Zala, 1952. szeptember (8. évfolyam, 205-229. szám)

1952-09-02 / 205. szám

'' \ „4 falusi klub vezetője Iván lirivo'rucsko átvette az ügyeket elődjétől és miközben az álvételi jegyzőkönyve^ áJ* toltak össze, eszébe .jiMbtíak a keriile i szovjet kulturális'’ vezetőjének «za- vái: „A lehetőségek nagyok, de a munkát elhanyagolták . w. ■Amikor' Krivorucsko átvette a dolgokat, látta, hogy a mondat u'óbbi részében igaza volt a kultu­rális osztály vezetőjének és^ most már rajta a sor, hogy feltárja a lehetőségeket. t A ^ehetőségek közé számította e.- sösorban a klub nagyszerű könyv tárát, ahol azonban kevés volt az olvasó. Ugyancsak a lehetőségek- közé lartozollt a színpad, amely azonban csak akkor nem állt üre­sen."ha a kerületből kulturcsopor- " tok va»y színészek jöttek. A fiata­lok mindenütt szívesebben éneke,- 4ck, mint a-klubban. Persze itt volt mint lehetőség maga a: klub is és Krivorucsko úgy látta, hogy itt kell a dolgokat, megfogni. És az uj ve­zető nem várta az embereket a klubban ülve, hanem ő maga keres­te fel őket. Már kora reggel ki­ment a kolhozba, az állattenyész­tő-telepekre, a műhelyekbe és ma­gával . vitte az újságokat!. Krivorucsko egy alkalommal ép­pen a kovácsműhelybe ment és ott találta a komszomoUitkárt­•— Nagyszerű,- hogy itt van mondotta. Segítsenek megsz r- vezni a klub munkáját. — Már megpróbáltuk, de kevés az emberünk. Azok sem megfele­lőek. — Csak nem mondja komolyan? Kérdezzük meg a fiataloktól. ., — Jó, ~~ mondta a komszömol- títkár vasárnap nyilvános kom- szomolgyülést bivunk össze­A gyűlésre nemcsak a fiatalok, hanem az idősebbek is ejötiek- Krivorucsko munkája kezdte meg­hozni a gyümölcsét. Az emberek fi­gyelmesen hallgatták hozzászólását. Amikor befejezte mondanivalóját, valaki odaszóll: — Ez a művészek dolga, mi majd hallgatj.uk őket. De mi magunk is tudunk do.­p.oZni — hallatszott egy másik hang-i E häng gazdája Pavluszenko, egy éltesebb és közmegbecsülésben áho koihozparaszt volt. Az első közbe­szóló. S'ztyepan Gyenga kénytelen vo4 lehajtani a fejét. Hirtelen arra gondolt, hogy valóban ö maga na: gyor. szépen tud harmonikázni, de eddig művészetét nem akarta • meg­osztani ,a klubbal. A legközeiebbi hozzászóld ezt meg is mondta neki. Gyenga mérgesen felugrott és siet- e elment. Mindjárt itt a gyűlésen elhatározták a szinjátszógárda fel­állítását és azonnal megállapodtak az előadandó darabban is. A színjátszókor kerek egy hóna­pig próbálta a darabot. Krivorucs­ko volt a főrendező, s ö játszotta az egyik szerepet is. A fiatalokat lázba hozta a szín­játszókor. De egyre többen jöttek a próbákra az idősebbek közül is- akik nem voltak a színjátszókor tagjai. Megvitatták az ott látott részleteket. És Krivorucsko figyel' mtsen hallgatta a hozzászólásokat, felhasználta azokat, vagy ha nem voltak helyesek, azt is megmondta. Nemsokára a környező falvakban elterjedt a szuhoraboykai klub híre. Nyolc hónap alatt 12 darabol mu­tattak be. Most már nem áll üre­sen a klub színpada. De é;et köl­tözött az, egész-klubba is. Működik az-énekkar, megalakult az irodalmi kör. amelynek 'vezetője Anna Iva­novna Mercsenko tanárnő j lett. Az irodalmi kör beszámolóit, - vitaest­jeit apró jelenetekkel illusztrálják. A - jeleneteket a kör tagjai maguk írják és -a. szinjáts*ócsoport adja elő. Megjelentek a klubban a spor­tolók és a sakkozók is. Közben megkezdte munkáját a zenekar is. Egy tavaszi estén a falu főutcá­ján állította meg Sztycpan Gyenga Krivorucskot, „ ■,--. Ne haragudj, Krivorucsko: elv­társ! Én.akkor... — mondta szo­rongva — nem gondoltam, hogy ko­molyan beszéltek. . . Én is 'szeret­nék- • • — Gyere csak. És vigyázz Sztye- pan, hogy ne maradj el a többié« mögött. Aztán gyere el a könyvtár­ba is- Ötszáz olvasónk van... Sok minden megváltozott a szúr horabevkai klubban. A klub a kol­hozparasztok kedvelt helyévé vál>. ... Nemrégiben Ivan Krivorucskot megválasztották a komszomolszer- vt’zefc titkárává- A gyűlésen a kö­vetkezőket mondotta: •— Köszönöm az elvtársak bizal­mát, ígérem, hogy erőmet nem kí­mélve fogok dolgozni, úgy, ahogy arra szeretett kommünista páriiink farit. ** ELÍTÉLT FALU Német fit ni a „KÜLÖNÖS HÁZASSÁG“ (Zalaegerszeg szept. 1—3.) A „Különös há'-asság‘ cimii „szí­nes magyar Mm Mikszáth híres >■egényémk filmváltozata. Mikszáth. c,kit a polgári iroda­lomtörténet Jókai ul ód jónak köny­velt cl, korának legélesebb kritiku­sa. Gyilkos szatírával támadja Q feudális i ársadalom fonákságait, visszaéléseit és romlottságát. Egyik legkiválóbb regénye a ,,Kii-, Ionos házasság", amely -nemcsak- éles társadalmi szatira, hanem egy­szersmind egy nagy' és liszt a s zere­lem története i$. Horváth Piroska gyengéd színek­kel megrajzolt. alakja Arany János nőalakjára emlékeztet. Bájos, me­legszívű fiatal lány, akinek minden érzése és gondolata szerelmében összpontosul. De ugyanakkor bátor és áldozatkész is- Nem retten vissza a boldogságuk elé tornyosuló ne- kézségektől. Ő egyszerűen és na­gyon határozottan mondja meg Já­nosnak, hogy várni fog rá, akár élete végéig is. De ez a várakozás nem passzív, szenvedő. Egyetlen pillanatig sem kételk/ dik Jánosban és amikor lehetőséget lát arra, hogy segítségére legyen, gyorsan határoz és gyorsan cselekszik. Ö faggatja ki ■ Vidonkánt. Q fiatal paraszt - feltalálót ötle­tes emelőszerkezetről, amellyel Jánost r rákenyszeritett esküvő után Mária szobájába szállították és azonnal Egerbe küldi, hogy olt, a bíróság előtt vallomást tegyen. És végső fokon ő az, aki- sorsukat el­határozza: a per elvesztése után fel­keresi a teljesen letörj, reményét vesztett Jánost és rábeszéli, hogy szakítsanak eddigi életükkel, keres­senek más hazát, a hol együtt, egy^ másért élhetnek. Milyhn derűs és boldog lenne a két fiatal szerelmes glefe, ka nem akadályoznák \izj a hatalmas vilá­gi és. egyházi erdekek! Az a szoros kapcsolat am ly a magyar népet elnyomó' Habsburg.ház és az ókét híven kiszolgáló habskurgpárH ne­messég és főpapság közölt fennáll, biztosit ja, 'ezeknek' az, érdekeknek mindén ’eszközzel és minden áron való megvédéséi. Emberi érzés és niegérlés távol áll ezektől n feudá­lis éé'ű'gyhazi úfakldl, ák’ik semmi mással néni I őrödnek, mint saját ttekintélyük és halalmuk megőrzé­sével. Saját szennyes iizelmeik leplezése érdekében gondolkodás nélkül áldozzák fel kél fiatal szerel­mes éleiét. Együttérzéssel és szeretettel kí­sérjük végig a lihn során Horváth Piroska és Buttler JáAos szerelmé­nek történetéi és szívből örülünk annak, hogy végiil is sikerül csel. lel kijálszar iok elleni eleiket cs ki­vívni boldogságukat, — 4 SZAKSZERVEZETI Vi­lágszövetség uj, naponta megjelenő ..Tájékoztató“-f cd ki. Célja az, hagy az egész világon tájékoztassa a széles tömegeket a szakszerveze­tek tevékenységéről, a dolgozók helyzetéről, a dolgozóknak a jobb élej teltételekén, a demokratikus szabadságjogokért és a bekéért fo. 1 yó harcáról. — SZEPTEMBER 1-éni Moszk­vából szovjet diákok küldöttsége utazott Sinajába, hogy résztve- gyen a nemzetközi diáktáborozá- son. Z. Vörös Meteor— Soproni Lokomotiv 2:0 (0:0) Zalaegerszeg, 1000 néző. Vezette:. •Megyeri. Góllö.vö:. Szabados és Kengai II.- Z. Vörös Meteor: .Molnár — Dolgos, ÜSzőts, Nádasi — Kerkai !.. Zsidó — Keikai-II., Bölcsföldi, ldller (Madarász). Szabados, Perlaki. . _ Soproni Lók : Zergéílyj — Horváth I., Marosi, Salamon — Csonka, Rejtő —’ Vámos,, ’Horváth 11., Völgycs, Bogáti, Szabó, • A if - első negyedóra tapogatózással’ telik el, egyik csapat támadása sem tud '-.kibontakozni. A. 15. percben Ellep­nek ■ adódik nagy helyzete, de a labdát a kifutó Zcrgínyin keresztül kppu mel­lé. emeli. Nem sokkal utána Szabados nagy lövése süvít cl kapu mellett. A hazai csapat támad most többet, azon­ban a leadások mindkét részről nagyon pontatlanok. Az iram gyenge. A 28. percben. Szabados szépen ugratja ki Bölcsföldit, azonban a’ kapus szögletre ment. Kerkai II. szögletét- Kér kai I. fejeli kapura, onnan ;r labda Perlaki elé kerül, akinek, lövése a védőkben akad el. Ezutáii. a vendégcsapat vezet támadást, de Molnár eló’ször Bogáti,. majd Vámos lövését fogja jó érzékkel. Váltakozó támadások folynak. A táma­dásokat egyik csapat sem tudja ered­ményesen befejezni. Csapkodó és ala- csonyszinvonalu a játék. A 40. percben Szabados—Perlaki összjátékból a szélső nehéz szögből lő kapura, a lövést Zer- gényi fogja. Ellentámadás során Vá­mos faképnél hagvja Nádasit és Szöts csak az utolsó pillanatban tudja léke- r.esztezni. A hazai csapat térfelén ér ve­get a félidő. A It.‘ félidő" 5 percében Vámos hagy_ k: nagy helyzetet. 1 pete múlva Sza-’ bados nagy lövésébe nyúl bele Sala­mon és a labda csak hajszállal megy kapu mellé. A 12. percben Bölcsföldi megsérül és lemegy a pályáról. Két perc múlva Ellcr kiáll. Madarász jön be. jobbszélsö lesz, Kerkai II. pedig középcsatár. A 17. percben Bölcsföldi visszatér. A 19. percben Kerkai II. vi­Jelonet az „Elitéit falu“ cimíí filmből H einz Weimann, egy a mil­liók közül, akik megszabó, dúlva, a, háború borzalmaitól, újra a békés munkához láttak. Faluja, Bärenweiler nem messze fekszik a, várostól Egyszerű, békés pa­rasztok cinek ebben a községben, ugyanolyanok, mint Németország -bármelyik más részén. Sok te­kintetben talán különböznek egy­mástól a falu lakói — egyben azonban megegyeznek: nem akar­nak többé háborút. Bärenweiler lakóinak életét, s rajtuk keresztül Nyugat-Né- metország dolgozóinak hősi bélre, harcát vetíti elénk a német de­mokratikus filmgyártás uj alko­tása, az ELÍTÉLT FALU. Az amerikaiak katonai repülő­terek építését Vetnék tervbe a nyu. gatnémetország’i szántóföldeken. A kormány rendőrséget küld a faluba, hogy megkezdje & kiürí­tést. A parasztok azonban bezárt ajtókkal fogadják a rendőröket. Azok a városi munkások, akiket a repülőtér építésére szemeltek ki, sztrájkba lépnek. A rendőrség kénytelen visszavonulni. Az ame­rikai katonaságot hiába küldik le, a falu és város dolgozóinak egysé­ges fellépése meghátrálásra kény­szeríti a háború erőit. A falu cs város összefogásának, a német nép békeharcának hősi eposza ez a film, amely bemutat­ja. hogyan válthatja valóra a né­met nép a nagy Sztálin szavait; ,,A béke fennmarad és tartós lesz, ha a népek kezükbe veszik a bé­ke ügyét és mindvégig kitarta­nak mellette.“ . (Zalaegerszeg, szept. 4—7.) HIRDETŐINK FIGYELMÉBE! Felhívjuk hirdetőink figyelmét, hogy hirdetési tarifánk megvál­tozott. Az apróhirdetések dija sza­vanként hétköznap 1 forint, va­sárnap 2 forint. Kérjük a vidéki hirdetőket, hogy a hirdetések fel­adásával egyidejűleg a hirdetési dijakat is küldjék be. mert csak azokat a hirdetéseket közölhetjük, amelyeknek a hirdetési dija ki­egyenlítve van.. „ZALA“ kiadóhivatal Zalaegerszeg, Széchenyi-tér 4. ........... ZA LA A /Magyar Dolgozók Pá/lja Zala megyei Bizottságának lapja. — Felelős szerkesztő: Szánló Jenő. — Felelős kiadó: Darabos Iván. — Szerkesztőség: Zalaegerszeg. Kossuth Lajo^-utca 22. Telefon: 25a — Kiadóhivatal: Zalaegerszeg. Széchenyitér 4. Telefon: 102. — Készült a Vasmegyei Nyomdaipari Vállalatnál Szornbalhely. Kossuth Lajos-utca 6. Telefon: 75. - Fclelö3 vezető: Hegedűs Gyula. — szi fel a labdát, lövésébe Zergény: be- lefekszik, a labda Perlaki elé kerül, ukt az ötösről az üres kapu -fölé ló. (A mérkőzés egyik legnagyobb hplyzete volt.) A hazai csapat látnád. -A’ 22. percben Szabados Madarászt szokteii, a szélső az alapvonaltól szépen beivel .és a jó’ ütemben érkező Szabados egyből a kapu iobi) oldalába fejei. 1:0 a Vörös Meteor javára. A 25. percben V-ámos ivei be szögletet, cs a labda a védésben akadályozott Molnár . kőkéből a hálóba kerül. A játékvezető a gólt természete­sen nem adja meg. hánem helyette sza­badrúgást ítél a kapust védésében .aka­dályozó vendégcsapat ellen. A soproni játékosok a gól meg nem adása miatt tiltakoznak. Rejtő megsérti a játékve­zetőt és ezért el kell hagynia a játék­teret. A 28. percben a játékvezető fe­leseiéiért Marosit is kiállítja. A sop­roniak 9 w bérről is támidnak. A 40. percben K érkai II. Viszi fel a labdái. A védők lesre akarják állítani yt nem sikerül, a középcsatár kiugrik cs a kifutó Zergényit is kicselezve laposan a -balsarókba gurit. 2:0 a Vörös Me­teor javára-. A 44. percben Dolgos’ a felező vonal tájékáról .viszi fel a labdát, a védőkét lerázza' magáról, a kifutó kapust is kicselezi, lőni azon­ban még sem tud. mert igen ’ nehéz szögbe, az alapvonalhoz sodródik és oda a jó helyzet. Hazai támadásokkal fejeződik be a mérkőzés. A két csapat találkozója mindkét részről alacsonyszinvbnalu mérkőzést hozott. Csapkodás, magas labdák és pontatlan leadások jellemezték a já­tékot. Mindkét csapat legalább 2—2 biztos gólhelyzetet kihagyott. A hazai csapat a nyertes mérkőzés ellenére sem játszott meggyőzően. A Vörös Meteorból Molnár, Nádasi és Szöts játszott elfogadhatóan, inig a’ soproniak közül Salamon. Bogáti cs Vámos játéka emelhető ki. Megyeri játékvezető különösebb hi­bát nem vétett. NAGYKANIZSAI BÁNYÁSZ—KAPOSVÁRI VASAS 2:0 (0:0) Nagykanizsa, 2500 néző. Vezette: Dr. Valent (Szombathely). N. kanizsai Bá­nyász: Zalán —■ Balogh, Németh '1., Horvátit I. ,— Kémény. Horváth If., — Sztroka (Tálosi), Magasházi, Eíez, Téli', Käpornoki. Edző: bika Rezső; K. Vasas: Boldog — f-atKds, szigeti, Máté — Zsoldos !., Balá.s -- !‘-,\.K- Zsoldos I!.. Kertész. Zscy, Maycr, (Ver­mes). Edző: Morvay OusZ'U,”. A Bányász kezd. Álía’id’tan i hazai csapat támad, de eredményt ivei)* run tud, mert a támadósor a' leg'obh -hely­zeteket is elrontja. . A második félidő nullá it'd játékkal indul. A 17. percben Rác znak, majd ugyanakkor Télinek .vau nagy helyzete, de mind Ricz, mind Téli, az előbbi kapu mellé, az utóbbi az üres kapu föle vágja a labdát. Állandóan a hazai csa­pat támad, de lámád Hóra a jobbnál- jobb gólhelyzeteket sem tudja értékesí­teni.. A 39. percben Horváth I. előrevágott, labdáját Raez Kapja, magasan beivel, a labdák Mtgasházi kapura fejeli. a labda Boldog ölébe hull, elesik, ennek következtében a gólvonalon belül jyan, -a játékvezető gólt Ítél. (1:0 a Nk. Bá­nyász jávor.i.) A 12. percben Balogh-- Ráez a labda útja, az utúboi halszélről átíveli a jobbszélre, a befutó Tálosi ha­talmas erővel a tizenegyes pont irányá­ban a hálóba lő. A gól után a K. Vasas két játékosa. Zsev cs Zsojdo.s’ I. sportszerűtlenül elhagyja a játéktpieí. Közepes iramú mérkőzés, jó védel­mek, gyenge lámudósorolí. A hazai csa­pat támadósora egy fél szezonra való gólhelyzetét hagyott ki. Jók: Zalán, Balogh, Németh-I., Hor­váth 11., illetve Bpldog. Szigeti. Zsol­dos L, Kertész, dr. Valent játékvezető egv-két hibától eltekintve, jól vezette á mérkőzést. Zalaszcntgrót—N. Vörös Meteor 3:2 (3:2) A hazai csapat a gyeiig-e äiapot ki­lógó kapusának köszönheti vereségét. (Megyei bajnoki.) A /? találatos JŰTO ssetzéinj: ■ 1, 1. x, 1. 2, 1. 1, X, x. !. x, 2r A GOLTOTO -1 találatos szelvényé: Bp. Vasas—Bp. Kinizsi 0:0 (0:0), Sz. Honvéd—Diósgyőr 1:0 (1:0). A szovjet csapatot ünnepelték a sakKolimpía záróünnepségen Helsinki, 1932. augusztus 31. Vasárnap este a helsinki városházán tartották meg a tizedik sakkolimpia záróünnepségét, i-olke Rogard, a ;ieni- zetközi sakkszövetség elnöke mondott beszédei. Köszöntötte a győztest, a Szovjetunió kiváló., csapatát. A közön-* ség hosszantartó "öV ne pl és ben részesí­tette a szovjet egxüttcs tagjait, amikor átvették az olimpiai győztesnek járó aranyérmeket. D. Posztnyikov. a Szovjetunió Te-t. nevelési és Sportbizottságának elnök­helyettese köszöntőbeszédében hangsú­lyozta. liogy g tizedik sakkolimpia hoz­zájárult a népek békés, baráti . kap­csolatainak ápolásához. A sakkolimpiáról, a hatodik hetven végzett magyar csapat kedden indul haza és -szerdán érkezik Budapestre. Az Építők sportköre munkájáról Az Építők sportköre Nagykanizsán a harmadik helyet foghatja el a nagyobb sportkörök közölt. A sportkör tagsá­gát a vállalat do-lgwzói cs sportolói ad­ják. Az elmúlt félévben a kanizsai Épí­tők sportköre igen gyenge eredményt mutatott. Ez érthető is, hiszen abban az időben még felelős vezetősége sem volt a sportkörnek. Azok, akik ólvállal iák a sportkör vezetését, mindennel foglal- ’kozlak, csak éppen a sportkör fejlesz­tésével nem. Természetes, hogy ez a nemtörődömség és felelőtlen hanyagság rányomta a bélyegét a sportkör mun­kájára, fejlődésére. Elhanyagolták a szakosztályok működését és ezzel közö­sen elmulasztották az MHK fejlesz tcsét is. Az egész spoiikör fej nélkül topogott, a vezetősége pedig azt gon­dolta: „majd csak elvégzi valaki a teendőket”! A régi ^vezetőség leváltása lényeges lehetőséget nyújtott a fejlődés megin­dulására. így a vállalat - dolgozói a sportkör -vezetőségével együttesen ma­guk vettek kezükbe 'a sportkör irányi- lásál és első lépésként megindították az addig elhanyagolt,' MHK fejlesztését. Ettől kezdve a munkaidő után az Épí­tők sporttelepén iöfhegesen jelentkez­tek a dolgozók MHK-zni. Kora dél­utántól késő estig messze elhallatszott a dolgozók jókedvű, vidám kacagása, derűs optimista hangja. Lelkesen és odaadóan végzik az MHK-próbákat n nagykanizsai Építők sportkörében. A sportvezetőség eredményes agitácrós munkával biztosítani tudta a jelentkező, seket, megértették a dolgozókkal az MIIK testnevelési rendszer lényegét. Igv szívesen jelentkeztek a próbákra és versenyre hívták egymást az egyes építkezések. A versenyszellem a spor­tolni akarás, gyümölcse pedig a jó- crcdmény volt. A terv szerint csak 130 dolgozót kell lepröbáztatniok, de ezt már túlszárnyalták és jelenlej százalékért folyik a verseire. 200 MOZI Zalaegerszeg: szeptember 1—3: különös házasság Nagykanizsa: szeptember 1—3: FÉNYEK a FALUBAN APRÓHIRDETÉS ELADÓ 7 család méh képtárakkal es tartalék lépekkei együtt. Lehet részié-, lekben is. Ár megegyezés szerint. Cim a kiadóban. ~ (ölti) BOROSHORDÓKAT minden nagyságban vásárol a Melléktermék és Hulladék­gyűjtő Vállalat. (514) SEGÉDMUNKÁSOKAT, vasbetonszere­lőket és betonozómunkásokat azonnal felvesz, épület,ílemgyarlásra átképez Épületelemgyár, Budapest, NI. Buda­foki.ut 78. Jelentkezni a helyszínen. Vidékieknek szállás biztosítva. (1639) i