Zala, 1953. november (9. évfolyam, 257-280. szám)

1953-11-04 / 259. szám

A Kotnyek-család a kormányprogrammért Tizenhat hold földön gazdál­kodik Kotnyek Ferenc, miklósfai dolgozó para&zt. Becsületes, szor­galmas ember és, a faluban a példamutatók között emlegetik a nevét. Ez pedig nemcsak olyan mende-monda, hanem így is van. Ezt bizonyítja gazdalapja is, ame­lyen az látható, hogy tavaly is. az idén is mindig pontosan, idő­ben tett eleget begyűjtési kötele­zettségének. — Ami kötelesség, azt végre kell hajtani. — Ez a mondása és eszerint is cselekszik. — Mert a mi államunk szabja meg ezeket a rendeleteket, — folytatja to­vább. — A dolgozó nép hozza azokat a mi érdekünkben. — Meg azután a pontos mun­kával A KORMÄNYPROGRAMM MEGVALÓSÍT ÁSAT SEGÍTEM ELŐ, — mondja tovább a beszélgetés közben. — Azt a programmot, ami már eddig is nagy segítséget, kedvezményt nyújtott nekem, meg többi dolgozó társamnak. Eleinte még csak észbe tudtam tartani valamennyit, de most auár annyi van, hogy gondolkozni kell, mire az összes kedvezményt adó rendeletet fel tudja sorolni az ember, — mondja mosolyog­va. Kotnyek Ferenc saját életén, mindennapi munkáján érzi, hogy mit jelent a kormányprogramm. Látja, hogyan lesz egyre szebb és jobb a dolgozó parasztság éle­te. Csupán az adókedvezmény 160 forintot jelentett neki, de ha sorra vesszük az összesét, az in­gyenes állatorvosi kezelést, a be­adás mérséklését, bizony igen csinos summa kerekedik ki. így azután saját maga is kö­telességének érzi, hogy munkál­kodjon a kormányprogramm mi­előbbi végrehajtásán. Nemcsak azzal, hogy ő maga idejében teljesiti beadási kötelezettségét, elvégzi a szántást, vetést, hanem azzal is, hogy ráérő idejében fel­keresi gazdatársait, s őket is HASONLÓ JÓ MŰNKARA BUZDÍTJA. Oklevelet is kapott ebben az esztendőben jó munkájáért és egy versenyzászlót is őriz, mert a cséplés után ő volt az első, aki mindjárt a géptől tett eleget a begyűjtésnek. Jó munkáját bizonyítja, hogy 35 és fél mázsa búzája, 19 mázsa rozsa, 11 mázsa árpája, 25 mázsa kukoricája, 35 mázsa burgonyá­ja termett az idén. Kilenc hold szántója van összesen, amit a családdal együtt dolgoznak meg. Munka bizony van bőven. Sokan csodálkoznak is, hogy hogyan bírja. Ezt azonban csak azok te­szik, akik nem tudják, hogyan dolgozik Kotnyek Ferenc. Azért tud mindennel időben végezni, mert nem fél, NEM IDEGENKEDIK A GÉPTŐL. Főleg a kapásoknál majd min­dent géppel végzett el. A burgo­nyát is lóekével ültette. Munká­jának meg is lett a gyümölcse. Nincs gondja, hogy miből telje­sítse beadását. De ezen külön­ben is rég túl van, amellett bő­víti maradt saját szükségletére is. Szép az állatállománya is. Je­lenleg 7 darab szarvasmarhája van, amiből 3 még borjú. Mint elmondja, már tapasztalta, hogy az állatokból lehet legjobban pénzelni. Nem is sajnálja a mun­kát, a fáradságot. A napokban vettek meg tőle egy szép tinót az állam részére, amiért jelentős összeget kapott. A bevételből mindjárt vett 3000 darab téglát, mert a házát akarja bővíteni. De gondoskodott a családról is. Vettek ruhát, csiz­mát. István fia pedig kerékpárt is kapott jutalmul, mert igen jól tanul az ‘ iskolában. Mindezek mellett telett egy tűzhelyre is. Kotnyek Ferenc JÖVŐRE IS JŐ TERMÉST AKAR. Éppen ezért végzett gyorsan az őszi mezőgazdasági munkákkal is. Beadta már a decemberre beüte­mezett hizottsertést is. Amit most hizlal, az már a család szá­mára lesz. —* Most érdemes jól gazdálkod­ni, — mondja. — A kormány­programm igen nagy kedvet adott hozzá. És én nagyon bizok is benne. Látom, hogy amit Rákosi, meg Nagy Imre elvtávsak a nyáron bejelentettek, az sorra egymásután megvalósul. De nem­csak én látom ezt, hanem a töb­bi gazda is itt, a faluban. Estén­ként sokszor elbeszélgetünk ar­ról, hogy mennyivel KÖNNYEBBEN, NYUGODTAB- BAN GAZDÁLKODUNK az idén, mint tavaly. Megszűnt az erőszakoskodás a tanács ré­széről, nem kell félnünk a tago­sítástól, évekre előre tíidjuk, hogy mennyi lesz a begyűjtésünk. Egy­szóval mi egyénileg is tudunk tervezni, ami mégiscsak része, mégha kis része is a nagy, az or­szágos tervnek. Sok gazdatársam­mal beszélgettem a faluban, akik elmondották, hogy többet vetnek, mint tavaly, jobban megművelik a földet, mert látják, hogy na­gyon érdemes. A Kotnyek-család is ezért mű­veli meg jól a földjét, ezért igyekeznek évről-évre többet ter­melni. Tudják, hogy így több ma­rad a családnak, könnyebben teljesitik a beadást és hamarabb valósul meg a kormányprogramm. P. L. cA kulturális élet hitei A tótszentmártoni kulturotthon- ban megkezdték a klub-élet kiala­kítását. Az elmúlt vasárnap sakk­versenyt rendeztek igen komoly érdeklődés mellett. Jó volna, ha a tótszentmártoni tanácselnök visszaadná a tanácsból a kultur- otthonba a kultúrotthon rádióját, legalább a község dolgozol hall­gathatnák. ★ Az 1953—54. évi járási kultur- versenyek iránt nagy érdeklődés nyilvánul meg. Járási tanácsaink népművelési csoportjaihoz na­ponta érkeznek nevezések. A le-- tenyei járásban elsőnek a lete- nyei DISz-szervezet kulturcso- portja nevezett be a versenybe. Népi együtteseinknek a kultur- verseny uj lendületet adott. Uj műsorral készül a kiskomáromi, pórszombati, novai népi együttes. Uj népi együttest szerveznek a versenyre Magyarszerdahelyen és Bödeházán is. Felavatás előtt áll a csáford- alsóhegyi kultúrotthon. A kultur- otthont jelentős társadalmi mun­kával és állami hozzájárulással hozták létre. A község dolgozói lelkesen dolgoznak, hogy a Nagy Októberi Szocialista Forradalom évfordulójára kulturotthonuk kész legyen. A kultúrotthon avatása november 8-án lesz. A zalaszent- gróti járásban november hónap­ban még egy kuliurotthon kerül felavatásra, Kallósdon. Akikről az állam gondoskodik Látogatás a türjei szociális otthonban Af" agas, emeletes, vörös épület a ■L“*- türjei szociális otthon. Itt talált uj, meleg otthont mintegy ki­lencven ö-reg. Nők, férfiak vegye­sen. A kilencvenes létszámon kívül hét tagból áll a személyzet. ök inté­zik az otthon ügyeit, ök igyekeznek azon, hogy miméi otthonosabban érez­zék magukat a távoli megyékből, messzeesö falvakból idejött öregek. Nézzük csak meg belülről, milyen Í3 az otthon élete. Lent a földszin. ten, a nagy kapuboüozal alatt bal­felöl va.n a portásszoba. a két por- tás, — akik szintéti a gondozottak bői kerülnek ki, — mindig HA tartóz­kodik, Az ö dolguk az, hogy a jövő- menő idegeneket, látogatókat ntbu, igazítsák, Széles csigalépcső vezet fel az emeletre. Itt él, mozog az ott­hon egésze. Itt vannak a hálószobák, a nagy ebédlő és irt dolgoznak az „iparosok1 ‘. Legelőször a műhelyszobába né­zünk be. Itt a cipészet, szabóság, sőt az egyik sarokban varrónő is dől 'gozik. A fal mellett javi'ásra váró cipők sorakoznak. Lesz dolga a mestereknek, ök azonban szívesen végzik a munkát. De nemesei: a m-ü helyben, dolgozók, hanem a-: álla1 gondozók, mezőgazdasági munkásé!, is. Meri ilyennél & foglalkoznak az otthonban sőt ser lést is 1 enyésző- nrk. Mindezt y.r-rrze nem ingyen végzik az otthon lakói Munkájuknak megfelelően megkapják a fizetési, sőt dohányra, cigarettára külön is kapnak, A mühelyszoba mellett van a mosdó­J nnen a hosszú ebédlőterembe ■* vezet utunk. Itt-ott, kisebb- nagyobb csoportokba verődve ülnek az öregek. Esznek, beszélgetnek. Megbeszélik a nap eseményeit. Az egyik sarokban öreg néni vonja magára a figyelmünket. Éppen olvas valamit. Nagyon elmerül a könyvben. — Ez a néni mindig olvas — mondja az ápolónő. — Nagyon sze­ret olvasni. — ó, nagyon sokai olvastam már, — mondja ö is- — Különösen a, ma­gyar íróktól sokai, de az orosz író­kat is szeretem. Olvastam az Ifjú Gárdát, is, meg másokat. Érdeklődünk mió'a van az ott­honban. — Májusban múlt egy éve, hogy itt vagyok. Szerelek ittlenni, mert jól bánnak velünk. Az ellátásra is csak a legjobbat, mondhatom. Kitűnő volt a mai ebédünk is. —A vacsora is jó lesz, — szól köz­be az egyik asszony. 1— En már 'iirg érdeklődtem, A rutám, a hálószobákat járjuk /rl végig. Mindenik-l rend ural !;odik. Gondját viselik itt minden öreg. beteg embernek. Hófehér ágyak hófehér éj jeliszele tények áll nák egymás mellett, katonás sorrend ben. Mindegyik ágy előtt egy-ct szék. A fiatal ápolónő, Fülöp Sándor mindent megmutat. Csak egy aj> nem nyit ki a látogatók előtt. Az- túl már ő sem ápolónő, hanem j leség cs anya. Ott van a lakul Azért költözött be az otthonba, ho minél több időt tölthessen műnk helyén. Az épület mögött évszázad park húzódik. A vastag törzsű / között, az v.t mellett kényelmes i dók. Itt pihennek az otthon lak Mindig lehet itt találni valal Nemcsak pihenőket hanem dóig, gató öregeket is. Még a parkban szorgos munka folyik. A fák alatt kertész tisztítja, gyomtalanitja virágágyakat. Másfelől az asszony ruhákat teregetnek. Esteledik. E vös az idő. Az ápolónő szeme m deny, észrevesz. Látja azt is, hogy 1 öreg még mindig kint ül a padi Anyáskodó szeretettel szól hozzáju menjenek be, mert megfáznak. A ki ilyen szeretettel beszél 1 ^ lük, annak szívesen szót j gadnak. Az ápolónő mosolyogj szeretettel néz utánuk. Mindegy ről tud valami kedves történet Mindegyiknek a sorsával töröd !)ífvdenyikcg s*ere,I i. És aldkejt ennyire szerelned:, az boldogok megelégedettek,'nem ér. magukat elhagy a'olt aknai: j/y szociális otthonban. Sz. L. Budapesten és öt vidéki városban szombaton é; vasárnap játszották le az országos kosárlabdabajnokság középdön­tőit. A középdöntő küzdelmeiben a Bu- dapesl-bajnokság legjobbjai, valamint a megyei bajnokságok győztesei vettek részt. Zala megye bajnokai: a Zalaeger­szegi Dózsa férfi és női csapata a középdöntő mérkőzésein a vártnál gyengébb teljesítményt nyújtottak és a csoport-körmérkőzések során egyetlen győzelmet sem tudlak szerezni. A Z. Dózsa férfi csapata Pécsett a Bp Haladás, Veszprémi Haladás, Báta- szcki Lokomotiv csapataival került egy csoportba. Az első napon a Bp. Haladás bajnokcsapata 132:17 (68:6) megsemmisi tő arányú győzelmet aratott a zalaeger­szegi csapat ellen, a második napon a Veszprémi Haladás ugyancsak nagy­arányú, 109:49 (58:25) pontos, majd a Bátaszéki f.okoniotiv 69:47 (32:26) ará­nyú győzelmet szerzett a zalaegerszegi csapat ellen A csoport győztese — mint az előrelátható volt — a Bp. Hala­dás lett 6 ponttal, második a Veszprémi Haladás 4 ponttal, harmadik a Báta­széki Lokomotiv 2 ponttal és negyedik a Zalaegerszegi Dózsa pont nélkül. A Z. Dózsa női csapata a szegedi csoportban a Bp. Petőfi VTSK, a Sop­roni Lokomotiv és a Veszprémi Haladás csapataival mérkőzött. A Veszprémi ; Haladás 60:36 (22:22) arányban, a Sop- j róni Lokomotiv 91:43 (46:21) arányban, \ a Petőfi VTSK pedig 96:36 (42:13) | arányban győzött a Dózsa-lányok ellen. | A csoport első helyét a Petőfi VTSK 1 szerezte meg 6 ponttal, második a Sop rom Lokomotiv csapata lett 4, ponttal, 1 harmadik a Veszprémi Haladás 2 ponttal j és negyedik a Zalaegerszegi Dózsa » pont nélkül Az országos középdöntő eredménye! rámutatnak azokra a hiányosságokra, melyek megyénk kosárlabdasportjának fejlődésében fennállnak. A kosárlabda : színvonala Zala megyében az évek so­rán semmi fejlődést nem mutat, a me­gyei bajnokságban résztvett kevés csa­pat sem taktikai, sem technikai téren nem éri el még a vidék színvonalát sem Az edzők sürgős feladata lesz az elkö­vetkező időkben, hogy a gondjaikra bí­zott csapatokat korszerű, eredményes , játékmódra tanítsák, s a megye kosár- ; labdasportjában a fejlődést minden kö­rn mény között biztosítsak Tatabányai Építők—Zalaegerszegi Vörös Meteor 5.0 (2:0) Az idény során kevés mérkőzés elé nézett olyan várakozással a zalaeger­szegi közönség, mint a vasárnapi mér kőzés elé. A közönségnek, de maguk­nak a játékosoknak is az volt a véle­ményük, hogy ezt a mérkőzést meg kell nveint és nem szabad elveszteni. A já­tékosok bizakodással néztek a mérkőzés elé. Bizakodásukat növelte, hogy Tatabá­nyára érkezésük uián, vasárnap dél­előtt, három órával a mérkőzés kezdete előtt megkapták a zalaegerszegi szur­kolók táviratát, melyben szerencsét és győzelmet kívántak a csapatnak. Göncz István edző a távirat felolvasása után szintén szép játékot kért a játékosok­tól, akik megfogadták, mindent elkö­vetnek a gvözelem érdekében. Délután 2 órakor Szarka játékvezető sípjelére, a következő összeállításban futott ki a pályára a két csapat. Zala egerszegi Vörös Meteor: Tihanyi — Dolgos, Németh, Nádasi — Szíjártó, Zsidó — Sinka, Szabados, Kelemen, Lopperí, Ebedli. Tatabányai Építők: Bar- tucz — Dick, Waltz, Oszoli — Cser­mák, Mészáros — Rónaszéki, Batke, Galkó, Szabó. A zalaegerszegi csapat ke'zd, de az első percekben már az Építők csapata lendült támadásba. A hazai csapat erős ellenfélnek bizonyult és az első veszé­lyes támadást is ők vezették A 3. percben Loppert erős lövése jobb alsó kapufáról pattan vissza. Egy perc sem telik el és a _Meteor- ámadás eredmé­nyeképpen Kelemen tiszta helyzetben áll a tatabányaiak kapuja előtt. Ideges­ségében azonban a kapus kezébe lövi a labdát. Kapukirugás után fokozatosan feljön az Építők és egymást követik a Veszélyes helyzetek a Meteor kapu előtt. Tíz perc múlva a Meteor vezet egy támadást, azonban a 16-oson belül Sinkát akasztják. A bíró 11 -est Ítél. Óriási kiabálás közben Szabados áll neki a ll-esnek, g labdát azonban a ka­pus kezébe rúgja. Hajrába kezd a ta­tabányai csapat, s az eredmény nem is marad el. Rónaszéki góljával megszer­zik a vezetést. A gól nem töri le a .Meteor-játékosokat Óira támadnak, de a csatárok nem tudják értékesíteni a jó helyzet el<et. Az Építők csapata újra ellentámadás­ba lendül és a 24. percben ismét gólt ér el Barkó révén. A Meteor csak néha jut el az ellenfél kapujához. A 30 percben Ebedlinek sikerül leugrani, a 16 oson belülről hatalmas lövést küld a kapura, a jó formában és nagy szerencsével védő tatabányai kapus azonban lécre tolja. A mezőnkben teljesen egyenrangú ellenfél a Meteor, sőt a félidő vége felé | újra több támadást vezet. A 37. perc­ben a 16-osról körvetett szabadrúgást itél a bíró, de ezt. sem tudják értékesí­teni. A Meteor-támadások sorra elakad­nak a kemény tatabányai védelmen Me­teor-támadásokkal cr véget a félidő. A II. félidő elején a hazai csapat tá­mad többet. Az első percben nagy gól helyzetet hagynak ki Gaál a kapu szá­jából fölé lövi a labdát. A Meteor most inkább csak védekezik. Az 5. percben a biró lefújja a mérkőzést és hosszú vita keletkezik. Szabados megsértette 8 partjelzőt s a biró kiállítja. Ezután \ már csak tiz emberrel játszik a Meteor De tiz emberrel is támadni tudnak. A 11 percben a tatabányaiak kapuja előtt ka­varodás támad. Zsidó megszerzi a lab­dát és a tatabányaiakat csak a felső * kapufa menti meg a góltól. Balszeren- * esés a Meteor csapata, nem sikerül ' semmi Támadást támadás után vezet­nek, de a kapu előtt elakadnak. A hazai j csapat csak néha jön fel, de akkor ve- j szélyesen. így születeti meg a harmadik gól is. Egy gyors támadás után Gaál 1 f méterről meglövi a labdáit és az. a \ vetődő kapus kezét is érintve", a hálóba jut. A gól után Batke erős lövését kell védenie Tihanyinak. A .22 percben a Meteor-játékosok a kifutó kapus felett átfejelik a labdát, de a kapuban álló I védők menteni tudnak. Erősen szőrön j gat a Meteor, de gólt most sem tudnak etérni. A tatabányaiak két. lefutás után hamarosan újabb gólt érnek el. Ró­naszéki a kifutó kapps felett életnek a labdát és a hálóba lövi (4:0). Újabb támadás során kavarodás támad a Me­teor kapuja előtt. A rögzül helyezkedő védelem Galkónak lehetővé teszi, hogy’ tiszta helyzetben kapja a labdát: ebből születik az ötödik gól. Az utolsó gól után a mérkőzés végéig támad a Meteor, de a nagy szerencsével védő tatabányai kapus több nehéz hely- \ zetben is ment. A mérkőzés nagy küzdelmet liozoit, j Mezőnyjátékban teljesen egyenrangú el­lenfél volt a Meteor, sőt többet is tá- i madott. A támadásokat azonban nem j követték gólok. A Meteor csapata most I játszott először ebben a felállításban I de az első mérkőzés tapasztalatai alap­ján még mind'g fennáll, — ha nem is olyan nagv mértékben mi-it eleinte — a gólképtelenség. Ha a Meteor haszno­sítani tudta volna a jó helyzeteidét és Szabados nem hagyja ki a tizenegyest, győzhettek volna. A taMbanvaiak nagy gólarányu győzelméhez hozzájárult a tó érzékkel védő kapusuk és a szerencse. ; az Állami faluszinház ELŐADÁSAI: November 4-én Lenti. November 5-én Lovászi olajte­lep. November 6-án Lenti. November 7-én Zalaegerszeg, Honvédség laktanyában. November 8-án Zalaegerszeg, Járási Kulturház. November 9-én Bak. November 10-én Hahót. November 11-én Söjtör. APRÓHIRDETÉS AZ ÁLLAMI gazdaságok Mélyépítő Vál­lalatának 4. számú főépitésvezetösége Balatonfenvves, azonnal felvesz viz- vezetékszerelő, kőműves és ács szak­munkásokat, továbbá segédmunkáso­kat. Jelentkezni lehet Balatonfenyve- sen a főépiíésvezetőség munkaügyi előadójánál. A dolgozók számára la­kást és élelmezést biztosítunk. Utazás: költségmegtérilés az általános sza­bályok szerint. (169) MOZI Zalaegerszeg, november 2—4-ig: VITORLÁS TITKA Ma iné: nov. S: Sevillai borbély ★ Nagykanizsa, november 4: CIVIL a PÁLYÁN Matiné: nov. 8: Hű bará'ol; snv.r>nvi unj KASOKAT ÉS SZAKMUN­KÁSOKAT felveszünk budapesti épít kezeseinkre. Vidékiek útiköltségét meg­térítjük, ingyen 'szállást és olcsó ebé­det biztosítunk Egyéves szerződésnél 200 El. jiilclmat.idunk, de kötünk 2—3 h";i;4|)i>s megállapodást is Jelentkezni leket r.z ÉM 4'-í Ép.tóipa ri Vállalat tmtii’.taügvi osziálván. Budapest,’V. Jó •zsef Attila u. IS. !!; emelet, fi Par ay István munkaügy: vezetőnél. ZALA A Magyar Dolgozók Pártja Zala megyei B'zotfságának lapja Felelős szerkesztő: Vasvári Ferenc, felelős kiadó: Söjtör János. — Szei keszlßscg: Zalaegerszeg, Kossuth Laios-u 22 Telefon 250 178. 180 — Kiadóhivatal: Zalaegerszeg Szé­rhenyi tér 4 Telefon: 102 — Készül: a Vasmegyei Nyomdaipari Vállalatnál, Szombathely, Kossuth Lajos u. 6. Telefon 75 — Felelős vezető: Hofmann Mfltíós. Gyengén szerepeltek a zalaegerszegi Dózsa csapatai az országos kosárlabdabajnokság középdöntőiben