Dunántúli napló, 1975. május (32. évfolyam, 118-147. szám)

1975-05-05 / 121. szám

Rend, nyugalom, béke Létrejöttek a forradalmi hatalom szervei Világ proletárjai, egyesüljetek! 1. SZEOL 2. K. Rákóczi 3. Volán 4. Komló 5. DVSC 6. Dorog 7. MÁV DAC 8. Szolnok 9. Dunaújv. 10. Szekszárd 11. Oroszlány 12. Várpalota 13. Bp. Sport. 14. Olajb. 15. Budafok 16. KFSE 17. FÖSPED 18. G.-MAVAG 19. Özd 20. Eger 29 16 29 15 29 14 29 10 29 13 29 12 29 9 29 11 29 9 29 10 29 7 29 10 29 8 29 9 29 8 29 9 29 9 29 7 29 8 29 8 8 52-31 9 47-28 9 44-33 5 34-29 9 41-32 8 30-28 7 39-34 ' 8 10 35-32 11 9 34-35 9 10 39-47 15 7 25-33 7 12 36-33 11 10 44-43 9 11 40-40 10 11 37-39 8 12 28-37 8 12 32-42 10 12 27-32 6 15 31-47 5 16 29-49 37 35 34 34 33 33 31 30 29 29 29 27 27 27 26 26 26 24 22 21 Komló, 4000 néző. Vezette: Müncz. VOLÁN SC: Benes — Vigh, Szepesi, Lutz, Márkus — Urbán, Takács, Hajdú (Rath- mann, a 68. percben) — Föl­des, Molnár, Bartosik. Edző: Preiner Kálmán. Komlói Bá­nyász: Buus (Erdősi a szü­netben) — Keller, Tallósi, Ko­vács, Csordás — Lahó, (Kiss, a 63. percben) Lingl, Pál — Fá­bián, Kolesánszky, Cs. Kovács. Edző: Lantos Mihály. A mérkőzés első eseményét az 5. perc hozta, az előretörő Pál lövése elszállt a vendég csapat kapuja fölött. Nem sok­kal később Lingl beadásáról le­késtek a komlóiak. A Bányász csapat ragadta magához a kezdeményezést. A 10. percben Kolesánszky — Pál adogatás után Lingl kecsegtető helyzet­ben kapu mellé lőtt A 13. perc­ben a kitörő Cs. Kovács elől szög­letre mentettek a védők. A komlóiak támadást, támadás után vezettek. A 16. percben már a negyedik szögletet rúg­ták. A vendégek védekeztek. A 30. percben vezetéshez jutott a Komló. Egy hosszan előre vágott labdára Márkus és Cj. Kovács rajtolt. A komlói játé­kos érte el a labdát, és az 5- ösről a bal sarokba lőtt. 1:0 a Komló javára. A 32. percben Lutz szabadrúgását Buus kiütöt­te, Földes kapu mellé lőtt. Ez volt a vendégek első veszélyes támadása. Egy perc múlva a VOLÁN kapusának akadt vé­deni valója, Lahó lövését szög­NB II. állása A tartalomból KÖPE BÁLINT, ALIAS KUNA KÁROLY „OLCSÓSÁGI HULLÁM“ A PÉCSI VÁSÁRON * BP-KÚT PÉCSETT R0MINGÓ BUKÁSA Ml ÉS A SZÁMÍTÓGÉP BARANYAIAK AZ UEFA-T0RNÁN Ve BÁRÓT! LAJOS JÖTT, DE MARAD IS? Del-uietnami Helyzetkép Hanoi : A Felszabadulás Rádióadó nyilvánosságra hozta a Saigon —-Gia Dinh övezetben létrejött katonai közigazgatási bizottság összetételét. A forradalmi ha­talom eme ideiglenes szerve­ben a népi fegyveres felszaba­dító erők képviselői és polgári személyek kapnak helyet. Műmárványból készült tánctér Kinyitottak a kerthelyiségek Űj, vagy . felújított kerthelyi­ségek nyomában indultunk út­nak Pécsett, s néhány közked­velt kirándulóhelyen. Vadonat­újnak mondható az Olympia étterem presszó felöli kerthelyi­sége, ahol Pepsi colás ernyők, színes kerti bútorok várják a környék lakóit. Hasonlóan fel­frissített terasszal alakítják ki a Kolumbia presszó előtti kis te­ret, persze itt jócskán gátolták a munkákat az István téren el­húzódó építkezések. Műmár­ványból készült tánctér és hi­ganygőzlámpás világítás fogad­ja esténként a tettyei sörkert vendégeit, mely remélhetően a fiatalok kedvelt szórakozóhelye is lesz. Többször előfordult már, hogy kirándulók sétájukból vissza­térve egy-egy korsó sörre sze­rettek volna déltájban betérni a Susogóba. Hiába — zárva volt. Május elsejétől ebédidő­ben is nyitva lesz, természete­sen a kerthelyiséggel együtt. A fa bútorokkal berendezett Va­dásztanyához tartozó kert is bizonyára kedvelt pihenőhelye lesz a kiruccanni szerető fiata­loknak és időseknek egyaránt. Eső ellen is védelmet nyújt a Fenyves Szálló zenés kerthelyi­sége, melynek közelében ter­méskőből kialakított szalonna­sütő helyek és ülőhelyül szolgá­ló rönkök vannak. Lebontották a sétatéri KIOSZK tetőszerkeze­tét, így még közelebb érzi ma­gát a természethez az, aki „be­ül" egy kicsit hűsölni. A ter­vekben szerepel a Dömörkapu kis kerthelyiségének ifjúsági sörkertté alakitása is. Fehér- kúton vízbekötési és egyéb munkálatok késleltetik a csodá­latos természeti környezetben létesítendő helyiség kialakítá­sát. Harkányban a Lepke bisztró, pavilonsor, kőpavilon, pecse­nyesütő, tejcsárda látja el a ki­rándulókat, de mellette a Nap­sugár és a Baranya étterem kerthelyisége is. A legtöbb probléma az abaligeti camping nyitásával van, mert a hetve- helyi termelőszövetkezet máig sem tudta befejezni a szenny­vízlevezetési munkákat. Sikon- dán az önkiszolgáló étterem és az új zöldséges pavilon látja el a kirándulókat. Magyarher- telenden a kempingező diákok zavartalan ellátása érdekében az éttermet kerthelyiséggel bő­vítették. Végül egy-két adat. Pécsett, május elsejéig 1450 széket, 170 asztalt javítottak ki, 772 kerti­széket festettek át. A Kertészeti és Parképítő Vállalat dolgozói a tőlük megszokott pontosság­gal végzik parkosító munkáju­kat. A városi és csatolt kerületek­ben létrejöttek a népi forra­dalmi bizottságok. A népi ha­talom képviselői városszerte nagygyűléseket szerveznek, amelyeken a lakosok többezer fős tömegei vesznek részt. Sai­gon számos kerületében ifjúsá­gi önvédelmi alakulatok jöttek létre. A Felszabadulás Hírügynök­ség közli, hogy Dél-Vietnam ki­kötőibe több száz olyan hajó tért vissza, amely a korábbi kormányzat bukása idején a parti vizeken tartózkodott. A saigoni fegyveres erők tagjai­nak ezrei — köztük másfélezer katonatiszt — előre meghatá­rozott rendben jelentkeztek a katonai parancsnokságoknál és a forradalmi hatóságoknak át­adták a megőrzött fegyvereket, gépeket, berendezéseket és pénzeszközöket. Saigon Tan Son Nhut repülő­terén megindult a forgalom. A légikikötő pályájára május 2-án ereszkedett le a Dél-Vietnami Köztársaság felségjelét viselő első repülőgép. Saigon alapvető ipari ágaza­taiban megindult a termelés. A főváros egyik legnagyobb tex­tilüzemében a megszokott vál­tásban dolgozik a több mint ezer munkás. Az üzem havonta kétmillió méter kitűnő minősé­gű szövetet állít elő. A munká­sok vállalták, hogy határidő előtt befejezik a kelmefestő­részleg felújítását. A Dél-Vietnami Köztársaság külügyminisztériuma jegyzéket intézett Thaiföld, Fülöp-szige- tek, Malaysia és Szingapúr kül­ügyminisztériumához, sürgetve, hogy szolgáltassák vissza a Dél- Vietnami Köztársaság Forradal­mi Kormányának azokat a ha­jókat és repülőgépeket, ame­lyeket a saigoni kormányzat volt képviselői csempésztek ki az országból. Moszkva : A Dél-Vietnami Köztársaság Ideiglenes Forradalmi Kormá­nya megtette az első lépéseket a bukott rendszer által húsz éven át folytatott rablógazdál­kodás következményeinek fel­számolására — írja a Pravda hanoi tudósítója. A többi kö­zött hangsúlyozza: — A legnagyobb ipari üze­mekben, a szállító vállalatok­ban, a kikötőkben megalakul­tak a katonai közigazgatás ideiglenes szervei. A Népi Fel- szabadítási Front biztosain kí­vül helyet kapnak bennük a munkások, a hazafias érzelmű értelmiség és üzleti körök kép­viselői. Saigonban megtartották a sokmilliós dél-vietnami proleta- hátus képviselőinek első össze­jövetelét. Ezen hatvanegy szak- szervezeti egyesülés vett rész.1. Egyöntetű határozatot fogadtak el arról, hogy megszűntnek te­kintik a bukott rezsimet kiszol­gáló dél-vietnami sárga szak- szervezeti szövetséget. Harminc éve szabad Csehszlovákia Ma nagygyűlés Budapesten Az MSZMP Központi Bizott­sága és a Budapesti Pártbi­zottság, valamint a Hazafias Népfront Országos Tanácsa Csehszlovákia felszabadulásá­nak 30. évfordulója alkalmából hétfőn 15 órai kezdettel nagy­gyűlést rendez Budapesten a Danuvia Gorkij Művelődési Házában. Ünnepi beszédet mond Huszár István, az MSZMP Központi Bizottságának tagja, a Minisztertanács elnökhelyet­tese és dr. Václav Moravec, a Csehszlovák Szocialista Köztár­saság budapesti nagykövete. Kolesánszky elöl hárít a Volán kapusa. Arató László felvétele. Komló-Volán 2:2 (1:1) letre tolta. A 37. percben egyenlítettek a vendégek. Bar­tosik 20 méterről a középről a sorfal felett a kapu jobb sar­kába csavarta a labdát. Buus rosszul helyezkedett. (1:1) Fel­jött a VOLÁN. Kiegyenlített lett a játék. A 42. percben Pál lö­vésre szánta magát a labdája azonban elkerülte a kaput. A 44. percben Lingl lövése szállt el a VOLÁN kapuja fölött. Szünet után tovább támad­tak a hazaiak. A komlóiak mezőnyfölényt harcoltak ki, a vendégek szórványos próbál­kozásai ritkán jelentettek ve­szélyt a komlóiak kapujának. Az 55. percben a kitörő Lahó lábáról Benes önfeláldozó ve­tődéssel kaparintotta meg a labdát. Gólhelyzet volt. A 67. percben vezetéshez jutott a VOLÁN. Molnár kicselezte Tallósit, középre adott, Bar­tosik a tétovázó komlói védők között 8 méterről a hálóba vágta a labdát. 2:1 a VOLÁN javára. Az utolsó negyedórá­ban rákapcsoltak a komlóiak. A 75. percben sikerült egyen­líteniük. Rathmann röviden adott haza, Cs. Kovács rácsa­pott a labdára és az 5-ös sar­káról a kapu közepébe lőtt. (2:2.) Az utolsó percekben mindkét csapat kivette részét a támadásokból, de az ered­mény nem változott. Érdekes, változatos mérkő­zést vívtak a csapatok. A kom­lóiak jól kezdtek, az első fél­időben többnyire a vendégek térfelén folyt a játék. A ha­zaiak megérdemelten jutottak vezetéshez, a VOLÁN SC sze­rencsés góllal egyenlített. Szü­net után a komlóiak vissza­estek, a vendégek jól kihasz­nálták a bányász csapat meg­torpanását, és a vezetést is megszerezték, a komlóiaknak még volt erejük az egyenlítés­re. Jók: Lutz, Márkus, Bartosik, illetve Kovács, Csordás, Lingl.