásom alatt elértem. A Fradi volt az el­ső „szerelmem ... Lázár Gyula az egykori játé­kostárs, barát is kedvesen emlé­kezett egykori klubtársára: — Mindig szívesen emléke­zem azokra az időkre, amikor Turay Jóskával játszottam egy