Új Szó, 1991. november (44. évfolyam, 256-281. szám)

1991-11-07 / 261. szám, csütörtök

7 SPORT 1991. NOVEMBER 6. EURÓPAI LABDARUGÓ KUPATORNAK A CSEHSZLOVÁK BAJNOK A NEGYEDDÖNTŐBEN Már kedden elkezdődtek az európai labdarúgó kupátomák második fordulójá­nak visszavágó mérkőzései. Tegnap két-két csehszlovák és magyar együttes lépett pályára. Délután a Baník Ostrava nem bírt a török Galatasaray csapatával, kikapott és idegenben lőtt kevesebb góllal kiesett. Ahogy az várható volt. ugyancsak búcsúzott a Ferencváros is, egy minden tekintetben jobb ellenféltől szenvedett vereséget. Óriási bravúrt hajtott végre a Sparta: kontinensünk egyik sztárcsapatát, az Olympique Marseille együttesét verte meg, és bekerült a legjobb nyolc közé - idegenben lőtt több góllal! A Sampdoria - Kispest-Honvéd BEK­mérközés lapzárta után ért véget; a Torpedo Moszkva - Sigma Olomouc meccset (UEFA Kupa) ma délután játsszák. BEK: SPARTA-MARSEILLE 2:1 (1:0) AKI MER, AZ NYER (t-szabó) - Nem ijedt meg a hazai csapat a sztárokkal telitűzdelt francia ba|­noktól A kezdeti tapogatózást követően a Sparta játszott mezönyfolényben Az első gólhelyzetre 13 percet kellett vár­ni. amikor Vrabec szögletét követően Mistr hat méterről a kapu fölé bombá­zott. Tiz perccel később Némeček szök­tetése után Frýdek elöl lábbal hárított Olmeta. Az első félóra végén Kukleta tort be a 16-oson belülre, azonban lövésszerü beadását könnyen védte a francia kapus. Nem sokkal ezután Horňák szerelte az eléggé gyengén játszó Pelét, majd Mistr­hoz látszott, aki eliramodott a jobb oldalon és a kapu elé iveit. Siegl nyolcméteres feiese azonban elkerülte a francia kaput A 36. percben a remekül játszó Frýdek 16 méterről leadott lövése Kukletáról visszapattant a középpályás elé, aki ezúttal nem hibázott - éles szögből a jobb alsó sarokba talált. Ezt már nem birta idegekkel Bemard Tapie, és villám­gyorsan elhagyta a dísztribünt . Fordulás után alaposan megválto­zott a játék képe. Papinék mindent egy lapra tettek fel: t egymás után vezették támadásaikat. Kouba elótt Waddle, majd Papin került helyzetbe Az 53 percben Lavička hazaadását majdnem elcsípte Papin. Ezután Kukleta fejese hozta lázba a nagyszámú szurkolósereget A 69. percben megszületett a hazaiak máso­dik gólja: Siegl 17 méterről a kint álló Olmeta fölött bombázott a hálóba. Ezu­tán még elkeseredettebben támadtak a franciák. Negyed órával a befejezés előtt növelhette volna előnyét a Sparta Kukleta 22 méteres szabadrúgása azonban a bal kapufát találta el. Már mindenki a továbbjutást ünnepelte, ami­kor 8 perccel a befejezés előtt Pelé 17 méterről állította be a végeredményt Akik ló mérkőzést vártak, nem csalódtak A prágai együttes kiváló teljesítményt nyújtott és megérdemelten került a leg­|obb nyolc közé SPARTA: Kouba-Horňák, Novotný, Vrabec-Mistr, Frýdek (88. p. Matta), Némeček, Némec, Lavička-Siegl (80. p. Černý), Kukleta. MARSEILLE: Olmeta -Casoni, Mozer, Boli-Baills (72. p. Angioma), Steven, Waddle, Des­champs, Amoros-Papin, Pelé. A talál­kozót 35 000 nézö előtt az angol Gunn vezette Sárga lap: Kukleta, ill Des­champs. Mozer POSPÍŠILÉK NEM TŰNTEK EL... Nyolcvannyolcban végleg befejezték hosszú sportpályafutásukat a Pospišil fivérek, akik hússzor lettek a kerékpárlabda világbajnokai. Egy ideig még hallottunk róluk, de aztán mintha elnyelte volna őket a föld. A brünni teremkerékpáros vb nézői között rábukkantam Jind­richre... • Mintha eltűntek volna a kerék­pár! abda világából... - Dehogy. Csak már nem itthon, Csehszlovákiában edzősködünk. Jómagam Ausztriában keresem ke­nyerem, az ARBÖ St. Pölten edzője vagyok. Most jutottunk fel a II. oszt­rák ligába. Időnként még én is pá­lyára lépek, de inkább csak alkalom­szerűen. • És mi történt öccsével, Jannal? - Ö Svájcban edzősködik, az Oft­ringen szakvezetője. Néhanapján szintén játszik. • Elképzelhető, hogy egyszer új­ra együtt kerekezzenek ki a pályára ? - Az már kizárt dolog. Végleg el­váltunk egymástól, s nincs szándé­kunkban együtt kerékpárlabdázni. Ráadásul nem is edzünk. Meg hát a korunk se nagyon engedné. Kép­zelje csak el, ha valahol megjelen­nénk, s meghallanák az emberek, hogy újra játszunk. Megint mindenki csak bennünket akarna-hívna, s an­nak nem lenne jó vége. Végérvé­nyesen befejeztük. • Tavaly még az utóduk, a Ber­ger-Kratochvil kettős edzője volt a válogatottban. Miért hagyta ott? - Nem én mondtam le. A kerék­párlabda szekcióban látták úgy jó­nak, hogy klubedzójük irányítsa őket a válogatottban is. • Hogyan vélekedik a világ élvo­naláról? - Bergerék nem magaslanak ki annyira a többiek közül, mint annak­idején mi. Kiegyensúlyozott a me­zőny. Mindig öten pályáznak az aranyéremre: a németek, svájciak, osztrákok, belgák és válogatottunk. A pillanatnyi forma dönti el a sor­rendet. U. i. Brünnben sem volt ez más­képp, a német King testvérek bizto­san győztek, s a csehszlovákok hal­vány teljesítmény után csak ötödi­kek lettek. J. MÉSZÁROS KÁROLY KEK: OSTRÁVA-GALATASARAY 1:2 (1:2) VÁRATLAN BÚCSÚ (t-sz) - A vártnál kevesebb néző előtt, hat állandó játékosa nélkül (Schmucker, Kubánek, Remek, Vrtö - sérülés, Slon­čik, Záleský pedig két sárga lap miatt) jól kezdett a bányászegyüttes. Egyre-másra vezették támadásaikat, ám az akciók be­fejezését nem kísérte siker. Főleg a gyors Chýlek hozta többször zavarba a vendé­gek védelmét. Azonban a Galatasaray sem jött védekező taktikával, és kihasz­nálta a kínálkozó lehetőséget az ellentá­madásokra. A szögletrúgásaik voltak ve­szélyesek, ám Bernády kapus résen volt A 23. percben Ollender beadását Nečas 11 méterről, szorongatott helyzetben a kapu fölé lőtte. Remekül irányította a török csapat védelmét a korábban a Ba­yernban is próbálkozó 35 éves középhát­véd, Erhan. A 28. percben megszületett a Bánik vezető gólja: Časko remek jobb oldali beadását Nečas a bal kapu­fára lőtte, a kipattanó labdát Ollender öt méterről a hálóba vágta. Ekkor úgy tünt, minden a papírforma szerint alakul. Nem sokkal később Chýlek lehetett volna eredményes, azonban biz­tató helyzetben hibázott. Nem minden­napi találattal egyenlítettek a törökök. Juszuf tisztára játszotta magát a 20 méterről leadott bombája Bernády ka­pujának bal felső sarkában kötött ki. Három perccel az első félidő vége előtt Nečas feleslegesen cselezgetett, majd elvesztette a labdát. Arif tört be a 16­oson belülre, ahol a kapus csak sza­bálytalanul tudta szerelni. A megítélt büntetőt Kosecki értékesítette. Szünet után nagyobb sebességre kap­csoltak a hazaiak, Pavelka két esetben is ziccerhelyzetben hibázott. Nagy mezőny­fölényben futballoztak Sialiniék, ám az eredmény nem változott. A fellazult véde­lem ellen a Galatasaray szórványos tá­madásai nagyon veszéiyesek voltak, fő­leg a lengyel idegenlégiós, Kosecki volt elemében. Az 52. percben Arif sakk­matt helyzetben csak a kapufát találta el. Nem sokkal később Caskót rúgták fel a török védők. Nečas 18 méteres szabad­rúgását azonban remek érzékkel tornázta ki Hayrettin. Az utolsó negyed órában már a ven­dégek irányítottak, elfáradtak az ostra­vaiak. Előbb a Galatasaray kapuvédője kapott sárga lapot időhúzásért, majd nem sokkal a mérkőzés vége előtt Musztafát a román bíró kiállította (labdával szándé­kosan fejbedobta Škarabélát). A látottak alapján megérdemelten győzött a rutino­sabb csapat. Igaza lett Koseckinak, aki a találkozó előtt azt nyilatkozta: 2:1-re nyernek... OSTRAVA: Bernády-Sialini, Repka, Škarabela, Galásek-Časko, Pali nek, Nečas, Pavelka (59. p. Zelniček)-óllen­der, Chýlek. GALATASARAY: Hayret­tin-Bülent, Tájfun, Erhan, Iszmail-Ju­szuf, Musztafa, Muhammed, Hamza­Arif (88. p. Mert), Kosecki. A találkozót 5000 néző előtt a román Salomir vezette. Sárga lap: Palinek. ill. Búlen, Hayrettin, Iszmail. Kiállítva: Musztafa. KUPAEREDMENYEK UEFA KUPA. Bayern München - Koppenhága 1903 10 (0 0). góllovó: Mazinho A dán csapat jutott tovább Trabzonspor - Olympique Lyon 4:1 (3:1), góllövök: Mandirali (2), Asian, Cirkrikci, ill. Boursac. Tj.: Trabzonspor CSZKA Szófia - Hambur­ger SF 1:4 (1:1) góllövők: Dimitrov, ill. Spórl (2). Fúrtok és Bode. Tj.: Hamburger SV. Dinamó Bucuresti - FC Genoa 2:2 (0:1), góllövők: Gerstenmajer. Cristea, ill Matei (öngól). Auguillera. Tj.: Genoa. KUPAGYŐZTESEK EURÓPA KUPÁJA. AS Monaco - Norrköping 1:0 (1:0), góllovó: Robert. Tj.: Monaco. KEK: FERENCVÁROS-BREMEN 0:1 (0:0) CSODÁK AZ ÜLLŐI ÚTON SINCSENEK Jan (balról) és Jindŕich Pospišil (Kiküldött munkatársunk, ZSIGÁRDI LÁSZLÓ telefonjelentése) - Nagy hang­orkán fogadta a két csapat játékosait, akik kezdettől fogva nem kímélték egymást. Sok volt a taktikai szabálytalanság, annál kevesebb a jólsikerült akció. Az elsó fél órában háromszor vette elő a sárga lapot a bíró. Óvatosan futballozott a Fradi, nem merte (talán nem is tudta) lerohanni a bré­maiakat, akik minden lehetőséget kihasz­náltak a gyors ellentámadásra. Az elsó ziccert a vendégek puskázták el: a 22. percben Telek nagyot hibázott, Hartt­gen elé fejelte a labdát, aki nyolc mé­terről fölé durrantott. Nyolc perccel ké­sőbb nagy kavarodás támadt az FTC kapuja elótt, a játékvezető azonban kifelé Ítélt szabadrúgást. A 32. percben Wuko­vics hagyta ki a ferencvárosiak első lehe­tőségét: hét méterről gyatrán fölé lőtt A szünet előtt mindkét oldalon volt egy helyzet, ám Borowka és Wukovics megi­jedt a lehetőségtől. A 47. percben egy hatalmas kapus­hibának köszönhetően „elszállt" a Fe­rencváros reménye. Borowka bedobá­sát Bratseth megcsúsztatta, Balogh rosszul jött ki a kapuból, s Bódénak csak a hálóba kellett fejelnie. Pedig hányszor figyelmeztette fiait Nyilasi Tibor edző, hogy Borowka hosszú partdobásai életveszélyesek.. Hat perc múlva egyenlíthetett volna a hazai együttes, De­szatnik nyolc méterről még a kaput sem találta el. Elbizonytalanodott a ferencvá­rosi gárda, ezt bizonyítja a brémaiak két gólszagú akciója is. Tíz perccel a befeje­zés előtt Wukovics ajtó-ablak helyzetben hibázott. Jobban, ötletesebben játszott a sokkal tapasztaltabb futballistákból álló Werder, s ezt a 20 000 nézö is viszonylag nyuga­lommal tudomásul vette. Az FTC a követ­kező összeállításban játszott: Balogh -Simon, Telek, Kuznyecov, Keller-Lip­csei, Szenes, Páling-Wukovics, Albert, Deszatnik (76. p. Rácz). JÉGKORONG NÉMET KUPA Ma Frankfurtban két mérkőzés­sel megkezdődik a III. Német Ku­pa, amelyen Németország, Svéd­ország, a Szovjetunió és Cseh­szlovákia válogatottja vesz részt. Először 1987-ben rendezték meg a tornát, amely Csehszlovákia győzelmével ért véget. Egy évvel később a szbornaja, 1990-ben pe­dig a finn válogatott diadalmasko­dott. Meglepetésre az északiak ezúttal távolmaradtak az ese­ményről. Az olimpia előtti utolsó erőpróbán az első helyezett 100 000, a máso­dik 60 000, a harmadik 50 000 és még az utolsó helyen végzett együt­tes is 40 000 márkát inkasszál. A mérkőzésnek a frankfurti stadion ad otthont, melynek befogadóké­pessége 7000 néző. Ivan Hlinka és Jaroslav Walter, a csehszlovák válogatott szakvezetői nem szá­míthatnak a jihlavai korongozók­ra, mert bajnokcsapat a hét végén Pöstyénben BEK-csoportmérkő­zéseken szerepel. így a kapus Svoboda, a hátvéd Kuchyňa és a csatár Augusta nélkül utazott el az együttes. Frankfurtban csatlako­zott a gárdához a három Németor­szágban szereplő idegenlégiós: a védő Procházka és a két támadó, Lála és Lubina. Sajnos, az utóbbi időben jó formában védő Lángot klubja (Krefeld) nem engedte el a vi­adalra. Ezért két tapasztalatlan ,,portás", a kassai Dragan és a kladnói Hnilička kapott lehetősé­get. Libáék nem indulnak vérmes reményekkel, tisztes helytállásban bízik a közvélemény. Érdekesség­nek számít, hogy ezen a tornán debütál a házigazdák szakvezetője­ként Ludék Bukaő. A csehszlovák válogatottat a kővetkező korongozok képvise­lik Frankfurtban - kapusok: Hni­lička (Kladno), Dragan (Košice); hátvédek: Šlégr (Litvínov), Mádl (Kladno), Ŕezniček (Plzeň), Seke­ráš, Švehla (mindkettő Trenčín), Šmehlik (Vítkovice), Procházka (Freiburg); csatárok: Kašťák, Lang (mindkettő Litvínov), Kampf, Köri­nek (Plzeň), Kölnik, Pálffy, (Tren­čín), Hrbek, Žemlička (Sparta), Otevŕel (Zlín), Veselovský, Liba (Košice), Lála (Mannheim), Lubina (Kaufbeuren). A NÉMET KUPA MŰSORA - csütörtök: Csehszlovákia - Svéd­ország (16.30), Németország - Szovjetunió (20.30). Szombat: Svédország - Németország (14.30). Szovjetunió-Csehszlovákia (18.00). Vasárnap: Németország - Cseh­szlovákia (14.30), Szovjetunió - Svédország (18.00). Sajnos, a tornáról a Csehszlovák Televí­zió nem ad közvetítést. MÁČALA KERETE Milan Máčala, a csehszlovák lab­darúgó-válogatott szakvezetője ke­retet hirdetett a jövő héten szerdán Sevillában sorra kerülő Eb-selejte­zőre: Stejskal, Kouba - Glonek, Suchopárek, Novotný, Gruss­mann, Némeček, Vlk, Kula, Krišto­fík, Frýdek, Némec, Pecko, Kuka, M. Luhový, Skuhravý. A tartalékok: Vencel, Hapal, Maroši, Lancz, Ju­raško, Praženica. A felsorolásból kitűnik, hiányzik Moravčík, Danék, Kubík és Tittel, a Franciaországban szereplő idegenlégiósok, mivel a francia bajnokság javában tart és a csapatok nem engedték el játéko­saikat. A spanyol második vonalban játszó Michal Bílek pedig lemondta válogatottbeli szereplését... A HORVÁTOK ÖNÁLLÓAN? November 26-án Horvátország Olimpiai Bizottságának öttagú de­legációja Lausanne-ban felkeresi Juan Antonio Samaranch-ot, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökét, hogy kérje: az 1992-es téli és nyári olimpián hazájuk önálló küldöttséggel szerepelhes­sen. Útjuk sikere kétséges, ugyanis Samaranch szeptember közepén Berlinben a NOB végrehajtó bizott­ságának ülésén kijelentette: a kelet­európai politikai változások ellenére nem támogatja az újonnan létrejött nemzeti olimpiai bizottságok felvéte­lét a NOB-ba. Egyedüli kivételt a balti államok szervezetei jelente­nek; azok már az 1940-es szovjet megszállás előtt is léteztek. HOLYFIELD-DAMIANI Egyre inkább bonyolódik a helyzet a profi nehézsúlyú ököl­vívók világában. Az eredetileg no­vember 8-ra meghirdetett Evander Holyfield - Mike Tyson mérkőzés elmarad, helyette, november 23-án az ügyeletes világbajnok az olasz Francesco Damianival mérkőzik meg. A három profi boksz szövetség viszont nem tud megegyezni abban, hogy elfogadják-e az összecsapást világbajnoki döntőnek, vagy sem. A WBC szerint megengedhetetlen Damiani döntőbeli szereplése, hi­szen nem tartozik a világ 10 legjobb öklözöje közé; az IBF nem ellenzi a mérkőzést, viszont kijelentette, nem hirdethetnek győztest; a har­madik szervezet, a WBA nem ellen­zi, hogy az olasz volt Európa-bajnok a világelsőségért megküzdjön. MÁR BANGLADESBEN IS Az európai labdarúgó-stadio­nokban történő erőszak, az afrikai lelátókon zajló verekedések mellé immár az ázsiai szurkolók tömeg­verekedése is „felzárkózott". Chittagongban, a bangladesi kikötő­városban, a helyi labdarúgócsapat az Abahani együttesével mérkőzött és 1:0 arányban győzött. Ennek nin­csen igazi hírértéke, de annak igen, hogy az összecsapást követően a nézők valóban összecsaptak, mi­nek következtében 100 szurkoló megsérült. A rendőrség csak könny­gázgránátok segítségével tudta fel­oszlatni a dorongokkal, házilag gyártott robbanó anyagokkal fel­fegyverzett dühöngő tömeget. JÖNNEK AZ ANGOLOK A lengyel rendőrség gondosan készül a november 13-án sorra kerülő Lengyelország - Anglia labdarúgó Eb-selejtezőre. Az elő­rejelzések szerint mintegy 2000 szi­getországi szurkoló érkezik Poznan­ba, a mérkőzés helyszínére. A vá­sárvárosban már 900 fővel meg­erősítették a biztonsági erőket, a he­lyi kórházakban pedig 500 férőhely várja - reméljük fölöslegesen - az esetleges összetűzések károsultjait. Az angoloknak döntetlen is elég a továbbjutáshoz, míg a hazaiaknak győzniük kell, így az év mérkőzését nagy várakozás előzi meg.