A közép-dunántúli régió városainak szocialista kori története - A Veszprém Megyei Levéltár kiadványai 29. (Budapest-Veszprém, 2012)

Budai László: Fotókra dermedt múlt Várpalotáról, avagy részei lehetnek-e a közkönyvtárak helyismereti gyűjteményének a családok által őrzött hétköznapi fényképek?

Budai László: Fotókra dermedt múlt Várpalotáról... Időrendben id. Konta László12 fényképgyüjteménye következik, amely 2009-ben került a könyvtár gyűjteményébe, és jelenleg 170 darab előhívott fotót, továbbá mintegy 1000 db digitális felvételt foglal magába. Konta László fotói az 1960-as évektől mutatják be Várpalota épületeit, a bányászmúltat, a szocialista rendszer katonaéletét (főleg Szombathely), és néha meghökkentő várpalotai életképeket. A legfrissebb, nagyobb és sok értéket tartalmazó fotóegyüttes a 2011 nyarán Scharf Imre13 fotográfus által a könyvtárnak ajándékozott fényképek, dianegatí- vok együttese. A feldolgozás alatt álló, több ezer fényképből, 495 keretezett diaképből, 911 darab negatívból álló pazar ajándék nem más, mint egy hétköznapi várpalotai család fotóalbuma, amelybe a fényképészhajlammal megáldott szerzőnek kö­szönhetően bőségesen került kép. A fotóalbum alapján rekonstruálni lehet majd a kutatók számára egy 20. századi, vidéken élő család hétköznapjait, környeze­tét, ezért történeti-szociográfiai kutatásokhoz kiváló lehetőségeket biztosít. A különböző akcióink hatására eddig több száz egyedi felajánlás is érkezett, amelyek feldolgozás alatt állnak. Fontosnak tartom megemlíteni 161 darabból álló képeslap-gyüjteményünket is, amely rendkívül értékes dokumentumegyütte­se a helyismereti részlegünknek. A családi fényképek felhasználásának korlátái A családi fényképek felhasználása során a könyvtár nem sértheti a személy­hez fűződő jogokat. Nemcsak a könyvtárnak, hanem a fényképeket áradó sze­mélynek is kárt okozunk, ha nem vagyunk kellően körültekintőek. Hiszen hiába adja be a könyvtárba a fénykép készítője szerződés ellenében saját felvételeit, fényképeit, ha a fényképen ábrázolt személyek nem adtak engedélyt ennek nyil­vánosságra hozására. Ahogyan Törő Károly alapvető munkájában fogalmaz: a fényképet készítő személy vagy - ha fényképésztől megrendelt fényképről van szó - a megrendelő „az általa másról készíttetett [vagy készített - beszúrás Tő­lem] fényképet - eltérő megállapodás hiányában - általában a társadalmi szoká­soknak, a közte és az ábrázolt személy közötti kapcsolatnak megfelelően hasz­nálhatja fel.”14 A személyhez fűződő jogokat a Ptk. 75-84. §-ai15 szabályozzák. Fényképe­ken szereplő személyek esetében a Ptk. 80. §-át kell szem előtt tartani, miszerint 2 Konta László (Várpalota, 1940—) amatőr fotográfus, aki a város helytörténete szem­pontjából pótolhatatlan értékeket jelentő gyűjteményt adott a könyvtár gyűjteményébe. 3 Scharf Imre (Bakonyszentkirály, 1921 —) 1956 óta Inotán élő amatőr fotográfus, aki kedvtelésből sok fényképet készített egyebek mellett Várpalotán és környékén is. 14 Törő 1979: 525. 15 Lásd Ptk. 11

Next

/
Oldalképek
Tartalom