Békés Megyei Népújság, 1971. augusztus (26. évfolyam, 180-204. szám)

1971-08-24 / 198. szám

Kilenc mérkőzésen S3 gól Ez történt a megyei I. o. labtlarug^ö-bajnokság'ban SZARVASI MEDOSZ— MEZŐBERÉNY 5:3 (2:1) Szarvas, 200 néző. V: Medve. Szarvas: Uhrin — Janeaskó (Les- tyán), Korodl, Csicsely, Csevlcze, Lelkes, Wéber, Bobvos, Szab ovik, Llska, B. Tóth (Zöldi). Edző Pata­ki György. Mezőberény: Braun — Földes!, ökrös Hegedűs, Hoffmann, Pfkó, Heller, Solymosi (Bánhegyi), Jakab, Zolnai, Vígh (Hancsák). Edző: Perlaki Pál. A MEDOSZ Jó iramú mérkőzésen meglepetésszerű győzelmet aratott. A herényiek csak 70 percig bírták erővel a tervsze­rűen, lendületesen játszó hazaiak rohamait. G.: S zabovik 3, Liska (11-esből), Csevlcze, illetve Ja­kab 2, Zolnai (11-esből). Jók: Uh­rin, Korodl, Szabovik. Ül. Hegedűs, Braun, Jakab. (Rubinstein Lajos) SZEGHALOM—BCS. ÉPÍTŐK 7:5 (3:2) Békéscsaba, Corvin u., 150 néző. V.: Farkas. Szeghalom: Gazsó — Simon, Balosa, Fábián, Kovács, Túri, Dógi (Papp I), Dajka (Bacsa), Ladányi n, Tar, Rózsa. Edző: Far- kasinszki András. Bcs. Építők: lá­bos (Kiss) — Czakó, Várai, So­vány, Ancsin (Kasznár), Rieger, Valyuch, Hódi I, Kiss (Dér), Szed- lacsek, Hódi n. Edző: Rieger Fe­renc. Mindkét csapat védelme „át­járóház volt”. A hazaiak amiatt vesztettek, hogy kapusuk rendkí­vül indiszpon áltan védett — vala­mennyi szeghalmi lövés a hálójá­ban kötött ki. A rendkívül poros pályán néha egymást is alig lát­ták a játékosok... A »2. percben még 7:2-re vezetett a Szeghalom! G.: Dajka 2, Ladányi n, Baksa, Tar, Papp I, Kovács, ill. Sovány 2, Szedlacsek, Kiss, Hódi I. Jók: Dajka, Tar, Ladányi n, illetve So­vány, Dér, Hódi H. (Hegedűs Géza) ENDRÖD—MEDGYESEGYHAZA 2:1 (2:0) Endrőd, 400 néző. V.: Wallfisch. Endrőd: Nagy — Sági, Újvári, Im­re (Gunda), Erdei, Keller, Pintér, Bacsa. Szelei, Majoros (Roszik) Nagy II. Edző: Erdei Ferenc. Med- gyesegyháza: Kelemen (Dudaszeg) — Potocska, Holecz, Dobi, Men- gyel, Juhász, Cseh, Főrgó, Janiga. Plástyik, Oravecz (Marsi). Edző: Marosvölgyi Károly. Húsz percig az emdrődiek támadtak, ezt követően kiegyenlített lett a játék. A 34. percben Bacsát buktatták, a meg­ítélt 11-est ugyanő értékesítette. Három perccel később Szelei volt eredményes, 2:0. Szünet után Ro­szik két nagy lövése (Dudaszeg bravúrosan védte), majd a 87. perc­ben Holecz kapushibából lőtt gólja jelentett eseményt, 2:1. Jók: Kel­ler (a mezőny legjobbja), Majoros, Pintér, ill. Dudaszeg, Plástyik. (Sztanyik Károly) MH. MEDOSZ—MH. KINIZSI 2:1 (0:0) Mezőhegyes,. 500 néző. V.: Gyar­mati. MEDOSZ: Pocsai — Sino- vicza, Fekete, Gulyás, Kovács, La- pusnyik, Szabó, Nagy B., Keresz­tes, Balogh, Sirovicza II. Edző: Nagy Béla. Kinizsi: Harangozó — Kovács, Takács I, Bajnóczi, Csor­dás n, Nagy I (Nagy m). Béna, (Béni), Nagy U, Varga, Takács II, Csordás I. Edző: Otrok Mihály. A helyi rangadó első félidejében a MEDOSZ irányította végig a játékot, a Kinizsi alárendelt szerepet játszott, de a volt NB HI-as csatárok több biztos gólhelyzetet hibáztak. Szü­net után is a MEDOSZ kezdett jobban az 51. percben Balogh megszerezte a vezetést, 1:0. öt perccel később Keresztes 11-esből volt eredményes, 2:0. A gól felráz­ta a cukorgyáriakat, beszorították ellenfelüket, de Csordás I révén már csak szépítésre tellett erejük­ből, 2:1. Jók: Fekete, Szabó, Ke­resztes, Balogh, ill. Csordás II, Csordás I. A Bánhegyei helyett be­ugró Gyarmati játékvezető kitűnő­en bíráskodott. (—K—Ly) BÉKÉS MEGYEI zaasffi 9 Mozgalmas jelenet a piros-kékek kapuja előtt, a Bcs. Vasas- Élőre Spartacus U mérkőzésen. (Fotó: Bamácz) BCS. VASAS—BCS. ELŐRE SP. II 3:1 (1:1) Békéscsaba, Kórház utca, 800 né­ző. V.: Varga n. Vasas: Fábián — Szabó, Kovács n, Kovács I, Bánsz- ki, Rálik, Silüng, Kuba, Taub (Vo- zár), Tóth J., Hunya (Havasi). Ed­ző: Andó Tamás. Előre Sp.: Tóth M. (Sugár) — Uhrin, Zsíros, Kri- vik, Szahai, Ciffra, Veszelka, Lu­kovi cZki, Maginyecz, Kiss. Bárdos (Tóth M.). Edző: Pécsi Elemér. Szünetig kiegyenlített játék folyt, ekkor Kuba, illetve Maginyecz volt eredményes, 1.1. Fordulás után a Vasas kezdeményezett jobb csa­patjátékával megérdemelten nyert Tóth J. előbb 11-esből, majd szép fejessel 3 :l-re alakította az ered­ményt. Jók: Kovács II, Tóth J., Kuba, Rálik, ill. Ciffra, Maginyecz, Lukoviczki, (Uhrin János) BATTONY A—VÉSZTŐ 3:2 (2:2) Vésztő, 460 néző. V.: Zsibrila. Battonya: Berki — Czárity, Nemes, Arman, Kopcsak, Putnoki n, Tí­már, Bartha, Bánszki, Kovács, Kiss. Edző: Bulik Pál. Vésztő: Szerb — Bak (Kremiczki), Nagy I, Takács, Horváth, Máthé, Czakó, Molnár, Szajkó I, Szajkó II, Szuromi (Tal­lér). Edző: Kiss József. Czakó a 6. percben Vésztőnek szerzett ve­zetést, de a hazai öröm nem tar­tott sokáig, mert 7. és a 10. perc­ben lőtt gólokkal Tímár a vendé­geket juttatta vezetéshez, 2:1. Ezt Czakó még egyenlítette, 2:2. Szü­net után kemény küzdelemben, a 76. percben született a vendégek győztes gólja, amikor Nagy I sza­bálytalanul szerelte a büntetőte­rületen beiül Timárt. A 11-est Kovács értékesítette, 3:2. A döntetlen igaz­ságosabb lett volna. Jók: Tímár (a mezőny legjobbja), Kopcsák, Czárity, ill. Takács, Czakó, Szaj­kó II. Jó játékvezetés! (Bartyik István) DÓZSA SE—BÉKESSZENTANDRÁS 21 ,(12) Békéeezentanórás, 150 néző. V.: Molnár. Dózsa SE: Lung — Kere­kes, Hetmző, Polgár, Balogh, Fe­jes, Nacsa, Bunda (Gyürki), Kuti, Busa, Soós (Hajós). Edző: Berta József. Békésszentandrás: Bolgár — Kiss, Dorogi, Podonyi (Károlyi), Petras, Oláh, Seres, Paraszt, Tóth n, Gazsó (Laczkó), Bagi. Edző: Sinka István.. Kiegyenlített első félidő után — bár a hazaiak di­cséretesen küzdöttek — a jobb képes­ségű Dózsa megérdemelten nyert. G.: Bunda, Hajós. ill. Gazsó. Jók: Hemző, Nacsa, Balogh, ill. Doro­gi, Oláh, Bagi. (Mrena Mihály) OH. KINIZSI—BÉKÉSI SPARTACUS 4:2 (2:2) Orosháza, 300 néző. V.: Paulik. Oh. Kinizsi: Frák — Csizmadia, Albert, Varga, Toncsenka, Zsurka, Horváth, Veres, Bogdán, Dupsi, Tóth. Edző: Szűcs Ferenc Békés: Pataki — Kiss, Török, Kovács, Pataki L., Sebestyén, Papp, Nagy, Vágási U Frankó, Vágási H. Ed­ző: Jenei Sándor. A 3. percben Frák kiejtett labdáját Vágási n ér­tékesítette, 0:1. Sőt a 15. percben ismételt a békési csatár, 0:2. Két perc múlva Tóth, nem sokkal ké­sőbb Bogdán volt eredményes, 2:2. A félidő további része váltakozó támadásokkal telt el. Szünet után a Kinizsi játszott fölényben és a 60. percben Veres fejese került a kapuba, 8:2. öt perccel később a játékvezető bor­zolta fel a kedélyeket. Előbb meg­ítélte Dupsi gólját, majd Bontovics partjelző megkérdezése után vissza­vonta (véleményünk szerint szabá­lyos volt a gól). A 80. percben Tóth lövését Pataki „bevédte”, 4:2. A Kinizsi valamennyi játékosa di­cséretet érdemel, főleg Varga, Zsurka, Tomcsenka, Veres, Dupsi és Tóth. A vendégeknél Török, a Vágási-fivérek és Papp tűnt ki. (Dimák B. Ferenc) ZALKA SE—DOBOZ 7:2 (31) Doboz, 400 néző. V.: Bús. Zalka SE: Tímár — Harmati, Arató, Nagy, Petrovszki, Liebhábel, Ka- radi (Bihari), Drágán, Komiszár, Vasvári, Hégely. Edző: Sebestyén János. Doboz: Szabó — Gergely, Molnár, Sarkadi S.f Sarkad! J., Bé­kési, Őri (Váradi), Szatmári, Szűcs, Molnár .Balogh. Edző: Kun László. A vendégcsapat jobb erőnléte és eredményesebb szélső játéka révén szünet után kerekedett felül és biz­tosan nyert. G.: Drágán 4, Vas­vári 2, Hégely, ill. Váradi, Balogh. Jók: Tímár, Nagy, Liebhábel, Drá­gán, ill. Molnár, Szatmári. (Papp Károly) Ifjúságiak: Doboz—Zalka SE 5:0, Oh. Kinizsi—Békés 3:2, Dózsa SE— Bókésszent an d rás 4:3, S zarvasi MEDOSZ—Mezőberény 9:1. Bcs. Építők—Szeghalom 6:2, Endrőd— Medgyesegyháza 1:5, Mh. MEDOSZ —Mh. Kinizsi 4:1, Bcs .Előre Sp.— Bcs. Vasas 10:1, V észtő—Battonya 2:5. A IV. forduló sorsolása: Bee. Előre Sp. II—Doboz, Bcs. Vasas— Bcs. Építők, Szeghalom—Szarvasi MEDOSZ, Mezőberény—Békésszent­andrás, Dózsa SE—Mh. Kinizsi, Mh. MEDOSZ—Oh. Kinizsi, Békésr- Endrőd, Medgyesegyháza—Vésztő, Battonya—Zalka SE. A MEGYEI I. OSZTÁLYÚ LABDARÜGÖ-BAJNOKSAG Állasa I. Dózsa SE 3 3 — — 9-2 6 2. Bcs. Vasas 3 3 — — 9-5 6 3. Mezőberény 3 2 — 1 15-7 4 4. Zalka SE 3 2 — 1 11-6 4 5. Oh. Kinizsi 3 2 — 1 10-6 4 6. Mh. MEDOSZ 3 2 — 1 7-4 4 Szeghalom 3 2 — 1 11-8 4 8. Endrőd 3 2 — 1 4-3 4 Szarvasi M. 3 2 — 1 9-8 4 10. Battonya 3 2 — 1 6-6 4 11. Békés 3 I 1 1 7-8 3 12. Mh. Kinizsi 3 1 — 2 4-5 2 Medgyesh. 3 1 — 2 4-5 2 14. Vésztő 3 1 — 2 6-8 2 15. B.-szentand. 3 — 1 2 3-7 1 16. Doboz 3 — — 3 5-12 — 17. Bcs. E. Sp. n 3 — — 3 3-11 — 18. Bcs. Építők 3 — — 3 5-17 — Több mint kétszáz közlekedési baleset a kettős ünnepen — Tízen fulladtak vízbe Sajnos ebbe a szomorú sta­tisztikába alaposan „bedolgo­zott” Békés megye is. Amint arról már tegnap beszámoltunk; két halálos, több súlyos és élet- veszélyes, valamint kisebb sérü­léssel járó közúti baleset tör­tént megyénkben is. Pusztaföldvár és Orosháza kö­zött, valamint Kétegyháza és Elek között történt olyan közle­kedési baleset, amely halálos ál­dozattal járt. Szinte nem múlik el nap ha­lálos közlekedési baleset nélkül, mégis a közutakon naponta le­het találkozni az emberi életet semmibevevő, feleslegesen koc­káztató felelőtlenséggel. Mert lehet-e másként értékelni Vaskó László 20 éves battonyai fiatal­ember cselekedetét, aki Batto- nyán egymásra halmozva a szabálytalanságokat motorke. rékpározni indult, úgy, hogy nem rendelkezett vezetői enge­déllyel, a motorkerékpárt le sem vizsgáztatták?! Mindezek betetőzésére ittasan ült a nye­regbe. Lehet-e csodálkozni azon, hogy ilyen állapotban súlyos tragédiákat okozott? Ugyanis el­I ütötte az úttesten gyalogosan [ (szabályosan) közlekedő Szeie- zsán Kornél 28 éves battonyai lakost, akit életveszélyes sérülé­sekkel kellett kórházba szállíta­ni. Így járt a vétlen közlekedő, és a vétkes „csak” kisebb sérü­lésekkel fizetett. A kirívó esetek közé lehet so­rolni a Gádoroson történt köz­úti balesetet is. Itt Szabó Fe­renc 17 éves gádorosi lakos, ba­rátja motorkerékpárját vitte el. Vezetői engedély nélkül és itta­san közlekedett. Ráadásul azzal tetőzte felelőtlenségét, hogy ma­gával vitte motorozni Takács Ferenc 18 éves ipari tanulót is. Az ital hatása alatt elvesztette uralmát a motorkerékpár fölött és egy kőkerítésnek ütközött. Es a balesetnél megint a kevésbé vétlen Takács járt rosszabbul, aki életveszélyesen megsérült. Már közhelynek tűnik a fi­gyelmeztetés: vezessünk óvato­san, és tartsuk be a szabályokat, hiszen azokat nem a gépjármű- vezetők ellen hozták, ellenkező­leg, a közutakon valamennyien közlekedők biztonságáért. így is lehet autózni Manapság könnyen alkotnak elhamarkodott ítéletet a fiata­lokról. Hátha még autóban ül­nek! Azonban, mint az már szá­mos példán is beigazolódott, kL rívó esetek alapján nem lehet általánosítani. Hogy ez mennyi­re így van, tanulságul idézzünk fel egy esetet az ünnepi forga­lomból, a „veterán” autósok számára is. Gépkocsi vesztegelt 21-én este Kondoros és Békéscsaba között. Szabályosan jobb oldalra hú­zódva, kivilágítva. Tulajdonosa a hiba megállapítása végett, „beöltözve”. A Csaba felé tartó kocsik egymás után húztak el mellette, s a segítségadás csak az óvatos lassításban merült ki. Drapp színű Moszkvics érke­zett szemből. Jobbra húzódott és látszott, hogy egyenesen oda igyekszik. Fiatalok szálltak ki, hárman is, ma divatos frizurái­val, farmerban,. Az elöl érkező mosolygós, szelíd arcú fiú kezdi: — Mi baj „szaki” bácsi? Au­tószerelő a szakmám, segíthetek valamit? A másik: — A Balcsiról jövünk, Csabá­ra megyünk. Megláttuk, hogy baj van, így hát visszajöttünk! A hiba addigra már megszűnt* s e fiúk segítő szándékából csak az akarat maradt meg. Szolgá­latkészségük dicséretet érdémeL Így is lehet autózni. Köszön­jük, fiúk! *—y> Egy év alatt egymillió gépkocsi A XXIV. kongresszus irányeL vei szerint 1373-ben a szovjet gépjárműiparnak — a jelenlegi­nél másfélszer több teker- és csaknem négyszer több személy­gépkocsit kell gyártania A nyolcadik ötéves terv idő­szaka alatt, löGfi—70 években, csaknem minden típust megújí­tottak. Az elkövetkező öt évben néhány tucat újabb típus gyár­tását kezdik meg. A Minszki Autógyár 25 tonna teherbírású gépkocsiszerelvényeket gyárt majd, nagy szériákban. A Ká­rnál Autógyár vógszeraldéjét 1974-ben Diesel-motoros teher­gépkocsik hagyják el. Ezek 8— 16 tonnás teherrel, óránként 80 —90 kilométer utuzósebességet ér nek el. A Bjelorusz Autógyár újdonságai a 75—120 tonnás te­hergépkocsik lesznek. A kísér­leti példányok már próba jára­ton vannak. A bjelorusz terve­zők már előirányozták a 200 tonnás billenőplatós tehergépko­csi gyártását. Növekszik a különleges ren­deltetésű kocsik családja. Az er­dőgazdaságokban már üzemel­nek a Kremencsugl Autógyár ha­talmas szállító kocsijai. A me­zőgazdasági terményeket szállí­tó tehergépkocsik gyártását a moszkvai Lihacsov, a goridji, uljánovszki és más autógyárak szervezik meg. A személygépkocsik teljesít, menye megnövekszik, formájuk korszerűsödik az elkövetkező öt évben. A Volgái Autógyár megr kezdte a 70—75 lóerős Zsiguli kocsik gyártását. A gorkiji ter­vezők új Csajkával, a kommu­nának új Zaporozsecoei lepik meg a vásárlókat. Az ötéves tervet új buszok gyártásával kezdte a Kurgáni Autógyár. Ezek az északi sark­vidék követelményeinek is meg­felelnek. A Pavlovi Autógyár terepjáró buszokat gyárt. Lett­országban befejezik egy mikro- busz-gyár építését. 1971-ben a szovjet autógyárak több minit egymillió gépkocsit gyártanak. 1971. AUGUSZTUS 24.