Észak-Magyarország, 1961. november (17. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-14 / 268. szám

Kedd, l&M. november 14. ÉSZAKMAGVARORSZAG 5 A magyar birkózók győzelme az olaszok ellen Magyarország— Olaszország 5:3 Savonában, mintegy 1200 néző volt kíváncsi a magyar és az clasz birkózók össze­csapására. A magyar csapat tagjai igen jól birkóztak és a bírói tévedések ellenére 5:3-ra győztek. A magyarok közül a diósgyőri Guttmann, továbbá Zsibrita, Gurics és Kozma győzött, — utóbbi kétvállal —. inig Pólyák és Varga mérkő­zése döntetlenül végződött. Rádi és Tar pontozásos vere­séget szenvedett. Legközelebb Tarvisioban lép szőnyegre a magyar váloga­tott. Ezen a találkozón szó le­het a másik diósgyőri verseny­ző, Kupcsik szerepléséről is. A lottózók és totózók álma A nyugati lottó- és tolózókat világszerte izgalomba hozta az olasz Giovanni Vallauris pél­dátlan szerencsesorozata. Val­lauris ugyanis október 21-én 2,5 millió lírát nyert az olasz állami lottó húzásán, másnap pedig 8 milliót a totón. Ami­kor két hét múlva a torinói autókiállításra utazott, hogy gépkocsit vásároljon, belépő­jegyének számával egy és fél­millió líra értékű gépkocsit nyert a kiállítás tomboláján. A szerencse ezután sem hagy­ta „nyugton” Vaüaurist, mert október 29-én újabb két millió lírát fizettek ki neki nyertes totó szelvényére, s a hét ele­jén 1 millió 900 ezer lírát nyert a lottón. így két hét alatt Vallauris közel 16 millió lírát nyert a totón és a lottón, valamint a tombolán... NTS n. Keletű csoporti 1. DVSC 13 9 2 2 36:18 30 2. DVTK 13 7 3 3 21:15 17 3. MVSC 13 6 4 3 26.11 16 4. Láng 13 7 2 4 24:17 16 Ö. Bp. ülőre 13 6 4 3 20:21 Ifi fi. Egyetértés 13 fi 2 5 17:14 14 7. Cegléd 13 4 5 4 19:14 13 8. Borsodi B. 13 fi 1 6 18:17 13 9. G.-MA VÁG 13 5 3 5 20:25 13 10. Szolnok 13 4 4 5 21:15 12 11. Kecskemét 13 4 4 5 19:25 12 12. DEAC 13 4 3 6 9:15 11 13. Nyíregyháza 13 2 6 5 11:19 10 14. Bp. Spartacus 13 4 2 7 13:24 10 15. KISTEXT 13 2 4 7 13:35 8 ÍR. Szegedi Ep. 13 2 3 8 9:20 7 Kellemes meglepetés ? Ósdi Kohús*—Cttepel 3:2 (2:1) A labdarúgó NB L eredményei Vasas—Salgótarján IrO, Salgótar­ján, Ózdi Kohász—Csepel 3:2, Cse­pel, Ferencváros—Dorog 2:0, Üllői út, Szeged—Honvéd 2:1, Kispest, Újpesti Dózsa—Győr 5:2, Győr, Komló—Pécs 1:0, Komló, Tatabá­nya— MTK 3:0, Tatabánya. A labdarúgó VB I. állása: 1. Vasas IS 9 1 3 32:16 19 2. Tatabánya 13 8 1 4 24:13 17 3. Újpest 13 7 3 3 24:15 1? 4. Dorog 13 7 3 4 20:16 16 5. Bp. Honvéd 13 6 2 5 28:19 14 6. MTK 13 6 •> 5 27:22 14 7. FTC 18 5 4 4 19:16 14 8. Pécs 13 5 2 6 15:19 12 9. Ózd 13 6 — 7 22:33 12 10. Salgótarján 13 4 3 6 19:22 11 11. Komló 13 4 3 6 16:21 11 12. Csepel 13 3 3 7 17:27 9 13. Szeged 13 3 2 í 14-22 8 14. Győr IS 2 4 7 13:29 8 Csepel, 4000 néző. Vezette: Dorogi. Ózd: Katona — Siska, Gyár­fás. Hajner — Szucsányi, Fer­dinand — Borbás IX.. Szilasi, Csernai, SzencLrei, Zalai. Edző: Kálnai László. Csepel: Kenderes! — Nagy, Széniéi, Deák — Bodai, Klei- bán — Kalmár, Várnai, Solti, Kisuczki, Halasi. Edző: Prei- ner Kálmán. A Csepel kezdett, az első tá­madást is a hazaiak vezették, amelynek végén Kusiczkj jobb sarokba tartő lövését Katona hárította. A következő percben Borbást szerelte nagynehezcn a keresztező Szániel. Két-három perc eltelte után egyre jobban feljött az ózdi csapat és a Kohász­szurkolók buzdítása mel­lett egyte-másra szőtték támadásaikat, A 4. percben Csornai hatalmas lövését a csepeli kapus kiej­tette és csak másodszorra sze­rezte meg. A 7. percben a ven­dégek megszerezték a vezetést. Gyors jobboldali támadásnál Szilasi, Borbás volt a lab­da útja, a jobbszélső ügye­sen Csornaihoz játszott, a középcsatár néhány lépést tett a labdával, és a kimoz­duló kapus mellett a háló­ba lőtt. 1:0 Ózd javára. A gól után igen változatos, jó iramú játék folyt a pályán. A csepeliek igyekeztek ki­egyenlíteni, de a hátra húzó­dott ózdi összekötőkkel meg­erősített védelem magabizto­san játszott, és a gyors ellen- támadások bizony elég gyak- ran zavarba hozták a sokat köriilmcnyeskedő csepeli vé­dőket.. A 17. percben a mérkőzés legszebb gólját láthatta a közönség. Egy előrevágott labdát Csernai a félvonal­nál elcsípett, előbb kicse­lezte Klelbánt, majd a rá­futó Szániel mellett kapu­ra tört és mintegy 15 mé­terről. védhetetlenül Vágta a labdát a kapu jobb alsó sarkába. 2:0 Ózd javára. A két szép. gyors gól után érthető volt az ózdi -szurkoló­tábor öröme; a játékosok is fli MMÍE női csapata győzött, a térti együttes döntetlenül játszott lelkesen küzdöttek tovább. A Csepel erősíteni próbált, de csatárai nem bírtak az ózdi védőkkel. A 28. percben Kisucz­ki leshelyzetből a kapu fölé lőtte a. labdát. (Dorogi nem sí­polt.) A 32. percben — kissé szigorúan — az ózdiak kapujá­tól mintegy 14 méterre közve­tett szabadrúgást ítélt a játék­vezető, de a vendégek védelme ezúttal is hárított. A 40. perc­ben egy ártatlannak látszó cse­peli támadásnál nagy kavaro­dás támadt a vendégek kapuja előtt, végül is Kisuczklnak sikerült a há­ló jobb oldalába rúgná a labdát. 2:1. A második félidő csepeli tá­madásokkal kezdődött, az első veszélyes helyzet mégis a ha­zaiak kapuiánál adódott, Zalai három védőt is kicselezve. csaknc-rA az alapvonalig vezet­te a labdát a jobboldalon, de beadásáról lemaradtak a belső csatárok. Az 50. percben már eredményes volt az akció. Csernai elvette a labdát a hátrahúzódott Várnaitól és szinte az egész csepeli védelmet, kicselezve, a tel­jesen fedezetlenül álló Bor- bás IT-höz játszott, s a jobbszélső ügyesen a bal alsó sarokba nerdítette a labdát. 3:1 Ózd javára. Ezután már a Csepel táma­dott többet, és bizony időnként hatalmas nyomás nehezedett az ózdi kapura. A 60. percben a hazaiak­nak Kalmár réven sikerült szépíteniük. 3:2. A mérkőzés hátralévő per­ceiben változatos játék folyt a pályán. A 70. percben Csornai beadásánál Borbás a felső ka­pufára fejelte a labdát, majd Zalai fejese szállt el a kapu mellett. Nem sokkal a befeje­zés előtt az ózdi kapu előtt volt még egy igen meleg hely­zet. Meglepetés ez? — kérdez­ték sokan a vasárnapi eredmény hallatán. Ila fi­gyelembe vesszük az ózdi együttes utóbbi időben nyújtott nagyszerű játékát, azt kell mondanunk, hogy a csepeliek legyőzése nem meglepetés, hanem terv­szerű munka, lelkes, oda­adó játék eredménye. Bár elég változatos volt a Já­ték, az .ózdiak sokkal korsze­rűbben, gyorsabban és na­gyobb erőbedobással játszot­tak, tehát megérdemelték a Továbbra is veretlen a DVTK női kosárlabda csapata DVTK—Székesfehérvári Vasas 48:37 (17:14) Diósgyőr, NB I., női. Az első félidőben ideges, kapkodó játék folyt a pályán. Egyik csapat sem tudott ki­bontakozni és a játékosok hi­bát hibára halmoztak. Talán a diósgyőri lányok voltak va­lamivel higgadtabbak és ennek köszönhetik három pontos ve­zetésüket. Szünet után meg­változott a játék képe. A DVTK női csapata meggyő­zően játszott, sok, nagyszerű támadást fejezett be kosárx-al és fokozatosan növelte előnyét. A mérkőzés vége felé már 16 ponttal vezetett, több csere- játékos jutott szóhoz, s ekkor a vendégek csökkenteni tud­ták az előnyt., Végeredmény­ben a hazai együttes megérde­melten nyerte meg a rangadót és továbbra is veretlenül áll a tabella élén. Kosárdobók: Káló I. (18). Káló M. (12), Kama- rásné (9), Pusztai (7), Horváth (2). Jók: Kamarásné, Káló I., és Kató M. Székesfehérvári Építők—DVTK 62:59 (31:27, 51:51) Diósgyőr, NB I., férfi. Hatalmas iramú, küzdelmes mérkőzésen megérdemelten nyert a vendégcsapat. Végig irányította a mérkőzést, bár a diósgyőri csapatnak is volt nyerési lehetősége. A rendes játékidő előtt egy perccel a DVTK vezetett, amikor fölös­leges büntetőt vétettek és ebből sikerült a székesfehér­váriaknak egyen líteniök, A rendes játékidő tehát döntet­lenül végződött. A hosszabbí­tás elején a DVTK 3 pontos előnyt szerzett, de az ellenfél erősíteni tudott és végül há­rom ponttal diadalmaskodott A DVTK kosárdobói: Király (27), Káló (11)‘, Héresz (7), (Le­tek (6), Benyó (4), Judt es Ka- rádi (2—2). A DVTK csapatá­ban Király és Káló játszott a legjobban. Megszerezte első győzelmét a Farkaslyuki Bányász Farkaslyuki Bányász— Debreceni EAC 3:0 (11, 6, 9) Ózd, röplabda NB I., férfi. A Farkaslyuki Bányász röp­labda csapata az eddigi fordu­lók során a bajnokság legerő­sebb csapataival játszott és nagy küzdelmek után szenve­dett vereséget. Vasárnap, a je­lenleg második helyen élló debreceni csapat volt a bá­nyászfiúk ellenfele. A farkas­lyuki együttes nagyszerű játék­kal győzte le ellenfelét és ezzel megszerezte első győzelmét. A Farkaslyuki Bányász mindhá­rom játszmában — szinte el­lenállhatatlan volt. Bp. Spartacus— DVTK 3:0 (4, 13, 3) Diósgyőr, NB I., női. A képzettebb játékosokból álló fővárosi együttes sima győzelmet aratott. A DVTK csak a második játszmában volt egyenlő ellenfél. Az NSe II. Keleti csoportjá­nak 13. fordulójában sok. érde­kes és küzdelmes mérkőzést vívtak a csapatok. Jellemző a nagy küzdelmekre, hogy négy mérkőzés végződött döntetlen eredménnyel. A listavezető DVSC csak óriást küzdelem után győzte le a Borsodi Bá­nyász együttesét és továbbra is három ponttal vezet a DV­TK előtt. A diósgyőriek a fő­városban győzték le ellenfelü­ket és második helyre kerül­tek. Az MVSC foglalja el a ha rmadik helyet. (Érdekes meg­említeni, hogy az egész me­zőnyben a legjobb gólaránya van.) A 13. forduló eredmé­nyei: DVSC—Borsodi Bányász 4:3. DVTK—Bp. Spartacus 2:1, MVSC—Cegléd 3:0, Szolnok— DE AC 3:1. KJSTEXT—Nyír­egyháza. 1:1, Szeged—Ganz- MÁVAG 0:0. Kecskemét—Bp. Előre 1:1, VM Egyetértés— Láng SK 1:1. ' MVSC—CEGLÉD 3:0 (1:0) MVSC-pálya, 3500 néző. Vezette: Balia B. MVSC: Mihalóczki — Homo- vics, Buna, Péter — Zoller, Szabó — Osváth, Marosi. Do­bos, Gyetván, Buczkó. Edző: Nagy György. Változatos, jóiramú játékot hozott az első félidő. Mindkét csapat „nyilt sisakkal” játszott és ez élvezetessé tette a mér­kőzést. Az első negyedórában mindkét kapu előtt akadt jó helyzet. A 15. percben aztán a tervszerűbben játszó hazaiak megszerezték a vezetést. Dobos mintegy 18 méter­ről élesen kapura lőtt, a labdát Mcdnyánszky le­fejelte és a befutó Osváth a léc alatt a hálóba vágta. 1:0. A gól után egyre-másra vezette támadásait, az MVSC, igen sok lövés szállt ekkor a ceglédi kapura, de a vendégcsapat vé­delme önfeláldozóan mentett. Gyetván lövése a jobb kapu­fán csattant, majd több lövést védett nehezen a kapus. Szünet után azonnal az MVSC vette kezébe az irányí­tást Egymás után gördültek a szebbnéi-szebb támadások a ceglédi kapu felé. A közönség többször megtapsolta a pom­pás akciókat. A ceglédiek jól tartották magukat az 50. perc­ig, ekkor azonban ritka szép akció után született meg az MVSC második gólja. Szabótól Gyetván kapta a labdát, ő egyből továbbí­totta Osváth-hoz, a szélső visszajátszott Gyetván- nak, aki azonnal, középre adott és a befutó Dobos a hálóba bombázott, 2:0. Néhány perc után Gyetván— Dobos—Gyetván fejjáték után, Gyetván kapásból rúgta a lab­dát a bal szélső helyére. Buczkó otthagyta védőjét, majd a ki­futó kapus fölött kapura lőtt és a labda a felső lécről pat­tant vissza. (Ütemes tapsot ka­pott az akció.) A 62. percben Gyetván— Marosi—Osváth összjáték után a jobbszélső középre ívelt és a berohanó Buczkó a hálóba fejelt. 3:0. Tovább tartott az MVSC. re­mek játéka, sok lövést kellett védenie a ceglédi kapusnak. Az utolsó 10 percben csökkent az iram, az eredmény nem változott. Nagyszerű játékban nyert a hazai csapat, amely­nek tagjai szinte valamenv- nyien, jól játszottak. Péter, Zoliéi-, Osváth, Gyetván és Buczkó még a jók közül is ki­emelkedett. DVTK—Bp. Spartacus 2:1 (1:1) Budapest, Apafii «. 800 néző. Vezette: Fodor. DVTK: Hódi — Werner, Szi­geti, Paulás — Perecsi, Nyiri — Kiss, Csányi, Kovács, Ba­lázs, Ráczi. Edző: Mágori Jó­zsef. Az első félidőben széllel hátban játszott a DVTK. Az első percek tapogatózó játéka ' után fölénybe került a diós­győri csapat, mégis a Sparta­cus szerezte meg a vezetést. A 22. percben a hazai együttes jobbszélsője elfutott, beadá­sára Kóczián I. és Werner fu­tott rá, Kóczián I. kézzel maga elé tette a labdát, majd a hálóba továbbított. (A part­jelző beintette a kezezést, de a játékvezető a diósgyőri játéko­sok tiltakozása ellenére meg­adta a gólt.) 1:0. A gól nem törte le a diósgyőri csapatot, hanem lelkesen rohamozott. A 29. percben Kiss elfu­tott és nehéz szögből a hálóba bombázott. 1:1. A diósgyőri, csapat maradt tá­madásban és az egyik táma­dás során Balázs nagyszerű cselek után tisztára játszotta magát, már csak a kapussal állt szemben, de lövését a kapufa mentette. Ezután Kiss kapásból alig lőtt mellé, majd két távoli lövés kerülte el a Spartacus kapuját. A második félidőben szél­lel szemben játszott a DVTK és sok jó támadást vezetett. A hazai védők csak nehezen há­rították a diósgyőri rohamokat, de a 60. percben így is sikerült megszerezni a vezetést. Sza­badrúgáshoz jutott a DVTK. Csányi, mintegy 30 méterre a kaputól, az oldalvonal közelé­ből középre adott. Balázs jobb lábbal levette a labdát, majd ballal ka­pásból a Ke alá lőtte. 2:1. (Nagyszerű csata rleljesit- meny volt). A 69. percben újabb gólt ér­hetett volna el a DVTK. Ráczi, Kovács beadását két (!) mé­terről a fekvő kapus mellett a kapufának lőtte. A további diósgyőri rohamokat két nagy lövés jellemezte, de ezeket a lövéseket bravúrosan mentette, a hazai kapus. ” Közepes iramú, de jó szín­vonalú mérkőzésen nyert a DVTK. Hódi megbízhatóan látta el feladatát, Werner, Szi­geti, Paulás a hátvédek sor­rendje. A fedezetek gyengéb­bek voltak, mint legutóbb. A csatársorban Csányi, Balázs és Kiss játéka dicsérhető. DVSC—Borsodi Bányász 4:3 (2:2) Debrecen, 8000 néző. V.; Zsolt. Borsodi, Bányász: Veres — Négyesi, Kovács, Sztibor — Bencs, Benkö — Zsolcai, Kő­halmi II., Hetei. Váciéi, Sára. Edző: Csorba Károly. Változatos játékkal tetteit el az első percek. A 10. percben Puskás elment Sztibor mellett és igen nehéz szögből, a kapu előtt álló Veres fölött a felső sarokba lőtt, 1:0. A gól után a Bányász vette át a kezdemé­nyezést és gyors támadások ré­vén zavart keltett a debreceni védők soraiban. A 20. percben Paulás— Hetei—Séra összjáték után a balszélső Vécseihez adott, aki a hálóba lűtte a kiegyenlítő gólt. 1:1. Ezután Zsolcai hagyott ki nagy helyzetet A 30. percben Zilahi és Kovács futott egy labdára, Kovács késlekedett az elrúgás- sal, pedig megtehette volna és Zilahi 15 méterről nagy gólt lőtt 2:1. Bányász támadások következtek és a 35. percben Kőhalmi II. révén sikerült kiegyenlí­teni. 2:2. A második félidőben jobban kezdett a DVSC, de a kezdeti rohamok után a Borsodi Bá­nyász vette át az irányítást A* 55. percben Négyesi szabadrúgást ívelt a hazai kapu elé és Kőhalmi II. a hálóba fejelt. 2:3. öt percig vezetett a vendég­csapat a 60. percben Kertész elfutott a jobboldalon. Veres kimozdult kapujából, így az ellenkező sarokba emelt 3:3. Igen változatos, mindkét kapu­ra sok veszélyt jelentő táma­dások következtek. Sém késett le egy jó labdáról, Hetei az ol­dalhálóba lótt, a túloldalon Puskás lövését védte Veres. A 80. percben nagy kavarodás után Cséke közelről a hálóba lőtt, 4:3. A 87. percben Séra adta magasan középre a lab­dát amely átszállt a kapus fölött és a befutó Zsolcai az üres kapura fejelhetett. A gyen­ge, fejest azonban az utol­só pillanatban mentették a gólvonalról. A nehéz talajon gyors, nagy- iramu, igen változatos mérkő­zést vívott a két csapat A ta­lálkozót szerencsével nyerte a DVSC. Ha a Bányász védők szokott játékukat nyújtják, legalább az egyik pontot haza­hozták volna. A játék képe alapján a döntetlen lett volna az igazságos. Veres az első és harmadik gólnál hibázott. A hátvédek közül Négyesi tetszett a legjobban. Paulás volt a job­bik fedezet, A csatársor ötle­tesen és jól játszott, ebben á sorban Zsolcai teljesítménye voít a leggyengébb. Ez történt az NB 11-ben».. védekezésre, hanem a támadá­sok elindítására is nagy gon­dot fordítottak. A csapat és a mezőny legjobb teljesítményét Csernai nyújtotta. A középcsa- tár minden megmozdulása ve­szélyes volt. De nagyon jól játszott Zalai és Borbás is. A két összekötő sokat segített a védőknek és részt, vett jóné- hány támadásban is. A csepeli csapatban Szániel, Kleibán és Kisuczki játszott jól. Dorogi játékvezető sokat té­vedett. — Pá — győzelmet. Ezúttal is nagyon jó taktikát alkalmaztak, amelynek ellenszerét a csepe­liek képtelenek voltak megta­lálni. Az ózdi együttesben Katona sokszor bravúrosan védett, de a második gólnál a labda alá szaladt. A hátvédhármas min­den tagja dicséretet érdemel. A fedezetek megbízhatóan lát­ták el feladatukat, nemcsak a májukat megnyerték nagyon jó játékkal, a fiúk a páros nyerésével biztosították a két pont itthon tartását. MMTE—Debreceni MTE 13:5 Miskolc, NB I., női. Weiszné, Grigássy (4—4), Horváthné (3), dr. Adorjánná (1), Weiszné—Grigássy páros győztek. MMTE—Debreceni MTE 5:0 Miskolc, NB I., női, ifjúsági. Kozma, Ramocsa (2—2), Kozma—Ramocsa páros nyert. MMTE—Pénzügyőrök 9:9 Miskolc, NB 1., férfi. Nemesi, Oprável, Engi, II. (2—2), dr. Megadja (1), Nemesi —Oprável és Thury—Engl II. páros értek el győzelmeket. MMTE—Pénzügyőrök 3:2 Miskolc, NB I, férfi, ifjúsági. Tálas, Búzái (1—1), Tálas— Búzái páros nyert. SN Az asztalitenisz NB I. mis­kolci mérkőzéseit a népkerti sportcsarnokban játszották le. A női csapat nagy fölénnyel győzött, bár a találkozó nem a legjobban indult. A két pá­rost felváltva nyerték, s utána is fej-fej mellett haladtak a csapatok. 3:3 után pompás győzelmeket aratva mindjob­ban elhúzott a női együttes. A férfiak mérkőzése ellen­kezőleg alakult. A két párost megnyerték, utána 4:1, majd 6:2 lett a játszmaarány, biztos győzelemre volt kilátás. Még később, 7:5, 8:6 állásnál is úgy^ látszott, itthon marad a két’ pont, de három esetben, nyerő pozícióból vesztettek játszmá­kat a miskolci esélyesek, így az MMTE-nek meg kellett elé­gednie a döntetlennel, pedig mindkét pontra szükségük lett volna. A két ifjúsági együttes győ­zött; a lányok minden játsz­A Szovjetunió és Svájc bekerült a VB ló-os döntőjébe te a törököket és ezzel a győ­zelemmel biztos csoportelső lett, ami azt is jelenti, hogy a szovjet csapat bejutott a VB 16-os döntőjébe. Szófiában, a Levszki stadi­onban 50 000 néző előtt bonyo­lították le a Bulgária—Fran­ciaország VB selejtezőt. A mérkőzés a 89. percig 0:0-ra állt. A franciáknak a döntet­len is elég lett volna a tovább­jutáshoz, de az utolsó perc­ben egy kapu előtti kavaro­dás után a bolgár Ilicv a háló­ba talált és ezzel a góllal győ­zött a bolgár csapat. A to­vábbjutást harmadik Bulgária —Franciaország mérkőzés dönti majd eL Vasárnap nagy érdeklődés­sel várta a nemzetközi sport- közvélemény azokat a labda­rúgó selejtező mérkőzéseket, amelyek eldöntötték a világ­bajnokság 16-os döntőjének újabb részvevőit. A legna­gyobb meglepetés Nyusat- Berlinben született, ahol Svájc és a.z elmúlt világbajnokság második helyezettje, Svéd­ország játszott harmadik mér­kőzést a csoportelsőségért. Svájc csapata 2:1 (0:1) arány­ban győzött, az első csoportból tehát a svájci együttes utazhat Chilébe. Isztanbulban a Szovjetunió •—Törökország mérkőzést ját­szották le. A szovjet váloga­tott 2:1 (2:1) arányban legyőz-