Vízügyi Közlemények, 1975 (57. évfolyam)

4. füzet - Rövidebb közlemények és beszámolók

Terelőlemezes energiatörő akna 569 A fajlagos vízhozam az (5.) képletből q = 0,3337 x 0,9 x 5,60 3' 2 = 3,97 m 3/s-m 3,97 v«= =1,59 m/s 2,50 1,59 2 Л„ = =0,13 m. 2x9,81 Az így kapott h v értéket behelyettesítve E 0 képletébe, s a számítást újból el­végezve <7 = 3,95 m 3/s-m eredményt kapunk, melynél Л„ = 0,13 m, tehát ez a végleges eredmény. A belső bukóéi hossza, illetve a belső sugár: 100,00 l= =2o,3o m гь = ­3,95 25,35 4,03 « 4,00 m. 2x3,14 A külső és a belső sugár közötti különbség a vízugrás hossza Safranec képletével /„ = 4,5; h„ = 4,5 x 2,5 = 11,25 яг 11,00 m. A lemezről továbbíolyó víz nyílásának méreteit a fenékkifolyás képletéből ha­tározzuk meg F = ­Q fiV2g(h 2+h v) ' ahol F a fenéknyílás területe, /< a vízhozamtényező, értéke itt 0,8. 100,00 F = ­:= 17,90 m 2. 0,8V2x9,81(2,50 + 0,13) A középső oszlop átmérője a következő összefüggésből számítható: n(rl-rl) = F, ebből П­17,90 4,00 2 — = 3,20 m. 3,14 Az energiatörő akna átmérője ra~ Ik + ­F' r f c = 4,00+11,0= 15,00 m. F' a bordák területével nagyobbított F nyílás. 8 borda figyelembevételével, lia a bordák szélessége 1,00 m F' = 17,90 + 8 x l,00(r a - 15,00) 8 Vízügyi Közlemények

Next

/
Oldalképek
Tartalom