Új Szó, 1996. május (49. évfolyam, 101-126. szám)

1996-05-27 / 122. szám, hétfő

1996. május 27. SPORT ÚJ SZ Ó 11 1 1 Ilyen és hasonló kemény összecsapások is jellemezték a rózsahegyi Eb-selejtezőket... LABDARÚGÓ SZLOVÁK KUPA, DÖNTŐ Trnava-Humenné 1:2 (0:0) Varannóban játszották vasárnap a 27. labdarúgó Szlovák Kupa döntőjét, amelyet nem kis meglepetésre a Chemlon Humenné nyert meg. Kétszer sem mondjuk, hogy nem meg­érdemelten. A trófeát Milan Služanič, a szlovák szövetség elnöke adta át a Chemlon csapatkapitányának, Dzúriknak. Ősszel tehát a kelet-szlovákiai együttes indulhat a Ku­pagyőztesek Európa Kupájában. Nem volt túl színvonalas és jó iramú az első félidő, eleinte a nagyszombati­ak támadgat­tak, később az­tán feljött a Humenné és több­ször is veszélyeztetett. A homon­naiak gyors és bátor kombináci­ókkal igyekeztek a nagyszomba­ti kapu felé, s gyakran vették azt tűz alá, Ljubarszkij és Mati egyé­ni alakításokkal is próbálkozott, az utóbbi két erős lövése tette próbára Fisán kapust. A közép­pályások is próbálkoztak lövé­sekkel,de csak Valkučák bom­bája okozott gondot a trnavai kapusnak. A másik oldalon Bučeknak alig kellett közbeavat­koznia. Nagy iramban kezdte a máso­dik játékrészt a Chemlon. Előbb egy Ljubarszkij-Mati akció után a lövés alig ment kapu mellé, aztán megszületett az első gól: Súkeník jó labdával szöktette Ljubarszkijt, aki ügyesen átját­szotta az utolsó nagyszombati védőt és az ellenkező sarokba küldte a labdát. A gól némileg felrázta az ellenfelet, néhány­szor jó helyzetbe kerültek játé­kosai a homonnai kapu előtt, de újabb gólt mégis a Chemlon ért el: Mati éles szögből leadott lökete a jobb felső sarokban kö­tött ki. A Spartak mindent egy lapra tett fel, s néhány szöglet­rúgás után Soták beívelését kö­vetően Formanko csökkentette csapata hátrányát. Később azonban a nagyszombatiak már nem jutottak helyzetbe. Góllövők: Formanko (78.), Ljubarszkij (54.), Mati (65.). Já­tékvezető: Ihring, 9000 néző. Sárga lap: Mačák, Radványi, Kapko, Kostka, Karhan, Val­kučák, Ljubarszkij. TRNAVA: Fišan-Tibenský-Kapko, Kar­han, Végh-Bališ, Simon, Kost­ka, Ujlaky-Mačák (77. Soták), Radványi (60. Formanko). HU­MENNÉ: Buček-Boljak-Sivý (61. Sciranko), Dzúrik, Hanc-Valkučák, Súkeník, J. So­vič, Tomovčík-Ljubarszkij, Ma­ti. BEFEJEZODOTT A NOI KOSARLABDA EB-SELEJTEZO Szlovákia az Európa-bajnokságra Rózsahegyen tegnap befejeződött a hat csapat részvételével rendezett női kosárlabda Eb-selejtező. Ahogy az várható volt, Szlovákia válogatottja biztosította részvételét a jövő évi, Bu­dapesten rendezendő Európa-bajnokságon. Azt viszont csak kevesen várták, hogy az első helye, veretlenül fejezi be a se­lejtezőt. Ez úgy sikerült, hogy egy ponttal legyőzte az esélye­sebbnek tartott Oroszország válogatottját. előnyhöz az oroszok. Ebben az időszakban nem nagyon ment a játék Kuklovának, s mindkét együttes játékosai pontatlanul dobtak kosárra. Kapkodtak is a vendéglátók, nem tudták meg­szerezni a lepattanókat, így el­lenfelük 7 pontra elhúzott tőlük. Később a szlovák együttes ki­használta, hogy megsérült az el­lenfél egyik kulcsjátékosa, Szumnyikova, s felzárkózott, ki­egyenlítette a játékot. Sőt, az első félidő utolsó másodpercei­ben a maga javára fordította a meccs állását. A szünet után is drámai mérkőzést láthatott a 3600 néző. Mivel Kotočovának és Hirákovának már négy sze­mélyi hibája volt, nem nagyon mertek a lepattanóknál játékba avatkozni. Ennek meg is lett a következménye, a gyors orosz lányok újra 9 pontos előnyre tet­tek szert. Csak akkor találtak igazán magukra a szlovákok, amikor az ellenfél négy megha­tározó játékosa négy-négy sze­PORTUGÁLIA-SZLOVÁKIA 48:90 (20:48). A portugálok a meccs elején 6:2-re vezettek, miután Kuklová két alkalommal is hibázott kosárra dobás köz­ben. Később belelendült a szlo­vák együttes, fokozatosan nö­velte előnyét. Az edzők az első 15 percben pályára küldték mind a 12játékost. Ekkor mára hazai együttes kiválóan kosár­labdázott, bemutatta a modern játék minden szépségét és vé­geredményben két osztállyal fe­lülmúlva ellenfelét győzött. A le­geredményesebbek: Domingu­es 16, ill. Kuklová 15, Godályo­vá és Hirápová 12-12, Kotoőová és Kováčová 9-9 pont. A meccset 1800 néző tekintette meg. SZLOVÁKIA-OROSZORSZÁG 82:81 (42:40). Kitűnően kezd­tek a szlovák lányok, csakhamar 6:0-ra vezettek. Váltakozva tá­madtak a csapatok, a 7. percig tartotta előnyét a hazai együt­tes. Ekkor először jutottak mélyi hibát gyűjtött be. Sikerült is három pontra megközelíteni az oroszokat, s az abszolút haj­rában megfordították a mérkőzést. Nem egészen fél perccel a befejezés előtt, Szlo­vákia válogatottja szerezte meg a labdát, Kalistová és Kuklová egy kicsit hosszadalmasan kom­binálni kezdett és 4 másodperc­cel a dudaszó előtt az előbbi, aki egyébként tartalék volt, három­pontos dobással beállította a vé­geredményt. A legeredményesebbek: Bieli­ková 15, Kotoőová 14, Vaszil'ko­vá 11, Kuklová és Škvareková 9-9, Kalistová 6, ill. Sakirova 23, Baranova 18. A mérkőzést a svéd Ohrman és a jugoszláv Bu­bal o vezette. További eredmények: Svédor­szág-Portugália 56:64 (25:43), Jugoszlávia-Svédország 85:74 (45:39), Oroszország-Jugoszlá­via 79:41 (37:21), Svédor­szág-Portugália 56:64 (25:43), Portugália-Oroszország 60:83 (30:48), Románia-Jugoszlávia 69:81 (42:42). Az Eb-selejtező végeredmé­nye: 1. Szlovákia 10, 2. Oroszor­szág 9, 3. Jugoszlávia 8, 4. Ro­mánia 7, 5. Portugália 6, 6. Svédország 5 pont. Az első há­rom csapat jutott a jövő évi Eu­rópa-bajnokságra. (TA SR) III. labdarűgóliga I SPORTHÍRADÓ L POZSONY: VTJ Koba-ŠKP POZSONY: VTJ Koba-SKP jun. 2:0, Slovan jun.-Inter B 1:1, Matador-V. Biel 2:0, Trnáv­ka-Tomašov 0:0, Kalinko­vo-Sv. Jur 1:0, Rapid-Vinoh­rady 0:0, Lamač-Spoje 1:1, Pe­zinok-D. N. Ves 2:1. NYUGAT: Šaľa-Trenčín 1:1, Hurbanovo-Komárno 3:0, FKM N. Zámky-Senica 4:0, N. Mes­to-Myjava 1:2, Str. Nitra-ZI. Moravce 2:1, Partizánske-Ga­lanta 1:0, Bánovce-Šúrovce 5:0, Hlohovec-Štúrovo 3:0. KÖZÉP: Brezno-Lučenec 2:1, Istebné-Bytča 1:2, Pov. Bystri­ca-Tornaľa 0:2, Žilina B-B. Bystrica B 1:0, Nováky-Handlo­vá 6:0, D. Kubín-Selce 2:0, Zvo­len-Belá 6:1, Čadca-Martin 0:4. (su) • A Prágában zajló teke-világ­bajnokságon a női egyéni összetett versenyét új, 1478 fás világrekorddal Kovácsné Grampsch Ágota nyerte. A szlo­vák Gabriela Kuchárová 30 fá­val lemaradva a második helyet szerezte meg. A győztes immár harmadik aranyérmét nyerte a vb-n. • Düsseldorfban befe­jeződött a férfi teniszcsapatok világbajnoksága. A döntőben Svájc 2:1 arányban győzött Csehország ellen. • Hongkongban barátságos nemzetek közötti labdarúgó­mérkőzésen Anglia válogatottja Ferdinand góljával l:0-ra győzött Hongkong ellen. • Jana Novotná, a női tenisz­világranglista 11. helyezettje nyerte a madridi nemzetközi tornát, a döntőben 4:6, 6:4, 6:3 arányban bizonyult jobbnak a bolgár Magdaléna Maleevánál. • Egerben rendezték a Ma­gyarország-Románia vizilabda­mérkőzést, amelyet az atlantai olimpiára készülő magyar csa­pat nyert meg 9:8 arányban. • Barátságos nemzetek kö­zötti válogatott labdarúgó­mérkőzésen Dohában 3000 néző előtt Oroszország csapata 2:5 (3:0)-ra győzött Katar ellen. Az oroszok góllövői: Kirjakov 2, Kancelskis, Kolivanov, Moszto­voj. • A Pozsony melletti Dénes­den (Dun. Lužná) mérkőzött a szlovák és a cseh roma ökölví­vó-válogatott. A szlovákok nyer­tek 20:6 arányban. FÉRFI KEZILABDA-EB Magyar pontszerzés Már 'három fordulón túl vannak a csapatok a Spa­nyolországban zajló férfi kézilabda Európa-bajnok­ságon. A horvátoktól, majd az oroszoktól elszenvedett vereséget követően tegnap délután a németek ellen döntetlenezett a magyar válogatott, és csoportjá­ban elkerült az utolsó helyről. EREDMÉNYEK - A-csoport: Oroszország-Magyarország 33:21 (16:10). Legeredménye­sebbek: Kuleszov 8/3, ill. Kis 6, Pásztor 5/1. A magyarok óriási csalódást okoztak, ismét csak az bizonyosodott be, hogy osz­tálykülönbség van a két váloga­tott között. Horvátország-Né­metország 26:21 (11:10), Jugo­szlávia-Szlovénia 21:20 (10:10), Magyarország-Német­ország 24:24 (12:11), legered­ményesebbek: Bendó 7/1, ill. Schwalb 8/4. A magyarok akará­sára ezúttal nem lehet panasz. Az eddigjobbára bírált átlövők is jól tették dolgukat. A B-csoport eredményei: Spa­nyolország-Dánia 28:22 (12:8), Svédország-Románia 28:24 (14:14), Csehország-Franciaor­szág 31:29 (16:11). (sr) SPORTFOGADÁS A ŠPORTKA 21. játékhetének nyerőszámai - I. húzás: 13, 14, 16, 21, 25, 38; pótszám: 12. II. húzás: 16, 20, 30, 33, 44, 46; pótszám: 3. LEHETŐSÉG-szám: 285426. A KENO 10 szombati, 157. sorsolásának nyerőszámai: 3, 5, 8, 9,15, 20, 24, 27, 28, 34, 35, 38, 40, 53, 55, 64, 76, 77, 78, 79. A magyar ÖTÖSLOTTŐ 21. já­tékhetének nyerőszámai: 19, 20, 56, 76, 77, JOKER-szám: 648371. A magyar HATOSLOTTÓ nyerőszámai: 4, 19, 25, 30, 32, 43; pótszám: 28. (TA SR+TXT) MAGYAR LABDARÚGÓ NB I - 26. FORDULÓ: KIKAPOTT A SZŐNYI ÚTON A BVSC, NÉGY PONT A BAJNOK FTC ELŐNYE Kettős emberhátrányban nyert a Ferencváros Majdnem botrányba fulladt az Üllői úton a bajnok Ferencvá­ros és a kiesőjelölt Fehérvár összecsapása. Történt ugyanis, hogy Cserna játékvezető két Fradi-Játékost Is kiállított, ezenkívül két tizenegyest is ítélt a zöld-fehérek ellen. Ennek ellenére nyerni tudott az FTC! Pécsett már 2:0 arányban ve­zetett a Győr, mégis pontosztozkodással végződött az össze­csapás. A vasárnap délutáni tévés mérkőzésen a Vasas ala­posan meglepte a Debrecent, s elhozta a három pontot a Na­gyerdei stadionból. A tegnap esti mérkőzésen a Csepel nagy meglepetésre a Szőnyi úton győzte le a BVSC-t! A következő felvonásra június 8-án kerül sor: Ferencváros-Zalaegerszeg, Stadler-BVSC, Haladás-Békéscsaba, Vasas-Újpest, Fehér­vár-Kispest, Vác-Debrecen, Győr-MTK, Csepel-Pécs. • Franziska van Almsick a 400 m-es gyorsúszásban sem állhat rajthoz az atlantai olim­pián, mivel az ötkarikás játé­kokra kvalifikáló német baj­nokságon csak a harmadik lett ezen a távon. Almsick pénte­ken 100 m gyorson is kudar­cot vallott, így már csak a 200 m-es szám küzdelmei során harcolhatja ki az olimpiai rész­vételt. MTI-lelentés FTC-Fehérvár 2:1 (0:0). Gól­lövők: Arany (55.), Lisztes (79.), ill. Miriuta (73. - 11-esből). Já­tékvezető: Cserna, 15 000 néző. Kiállítva: Jagodics (48.), Nagy Norbert (72. - mindkettő FTC). Tízpercnyi ismerkedés után Jagodics „odalépett" Hor­váth Ferencnek a büntetőterüle­ten belül, s a bíró 11-est ítélt, amit a fehérváriak elhibáztak. Fél óra elteltével már elégedet­lenkedni kezdtek a hazai szur­kolók, felharsant a fütty, heve­sebb rohamozási vártak a Fradi­tól. Szünet után három perccel megfogyatkozott az FTC, ugyan­is Jagodics megkapta második sárga lapját is. A kiállítás után felforrósodott a hangulat az Üllői úti stadionban. Húsz perc­cel a befejezés előtt Miriuta fel­dobta magát a 16-oson belül, a bíró pedig 11-est ítélt. Nagy Nor­bert hevesen tiltakozott, s ő is a kiállítás sorsára jutott. Cserna játékvezető nem tudta kézben tartani a forró hangulatú, de rendkívül izgalmas és drámai fordulatokkal tarkított mérkőzést. Kilenc sárga és két piros lapot is kiosztott. Az FTC já­tékosai minden dicséretet meg­érdemelnek, hősiesen, kilenc emberrel is nyerni tudtak. Pécs-Győr 2:2 (0:2). Gól­lövők: Győri (62.), Aczél (70.), ill. Lazar (32.), Cseke (45.). Játék­vezető: Kiss B., 2000 néző. Az eseménytelen első negyed óra után nem kis meglepetésre két­szer is Balogh kapujába került a labda, s úgy tűnt, biztosan nyer­nek a Rába-partiak. Fordulás után azonban nagyot változott a játék képe, a pécsiek min­dentegy lapra tettek föl, s leg­alább az egyik pontot megmen­tették. Békéscsaba-Kispest 1:0 (0:0). Góllövő: Puskás. Játékve­zető: Varga S., 4000 néző. Az első játékrészben a csabaiak kezdeményeztek többet, fölény­ben játszottak, de igazi gólhely­zetet nem sikerült kidolgozniuk. Rendszerint távoli lövésekkel próbálkoztak, ezek viszont messze elkerülték a kaput, vagy Vezér védett. A könnyen felejt­hető első 45 perc után ott foly­tatták a csapatok, ahol az első játékrészben abbahagyták. A 77. percben mégis góllá érett a lila-fehérek fölénye. Ezt kö­vetően a kispestiek nagy erőfe­.szítéseket tettek az egyenlíté­sért, ám az eredmény már nem változott. MTK-Vác 5:0 (0:0). Góllövők: Hamar 2 (65., 76.), Farkasházy (52.), Illés (58.), Zsivótzky (82.). Játékvezető: Arany, 1500 néző. Kiállítva: Andrássy (16. - Vác). A Hungária körúton mindkét fél­nek volt veszíteni valója, avagy pozitív megközelítésben: lehe­tett nyerési kényszere, hiszen egy győzelem azt jelentette vol­na, hogy az MTK tovább dédel­getheti dobogós álmait, a Vác­nak pedig azt, hogy az alsó régi­ótól menekülvén biztos tagja marad a derék hadnak. Nem sok említésre méltó eseményt láthatott a gyér számú közönség az első félidőben. Szünet után az egykapura játszó MTK telje­sen szétzilálta az amúgy is har­matgyengén futballozó Vácot. Újpest-Haladás 2:1 (1:0). Góllövők: Turi (15.), Horváth P. (61.), ill. Kovács S. (63.). Játék­vezető: Kurmai, 3000 néző. Az erőviszonyoknak megfelelően az Újpest lépett fel támadóbban a mérkőzés elején, s az első helyzetből vezetést is szerzett. Lendületesebben kezdte a má­sodik 45 percet a szombathelyi gárda, mégis a lila-fehérek nö­velték előnyüket. Gyorsan vála­szolt a Haladás: két perccel később szépített. A szervezet­tebben és jobb egyéni teljesít­ményekkel játszó hazaiak meg­érdemelték a győzelmet. ZTE-Stadler 2:0 (0:0). Gól­lövők: Csóka (74.), Szabó II (90.). Játékvezető: Molnár J., 7000 néző. Enyhe mezőnyfö­lényben futballoztak az egersze­giek az első félidőben, igazi hely­zetet azonban nem sikerült ki­dolgozniuk. Fordulás után na­gyobb sebességre kapcsolt a ZTE, és Preisinger vezérletével megérdemelten tartotta otthon a három pontot. A kiskőrösiek­nek egyetlenegy helyzetük sem volt a 90 perc folyamán. Debrecen-Vasas 2:3 (2:1). Góllövők: Bagoly (5.), Plókai (16.), ill. Szilveszter (25.), Máriá­si (60. - 11-esből), Fischer (71.). Játékvezető: Tóth V., 7000 néző. Piros lap: Gojan (60.), Pető (86. - mindkettő Debrecen). Gyorsan vezetést szerzett a nagy lendülettel kezdő hazai csapat, majd 10 perccel később ismét Sáfár ka­pujában táncolt a labda. Úgy tűnt, nagy arányú vereséggel tá­voznak a piros-kékek, akik a 25. percben szépítettek, és a fordu­lás után pedig fordítottak. A má­sodik félidőben a terv­szerűbben, megfontoltabban játszó Vasas megérdemelten győzött a végére szinte teljesen szétesett, kilenc főre fogyatko­zott Debrecen ellen. BVSC-Csepel 0:2 (0:1). Gól­lövők: Zombori (15.), Jakab (47.). Játékvezető: Pillér, 2000 néző. Kiállítva: Molnár (69. - BVSC). A szervezettebben és átgondoltab­ban futballozó csepeliek teljesen megérdemelten nyertek. A bajnokság állása: 1. RC 26 19 2 5 50:21 59 2. BVSC 26 16 7 3 44:23 55 3. Újpest 26 11 10 5 34:22 43 4. Vasas 26 11 8 7 36:31 41 5. MTK 26 11 7 8 54:39 40 6. Debrecen 26 11 5 10 38:36 38 7. Kispest 26 9 10 7 37:30 37 8. Csepel 26 9 9 8 40:37 36 9. Stadler 26 7 12 7 30:32 33 10. ZTE 26 8 8 10 37:39 32 11. Vác 26 7 10 9 35:39 31 12. Haladás 26 7 6 13 25:41 27 13. Fehérvár 26 6 6 14 31:49 24 14. Békéscsaba 26 4 11 U 25:38 23 15. Győr 26 4 9 13 27:47 21 16. Pécs 26 6 4 16 25:44 19 ÚJ SZÓ szlovákiai magyar napilap főszerkesztő: Szilvássy József ("5238318) főszerkesztő-helyettes: Mad i Géza ("5238342) Kövesdi Károly ("5238316), a Vasárnap vezető szerkesztője Szerkesztőség: 820 06 Bratislava, m Prievozská 14/A, P. 0. BOX: 49 Szerkesztőségi titkárság: 5217054, telefax: 5238343 hírfelvétel és üzenetrögzítő: 5217054, sportrovat: 5238339,5238340 Fiókszerkesztőségek: Nagykapos 0949/382806 Kassa 095/6228639 Rozsnyó 0942/21947 Rimaszombat 0866/925-14. Érsekújvár 0817/97679 Kiadja a Vox Nova Részvénytársaság, a kiadásért felel Slezákné Kovács Edit ügyvezető igazgató » 5238322, fax: 5238321 Hlrdetőlroda: u 5238262,5238332 fax: 5238331. Nyomja a DANUBIAPRINT 02-es üzeme. Ter­jeszti a Postai Hírlapszolgálat, valamint a Medi­aprint-Kapa. Külföldi megrendelések: PNS ES vývoz tlače. Košická 1, 813 81 Bratislava. Új­ságküldemények feladását engedélyezte: RPP Bratislava - Pošta 12,1993. december lOén. Engedély száma 179/93 A szerkesztőség a beküldött kéziratok rövidíté­sének és szerkesztésének jogát fenntartja. A nem megrendelt kéziratokat nem őrizzük mqg és nem küldjük vissza. Index 48011