Váci Hirlap, 1931 (45. évfolyam, 1-96. szám)

1931-04-15 / 28. szám

VÁCI HÍRLAP 3 Kis emberek ellen készült az új villanytarifa A Váci Hírlap »Olcsó vil­lanyt kapunk< cikke minden fogyasztót felszólitolt, hogy né­mán ne menjen el az uj tarifa mellett senki, mert ha életbe lép, akkor már nem lehet rajta se­gíteni. Engedtessék meg nekem, hogy Koch Aurél úr cikkével szemben beigazoljam, hogy az uj villanytarifa-tervezet antiszo­ciális, kisemberellenes. Az uj tarifa azt kivánja, hogy évente egy szoba 480 hektovat- tot fogyasszon, csak azután jön az olcsó áram. Nekem, mint Kis­iparosnak, van két szobás laká­som. Legtöbbet fizettem az ára­mért télen, havonta 6 pengőt, de a nyári hónapokban csak két, három pengőt. A világítás nekem és hasonló lakással bí­róknak nem kerül többe évi negyven pengőnél, most pedig az uj tarifa azt követeli, hogy a két szobás lakás hetven pengő világítási áramot fogyasszon és csak azután kapja az olcsóob, három filléres áramot. Magam­fajtája ezt a száz százalékos drágítást nem fogadhatja el, mert bennünk van még önérzet, mert mi, ha használjuk, meg is akarunk érte fizetni. Nem lehet kifogása a kísérletezés ellen sen­kinek, de erre a kísérletezésre ne kényszerítsék a fogyasztót, mint a vízvezetéknél, ahol amor­tizációra kell a pénz. Az egy-három szobás lakás tulajdonosait, a kis fogyasztókat sújtja ez a tarifa, azokat, akik­nek jövedelme napról-napra ke­vesebb lesz. Nekünk takarékos­kodni kell és mi villanyt csak .akkor gyújtunk, ha éppen mu­száj, nagyobb fogyasztást ezért nem tudunk produkálni, nem kapunk hát olcsóbb áramot sem. Megyünk vissza a gyere­kekkel a petróleum-gőzös szo­ba levegőbe aludni, ami pedig nem a kultúra felé való haladás. Ha már kényszerről van szó, akkor ne csak a vízvezeték és a villany essék kényszer alá, ha­nem kényszeritsenek mindnyá­junkat szobaszám szerint, hogy minden három hónapban, akár elszakadt, akár nem, muszáj ki­fizetni egy pár cipőt a suszter­nek, egy ruhát a szabónak,hen­tesnek, mészárosnak, fűszeres­nek, hogy azok is tudják a vil- j lányt és vizdijat kifizetni, mert I erről is gondoskodni kell, hogy I legyen a fogyasztóknak miből I megfizetni. Nekünk nem kell a j 86 kilovatt fogyasztás, de azért í kérünk áramárengedélyt. Káldor Imre * A cikkíró téves nyomokon jár. Senkit sem kényszerítenek több áram fogyasztásra, mindenki fi­zeti továbbra a 8 filléres árat hektovattonkint. Csak ha elérte a nagyobb fogyasztást, a további 1 áramért 8 fillér helyett már j csak 3 fillért fizet. Való igaz j azonban a nagy, a többet ío- j I gyasztók jutnak az olcsóbb, 3 j filléres áramhoz. De a villamos j mű a város kereskedelmi vál- j lalata is és a villamos mű ér- ; deke, hogy ne csak világítson, ] de több áramot is adjon el. Ezt ! pedig, véleménye szerint, akkor j i éri el, ha egy maximális fo- j i gyasztás után olcsó áramot ! i igér a fogyasztóknak. Egy győzelem, egy eldöntetlen, két vereség Vasárnap sportja Teljes gőzzel folyik már a bajnoki viaskodás a pontokért, a jobb helyezésért a bajnoki évad vége felé. A VSE erős köz­iemben biztosan győzött Eszter­gom ellen. A VTE majdnem meglepetést szerzett híveinek a Dorog elleni küzdelmében. A vé­gén meg kellett elégednie az el­döntetlennel. A VÁC kikapott Tokodtól, jóllehet az első fél­időben megnyerhette volna a meccset. A Reménység egy jól indult félidő után könnyelműen adta fel a meccset s igy öt gólt hozott haza. A Közép ifj. válo­gatott Miskolcon játszott a He- rendi-dijért Északi MILL válo- gatottaival s győzött is 2 : 1-re. Vácról Takács bekk (VSE) volt beválogatva. VSE Esztergomi MOVE 3 : 0 (1:0) Bajnoki. Biró: Fuchs. Esztergom támadásával indul a meccs, de a VSE védelem fel­szabadít s az előreadott labddá- val Grossman megugrik, szök­teti Urbánt, aki okosan bead s Grossman ideális gólt rúg felső sarokba. A 2. percben 1 : 0. Esz­tergom támadásával felel s Bá- der nehéz labdát ment. Most Zentelé a labda, erős lövését a kapus fogja. VSE felnyomni, nyomja Esztergomot, a ka­pus nehéz labdát kiejt, de csa­tár nincs a közelben. Korner, a mit kilő VSE. Középjáték után Takács egyedül rohan le s kor- nervonalról akar önzőn gólt lő­ni. Persze mellé megy. A 18. perctől hosszabb VSE fölény fejlődik fel, amiben Markó na­gyon jó gólhelyezetbe jut,erős lövését kapus csak kornerre menti. Ezt is kilövik. Ezután Esztergom teremt pár komoly I helyzetet a váci kapu előtt, de ■ védelme nyugodt s mindent ; ment. A 26. percben Zentel pasz- | szát Markó kapja s erős labdá- | ját Esztergom bravúrral menti. ; A 38. és 39. percben két biztos ; gólhelyzethez jut a VSE, Zen- | tel két méterről kapufát lő, majd í Grossman lő közelről fölé. Ali. ! félidőt VSE támadás indítja j meg. A 4. percben a VSE kor- I nert lő, Zentel nehéz szögből I lőtL labdája hajszálra megy el a kapu mellett. Nagy VSE fölény bontakozik ki, melynek egyik eseménye az, hogy az egyik esz­tergomi bekk pofon ütötte sa­ját kapusát. A kapust le is vál­tották. A biró a pofont nem vet­te észre, de lefújta a meccset, amig az uj kapus szvettert cse­rélt. Ilyen is ritkán fordul elő. Zentel két nagy helyzetből fölé lő. A 20 percben Urbán lefut s higgadt beadását Zentel ment­hetetlen góllá értékesíti. 2 :0. Rövid esztergomi fölény követ­kezik, egy nagy helyzettel, ame­lyet fölé lőnek. Három perc múlva ismét nagy helyzet a VSE kapu előtt : három esztergomi csatár tologatja a labdát, s ad­dig tétováznak mig Báder elsze­di tőlük. A 32. percben Markó nehéz labdáját a kapus csak kornerre tudja menteni, a lövés­ből újabb korner lesz, ezt Vasas lövi, erős bombája az egyik bekből pattan védhetetlenül a gólba. 3:0. Nagy VSE fölény­nyel s Markó hajszálnyira inéi­Rendkívüli előnyös házhelyparcellázás Vác közelében A Gajáry Géza-íéle sződi birtokot a Csörögi-szőlöknél, a villamos- megsllónai házhelyekre felparcellázták. Az ingatlan fekvésénél fogva — tekintettel a sűrű villamosközlekedésre — rendkivül alkalmas ház­helyek céljaira, mert kitűnő ivóvize van és levegője is elsőrendű. A házhelyek előtt elterülő utak már elkészültek, árkolva és fásitva vannak. — Alkalmazkodva a mai viszonyokhoz és hogy a kisjövedelmű embereknek is mód nyujtassék egy házhely megszerzésére, 15ö négy- siögöles házhelyet 1o pengős ham részletfizetés mellett bocsát a Közszolgálati Alkalmazottak Telekértékesitő Szövet­kezete, Budapest, VI. kerület, Teréz-körút 47. szám, lejegyzés alá Lefizet § P-t és azonnal a telket birtokába veheti és felépítheti családi házát Bővebb felvilágosítást ad a Szövetkezet megbízottja a helyszínen és az Ipar- és Kereskedelmi Hitelintézet, Vác, Csáky-út 16