Zala, 1949. június (54. évfolyam, 126-146. szám)

1949-06-21 / 141. szám

Hied postankbót A péksütemény ára T. Seerkesztősóg! A napokban Zalaegerszegen jár­tam, $ megéhezve) az egyik péknél asemlyét vásároltam. Nagy volt a meglepetésem, meghökkenésem és egyben az örömöm. A meglepetés és meghökkenés azért volt, mert eszembe jutott, hogy Kanizsán 50 fillér a buci, mig itt* 1 csak 40, az öröm azért volt, mert azt tapasz­taltam, hogy a buci semmivel sem kisebb, semmivel sem feketébb, mint Kanizsán, sőt — lehet, hogy a 10 filléres különbség 'tette de a zalaegerszegi nagyobbnak és fehérebbnek tetszett. Sokat gon­dolkoztam ezen, vájjon mi lehet a 10 fillér oka. Nem jöttem rá. Talán levelem nyomán, illetékesek rájönnek és) megmagyarázzák. Tisztelettel: egy kanizsai motorszerelő. * Válasz „Postaládát Szabadhegyinek“levélre „Zala” t. Szerkesztőségének Nagykanizsa. Lapjuk 1949. május 21-i szá­mában „Postaládát Szabadhegynek ‘ címmel panaszos levél jelent meg. Ezzel kapcsolatosan az alábbiakat közöljük, A szabadhegyi település posta- forgalmának megállapítása; 'végett elrendelt adatgyűjtés folyamatban van. Amennyiben az adatgyűjtés megfelelő jövedéki bevételt fog mutatni, külterületi kézbesítő- és gyüjtőjárat berendezését tervezi a Posta. . Budapest, 1949. junius 15-én. ,í Gál György tanácsos, Ű F?ZJ- 1 lekedésügyi Minisztérium j sajtószolgálatának vezetője. NAPIREND. Junius 21, Kedd. Róm. kát. Ala­jos, Prot. Alajos, Ujgör, Julián, 1918. Tömegsztrájkok Budapes­ten. A MÁV gépgyárnak négy munkáshalottja1 van. — UJ SZÉNFEJTŐGÉP, a „don- basz" üzembeállításával a szovjet bányászok az eddiginél is jobb eredményeket érnek el, Az egyik tárna munkacsoportja májusban 9418 tonna 6zenet fejtett az uj géppel. RÁDIÓMŰSOR KEDD, JUNIUS 21. Kossuth Rádió: 7.45 Maxim Gor­kij és a magyarok. 8.09 Izraelita vallásos félóra. 11.30 Uj lemezek. 12,15 Szalonzene. 13.00 Asztali muzsika. 14.15 Zengő dallamok. 15,00 Ifjúsági énekkarok. 15.30 Szórakoztató zene, 16.40 Vöröske­reszt-közlemények. 17.20 Hangos Ujs ág. 18.15 Termelési híradó. 18. 30 Mit üzen a rádió? 19.00 Szív küldi szívnék szívesen. 20.50 Hang­lemez, 21.05 Hurikán-hiradó. 21.15 A gyarmatok kiálltának. 22.20 Köz­vetítés Prágából, 23,20 Tánczene. 0.30 Könnyű dallamok, Petőfi Rádió: 7.20 Többet ész­lel, mint erővel! 7,30 Szórakoztató zene. 8,10 Szórakoztató zene. 9.00 Kamarazene, 10.15 Dallos-Hegedüs Éva énekel, Szabó Sándor hegedül. 14.30 A tudomány úttörői. 14.50 Hangszerszólók, 15.20 Gyermekrá­dió. 16,00 Rádiót a dolgozóknak! 16.30 Századunk hangja. 17.00 Tánczene. 18.00 Hanglemez, 18.30 Előadás. 18.45 Dolgozók zeneisko­lája. 19.15 A dolgozó ember tes­ti fájdalmai. 19.30 Operettrészle­tek. 20.20 Hangos Újság. 21.05 Szív küldi szivnek szívesen, 22.00 Énekes, zenés részletek Suppé: Szép Galathea c. operettjéből. ' MER-FILMS?INBÁZj Uj gép- és hangberendezés! Hétfőtől-szerdálg iun. 20-22-ig. Vihar szivében Pi francia ellenállás hőseiről, küzdel­meiről készült filmalkotás Eltfadások: hétköznap 6 és 8 órakar, Vasárnap 4. 8 éa 8 érakor Táltos mozibérletet: 3-at tizet, 4-et kap É BAJNOKA MAORI MAORT—SVSE 4:2 (3:1) Sopron NB II bajnoki, 2.000 né­ző. Vezette: Dorogi, Góllövők: Imri, Tisza, Herédi, Polinger, Kapornaki, Tisza, SVSE: Mátrai — Vermes, Sala­mon — Kalocsai, Kőműves, Rejtő Fekete, Horváth, Németh, Cson­ka, Tisza, MAORT: Kovács i— Miilei, Hor­váth —• Nagy, Németh, Forgács — Polinger, Herédi, Téli, Imri, Ka­pornaki. Az első percekben idegesen ját­szik a MAORT védelme, A 6. percben szögletet érnek el a ha­zaiak, de a védelemnek sikerül tisztázni, A 11. percben Forgács röviden ad haza, a Labdát Tisza elcsípi, de Kovács bravúros vető­déssel ment. Hamarosan feljön a MAORT. A 25. percben Téli reme­kül kiteszi Pólingért, a szélső egy­ből keresztlabdát ad Imrinek, aki védlretetlenül a hálóba bombáz. 1:0. A 31. percben Imri feleslegesen sokat cselez a f élvonalnál, Elve­szik tőle a labdát. Fekete kapja, aki megugrik és átadását Tisza kö­zelről belövi, 1:1. A 35. percben Forgács szabad­rúgását Herédi bevágja, 2:1. Né hány percre fel jön ae SVSE. A 40. percben azonban- egy előrevá­gott labdával Pólinger megugrik és 17 méterről hatalmas bombát lő apkapuba, 3:1, Szünet után viharos támadáso­kat vezet a MAORT. A 4. percben Kapornakit Kalocsai a 11-es pont tájékán csúnyán felvágja. A bün­tetőt Imri gyengén a kapus kezébe lövi. Kiszabadulnák a hazaiak az ostromgyürüből. Kovács kéíizben is csak bravúrral tud menteni. A 27. percben Pólinger nagy lövést küld kapura, de Mátrai kapufára tolja. A visszapattanó labdát a jó ütemben érkező Kapomaki begu- ritja, 4:1. Az iram és az, eső esik. Mindkét csapat kifáradt. A 34. percben Tisza közelről szépít az eredményen, 4:2, Jóiramu, változatos mérkőzésen az iskolázottakban játszó MAORT megérdemelten győzött, s megnyer­te a bajnokságot, A közvetlen vé­delem végig nagyszerűen játszott. Nagy valamivel jobb volt, mint Forgács. A csatársor minden tagja kielégítően játszott. Pompás játé kuk dicséretet érdemel, Az SVSE •egjobbjai: Salamon, Rejtő, Tisza és Fekete. ( H Vasút magára talált és lelépte a MESzHSRT Dínamét NVSR—MESzHART Dinamó 4;1 (2:1) Nagykanizsa, NB II bajnoki, 1600 néző; Vezette: Ludwig. Góllövök: Saár, Bencze I (ön­gól), Sztraka, Sztráka, Bárdosi. NVSE: Nagy —< Balogh, Munká­csy — Semsi, Németh, Both — Sztraka, Takács;, Saár, Hoffmann, Pétervári. Dinamó: Krausz — Bencze I, Bencze III — Túrái, Gróf, Csirke — Bezerédi, Bárdosi, Horváth II, Horváth I, Benczei.il. ; Saár indítja el a1 labdát, kiadja Sztrakának. A szélső elfut és. Ben­cze I csak az utolsó pillanatban tud szögletre menteni, Sztraka a sarokrúgást pontosan Saár elé Íve­li s ö közelről a hálóba lő, 1:0. Gyors akció, gyors gól, Hatalmas iramban folyik tovább a változatos játék, A 14, percben Sztraka nagyszerű beadását Péter- várí fejeli a kapura, ide Krausz résen van. Feltűnik Sztraka kitű­nő játéka. A 24. percben Sztraka ismét átmegy a védőkön, ejtett lab_ dája Bencze I hátáról vágódik a hálóba 2:0. Néhány remek támadást vezet a Dinamó, de az NVSE védelme jól áll a lábán, A 31- percben Takács —Sztraka—Saár támadás végén csak nehezen tud tisztázni Bencze III. A 39. percben Bezerédi előtt nyílik alkalom a gólszerzésre, de ő is hibáz. Szünet után Dinamó-fölény ala­kul ki Rövidesen azonban feljön az NVSE és 10* percig, erősen szo­rongat. A 13 percben Sztraka is­mét elszalad őrzője mellett, ügye­sen Saárnak ad. A középcsatár visszaadja a labdát a. befutó szél­sőnek, aki remek gólt ragaszt Krausz kapujába 3:0 A 15. perc­ben Sztraka megismétli előbbi je­lenetét. Most azonban Takácsnak ad, akitől visszakapja és aki újabb gólt szerez 4:0. Az NVSE ezután enged az iramból. A Dinamó több veszélyes támadást vezet, A 23. percben szai- badrugáshoz jut a Dinamó, Bárdo- ■si belövi 4:1. Ezután ellaposodik a játék. Az utolsó percekben Ben­cze II, majd Bezerédi kapufája az esemény. Remek játékkal lepte meg az NVSE híveit, A kitünően játszó Vasutasok ebben az arányban is megérdemelték a győzelmet. Nagy biztosan védett, A védelem leg­jobbja ezúttal Munkácsy volt, Ba­logh hamar megsérült és ezért gyengébben játszott. Both volt a jobbik fedezet. A csatársor ötlete­sen és gólratörően játszott. Sztra­ka a mezőny legjobbja. Minden megmozdulása veszélyes volt. Ta­kács sokszor eltűnt ,a mezőnyben. Hoffmann remekül'épített, Saár és Pétervári lelkesen küzdöttek. A vendégek legjobbjai: Túrái, Gróf, Bárdosi és Horváth II. DÖNTŐBE JUTOTT AZ EGERSZEGI GIMNÁZIUM Zalaegerszegi Gimnázium— Szent László Gimnázium 2:1, (0:0) Az országos' diákszövetségi lab­darugó bajnokság elődöntőjében az egerezegi diákegyüttes remek já­tékkal nagyszerű győzelmet aratott. A pesti csapatban több jónevü já­tékos is helyet kapott. Gólnélküli első félidő után Láng és Tímár góljaival győzött az egerszegi együt tes. A hazaiak gólját Sáro-si lőtte 11-esből. Jók: Villányi, Rozsnyói, Tímár és Hajdú II, illetve Zeidler, Szabó és Irtási, A diákegyüttes ez­zel a győzelmével bekerült a dön tőbe, ahol az orosházi gimnázium csapata lesz az ellenfele. ZVSE—SFAC 1:1, (1:0) Zalaegerszeg ÍNB III bajnoki. 2,000 néző. ZVSE: Varga — Lukács, Fülöp ■—Loppert, Nádasig . Kerkai —­Láng, Sulák, Moatagh, Ebedli, Gróf. Hazai támadásokkal indul a mérkőzés és Montagh már a 6. percben gólt lőhetne, de kitűnő helyzetben hibáz, A 26. percben állandó ZVSE támadások 1 után Lang labdáját Kerkai 16 méterről a hálóba lövi 1:0, A SFAC csak lefutásokkal kísérletezik. Állandó a hazai fölény. Fordulás után sem változik a játék képe. A hazai csatársor azonban sorozatosan elszalasztja a kínálkozó gólhelyzeteket, A 34, percben Soproni II kiugrik Nádasi csak kíséri a csatárt, aki a lb-es pontról védhetetlenül a sarokba lő 1:1. Az utolöó negyedórában nagy harc indul meg a győztes gólért, de a védelmek1 biztosan hárítanak, A mutatott játék alapján a ZV­SE minden részében jobb volt a bajnokcsapatnál, de csatáraink lö­véseit! nem kisérte szerencse. A Vasutas feltétlenül győzelmet ér­demelt volna. Jók: Lukács, Kerkai, illetve Soproni II és, Seoodi. Kisses telitalálat Beérkezett 240.423 darab szel­vény. Tizenkéttalálátos nem akadt. Tizenegytalálatos szelvény 7 darab volt, 18.890 forint nyereménnyel. Tiztalálatos szelvény 90 darab volt, nyereménye 1469 forint, Kilenctalá- latos szelvény 1028 darab akadt, nyeremény 128 forint. TOTO-EREDMÉNYEK Svéd—Magyar 2:2 X D VT K—Pereces 2:2 X MMNVTE—MAVAG 2:2 X NyVSE—Wolfner 3:4 2 F SE—Dorog 1:3 2 Ganz—BMTE 4:2 1 Elektromos—PBTC 3:6 2 Pol. Sör—Lököm. 1:2 2 SZAK—Szfv. Lók. 2:1 1 KMTE—GyVSEl 3:2 1 KAC—Szol. Lók. 2:2 X UTC—Előre törölve songrád—Phöbus : 3:0 1 NB II-ES EREDMÉNYEK: PBTC—-Elektromos . 6:3, (3:1), Perutz—P, Lokomotiv 1:0, (1:0), Lokomotiv—KPSE 2:1, (2:1), KM- TE—GyVSE 3:2, (0:1), Komárom —Postás 3:0, (2:0). Magyarország—Svédország 2:2 (1:0 Izgalmas, de végig sportszerű mérkőzés volt. Kilenc perccel a be­fejezés előtt még 2:0-ra vezettünk, de védelmünk megzavarodását ki­használták a svédek és kiegyenlí­tettek, Góllövők: Budai, Kocsis, Jepsson és Gren. A magyar csa­patból Henni, Balogh II, Czibor, és Szusza végig kitünően játszott, Börzsei Lakat és' Bozsik csak az utolsó tiz percben esett vissza kis­sé. —o— K. Törekvés—Szentgotthárd 1:0 Végig izgalmas mérkőzésen a 37, percben Maderka 25 méteres sza­badrúgásából érte el a Törekvés a győztes gólt. Mindkét csapat egy sereg gólhelyzetet hagyott ki, K. Törekvés II—MINSz IV. 3:0 Biztosan győzött a keszthelyi utánpótlás. MAORT II—NTE 3:1, (0:1) Nagy küzdelem után a második félidőben mutatott jobb játékával a MAORT II megérdemelten nyer­te meg az amatőrök rangadóját. APRÓHIRDETÉSEK Eladásra az összes ingatlanok nyilvántartva, érdeklődni, bármiké Kováig irodája, Nagykanizsa, Szs badság-tér 1. 6zám, (Centrális' szemben,) TELEFON 151. Elvesztette a továbbtanulási ösz­töndíját, 40.-— forintot, aki megta­lálta adja le a kiadóhivatalba, vagy Nagykanizsa, Csengery-u. 19, alá élelmiszerüzletbe. d. Eladó Kazinczi-utcában fürdő­szobával kétszobás, kertes családi­ház. Batthyányi-utcában egy össz­komfortos1 négyszobás kertes ma­gánház. Teleki-utcában 1X4—1X3 szobás kertes lakóházak. Továbbá Petőfi, Rákóczi, Magyar-utcákban jövedelmező üzletházak. Érdeklőd­ni Horváth ingatlanirodában Nagy­kanizsa, Sugár-ut 42. 884 Használt, de jó állapotban lévő hanglemezeket, gummikábelt, mi­krofont, nagyteljesítményű hang­szórót. hangerősitőt keres megvé­telre. Színházi Stúdió. (Dudek Ist­ván) Nagykanizsa, Deák Ferenc- 4ér 2. _______________________885 Elcserélném ké tszobás lakásomat egyszobásért, Cim a nagykanizsai kiadóban. 886 Ariel 500-as, oldálkocsis motor- kerékpár prima állapotban éladó. Érdeklődni lehet: Nagykanizsa. KÍ6faludy-u. 30/a, vagy telefon 350._________________________863 Hentes jégszekrény, pult, Berkel- mérleg eladó. Nagykanizsa, Kini- zsi-u. 7. Szattlerné. 867 ZALA politikai napilap. Felelős szerkesztő: Szántó Jent Szerkesztőség: Fő-ut 7. Teli 54 Kiadóhivatal: Fő-ut 5. Telefon: 3! Nyomatott a Közgazdasági R.-T Nagykanizsa nyomdájában, Nagykanizsán. kiadó és a nyomdáért felel Szerűiről Géz* MBP hitek Nagykanizsa A MDP I. körzet f. hó kedden este 7 órakor népnevelő ér­tekezletet tart az I-es körzet Patt- helyiségében, Vezetőség. , HÍREK- SERTÉSIGRBÁNC MEGBE­TEGEDÉS volt észlelhető a megyé, ben. A ^megbetegedés a; sok esőzés következteben páradússá váló le­vegőben az állatok szervezetének gyengébb ellenáll ókép ességével magyarázható. A védőoltások me- gyeszerte folynak. A megbetegedé­sek szünőben vannak. így pl, Dobri községben 35 udvar sertés- állományát vizsgálta felül a járási állatorvos. Egyetlen beteg állatot sem tallát. — A HÁROMÉVES TERV ke­retéhen ez évben még 3 községben: Cső r ny ef ö Idén, Bánoks z en t gy ö r­gyön és Becsehelyen épülnek álta­lános iskolák. — KÖNYVELÉSI tanfolyam' in­dul hétfőtől a Petőfi-rádióban. A tanfolyam elvégzése után a hall­gatók vizsgát tehetnek a Magán- alkalmazottak Szakszervezetében. Ugyancsak a Petőfi-rádióban orosz nyelvtanfolyam indul hétfőn d. u. 6 órakor,, — 15 EMELETES szállodaóriás- épült Moszkvában. A főépület tor­nya 85 méter magas. A szállodá­nak 300 szobája, nyári és téli ét­terme, kávéháza és több hallja van, — RENDKÍVÜLI) KÖZGYŰLÉST tart kedden este 6 órai kezdettel a Magánalkalmazottak Szabad Szak-szervezetének nagykanizsai csoportja. A -közgyűlésen a városi bizottságot választják meg, — SZERSZÁMOT, órát és 6Zá-- mc-lógépet szállítunk külföldre. A szeptemberben megalakuló Óragyár NV teljes egészében átveszi a ma­gyar óragyártást. Olaszország 10 ezer darab óraszerkezetet vásárol, Hollandia 10 ezer órát, Svédor­szág. pedig 25 ezer „bébitipusu” ébresztőórát rendelt. Az uj „Du­náddá” tipusu számológépekből ék­szerszámokból is több tízezer da ­rabot szállítunk külföldre. — A' SZÖGI BAUXIT BÁNYA­ÜZEM dolgozói az előirányzót: 3000 tonna helyett a termelést 3.3\44 tonnában túl teljesít ették annak ellenére, hogy az egyik tár­nában a termelést abba kellett hagyniuk a rossz levegő miatt. 5 amig szellőztető (berendezést1 fel nem szereltek a munka szünetelt, — AZ IDEI SiZÖLÖTERMÉS legalább 25 százalékkal jobb lesz: a multévinél — ez a szakértők meg­állapítása, A bőséges májusi eső a. szőlő terméskilátásait még job­ban megnövelte, a tőkéken gyö­nyörű, dús fürtök mutatkoznak. — KOHÓSALAKBÓL készít ce­mentet az Országos Kísérleti Inté­zet. A kohósalak, ha; hirtelen hü­tik le, szemc-sésedík, megőrölve és klínkerrel keverve ugyanolyan jó, szilárd, gyorsan merevedő, de ol­csóbb cementet ad, mint a port­land. — 'ÉRDEKES JELENSÉG: erő­sen csökken az ország fogvájó- szükséglete, A Statisztika szerint 1947-ben fogyott a legtöbb fogvá­jó, aminek főként az akkori elha­nyagolt fofegészségügy volt az oka, Nagykanizsa város hirdetmény« Zala vármegye Földhivatala által & nagykanizsai házhely- igénylők felülbírálása- során hozott 4835/1949. az. határo­zatát és ©rmok- mel l ('-kilátóit képező j áthatottak névjegyzé­keit, valamint az elutasítottak kimutatását a városi1 néphiva­talban (Fő-ut 8. I. lópcsőház., I. emelet) folyó évi junius hó 20-tól július hó 3-ig köz­szemlére. teszem. Felhívom az érdekelt ház­hely igényi őket, hogy azt mi­heztartás végett okmt-lénüí nézzék meg, mert aki az abban foglált tennivalókat elmulaszt­ja, az a házhelyr osztás során juttatásban nem részesülhet. A határozat ellen a szem lé tététel utolsó napjától számított 15 napon belül fék- lebbezni lehet-. Polgármester