Új Szó, 2001. február (54. évfolyam, 26-49. szám)

2001-02-26 / 47. szám, hétfő

Hétfő, 2001. február 26. 9. oldal Tavaszi kapunyitás a labdarúgó Mars Szuperligában; a ligetiek vasárnap hármat ugrottak felfelé a tabellán Távolodnak a pozsonyi csapatok Két góllövő (Majoros, 2-es számmal és Strba) tánca a labda körül a Petrzalka-FC Kosice mérkőzésen (Fotó: Vojtisek) MÉRKŐZÉSRŐL MÉRKŐZÉSRE Spartak Trnava-Ozeta Dukla Tencín 0:0 Játékvezető: Ligocky, 3400 néző. Sárga lap: Hadviger, Kostka, ill. Ku- salík. TRNAVA: Raska-Kuna, Hadviger, Kostka, Fall (30. Domík)-E. Palic, Ujlaky, Bállá (71. Ciernik), Hílek-Krejcí, Piatka (60. Cérnák). TRENCÍN: Lipcák-Cifranic, Zajcev, R. Hmcár, Smelko-Knapp (79. Ancic), Horvatovic, J. Necas, Homák-Kusalík, Klago (67. Mati). Matador Púchov-lnter 1:3 (1:1) Góllövők: Pernis (26.), ill. Németh Szilárd. (25., 55.), Czinege (843. Játékvezető: Kacenga, 4700 néző. Sárga lap: Holcík, Pernis, ill. Cisovsky. PÚCHOV: Stehel-R. Petrus (68. Satka), Kunzo, Zava- terník (68. Kraus), Holcík-Muzlay, Zd. Strba, Buchta, Revák-Per- nis, Lembakoali. INTER: Hyll-Cisovsky (61. P. Petrás), Chrenko, Suchancok, Kratochvíl-Gerich, Dzúrik, Drobnák (70. Palik), Hor- nyák-Babnic (81. Czinege), Németh Szilárd.. Tátrán Presov-MSK Zilina 3:0 (0:0) Góllövók: Filip (86.), Adam (90.), Mar. Sémán (90.). Játékvezető: Hrinák, 3500 néző. Sárga lap: Martaus, Sesták (mindkettő Presov). PRESOV: Trancík-M. Petrus-V. Stas, DorcT-Mar. Sémán, Lőj, Valkucák (90. Kovalík), Filip, Martaus (55. Mar. Strelec)-Ja- kubko (23. Adam), Sesták. ZILINA: Rzeszoto-Drahno (80. B. La- bant), Friga, Hlusko, Filo (89. Goljan)-Svejdík (70. Trhancík), T. Durica, Laurinc, Barcík-M. Mintái, Reiter. Slovan-Ruzomberok 4:1 (2:0) Góllövk: Vittek (39., 75.), L. Mészáros (43.), N. Hmcár (57. -11- esből), ill. Safranko (47.). Játékvezető: Weiss, 4300 néző. Sárga lap: Vittek, N. Hrncár, ill. Fabula, Klimpl. SLOVAN: Kelemen-Pecko, Tit- tel, Ed. Hmcár-Slovák (63. Pancík), N. Hrncár, Sedlák, R. Necas, V. Bednár (82. Jezík)-L. Mészáros (82. T. Jancula), Vittek. RUZOMBE- ROK: Trabalík-Mikulás, T. Zátek, Klimpl-Hazucha (70. Duris), Saf­ranko, Helbich, Hellebrand, Fabula-R. Varadín, Moringl. Petrzalka-1. FC Kosice 3:1 (1:0) Góllövők: MajoroS (40.), Sykora (56.), Kubala (61.), ill. Strba (48.). Játékvezető: Sipos, 4100 néző. Sárga lap: Kinder, E. Hrncár, Bédi, ill. Hane, Libic, Simko. PETRZALKA: Holec-Kinder-Debnár, Bor- bély-Erik Hrncár, Sykora (72. Desiatnik), Horky, Kubala, Bédi-Ma- joros (54. Soltys), Benőik (81. Mydliar). KOSICE: Kobr-R. Král’-Zá- bavník, Hanc, Jambor-Skolník (46. Nemec), Sovié, Libic, R. Sim- ko-Vyskoc, R. Strba. AZ EDZŐK MONDTÁK Pozsony. A változékony időjá­rás ellenére minden mérkő­zést lejátszottak a bajnokság tavaszi nyitányán. Ahogy az várható volt, a bajnok Inter és a trónkövetelő Slovan egya­ránt győzött, így elhúztak a mezőnytől: a harmadik helye­zett rózsahegyi csapat tizen­hét, illetve tíz ponttal van le­maradva a sárga-feketék, il­letve az égszínkékek mögött. ÖSSZEÁLLÍTÁS Nagy ugrást tett a táblázaton a Petrzalka, a kassaiak legyőzése után az utolsó előtti helyről a hatodikra került. Érdekes együttes az eperjesi: az elmúlt két évben szinte két csa­patra való játékos távozott a klubtól, mégis tartani képes pozícióját. A bajnokság állása: 1. Inter 19 15 3 1 42:10 48 2. Slovan 19 12 5 2 47:2 41 3. Ruzomberok 19 9 4 6 25:24 31 4. Presov 19 7 5 7 28:26 26 5. FC Kosice 19 6 3 10 25:32 21 6. Petrzalka 19 5 6 8 29:37 21 7. Trnava 19 5 6 8 21:31 21 8. Zilina 19 5 5 9 21:29 20 9. Púchov 19 4 6 9 17:25 18 10. Trencín 19 3 5 11 15:35 A következő forduló párosítása: In­tér Bratislava-MSK SCP Ruzombe- rok, 1. FC Kosice-Slovan Bratislava, MSK Zilina-Artmedia Petrzalka, Ozeta Dukla Trencín-Tatran Presov, Matador Púchov-Spartak Trnava. ♦ A házigazda nagyszombatiak nem az elképzeléseiknek megfe­lelően kezdték a találkozót: a felá­zott talajon rendre eladták a lab­A ligetiek vitatható eset után szereztek veze­tést a kassaiak ellen. dát az ellenfélnek, a középpályán is minden párharcot elveszítettek, és a csatársoruk sem gondolt ki semmi érdemlegeset. A trencséni- ek ezúttal a biztos védelemre, és a gyors ellentámadásokra hagyat­koztak. Knapp lövését a 25. perc­ben Raska bravúrral hárította, a kipattanó labdát Hílek a kapu he­lyett az alapvonalon túlra küldte. A félidő előtt még Kuna, illetve Bállá szerezhette volna meg a TOMI VINCE Pozsony. Amilyen érdektelen volt az első félidő, olyan érdekes, tem­pós és változatos a második. Pedig az egész meccs alatt szépen sütött a nap (bár hideg volt), a pálya ta­lajára sem lehetett panasz, csak hát a játékosok - főleg a hazaiak - sokáig nem tudták, hol a kapu. Olyannyira nem hiányzott nekik, hogy azt nyugodtan elvihették vol­na télen mindig fázós polgártársa­ink tüzelőnek. Ha fából lett volna. Hosszú percekig nem sok minden történt a jól előkészített pályán, a mezőnyben csordogált a játék, alig- alig jutott a 16-osig. Érdekes mó­don, és nem kis meglepetésre, játé­kosságban a rózsahegyiek voltak jobbak, akadt néhány akciójuk, amelyeknek volt eleje, közepe és vége. Mármint olyan vége, hogy a támadásokat nem tudták góllal be­fejezni. Például Safranko a kifutó, a magas labdáknál nem egyszer bi­zonytalankodó Kelemen mellett a semmibe küldte a labdát. A vendé­mérkőzés első gólját, azonban egyikük sem járt szerencsével. For­dulás után továbbra is a trencséni- ek játszottak fölényben, a vendég­látók csak a 60. perc körül tértek magukhoz, amikor Hadviger feje­sét a felső kapufa állította meg, majd Kostka és Ujlaky próbálko­zott eredménytelenül. Az utolsó fél órában a nagyszombatiak egy- kapuzni kezdtek, ám a trencséni kaput továbbra sem tudták beven­ni. így a feleknek be kellett érniük a gól nélküli döntetlennel. ♦ Mindenki sima Inter-győzelmet várt a nyolcadik helyezett és a lis­tavezető csatájától. Mintegy 5000 néző hajtotta a hazaiakat előre, ám hiába igyekeztek, a három pontot végül a pozsonyiak gyűj­tötték be. A mérkőzést a puhóiak kezdték jobban: a 16. percben új szerzeményük, Muzlay továbbí­totta a labdát Pernisnek, aki veze­tést szerzett a hazaiak számára. Az egyenlítő gólra nem kellett so­káig várni, 9 perccel később Cisovsky átadása után a sárga-fe­keték házi gólkirálya, Németh Szilárd talált Stehel hálójába. A gek jobban kombináltak, pontosab­ban adogattak, míg a hat vadonatúj játékossal felálló hazaiak küszköd­tek, s tulajdonképpen a második fé­lidő közepéig nem vezettek össze­függő és folyamatos támadást. Ám az első 45 perc hajrájában hat perc alatt két góllt lőttek. Azt azonban nem mondhatjuk, hogy teljesen megérdemelten vezettek, mert Va- radin l:l-re egyenlíthetett volna, hat méterről a kapus kezébe rúgta a labdát (ezekben a percekben na­gyon gyenge lábakon állt a Slovan- védelem, Tittellel az élen). És aztán ahogy a kihagyott helyzetek után lenni szokott, jött a büntetés: a kar­mesteri szerepet nem éppen kiváló­an ellátó Necas beívelése után Mé­száros fejjel talált a hálóba. Mind­két gól a hárítható kategóriába tar­tozott. A szünet után a túlzottnak tűnő eredményt hamar korrigálták a vendégek, Varadin beadását Saf­ranko bomba fejessel értékesítette, s elkezdődött a változatos, érdekes, jó iramú, helyenként színvonalas játék, állandó veszélyben forogtak félidő vége előtt Muzlay hagyott ki „ordító” helyzetet. Fordulás után megint bebizonyosodott, mit jelent a pozsonyiak számára Né­meth Szilárd. A 23 éves csatár, aki iránt több európai klub is ér­deklődik, egy szöglet után meg­szerezte csapata második gólját. Ettől kezdve a vendégek abszolút fölényben játszottak, s Czinege révén megerősítették első helyü­ket a bajnokság táblázatában. ♦ Mindkét fél átlagos színvonalú játékot produkált a Presov-Zilina találkozón. Az első félidőben nem sok látnivaló akadt. Említést egye­dül Jakubko fejese, majd a másik oldalon Reiter távoli lövése érde­mel. A második játékrészben vala­mivel több helyzetet dolgoztak ki a csapatok, a hazaiak többet birto­kolták a labdát, ám Sesták és Sé­mán kísérleteit a figyelmes Rze- szoto hárítani tudta. A zsolnaiak részéről Marek Mintái gondoskod­hatott volna a három pont begyűjtéséről, ám lövése a felső kapufán csattant. A mérkőzés vé­gén, hat perc leforgása alatt három találatot értek el az eperjesiek, ami a kapuk. Aztán az egyébként jól bí­ráskodó kassai Weiss túlbuzgó em­berként tizenegyest ítélt (57. perc), miután a szorongatott helyzetben cselezgető Mészáros elesett. A ven­dégek néhány másodpercig vitatták az esetet, később alábbhagyott a szervezettségük, s ekkor magukra találtak az égszínkékek, végig ural­ták a mérkőzést. A nyíltan, bátran, offenzívan fut­ballozó rózsahegyiek nem érde­meltek ilyen arányú vereséget. Csapatukból hiányzott a 39 évében járó játékmester Hyravy, aki mem teljesen egészséges. Stanislav Jarábek edző (Slovan) su­gárzott az örömtől: „Tartottunk egy kicsit a meccstől, az új játékosokkal együtt csak pénteken volt komplett a csapat. Főleg azok nem okoztak csalódást, akiktől jó teljesítményt vártam, helyzetkihasználásukkal igazolták rutinjukat. Kelemen ka­pus eleinte lámpalázas volt, később magára talált. Necas nem bizonyult igazi irányítónak, a védelem is sokat bizonytalankodott. Idő kell, míg Ladislav Jurkemik védenceit telje­sen letörte. ♦ Már a 3. percben vezetést szerez­hettek volna a ligetiek a kassaiak ellen, ám Erik Hrncár lövése a jobb kapufáról kifelé vágódott. Negyed óra elteltével Borbély került hely­zetbe, a kassaiak hálóőre azonban remekül helytállt, csakúgy, mint Erik Hrncár újabb lövésénél. A ven­dégek a 25. percben kerültek először helyzetbe, majd Sovic be­adása után Strba küldhette volna tíz méterről a kapuba a labdát. Az első gól Libic hibája után született, amikor a kipattanó labda Majo­roshoz került, ő pedig „ajtó-ablak” helyzetből juttatta előnyhöz a lige­tieket. A második félidőt a keletiek kezdték jobban - három perc eltel­tével Strba révén kiegyenlítettek. A pozsonyiak vitatható eset után sze­reztek ismét vezetést, mert Soltís előbb kézzel tette maga elé a lab­dát, majd Zábavníkot lökte fel, ám Sipos játékvezető sípja néma ma­radt, így Sykorának semmi nem állta útját a góllövés előtt. A mérkőzés utolsó találatát 16 mé­terről Kubala szerezte. összerázódik az újjáépített csapat. Azt is meg kell mondanom, ha az el­lenfél az első félidőben gólt lőtt vol­na, másképpen alakul a meccs.” Róbert Paldan, a vendégek trénere visszafogottan, halkan beszélt: „Harmadszor találkoztunk a Slo- vannak, most játszottunk a legjob­ban, mégis négy gólt kaptunk. Azt hiszem, az első félidőben egyenran­gú ellenfelek voltunk, de két felesle­ges gólt kaptunk, viszont több nagy lehetőséget elszalasztottunk. A há­rom pont rendben van, az ered­mény azonban túlzott.” ♦ Elítélendő és figyelmeztető do­log, amit az égszínkék kemény mag művelt a második félidőben. Vagy húsz-harminc süvölvény át­futott a lelátó azon részére (egé­szen a kerítésig), ahol a vendégek tartalék játékosai végezték beme­legítésüket, és gyalázkodó bekia­bálásokkal sértegették, majd ba­nánnal, banánhéjjal megdobálták a rózsahegyiek szenegáli játékosát Niangát. Újabb rasszista megnyil­vánulás Szlovákiában? PETER ZELENSKY (Trnava): „Az első félidőben csalódást okoztak a fiúk, a játékot ekkor főleg az ellen­fél irányította. Szünet után némi­leg átrendeztük az összeállítást, s ennek köszönhetően több gólhely­zetet dolgoztunk ki, sajnos azon­ban egyet sem tudtunk értékesíte­ni. Ujlaky kiváló teljesítményt nyújtott, a jövőben is hasonló sze­replést várunk tőle.” ANTON DRAGÚN (Trencín): „Pon­tért jöttünk Nagyszombatba, s a tervünket sikeresen meg is valósí­tottuk. Az első játékrészben egyér­telműen mi voltunk jobbak, kár, hogy az ígéretes akcióink közül egyet sem tudtunk góllal befejez­ni. Kusalíkkal, Knappéval és Smel- koval elégedett vagyok, a közép­pályán jól látták el feladatukat. Egyetértek a hazaiak szakvezetőjé­vel, hogy a végeredmény semmit sem old meg. Számunkra mégis jó lépés lehet a bentmaradás felé.” JOZEF SURAN (Púchov): „Az első félidőben védenceim minden tak­tikai utasítást betartottak, amit az is igazol, hogy mi szereztünk veze­Németh Szilárd, aki eldöntötte a pu- hói meccset (Fotó: Somogyi Tibor) tést. Sajnos, a folytatásban nem si­került megőrizni előnyünket, több kitűnő helyzetet elpuskáztunk.” JOZEF BUBENKO (Inter): „Min­den elismerésem az ellenfélé, mert a körülményekhez képest nagyon jó minőségű talajon fogadott. En­nek köszönhetően a nézők nem­csak küzdelmet, hanem igazi játé­kot is láthattak. A három pont sor­sáról egy kiváló egyéniség, Né­meth Szilárd döntött.” MIKULÁS KOMANICKY (Presov): „A futball szép játék tud lenni, de néha nagyon kiszámíthatatlan. Ez a mai mérkőzésen világosan meg­látszott. Mi elsősorban arra vol­tunk kíváncsiak, hogy a téli átiga­zolások után mire lesz képes a megújult csapat. Az első félidőben nagyon kaotikusán játszottunk, a második játékrészben azonban mellénk pártolt a szerencse, s en­nek köszönhetően néhány perc le­forgása alatt védenceim dűlőre vit­ték a mérkőzést.” LADISLAV JURKEMIK (Zilina): „Egy ilyen találkozó után csak egyet tudok mondani: ilyen is a fut­ball. Minden a 75. percben dőlt el, amikor Mintái elhibázott egy száz- százalékos helyzetet. Ezt a meccset mi magunk vesztettük el. Nagyon szomorú vagyok, legalább egy pontot megérdemeltünk volna.” ERIK BOGDANOVSKY (Kosice): „Nem szeretnék kifogásokat keres­ni, azonban meg kell jegyeznem, néhány vitatható eset döntött a mérkőzésről. Jobban fáj, hogy vé­denceim bátortalanul játszottak, a kapu előtt alig voltak veszélyesek. Ennél azért nagyobb küzdelemre számítottam.” DUSÁN GAUS (Petrzalka): „Min­den tekintetben jó teljesítményt nyújtottak a fiúk, ezért elégedett lehetek. Remélem, a következő ha­zai mérkőzésünkre több néző lesz kíváncsi, hiszen a futballt elsősor­ban a szurkolókért játsszák.” Hazai süvölvények gyalázkodó bekiabálásokkal sértegették és banánnal megdobálták a szenegáli Niangát Döcögött a Slovan játéka, mégis nyert