Új Szó, 1996. május (49. évfolyam, 101-126. szám)

1996-05-02 / 101. szám, csütörtök

1996. május 2. SPORT ÚJ SZ Ó í 9 1 MEGLEPETÉSEK A 60. JÉGKORONG-VB PLAY OFF-NEGYEDDÖNTŐJÉBEN: KIESTEK A TAVALYI FINÁLÉ RÉSZTVEVŐI Skandináv gyász, ünnepelnek a tengerentúliak (t-zsl) Skandinávia gyászol, a bécsi jégkorong-világbajnok­ságon elveszett minden remény. Kedden délután az Egye­sült Államok 3:2-re nyert Svédország ellen, Kanada pedig a címvédő finneket búcsúztatta 3:l-gyel a negyed­döntőtől, s azzal az eseménytől Is. Az északlak tehát elve­szítették reprezentánsalkat. A tengerentúllak viszont ön­magukat múlták felül, hiszen a tavalyi vb két döntősén Ju­tottak túl. Kl gondolta volna? Tegnap először a nagy es­élyes oroszok az olaszokkal Játszottak, este pedig a cse­hek a németekkel. A szbornaja és Ludék Bukač edző legénysége könnyedén Jutott a négy közé. Az elődöntő mérkőzéseit (USA-Csehország, Oroszország-Kanada) pénteken rendezik. szerzője ennyit jegyzett meg: „Élvezzük a játékot ezen a világ­bajnokságon, az ilyesmi pedig alapvető fontosságú nálunk." USA-SVÉDORSZÁG 3:2 (1:0, 2:2, 0:0), gólütők: Luongo (9.), Dániel Plante (22.), Tančili (33.), ill. Bergqvist (23.), Alf­redsson (40.). Játékvezető: Mei­er ( kanadai), kiállítások: 7:6, gól emberelőnyből 0:1; 4500 néző. Mindkét csapat igen óvatosan kezdett, jobbára csak védeke­zett. Az első nagy helyzetet a skandinávok hagyták ki, ám nem sokkal ezután megszerez­ték a vezetést az amerikaiak. A S EISHOCKEY WM'96 Az amerikaiak úgy vélik, Duffus volt a kedd este hőse. A Winnipeg kapusa mindent védett, amit lehe­tett; 31 gólnak lát­szó korongot hárított. Ron Wil­son vezetőedző kijelentette: Jó úton vagyunk afelé, hogy érem­mel utazzunk haza. Ameriká­ban csúnyákat ínak válogatási elveimről. Most látja csak a ha­rapós kedvű amerikai sajtó, hogy jól döntöttem." Andrew Casse/s, a finnek el­leni második kanadai gól második harmad elején ismét a Tre Kronor hálójába találtak a tengerentúliak, s a levegőben lógott a meglepetés. Egy perc­cel később kapushibából szépí­tettek a svédek, akik nagy ira­mot diktáltak, szinte állandóan az amerikai kapu előtt tartóz­kodtak. Gólt ütni azonban nem tudak, még emberelőnyből sem. A második játékrész köze­pén egy váratlan kontraakció­ból ismét kétgólos előnyre tet­tek szert a tengerentúliak. Nem sokkal a második szünet előtt ismét egy gólra megközelítették az északiak igen fegyelmezet­ten korongozó ellenfelüket. Igyekeztek, küzdöttek, harcol­tak a svédek az utolsó harmad­ban, ám a remekül védő Duf­fust már nem tudták meglepni. KANADA-FINNORSZÁG 3:1 (1:1, 2:0, 0:0), gólütők: Green (18.), Casse/s (36.), Mayer (38.), ill. Nieminen (18.). Játékvezető: Müiler (német), kiállítások: 4:3, 6500 néző. Hatalmas lendülettel korongoztak a csapatok az első harmadban, az első ziccert a fin­nek puskázták el: Strömberg az 5. percben közelről a bal kapufá­ra bombázott. Az első játékrész hajrájában 12 másodperc alatt is két gól esett. A juharlevelesek szereztek vezetést (öngólból), de az ellenakcióból máris egyenlítet­tek az északiak. A második har­mad elején bekeményítettek az együttesek, sok volt a kiállítás, a finnek például 71 másodpercen át kettős emberelőnyben koron­goztak, gólt azonban nem tudtak ütni. A másik oldalon azonban kétszer is a világbajnok kapujába került a korong. Az utolsó 20 percben a címvédő már nem tu­dott újítani, s elbúcsúzott a to­vábbi küzdelmektől. OROSZORSZÁG-OLASZOR­SZÁG 5:2 (2:0, 2:1, 1:1), gól ütők: Jerofejev (15.), Berezin (17.), Karpov (36.), Jasin (40.), Okszjuta (51.), ill. Orlando (36. - büntető lövésből), Figliuzzi (46.). Magabiztosan kezdtek az oroszok, sokáig csak játszadoz­tak esélytelen ellenfelükkel. Az első harmad hajrájában két gólt ütöttek, s úgy tűnt, nem marad el a nagy arányú győzelem. A második harmadban azonban takaréklángra kapcsolt a szbor­naja, s amikor a 36. percben erősen vitatható gólt kapott büntetőből ( Orlando másod­szorra továbbította a korongot a hálóba!), ismét rákapcsolt, s gyors egymás utánban kétszer volt eredményes. CSEHORSZÁG-NÉMETOR­SZÁG 6:1 (2:0, 1:0, 3:1), gól­ütők: Výborný (5.), Robert Rei­chel (13.), Dopita (29.), Meluzín (46.), Bonk (58.), Neckáŕ (60.), ill. Kühnhauser (58.). Jól kezd­tek a csehek, s csakhamar előnybe kerültek; nyolc perccel később a Frankfurtban profis­kodó Robert Reichel - szép ak­cióból - újabb gólt ütött. A má­sodik harmadban feljöttek a né­metek, ám nem tudtak szépíte­ni, sőt, a meccs „félidejében" harmadszor is kapituláltak. A 46. percben aztán Meluzín megpecsételte a sorsukat... • •• Osztályozó: FRANCIAOR­SZÁG-AUSZTRIA 6:3 (1:0, 3:3, 2:0). Ma lesz (19.00) a második meccs, két győztes találkozóig tart a sorozat. 20. ASZTALITENISZ EUROPA-BAJNOKSAG - POZSONY Ezüstérmes a magyar női csapat ÚJ Szó-tudósítás Végéhez közelednek a küzdelmek a Pozsonyban zajló 20. asztalitenisz Európa-bajnokság csapatversenyeiben. A nők már tegnap délután befejezték, a férfiaknál ma lesz (16.30) a finálé. A tegnapi döntőben a magyarok 4:2 arányú veresé­get szenvedtek a német lányoktól, s így ezüstérmet szerez­tek. A szlovák női csapat Is kitett magáért, hiszen kiharcol­ta az élvonalba Jutást. A férfiaknál a magyarok a bennmara­dásért, a szlovákok pedig az I. kategóriába Jutásért harcol­tak tegnap este. A szlovák lányok a II. kategóri­ában szerepeltek az idei konti­nensviadalon, s utolsó csoport­mérkőzésükön 4:l-re verték a jugoszlávokat, és az élen végez­tek. A második vonal elődöntőjé­ben az örményeket is ugyan­ilyen arányban verték, s ez az él­vonalba jutást jelentette. EREDMÉNYEK - női csapat­verseny, elődöntő: Magyaror­szág-Anglia 4:0, Németor­szág-Románia 4:2, a 3. helyért: Románia-Anglia 4:0. Döntő: Németország-Magyarország 4:2 (Struse-Tóth 1:2, Ne­mes -Bátorfi 2:1, Schöpp-Éllő 2:0, Struse, Schall-Bátorfi, Tóth 0:2, Struse-Bátorfi 2:0, Schöpp-Tóth 2:1). II. kategória - D-csoport: Szlovákia-Jugoszlávia 4:1 (Po­liačková-lszanovics 2:1, Popo­va-Poljak 2:1, Ódorová-Erdétyi 1:2, Popova, Poliačková-lsza­novics, Poljak 2:0, Popova-isza­novics 2:1). A szlovák lányok Parázs küzdel­met hozott a női csapatverseny fi­náléja, kápráza­tos labdamene­tekkel tarkított mérkőzéseken bizonyította mindkét csapat, hogy a felké­szültsége világszínvonalon van. Méltán állítható, hogy az öreg kontinens két legjobb gárdája csapott össze szerdán délután a pozsonyi pasienkyi sportcsar­nokban. Ezúttal a németek vol­tak jobb formában, s teljesen megérdemelten lettek aranyér­mesek - harmadszor (ezt me­gelőzően 1962-ben és 1968­ban). A férfi csapatversenyben már csak a finálé és a helyosztó van hátra. Az elődöntőben a franci­ák a lengyeleket, a svédek pedig a belgákat győzték le 4:1 arány­ban. Pingpongérdekességek • A pozsonyi seregszemléről 264 újságíró tudósít, ebből 45-en fotósok. • Zdenko Kríž, a szervezőbizottság elnöke nagyon meglepődött Eberhard Schölernek, az európai szövetség alelnökének bírálatán. „Többször is találkoztam az ETTU vezetőivel, s egy szóval sem pa­naszkodtak a körülményekre. A padlóburkolatról sem nyilatkoztak rosszallóan. Ennek ellenére hétfőről keddre virradóra kicseréltük, hogy az megfeleljen a nemzetközi előírásoknak." És még egy érde­kesség: a kiadásokat az ETTU fedezi. • Tizennyolc televíziós társaság közvetít a pozsonyi kontinensvia­dalról. Belgiumból, Hon/átországból, Magyarországról, Romániából és Szlovéniából kommentátort is küldtek ki az eseményre. (sr) LABDARÚGÓ SZLOVÁK KUPA-ELŐDÖNTŐ Trnava-Humenné finálé Tegnap délután, Illetve este rendezték a labdarúgó Szlovák Kupa-elődöntő visszavágóit. Rimaszombatban l:l-et Ját­szottak a homonnalak, s 5:l-es összesítéssel Jutottak a fi­náléba. A besztercebányai 0:1 után szerdán este 3:l-re nyert a nagyszombati gárda, és döntős! melt volna. Góllövők: Piszár, ill. Ljubarszkij. Játékvezető: Stredák, 3500 néző. (hrivnák) TRNAVA-B. BYSTRICA 3:1 (1:1). Váratlanul a besztercebá­nyaiak szereztek vezetést, ám nem sokkal ezután egyenlítettek a nagyszombatiak, akik ezt kö­vetően - a meccs végéig - egy­kapuztak. A Spartak sorra dol­gozta ki a jobbnál jobb helyzete­ket, s ezekből csak kettőt értéke­sített... Góllövők: Kostka (19.), Simon (52. - 11-esből), Mačák (57.), illetve Torna n (15.). Játék­vezető: Michel', 12 000 néző. csoportgyőztesek lettek. A II. kategória elődöntőjében: Szlo­vákia-Örményország 4:1 (Popo­va-Makinjan 2:1, Odorová-Po­goszjan 0:2, Poliačková-Andri­an 2:0, Popova, Poliačková-Ma­kinian, Pogoszjan 2:0, Popo­va-Pogoszjan 2:0). A finálé eredményétől (Hollandia-Szlo­vákia 4:0) függetlenül Popováék már bejutottak a legjobb 12 egy­üttes közé! Férfi csapatverseny, elődön­tő: Franciaország-Lengyelország 4:1, Svédország-Belgium 4:1. I. kategória, B-csoport: Cseh­ország-Magyarország 4:1. Bére­zik Zoltán szövetségi kapitány legénysége csak ötödik lett, s Szlovéniával (az A-csoport se­reghajtójával) mérkőzött a benn­maradásért. II. kategória, C-csoport: Szlo­vákia-Ausztria 4:3 (Truk­sa-Schlager 0:1, T. Janči-Len­gerov 2:0, Grman-Jindrak 2:1, T. Janči, Grman-Schlager, J ind­rak 0:2, T. Jančí-Schlager 0:2, Truksa-Jindrak 2:1, Grman-Lengerov 2:0). A szlo­vák fiúk ezzel a győzelemmel csoportgyőztesek lettek, s a II. kategória elődöntőjében a ju­goszlávokkal mérkőztek tegnap este az élvonalba jutásért. (zsigárdi) RIM. SOBOTA-HUMENNE 1:1 (0:0). Nagyon jó mérkőzést látha­tott a szép számú közönség, főleg a Tauris futballistái játszottak öt­letesen, támadó felfogásban. Tršo, Lohyňa, Kisel, majd Czajlík puskázott el egy-egy ziccert. For­dulás után az 51. percben Piszár a kapufára bombázott, ám öt perccel később Boros beadását a hálóba továbbította. Nyolc perc­cel a befejezés előtt egy szórvá­nyos ellenakcióból kiegyenlített a Chemlon. Minden tekintetben jobb teljesítményt nyújtott a rima­szombati csapat, győzelmet érde­^J(0R0NGKERING^j KNUTSEN HÁROMSZOR. A Djurgarden norvég csatárát, Es­pen Knutsent a szervezők zsinór­ban háromszor értékelték ki az északi csapat legjobbjának. Ed­dig ez csak neki sikerült a világ­bajnokságon. A FRANCIÁK A LEGDURVÁB­BAK? Tore Myhre, a norvég válo­gatott edzője a franciák elleni győztes mérkőzés (3:1) után kriti­zálta az ellenfél durva játékát. „Örülök, hogy sikerült győznünk, ám három játékosom súlyosan megsérült, s jelenleg kórházban fekszenek. Még életemben nem láttam ilyen kíméletlenül koron­gozni a franciákat..." MINT A TENGERENTÚLON. A negyeddöntők előtt úgy döntöttek a bécsi szervezők, hogy a játéko­sok úgy lépnek jégre, mint ahogy az a tengerentúlon szokás. Tehát egyesével korcsolyáznak a pályá­ra, és a sötét csarnokban fényszó­rón követik a hokisok bevonulását. UEFA KUPA-DONTO Győzött a Bayern (t-sz) - Tegnap este Mün­chenben Játszották a lab­darúgó UEFA Kupa döntőjé­nek első mérkőzését. A papírformának megfe­lelően hazai győzelem szü­letett, így a bajor gárda vár­hatja előnyösebb helyzet­ben a két hét múlva sorra kerülő visszavágót. BAYERN-BORDEAUX 2:0 (1:0). Góllövők: Helmer (34.), Scholl (60.). Játékvezető: Muh­menthaler (svájci), 63 000 néző (telt ház). A kezdeti tapogatózást követően a németek kerültek fö­lénybe, ám a franciák szorosan őrizték a csatárokat, elsősorban Klinsmannt. Az első fél óra vé­gén mégis a vendégek szerez­hettek volna vezetést: Tholot egyedül tört kapura, azonban csak Kahn kapus lábát találta el. Egy perccel később Matthäus szögletrúgása után Helmer feje­se a bal felső sarokban kötött ki. A gól után megélénkült a játék, feljöttek a franciák: Bancarel lö­vését Kahn hárította, majd ami­kor már ő is verve volt, Sporza a gólvonalról mentett. A második félidőben is akadt bőven látnivaló, a kapuk gyak­ran forogtak veszélyben. A 60. percben megszületett a mün­cheniek második találata: Scholl egyéni akcióját mesterien góllal fejezte be. Bancarel és Li­zaradu szépíthetett volna, ám Kahn a helyén volt. A túloldalon Witeczek lövése a felső lécen csattant. A látottak alapján telje­sen megérdemelten nyert a Ba­yern, és nagyon közel áll ahhoz, hogy két évtized után ismét eu­rópai kupagyőztes legyen. ÚJ SZÓ szlovókiai magyar napilap főszerkesztő: Szilvássy József ("5238318) főszerkesztő-helyettes; Madi Géza ("5238342) Kövesdi Károly ("5238316), a Vasárnap vezető szerkesztője Szerkesztőség: 820 06 Bratislava, Prievozská 14/A, P. 0. BOX: 49 Szerkesztőségi titkárság: 5217054. telefax: 5238343 hírfelvétel és üzenetrögzítő: 5217054. sportrovat 5238339,5238340 Fiókszerkesztőségek: Nagykapos 0949/382806 Kassa 095/6228339 Rozsnyó 0942/21947 Rimaszombat 0866/925-14. Érsekújvár 0817/97679 Kiadja a Vox Nova Részvénytársaság, a kiadáséit felel Slezákné Kovács Edit ügyvezető igazgató " 5238322, fax: 5238321 Hircletőiroda: = 5238262,5238332 fax: 5238331. Nyomja a DANUBIAPRINT 02-es üzeme. Ter­jeszti a Postai Hírlapszolgálat, valamint a Medi­aprint-Kapa. Külföldi megrendelések: PNS ES­vývoz tlače._ Košická 1, 813 81 Bratislava. Új­ságküldemények feladását engedélyezte: RPP Bratislava - Pošta 12,1993. december löén. Engedély száma 179/93 A szerkesztőség a beküldött kéziratok rövidíté­sének és szerkesztésének jogét fenntartja. A nem megendelt kéziratokat nem őrizzük meg éá nem küldjük vissza. Index 48011 Szeles Mónika kártérítést követel a hamburgiaktól Szeles Mónika kártérítést követel annak a hamburgi te­niszversenynek szervezőitől, ahol három éwel ezelőtt ké­ses támadás érte. Az amerikai teníszezőnő 16 millió dollárra tart igényt a kiesett jövedelem­re hivatkozva. A keresetet a hamburgi bíróságon adták be hétfőn, egy nappal azelőtt, hogy a kiszabott határidő le­járt volna. Szeles ügyvédje el­mondta, hogy a torna szer­vezői a merénylet óta sem tet­tek kísérletet az elfogadható kiegyezésre, ezért kénytele­nek bírósághoz fordulni. A ren­dezők kötelessége lett volna ugyanis gondoskodni a tení­szezőnő biztonságáról. Szeles Mónikát 1993. ápri­lis 30-án késelte meg Günter Parche, a német Steffi Graf megszállott rajongója. A se­besülés és a lelki sérülés mi­att a világelső teníszezőnő hosszú ideig nem lépett pályá­ra, csak tavaly nyáron a kana­dai tornámtért vissza a legjob­bak közé. A Német Tenisz Szövetség (DTB) közleményt bocsátott ki, amelyben hangoztatta: a bírósági kereset részleteit még nem ismerik, ám tudják, hogy . Szeles ügyvédje már megtette a hivatalos Jépése­ket. „Nincs tudomásunk arról, hogy bármilyen módon is bűnösek lennénk, mert vala­mennyi résztvevő testi épsé­gének biztosítására mindent megtett a szóban forgó torna szervezője" - hangzik a DTB­állásfoglalás egy fontos rész­lete. (MTI) | SPORTHÍRADÓ | • A női kézilabdallgában az 1­6. helyért Nitra-lnter 22:27, B. Bystrica-Partizánske 16:21, Šaľa-Zlatná 29:18; a kiesés ellen: Topoľníky-Michalovce 23:28. • A cseh labdarúgóliga 27. for­dulójában: Sparta-Cheb 3:0, Hra­dec-Brno 1:0, Drnovice-Slavia 3:0, Uh. Hradišté-Olomouc 2:1, Jablonec-Zižkov 5:0, Ostrava-Li­berec 1:0, Plzeň-Opava 2:1. A Slavia 49 év után lett ismét bajnok! • Tegnap este három meccset játszottak a német labdarúgó Bun­desligában: Düsseldorf-St Pauli 2:0, Köln-Frankfurt 3:0, Ham­burg-Mönchengladbach 2:1. • Előkészületi futballrrjérkőzé­sen az FC Košice 3:0 arányban verte a Parma vegyescsapatát. III. labdarúgóliga POZSONY: SKP jun.-To­mašov 2:0, V. Biel-Sv. Jur 1:2, Inter B-Vinohrady 1:1, Slovan jun.-Dev. N. Ves 3:2, Mata­dor-Pezinok 0:0, Trnávka-La­mač 1:2, Kalinkovo-Rapid 4:2, VTJ Koba-Spoje 0:0. NYUGAT: Trenčín-Senica 1:0, Komárno-Myjava 2:0, Šaľa-ZI. Moravce 2:0, Hurbanovo-Galanta 7:0, Str. Nitra-Hlohovec 2:1, Parti­zánske-Bánovce 2:1. Az FKM N. Zámky-Šúrovce és az N. Mes­to-Štúrovo meccs a hatalmas felhőszakadás miatt elmaradt. KÖZÉP: Žilina B-Lučenec 0:2, Nováky­Pov. Bystrica 5:0, D. Kubín-lstebné 1:1, Zvo­len-Brezno 2:0, Čadca-Bytča 1:2, Martin-Tornaľa 3:0, Be­lá-B. Bystrica B 0:0, Sel­ce-Handlová 2:0. KELET: Giraltovce-FC Košice B 3:1, Svit-Jelšava 1:0, Ličar­tovce-Prešov B 1:0, Sp. N. Ves-Vranov 0:3, Družstev­ná-Svidník 2:0, Lipany-Krom­pachy2:0, Dubová-Bard. N. Ves 2:0, Michalovce-Snina 6:0. (su) FOCI MAGYAR KUPA Honvéd-bravúr Szerdán este játszották a lab­darúgó Magyar Kupa-elődöntő első mérkőzéseit: Vác-Kispest­Honvéd 0:3 (0:1), góllövő: Ka­sza (25. - öngól), Tóth (55.), Jo­vanovics (87.); BVSC-Újpest 1:0 (1:0), gól lövő: Vincze (4.). Vácott csak 2000, a Szőnyi úton pedig 3500 néző volt kíváncsi a találkozóra. (sr) SPORTFOGADÁS a Az 5 a 40-ből 18. játékhe­tének nyerőszámai: 1, 7, 11, 29, 36; pótszám: 28 « A KENŐ 10 keddi, 135. sorsolásának nyerőszámai: 1, 2, 3, 4, 17, 21, 24, 36, 40, 44, 45, 46, 53, 54, 65, 68, 74, 77, 78, 80 » A KENŐ 10 szerdal, 136. sorsolásának nyerőszámai: 4, 6, 7, 8, 11, 12, 16, 19, 21, 23, 24, 36, 37, 41, 51, 52, 56, 61, 71, 78 (TA SR)