Új Szó, 2001. október (54. évfolyam, 225-251. szám)

001-10-01 / 225. szám, hétfő

2001. október 1., hétfő 11. oldal Vánky Péter erdélyi származású párbajtőröző svéd színekben gyűjti a babérokat a világ pástjain Női kézilabda Extraliga, 4. forduló: vezet a bajnok Doktor úr sydneyi csalódása Vánky Péternek is a pozsonyi verseny volt a vb-főpróba (Somogyi Tibor felvétele) Második kiemeltként rangso­rolták szeptemberben a po­zsonyi férfi párbajtőr világku­pa-viadalon. Aztán a világ- ranglista ötödik helyezettje már a második körben búcsú­zott a versenytől. Ez volt a szerencsém, mert a magas, állandóan mosolygó Vánky Péter könnyen szakíthatott időt a beszélgetésre. J. MÉSZÁROS KÁROLY Svéd színek és tökéletes magyar­ság. Hogyan fér össze a kettő? Erdélyből származom. Kétéves ko­romban kerültem ki Svédország­ba, s ott nőttem fel. Harminchá­rom évesen járom a vüágversenye- ket. Orvosként dolgozom, nyolc­vankettő óta vívok. Mióta viseli a címeres vívóru­hát? Már nyolcvanhétben a svéd felnőtt válogatottba kerültem. Azóta tagja vagyok. A svéd színekben hivatalos listá­kon Vánky Peter néven szereplő vívóról aligha gondolná valaki, hogy magyar, így az igazat meg­vallva egyetlen kimagasló ered­ményére sem emlékszem. Pedig kétszer voltam világbajnoki ezüstérmes, kilencvennyolcban és küencvenkilencben. S mindkétszer egyéniben. Biztosan nem látta fegy­vernemünk világkupáját az esz­tendő első felében, mert március közepétől április végéig én vezet­tem. Ebben az évben kivételesen jól ment: nyolc vüágkupaversenyen öt­ször álltam dobogóra. Egyet nyer­tem. Na és itt van Sydney: az olim­pián ötödik voltam. Vannak Eb­bronzérmeim is. Jegyez a vívóvilág. Lassan másfél évtizede svéd vá­logatott. Az utóbbi esztendők hozták a legszebb terméseket? Nyolc éve rendre a legjobb tízben végzek a világranglistán. Gondolom, csalódás, hogy Po­zsonyban már a legjobb har­minckettő között kiesett. Nem örülök, hogy üyen korán megállított az orosz fiú. De bő egy hónappal a világbajnokság előtt mégsem csalódás, mert üyenkor mindenki a felkészülés kellős kö­zepén tart. Sokkal nagyobb csalódás lenne, ha a nimes-i vb-n nem kerülne dobogóközeibe. Feltétlenül. Említette, hogy orvos. Hogyan lehet emellett vívni is, ráadásul ilyen eredményesen? Naponta fél nyolctól négyig dol­gozom, utána elmegyek edzeni, hét-fél nyolcig. Hetente ötször, így kijön a tizenkét órányi mun­ka. Harminchárom éves fejjel ez elég. Fiatalabb koromban sokkal többet dolgoztam, most már nem kell. Erőnlétileg szoktam jól fel­készülni, a többi jön magától. Meddig lehet ezt így rendelőben és páston folytatni? Egy olimpia még bennem van. Né­gyen már túl vagyok, jöhet az ötö­dik. Sydney volt a legeredménye­sebb? Igen. De számomra mégis csaló­dást jelentett, mert két vb-ezüst után többet vártam magamtól. Az ötödik hely nem valami nagy siker. Netán ez okozta, hogy hallani sem akar a visszavonulásról? Nem. Még mindig nagyon élve­zem (felnevet- a szerző megj.) a párbajtőrvívást és jól is megy. Amíg megvan a motiváció és lesz­nek eredményeim, addig min­denképpen folytatom. Ezért nem gondolok a visszavonulásra. Mit élvez a párbajtőrvívásban? Mert a kívülálló ember csak a pengezajt és az üdvrivalgásokat hallja-látja belőle. Izgalmas fegyvernem. Az egész versenyrendszer és maga a ver­senyzés is. Egyszerűen lázba hoz. És ha még egy jó meccset meg is nyer az ember, akkor abból renge­teget meríthet. Nagyon-nagyon él­vezem. A betegei tudják, hogy világverő orvosuk van? Legtöbben ismernek, mivel a Vánky név elég ritka Svédország­ban, és egyszerűen megjegyez­tek. II. labdarúgóliga, 9. forduló: a dunaszerdahelyiek és a nagyszombatiak egyaránt csak 2:2-es döntetlent értek el Egyetlen vendéggyőzelem sem született TASR-TUDÓSÍTÁSOK Pozsony. Hét mérkőzéssel folyta­tódott szombaton a II. labdarúgó­liga. A 9. fordulóban gólokban gazdag találkozót láthatott a du- naszerdahelyi, a nyitrai, a beszter­cebányai, és a nagyszombati kö­zönség; egyedül a Topolcany-Pod- brezová összecsapáson nem szüle­tett találat. A hétvégén egyér­telműen a hazai csapatok voltak eredményesebbek - vendégsikerre nem volt példa. A Žiar-Rim. Sobo­ta találkozót szerdán, október 3- án, 14.30 órakor pótolják ♦ DAC­Vranov 2:2 (1:2) Góllövők: Veselý (30.), Olejník (55.), ül. Pálénak (17.), Gajdoščík (33.); 1000 néző.Kezdettől fogva a vendégek voltak aktívabbak, ami­nek már a 17. percben meglátszott az eredménye: Palenčík góljával a Vranov szerzett vezetést. Kis idő múlva azonban a hazaiak kiegyen­lítettek, ám Gajdoščík három perc­re rá megint a varannóiakat juttat­ta előnyhöz. Ezek után úgy tűnt, hogy mindhárom pont kicsúszik a dunaszerdahelyiek kezéből, a má­sodik játékrészben azonban sike­rült legalább egyet megmenteniük. + B. Bystrica­Zl. Moravce 4:1 (2:0) Góllövők: Bartoš (23., 85.), Tóth (3.), Lešták (60.), ill. Lőrinc (55.). Játékvezető: Somoláni, 500 néző. Sárga lap: Michalik (Zl. Moravce). Gyors góljuknak és szemrevaló já­tékuknak köszönhetően a katonák abszolút fölényben futballoztak. ♦ Nitra­Nováky 4:0 (3:0) Góllövők: Stmadel (4.), Havlíček (25.), Jelšic (33.), Zsák (73.). Já­tékvezető: Havrila, 700 néző. A gólokban gazdag mérkőzésen meglepően alacsony színvonalú já­tékot produkáltak a csapatok, kü­lönösen a vendégek nyújtottak szégyenletes teljesítményt. A nyit- raiak legalább igyekeztek, és a helyzetkihasználásuk miatt is megérdemelték a győzelmet. ♦ Topoľčany­Podbrezová 0:0 Játékvezető: Anguš, 1800 néző. Sárga lap: Stanček, Goga, Gallik, ill. Chudík, Krochta, Hanák. Kiál­lítva: Krochta (58. - a második sár­ga lap után). Gólokban szegény, szabálytalanságokban annál gaz­dagabb mérkőzést láthatott a nagytapolcsányi közönség. Az első félidőben a vendégek játszottak jobban, a másodikban azonban Krochta kiállítása után a hazaiak kerültek mezőnyfölénybe, de ebből csak egy kapufát tudtak ki­hozni - a 74. percben Krajčík bom­bázott a felső lécre. ♦ Trnava­Devín 2:2 (0:2) Góllövők: Hluško (57.), Kriss (64.), ill. M. Jančula (33.), Keller (45.). Játékvezető: Jaška, 2800 néző. Sárga lap: Poljovka, Gajdoš, Kriss, ill. Barmoš, Keller, Pavol Ma- jerník, Peter Majerník. A nagy- szombatiak kezdtek aktívabban, ám igyekezetüket nem tudták gól­ra váltani, míg a másik oldalon a dévényiek rögtön az első helyzetü­ket kihasználták: az üresen ha­gyott Martin Jančula fejjel a kapu­fára küldte a labdát, s a játékszer onnan a hálóba pattant. Röviddel a félidő vége előtt a vendégek szögletet végezhettek el, amely után Keller növelte az ŠKP előnyét. Fordulás után a Spartak játékosai vették kezükbe az irányítást, ren­geteg helyzetükből azonban mind­össze kettőt használtak ki. ♦ Ličartovce­SlovanB 2:1 (0:0) Góllövők: Kalmár (53.), Kra­kovský (58. - 11-esből), ill. Slobo­da (65.). Játékvezető: Tomčík, 1000 néző. A gyors és küzdelmes találkozón mindkét fél rengeteg lehetőséget hagyott kihasználatla­nul, majd öt perc alatt eldőlt a találkozó. ♦ Senec­Humenné 1:0 (0:0) Góllövő: Takáč (58.). Játékvezető: Dobos, 1300 néző. Sárga lap: Bel­la, Halahija (Senec). Derekasan állta a sarat a homonnai védelem: a szenciek szinte végigtámadták az első félidőt. A védőfalat egyet­lenegyszer, az 58. percben Takáč- nak sikerült áttörnie, de ez is elég volt ahhoz, hogy a három pont zai kezekben maradjon. A bajnokság állása: ha­1. Ličartovce 9 6 3 0 13:5 21 2. Trnava 9 5 3 1 19:6 18 3. Senec 9 5 2 2 11:7 17 4. Nitra 9 5 0 4 13:10 15 5. Devín 9 4 3 2 12:10 15 6. Rim. Sobota 8 4 2 2 13:8 14 7. Podbrezová 9 4 2 3 8:9 14 8. DAC 9 3 4 2 16:14 13 9. B. Bystrica 9 3 2 4 16:13 11 10. Slovan B 9 3 2 4 9:6 11 11. Topolíany 9 3 2 4 8:13 11 12. Žiar 8 2 3 3 14:13 9 13. Nováky 9 2 3 4 8:13 9 14. Vranov 9 1 4 4 6:13 7 15. Humenné 9 1 3 5 7:15 6 16. Zl. Moravce 9 0 2 7 8:26 2 A következő forduló párosítása - október 13,14.30 - Nováky-Senec, Zl. Moravce-Nitra, Podbrezová-B. Bystrica, Stropkov-Topoľčany, De- vín-DAC, Rim. Sobota-Tmava, Li- čartovce-Žiar; - vasárnap, 10.30: Slovan B-Humenné. rí ff -| r r -I Erőfölény es kiütés ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS Pozsony. Súlyos, tizennégy gólos vereséggel ért véget a csallóköz- aranyosi ligaújonc pozsonyi ven­dégjátéka a női kézilabda Extrali­ga 4. fordulójában. A továbbra is százszázalékos Chirana könnyű­szerrel elbánt a megilletődötten játszó vendégekkel. CHIRANA-ZLATNÁ 27:13 (10:5). Legeredményesebbek: Stuparičo- vá 7/5, Géczová 4, ill. Takáčová 5/4, Farkas Adrienn és Szabó 2-2. Elejétől kezdve nem volt egy súly­csoportban a két csapat, ami a ha­tosok környékén zajló párharcok­ban látszott a legjobban. A maga­sabb és erősebb testfelépítésű fő­városiak az ütközésekből legtöbb­ször győztesen kerültek ki, gyor­sabban kombináltak, gyakran gól­ra váltották a begyakorolt figurát. Az eléggé gyenge színvonalú baj­nokin az aranyosiak tíz percig még jóformán a kaput sem találták el. Farkas Alexandra (8. perc) egy ke­mény lökés után korán megsérült, így a befejezés sokáig Farkas Adri­ennre maradt. Ő azonban lassan, nehézkesen és bátortalanul ját­szott. Két gólján kívül rendre fenn­akadt a jól záró Chirana-védel- men. Még az volt az aranyosiak szerencséje, hogy Vargáné a félidő második felében remekül védett, így nem szökött meg a hazai csa­pat, sőt Takáčová zsinórban lőtt három gólja után felzárkóztak a csallóköziek (10:7). Ekkor Farkas Adrienn személyi őrzőt kapott, s így veszélytelennné vált a vendég­csapat, kettős emberelőnyéből is alig tudott valamit kihasználni. A Chirana pedig kontrákból és tet­szetős támadások végén sorra lőt­te a gólokat, melyekre alig érke­zett válasz, (jmk) További eredmények: Inter-Šura- ny 37:22 (20:10); Nitra-Šaľa 21:32 (10:13), legeredményeseb­bek: Hanakovičová 6/1, ill. Hra- bovská 7/1, Ladicsová 5/2; Michalovce-Partizánske 28:22 (14:10). A bajnokság állása: 1. Šaľa 4 4 0 0 108:77 8 2. Chirana 4 4 0 0 100:70 8 3. Inter 4 3 0 1 112:86 6 4. Šurany 4 2 0 2 90:107 4 5. Michalovce 4 1 0 3 86:97 2 6. Zlatná 4 1 0 3 83:99 2 7. Partizánske 4 1 0 3 90:106 2 8. Nitra 4 0 0 4 82:109 0 Boltenkova nem a súlyos vereségtől féltette játékosait Kísért a sérülések réme J. MÉSZÁROS KÁROLY Pozsony. Három remek bajnoki helytállás után negyedszerre már nem sikerült lépést tartaniuk az aranyosiaknak ellenfelükkel, a vendéglátó Chiranával, és megalá­zó vereséggel (27:13) hagyták el a pályát. Ludmila Boltenkova, a csal­lóközi női kézilabdacsapat ukrán edzónője ennek ellenére nem szid­ja védenceit, még csak nem is ma­rasztalja el őket. „Arra számítot­tam, hogy tíz góllal kikapunk. Több lett belőle, mert Farkas Ale­xandra korán megsérült. Ő képes lett volna gyakrabban betörni a hazai védőrengetegbe. Farkas Ad­rienn nagyon magára maradt, a műtét után visszatért Mikus félt a kőkemény hazai védőktől, így job­bára csak a gyors mozgású Ta­káčová foglalkoztatta a Chirana- védelmet. A magassági és erőfö­lény ellenfelünk mellett szólt, a fővárosiak kemény, helyenként durva kézilabdázása kevésbé ízlik játékosaimnak. Egész idő alatt amiatt izgultam, nehogy lesérül­jön valaki. Van már úgy is elég be­teg vagy sérült az együttesben.” Hegedűs Sándor klubelnök egyben csapatvezetőként osztogatta a ta­nácsokat a kispadról: „Az bosszant a legjobban, hogy az ificsapatunk­nak éppen most van Naszvadon a bajnokija, két-három fiatalt viszont ide kellett hoznunk abból keretből. Mintha nem játszhattak volna más­kor az ifik. Csakhát...” Bírálóbb hangnemet üt meg a mérkőzés kapcsán, mint az edzőnő: „Keveset vállaltak a játékosok magukra. A több kezdeményezés, bátorság hi­ányzott. Farkas Adrienn is egyéni­leg alig próbálkozott. Tíz hétnél még egyszer felcsülant a remény, de gyorsan elszállt.” A holland titkosszolgálat hiúsította meg a merényletet A franciák eltitkolták MTI-JELENTÉS Hága. Klaas de Vries holland bel­ügyminiszter szombaton kijelen­tette, hogy az ország titkosszolgá­lata (BVD) hiúsította meg a tavalyi labdarúgó Európa-bajnokság alatt a francia válogatott ellen tervezett merényletet. - A tettesek az algéri­ai GIA terrorszervezet tagjai vol­tak, tíz embert a rendőrség letar­tóztatott - mondta a politikus. - A francia csapatot is értesítettük az esetről, a vezetők úgy döntöttek, hogy ezt nem hozzák nyilvánosság­ra. A válogatott átköltözött egy má­sik szállodába, ahol a korábbinál is szigorúbb védőőrizetet kapott. A belga-holland közös rendezésű Eb-n Franciaország lett az aranyér­mes, miután a július 2-i finálét a hosszabbításban szerzett arany­góllal 2:l-re nyerte Olaszország ellen. Magyar-olasz párbajtőrgála: vendéggyőzelem Parádés csűrték MTI-JELENTÉS Budapest. A vendégek 45:42-es győzelmét hozta a budapesti ma­gyar-olasz párbajtőrgála, amelyen többek között öt olimpiai bajnok lé­pett pástra. A Hélia Szállóban ren­dezett találkozó jól kezdődött a ma­gyarok számára, Boczkó Gábor ma­gabiztosan győzte le a már visszavo­nult, szakvezetőként tevékenykedő korábbi ötkarikás győztes Sandro Cuomót. Ezután viszont az olaszok pillanatai következtek, egészen ad­dig, amíg - a hatodik párban - Kul­csár Krisztián négy tussal verte a szintén olimpiai bajnok Paolo Milá­nóik. A folytatásban Mincza Ildikó felülmúlta ellenfelét, Kovács Iván pedig döntetlennel zárt, így az utol­só asszó az olaszok 40:38-as vezeté­sénél kezdődött. A Sydneyben egyé­niben győztes Nagy Tímeának végül nem sikerült fordítania.