A közép-dunántúli régió városainak szocialista kori története - A Veszprém Megyei Levéltár kiadványai 29. (Budapest-Veszprém, 2012)

Budai László: Fotókra dermedt múlt Várpalotáról, avagy részei lehetnek-e a közkönyvtárak helyismereti gyűjteményének a családok által őrzött hétköznapi fényképek?

A közép-dunántúli régió városainak szocialista kori története Könyvtárunk nagyobb fényképgyűjteményeinek rövid ismertetése Fotógyüjteményeink közül az 1996-ban gyűjteménybe került Szíj Rezső- hagyaték8 mintegy 150 darab fényképe9 a könyvtárunkba legrégebben bekerült ikonográfiái dokumentumegyüttes. Az anyag Szíj Rezső helytörténeti kutatásai során lefényképezett dokumentumokból, Várpalotát ábrázoló metszetek fotómá­solataiból, Várpalotát a 1960-as, 1970-es években ábrázoló fényképeiből tevődik össze. Szintén kompakt egységet képez Leitner Ferenc10 11 * gyűjteménye, amelynek egy - 1648 darabból álló - részét 1998-ban adta át a szerző Várpalota városnak, majd a város megőrzésre átadta azt a Krúdy Gyula Városi Könyvtárnak. Azóta ez a fényképgyűjtemény közel 3000 tételt számlál Leitner Ferenc önzetlen fel­ajánlásai révén. Sőt, a 2007 óta a Várpalota Város Fotográfusa megtisztelő címet viselő helytörténész a városi eseményekről, épületekről készített naprakész fel­vételeiből is rendszeresen hoz digitális példányokat intézményünkbe, ezért las­san ugyanennyi digitális felvételünk is lesz a Leitner-gyüjteményünkben. Leitner fotóin jól nyomon követhetőek a város urbanisztikai-településtörténeti változásai a 20. század elejétől napjainkig. Életképei bepillantást engednek Várpalota min­dennapjaiba, és az sem utolsó szempont, hogy a fényképek - egyelőre csak pa­píralapon - visszakereshetőek a szerző által készített címmutató és egyéb inde­xek alapján. E két nagyobb egység mellett feldolgozásra várnak például a 2004-ben hoz­zánk került Csiky Iván Utazók Klubja diái." A gyűjtemény a rendkívül aktív egyesület szervezeti életét, kirándulásait, útjait mutatja be, külön kiemelve, hogy egy részük fontos képi kútfőként használható a testvérvárosi kapcsolatok törté­netéhez. 8 Szíj Rezső (Mezőlak, 1915. október 7. - Budapest 2006. április 26.) református lelkész, művelődés- és irodalomtörténész, művészeti író rendkívül sok szállal kötődik Várpalotá­hoz, hiszen például Pétfürdőn (amely ekkor még Várpalota része volt) református lel­készként szolgált. Az ő nevéhez fűződik többek között az 1960-ban kiadott Várpalota monográfiájának megírása, továbbá rengeteg helytörténeti vonatkozású tanulmány, könyv megjelentetése. 9 Pontosabban 840 darab került be, de ebből 150 kimondottan helyismereti vonatkozású. 10 Leitner Ferenc (Tatabánya, 1923. június 30.-), amatőr helytörténész, a Jó Szerencsét Művelődési Ház egykori igazgatója, Várpalota díszpolgára és a Várpalota Város Fotog­ráfusa cím viselője. 11 Az Utazók Klubja 2011-ben ünnepelte 30. évfordulóját. Névadója, Csiky Iván (Felpestes, Románia, 1909. dec. 18. - Várpalota, 1999. dec. 30.) Várpalota díszpolgára, a klub alapítója. A Klub célja a Várpalotán és környékén élő, a kultúra és utazás iránt érdeklődő emberek kulturális tevékenységének szervezése, a környező világ természeti, történeti, építészeti, kulturális értékeinek megismerése és megismertetése. 10

Next

/
Oldalképek
Tartalom