Dunántúli napló, 1975. május (32. évfolyam, 118-147. szám)

1975-05-04 / 120. szám

Mai sportműsor Váratlan pécsi varaség — Jobb volt ax ellenfél Csepel-PMSC 2:0 (1:0) PVSK-pálya, 4000 néző. Ve­zette: Somlai. Csepel: Hajdú — Godán, Ruzsinszky, Wéber, Hunyadi — Varga, Vellai, Gulyás — Os- váth, Csordás, Karalyos. Edző: Thomann Antal. PMSC: Katzirz — Kincses, Ko­csis, Englóner, Rótt — Bálint, Dárdai P., Dárdai L. — Kardos, Kiss, Bencsik. Edző: dr. Dunai János. Csere: a szünetben Os- váth helyett Buronyi. A 72. percben Godán helyett Kovács Gy., illetve a szünetben Kardos helyett Juhász, a 64. percben Rótt helyett Konrád. A pécsiek lendületes táma­dásokkal kezdtek. A vendégek védekezésre rendezkedtek be, a középpályát átengedték a pé­csieknek, megszállták kapujuk előterét, és időnként gyors elő­retörésekkel próbálkoztak. A 8. percben Kiss a jobbszél­ről beadott labdáját Hajdú el­csípte a pécsiek elől. A 12. percben Kardos labdáját az ötösön álló Dárdai P. kapta, fejesét Hajdú védte. A pécsiek támadtak és a csepeliek értek el gólt. Egy ártatlan csepeli támadás után a 17. percben Katzirz rosszul rúgta ki a lab­dát, Csordás a 16-osnál meg­szerezte, két csel után középre gurított és Varija 12 méterről laposan a jobb sarokba lőtt. Katzirz vetődött, de nem érte el a labdát. 1:0 a Csepel ja­vára. A vendégek gólja néhány percre megzavarta a pécsieket. A 25. percben ismét Csordás veszélyeztette a pécsi kaput, Katzirz azonban ezúttal javított, nehéz helyzetben tisztázott. A 30. percben Bencsik szabadrú­gást ívelt a kapu elé, Dárdai P. fejese a kapufáról a gól­vonal elé vágódott, a lövéssel próbálkozó Englóner elől Ru­zsinszky az utolsó pillanatban mentett. Egyenlítési alkalom volt. Nemsokkal később Bencsik lövése kerülte el Hajdú kapuját. Ismét a pécsiek szorongattak, a 42. percben Dárdai P. lö­vését kellett védeni Hajdúnak. Szünet után az 50. percben az első veszélyes támadást a csepeliek vezették. Csordás vit­te fel a labdát, Gulyáshoz ját­szott, lövését Katzirz a kapu­fára tolta, a lepattanó labdát Gulyás fölé vágta. A pécsiek nem tudtak erősíteni. A cse­peliek az eredmény tartására törekedtek. Az iram közepes volt, sok volt a hibás leadás mindkét részről. A 73. percben ide-oda pattogott a labda a csepeliek kapuja előtt, a pé­csiek nem jutottak lövéshez, az önfeláldozóan küzdő csepeli védők időben léptek közbe. A 75. percben Dárdai P. beívelé­sét húzta le Hajdú, majd Ju­hász fejese kerülte el a vendé­gek kapuját. A pécsiek az egyenlítésért harcoltak, de újabb gólt a csepeliek értek el. A 80. percben Karalyos beadá­sát Konrád kifejelte, a befutó Varga 20 méterről váratlanul kapura lőtt, a labda a hálóba vágódott. Jól eltalált lövés volt, 2:0 a Csepel javára. A 83. perc­ben Buronyi keverte meg a pécsi védőket. LABDARÚGÁS: NB II. mérköiés: Komlói Bányász—Volán SC, Komló 16.30. NB III. mérkőzés: Pénzügyőr SE—Véménd, Budapest 16.30; Törek­vés—PVSK, Budapest 14.30; Április 4. Vasas—Mázaszászvári Bányász, Budapest 16.30; Szigetvár—EMG SK (Sashalom), Szigetvár 16.30. Megyei mérkőzések: Mohács—Porcelángyár, Mohács 16.30; Vasas II. Bányász— Mágocs, Vasas II. 16.30; István-akna —Vajszló, Pécsszabolcs 16.30; PEAC —Siklós, Pécsújhegy 16.30; BTC— Boly, Bőrgyár-pálya 15.30; Sellye— Sásd, Sellye 16.30; Kesztyűgyár— Steinmetz SE, Pécsbányatelep 10.00; Beremend—Pécsi Kinizsi, Beremend 16.30. Országos ifjúsági bajnokság Mecsek-csoport: Komlói Bányász­Sportiskola, Komló 14.30. ATLÉTIKA. Megyei serdülő baj­nokság második napja, PVSK-pálya 9.00. ASZTALITENISZ. NB I. mérkőzés: PMSC—Cegléd, férfi csapatok, PMSC Tüzér utcai terme 9.30. KÉZILABDA. NB I. mérkőzések: Özdj Kohász—PMSC, férfi csapatok, Özd 11.00; Sabaria—PMSC, női csa­patok, 10.00. NB I. B. mérkőzések: Komlói Bányász—Szegedi Volán, férfi csapatok, Komló 11.00; Székes- fehérvári Volán—Pécsi BTC, női csa­patok, Székesfehérvár 10.00. KOSÁRLABDA. NB II. mérkőzések: Szigetvár—Nagykanizsa, női csapa­tok, Szigetvár 14.00; Fővárosi Sütő­ipar—Pécsi Tanárképző Főiskola, női csapatok, Budapést 12.00; MAFC— Komlói Bányász, női csapatok, Bu­dapest, 11.00. RÖPLABDA. NB II. mérkőzések: Steinmetz SE—BSE, férfi csávátok, Meszesi általános iskola, 10.00; Pé­csi Vörös Meteor—KÜLKER, női csa­patok, Balokány-ligeti teniszpályák, 10.30; Pécsi Vörös Meteor—NIM, férfi csapatok, balokány-ligeti tenisz­pályák 11.30. PEAC—FEROGLOBUS. női csapatok, Ifjúsági Stadion 13.00. ÖKÖLVÍVÁS. Az országos serdülő seregszemle pécsi és komlói ver­senyzők részvételével, Budapest 9.00. TORNA. Országos vidékbajnoksá­gok versenyei, pécsi tornászok rész­vételével, Miskolc, 9.00. A hazai pályán a pécsiek értékes két pontot vesztettek. A Csepel ellen nem ment a játék a PMSC-nek. Az első negyedóra eltelte után a pé­csiek lendülete alábbhagyott, és a vendégek fegyelmezett játékukkal meglepő győzelmet arattak. A pécsiek játékában kevés volt az elgondolás és hiányzott az átütőerő. A játék képe alapján a vendégek rá­szolgáltak a győzelemre. Jók: Hajdú, Wéber, Varga, Vellai, illetve Kocsis, Englóner és Dárdai P. Hegyi István További eredmények VASAS—HALADAS VSE 1:1 (0:0) Szombathely, 10 000 néző. V.: Szilvássi. Góllövők: Izsó ill. Király. A Haladás az első fél­időben lelkesen, és helyen­ként tetszetősen játszott. Töb­bet birtokolta a labdát, de a csatárok a gólszerzési lehető­ségeket nem tudták kihasznál­ni. Szünet után a fáradt hazai együttessel szemben többet kezdeményezett a fővárosi gár­da. Jók: Török, Vidáts, Szőke, Müller, ill. Fischer, Horváth I., Kereki. MTK VM—VIDEOTON 1:1 (1:0) Székesfehérvár, 6000 néző. Vezette: Nagy Béla. Góllövők: Takács, illetve Kovács J. A Vi­deoton fölénye csak időnként eredményezett veszélyes helyze­tet. Szünet után rövid időre felgyorsult a játék, ezt azon­ban az MTK később lelassítot­ta. Győzelmet egyik csapat sem érdemelt volna. FTC—ZALAEGERSZEGI TE 1:1 üllői út, 20 000 néző, v.: Ba- na. Góllövők: Nyilasi illetve Molnár. Az első játékrész ese- ménytelenségét parázs ferenc­városi rohamok követték a folytatásban. Egyre élesedett □ küzdelem, a zalaiak okosan nem mondtak le a váratlan, gyors ellenakciók vezetéséről sem. Bár a Ferencvárosnak összességében jóval több lehe­tősége akadt, a meglepő ven­dégpontszerzés megérdemelt. RABA ETO—BP. HONVÉD 3:3 (3:2) Győr, 7000 néző. V.: Marton. Góllövők: Sebők, Mile, Pén­zes, ill. Weimper, Kozma, Ko­csis. Heves, helyenként igen elkeseredett küzdelmet vívott a két csapat. A védőknek igen sok dolguk volt. Az eredmény a látottak alapján igazságos, bár a győriek közelebb álltak a győzelemhez. SALGÓTARJÁN—DIÓSGYŐR 2:0 (1:0) Salgótarján, 5000 néző. V.: Palotai. Góllövők: Básti, Jeck. Közepes iramú mérkőzésen a hazai csapat a kihagyott gól­helyzetei alapján nagyobb arányú győzelmet is kiharcol­hatott volna. ÚJPESTI DÓZSA —TATABANYA 5:2 (3:1) Megyeri út, 6000 néző, v.: Tátrai. Góllövők: Fazekas (2), Kolár, Bene, Fekete, ill. Selenka, Szabó. AZ NB I. ALLASA 1. Ü. Dózsa 2. Bp. Honvéd 3. FTC 4. Videoton 5. Csepel 6. ZTE 7. Vasas 8. Diósgyőr 9. SBTC 10. Rába ETO 11. MTK VM 12. Haladás 13. Tatabánya 14. Pécs 15. Békéscsaba 23 19 2 24 14 8 23 10 10 24 8 10 23 10 5 24 9 23 24 24 23 23 23 23 23 23 2 63-25 40 2 46-18 36 3 40-21 30 6 28-31 26 8 29-23 25 10 23-27 23 10 33-40 21 9 25-34 21 11 28-38 21 11 36-39 20 10 25-33 19 12 23-38 18 12 19-28 17 11 21-34 17 11 20-30 16 „Tehetségkutató akció 75” A Baranya megyei Lab­darúgó Szövetség május 7-én, szerdán 13 órakor a PVSK-pályán tartja a „Te­hetségkutató akció '75” keretében a megyei kivá­lasztást. Nemcsak Pécsről, de vidékről is jönnek fiata­lok. A felmerült utazási költségeket a Megyei Sport- hivatal a helyszínen jegy ellenében téríti. Társadalmi munkával sportpálya Kispályás labdalrúgó-mérkő- zéssel avatták pénteken új sportpályájukat a DÉDÁSZ KISZ-fiataljai. A pálya építé­sére a vállalót KISZ csúcsveze­tősége társadalmi akciót hir­detett meg, amelyre nagy számban jelentkeztek az üze­mek dolgozói, brigádjai és a csúcsvezetőséghez tartozó pé­csi KISZ-alapszervezetek. A DÉDÁSZ fiataljainak sportolási lehetőségét biztosító létesít­mény a vállalat Pécs I. számú állomása melletti szabad te­rületen épült. A tervek szerint ugyancsak ezen a helyen ké­szül el még ez év végéig egy teniszpálya és egy kétszer húsz személyes öltöző is. Atlétika A pécsi járás körzeti atléti­kai bajnokságát május 4-én rendezik Szentlőrinc, Egerág és Bogád sportpályáin. A já­rási döntő május 11-én lesz Pécsett az Ifjúsági Stadion­ban. LABDARÚGÁS: A középfokú iskolák orszá­gos labdarúgó kupájáért Zala­egerszegen mérkőzött a Pécsi Gépipari Technikum. A pécsiek 0:0 arányú döntetlen ered­ményt értek el, a legjobb hat közé jutás a május 13-án, Pé­csett sorra kerülő visszavágón dől el. Úszásban világszinten . <m 965 nyarán Széchy ■ Tamás kezdeménye­zésére alakult meg a KSI úszószakosztálya. Több száz gyerek közül válasz­tott harmincat, akiket ügyesebbnek talált. A nyár folyamán és ősszel megtanította a gyereke­ket úszni, és a Császár­uszoda fedett medencéjé­ben megkezdődhettek az edzések. Az első szárnypróbálgatások A Széchy-fiúk sikerei Készülődés a VB-re Bemutatjuk a KSI-t Az első nemzetközi elisme­rés 1969-ben jött, amikor a bécsi ifjúsági úszó Európa- bajnokságon a 13 éves Har­gitay András aranyérmet nyert, a nála 3—4 évvel idő­sebbek mezőnyében. Tulajdon­képpen ez után az eredmény után kapta meg az úszószak­osztály és Széchy Tamás a teljes központi támogatást. A többiek is bontogatni kezdték szárnyaikat és a következő évi, barcelonai EB-n Hargitay 6. lett a felnőttek mezőnyé­ben a 400 m-es egyéni ve- gyesúszósban. Az első „évjá­rat”, az 1956-os születésűek (Hargitay és Verrasztó kor­osztálya) ekkor kerültek gim­náziumba. A Rákóczi Gimná­zium igazgatója, Németh Ist­ván személyében (aki egyéb­ként Széchy Tamás régi barát­ja), olyan emberre találtak, aki szereti és maximálisan tá­mogatja is a sportot. A Köz­ponti Sportiskola és a Rákóczi Gimnázium kapcsolata azóta is tart, a későbbi „nemzedé­Tavaszi motorkerékpár­vásár Jól jár... HA MOTORKERÉKPÁRT A SZIGETVÁRI ÁFÉSZ MŰSZAKI BOLTJÁBAN VÁSÁROL. A motorkerékpárt azonnal vizsgával, forgalmi engedéllyel, rendszámtáblával kapja meg. • A 250—350 cm3-es motorkerékpároknál 2500,— Ft árengedményt ad az ÁFÉSZ. Amíg a készlet tart ' kék" is szinte mind ide jár­nak gimnáziumba. A vízben pedig egyre roha­mosabban fejlődtek a Széchy- fiúk: 1971-ben Hargitay And­rás Rotterdamban, az ifi EB-n egymás után hat számban áll­hatott fel a dobogó legfelső fokára! Münchenben már az egész világ láthatta az olim­piai tv-közvetítésen keresztül Hargitay 3. helyét a 400 m-es férfi vegyesúszásban. A másik nagy tehetség, Verrasztó Zol­tán éveken keresztül beteges­kedett, azonban az olimpián mór ő is elárulta képességeit: bekerült a 200 m-es férfi hát­úszás döntőjébe, és hetedik lett. Azóta csupa siker: 1973. Belgrád: Hargitay világbaj­nok, Verrasztó a „nagy" Matthes mögött ezüstérmes. 1974. Bécs: Hargitay kétsze­res Európa-bajnok, Verrasztó 100-on harmadik, 200-on 3 ti­zeddel kap ki Roland Matthes- től. Közben több válogatott Széchy-tanítvány mindegyike döntős az EB-n (Rudolf har­madik, Tóth és Sós negyedik, Varga hetedik), és az edző Széchy Tamás az egyik leg­népszerűbb ember az uszodá­ban a külföldi szakemberek, újságírók között. Sokan ér­deklődnek a már világhírűvé vált KSI kiválasztási rendsze­re, Széchy edzésmódszerei iránt. Széchy Tamás 7 úszóval dolgozik, de az edzéstervet a többi edzőnek is ő készíti el. ök heten, a szakosztály „krémje", szinte mind világ­szerte ismertek, vagy hamaro­san megismerheti nevüket a világ: Hargitay, Verrasztó, Ru­dolf, Sós, Tóth, a 14 éves Koczka és egyetlen lány, Ver­rasztó Gabi. Az átlagos napi program a következőképpen fest: reggel 6-tól fél 8-ig torna, fél nyolc­tól fél 11-ig úszás. A felsorolt hét élversenyző, és a közvet­len utánpótlást jelentő 13 úszó (korosztályukban a világ élvonalához tartoznak) kivétel nélkül magántanulók. 11-re járnak be a Rákóczi Gimná­ziumba, és 2-ig, a tanítás vé­géig ők is részt vesznek az órákon. Az ebéd az iskola menzáján történik, utána fél 5-ig otthon szigorúan előírt pi­henő. Délután fél 5-től fél 8- ig ismét úszás a Császárban. A Rákóczi Gimnázium tanárai szervezett formában rendsze­resen „leadják” azt az anya­got az úszóknak, amelyek óráin nem vettek részt. Félév­kor és év végén az egész tan­anyagból, minden tárgyból vizsgát tesznek. Ilyen óriási fizikai megter­helés mellett a rendszeres or­vosi ellenőrzés elmaradása sú­lyos károkat okozhat a fiatal versenyzők egészségében. Egy másik régi barát, dr. Kausz István (1964-ben párbajtőrben egyéni világbajnokságot nyert) már a kezdet óta Hargitayék sportorvosa. Ö maga ajánlot­ta fel segítségét. A rendszeres ellenőrzés heti egy alkalom­mal történő alapos orvosi vizs­gálatot jelenti, s ezt kiegészíti a hét közepén, szerdán egy állandó hemoglobin-szint ellen­őrzés. Az edzők és a sportor­vos állandó kapcsolatban van­nak egymással, és a legkisebb egészségi problémát is közösen oldják meg. Erre annál is in­kább szükség van, mert a gye­rekek napi 6 órát töltenek víz­ben, 20—25 kilométert úsznak, a reggeli másfél órás kemény torna emellett valóban szinte csak bemelegítésnek hat. Kausz dr. a legenyhébb változást is észreveszi, annyira ismeri fia­tal „páciensei” szervezetét. Hámori Jenő Dunántúlt napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunvadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Tel.: 13-177, 13-696, Telex: 12-211 Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054 Hajdú, q Csepel kapusa jó formában védett Nem egy alkalommal tisztázott nehéz hely­réiben kapuja előtt. Képünkön: egy magas labdát hárít a vendégek kapusa. Fotó: Arató László