Új Szó, 1990. március (43. évfolyam, 51-77. szám)

1990-03-26 / 72. szám, hétfő

I. LABDARÚGÓLIGA, 22. FORDULÓ Szomorú szombat a Csallóközben Az Inter már a Sparta mögött • Ľ. Luhový lesz a gólkirály? • Slovan: a döntetlenek csapata (r-tics) - Az I. labdarúgóliga 22. fordulójában azok a csapatok jártak jobban, melyek már szombaton pályára léptek, hisz napsütéses, tavaszias időben játszhattak. Tegnap viszont az eső és a kellemetlen szél alaposan megnehezítette a játékosok dolgát. Szombaton keserű szájízzel távoztak a stadionból a DAC szurkolói, hiszen csapatuk már hazai pályán is bőkezűen osztogatja a pontokat, és nem boldogult a kiállítás miatt 10 főre fogyatkozott Plastikával. Tegnap az Inter folytatta tavaszi menetelését, három góllal terhelte meg a sereghajtó Pov. Bystrica kontó­ját. Ezzel a pozsonyiak felkerültek a táblázat második DAC Nitra 1:3(1:1) Vítkovice Trnava helyére, mivel az ostravai bányászcsapat idegenben „csak" gólnélküli eredményt ért el a Slovan ellen. Az Inter csapatában az újdonsült válogatott Ľ. Luhový kétszer is a hálóba talált, és 16 góllal vezeti a góllö­vőlistát. Meglepetés a Zbrojovka fölényes győzelme, a brünniek négygólos győzelmet arattak a Dukla ellen. Értékes pontot szerzett idegenben, a Vítkovice otthonában, a kiesés ellen küzdő Trnava. A követke­ző forduló párosítása: Brrio - Slávia, Dukla - Pov. Bystrica, Inter - Vítkovice, Nitra - Slovan, Ostrava - Sparta, Bohemians - DAC, Trnava - Cheb, B. Bystrica - Olomouc. 1:1 (1:1) Dunaszerdahely, 4000 néző. Játék­vezető: Grégr. Góllövők: Be­lanszky, illetve Belák (2), Hipp. Amikor a 39. percben a bíró ismételt szabálytalanságért kiállította Soviőot, minden világosnak tűnt: idő kérdése, mi­kor lövik az újabb gólokat a hazaiak, hiszen Belanszky találatával 1:0-ra vezet­tek (24. p.). Jól, lendületesen és fölény­ben futballoztak, számtalan helyzetet hagytak kihasználatlanul; Simon bomba­fejesét a felső léc állította meg... Mi jöhet ezután? Világos: végre gólparádé, öröm­futball, „majális". No nem! A labdarúgás fura játék. A 45. percben Moravčík átadá­sát elvétették a DAC-védők, és Belák a hálóba lőtt. Pedig a Nitra sehol sem volt az első félidőben. Mintha a vendégiátokat zavarta volna meg a kiállítás. Hiába vág­tázott kilométereket a középcsatár Va­lach, ha bosszantóan pontatlan volt az összjáték (Lišivka vitte a prímet), ha a széleken nem tudták felvinni a labdát, ha csikorgott a csapatrészek közötti össz­hang. Aztán jött az újabb hiba: Súkenník addig-addig játszadozott saját 16-osánál, mígnem Mášik elvette tőle a „játékszert", középre gurította, és Belák másodszor is örülhetett (57. p.) Két perc múlva Simon fejese alig szállt fölé. Az edző aztán * hátravonta csapata legaktívabb középpá­lyását - a középhátvéd Kašpar helyére (Kapko és Škarecký sérülés miatt nem játszott). Ezzel megbomlott az amúgyis bizonytalan védelem. A résekbe be-be­törtek a mozgékony vendégek. Moravčík mellé lőtt, a 70. percben a kapufát találta el, és a kipattanó labdát a középhátvéd Hip a léc alá vágta. Hiába hajrázott az ideges, szétzilált, megroggyant DAC; Be­lanszky a kapust célozta meg, Pavlík közelről fölé lőtt (mintha nem is nagyon bántotta volna), a becserélt Király fejesét védte Palúch. Dühöngtek, bosszankodtak a hazai szurkolók. Útszéli hangon, primití­ven sértegették az edzőt. Mintha a peda­gógust szidnánk, mert karácsonytól hús­vétig nem sikerült a nebulók fejébe verni az egyszeregyet... Adatok: kapura tartó lövések 8:4, mellé 12:4, szöglet 5:2, sza­bálytalanságok 16:27. Sárga lap: Simon, ill. Sovič, Kostoláni. Piros lap: Sovič. (t. v.) Pov. Bystrica Inter Pov. Bystrica, 2000 néző, játékveze­tő: Gádoši. Góllövők: Ľ. Luhový 2, Weiss. Érdekes, színvonalas mérkőzést lát­hattak a nézők. Mindkét csapat támadó stílusban futballozott; a parázs jelenetek váltották egymást a kapuk előtt. Az első félidőben a hazaiak kezdtek jobban, az első negyed órában két nagy helyzetet is kihagytak, és ez megbosszulta magát. A 15. percben nagyot hibázott a ZVL védelme, és Weiss könnyedén emelt a teljesen üres kapuba. A második játék­rész elején úgy tűnt, újítani tud a sereg­hajtó, beszorította ellenfelét, ám az egyenlítés elmaradt. Ismét a vendégek voltak eredményesek: az 58. percben Luhový parádés góllal növelte az Inter előnyét. Két perccel a befejezés előtt ugyanő közelről a hálóba pofozta a labdát. Cheb Bohemians 1:1 (1:0) ÚJ szú 575 1990. III. 24. Cheb, 2500 néző, játékvezető: Cho­cholouš. Góllövők: Bertalan, ill. Beznoska. Unalmas, átlagon aluli mérkőzésen többnyire a két 16-os között folyt a játék. A hazaiak voltak á szerencsésebbek az első félidőben, hisz első kapura tartó lövésük gólt eredményezett. A 31. perc­ben Bertalan juttatta vezetéshez a nyu­gat-csehországiakat. A második félidő­ben a hazaiak túl korán kezdték az időt húzni, beálltak védekezni, ami hibának bizonyult. A 69. percben Beznoska távoli szabadrúgása a hazai kapuban kötött ki. A hajrában mindkét csapat túl korán bele­törődött a döntetlenbe, nem csoda, hogy a nézők füttyel „jutalmazták" a pályán látottakat. Vítkovice, 1700 néző, játékvezető: Marko. Góllövők: Harazim, ill. K I i ­novský. A vendégek kezdtek jobban, és már a 12. percben - nagy meglepetésre - ve­zetéshez'jutottak. A csúszós talaj nem „ízlett" a játékosoknak, mindkét oldalon baj volt az összjátékkal. A 33, percben egyenlített a Vítkovice. Szünet után több­nyire a Trnava kapuja előtt folyt a játék, ám a vendéglátók nem tudták meglepni a Spartak védelmét. A legnagyobb hely­zet a 89. percben maradt ki, amikor Lejt­nch közeli fejese a kapufáról vágódott (/issza. Brno Dukla Brünn, 6000 néző, játékvezető: Gonda. Góllövők: Michal, Kafka (11-esből) Ôeda és Šmíd. Két ellentétes félidejű mérkőzés zajlott a pályán. Az első 45 percben sok volt a pontatlanság és a kemény belemenés, alig akadt említésre méltó esemény. A18. percben Michal lövése a prágai kapus hasa alatt csúszott a hálóba. Röviddel a térfélcsere után Kafkát felvágták a 16-oson belül, és a megítélt büntetőt a sértett fél biztosan értékesítette. Bi­zonytalanná vált a prágai védelem, hibát hibára halmozott, és nem csoda, hogy a Zbrojovka újabb két gólt lőtt. Prága, 3500 néző, játékvezető Líš­ka. Góllövők: Ŕehák (2) (egyet 11­esből), Kuka és Šimunek. Több mint fél óráig tartott míg góllá érett a vendéglátók fölénye. Az első félidő utolsó negyed órájában aztán három gólt rúgtak a hazaiak, és eldöntötték a mérkő­zést. Szünet után ellaposodott a játék, a vendégek teljesen tehetetlennek bizo­nyultak, a 90 perc alatt mindössze egy­szer veszélyeztették a Slavia kapuját. A hajrában helyenként nyomasztó volt a fővárosiak fölénye, aólhelvzeteik alap­ján sokkal nagyobb arányban is győzhet­tek volna. Sparta B. Bystrica Prága, 6000 néző, játékvezető: Va­leš. Góllövők: Černý ill. Majoros (11-esből). Nem úgy indult a mérkőzés, hogy a hazaiaknak izgulniuk kell az eredmény miatt. A Sparta már a 3. percben vezetés­hez jutott. A 30. percben Majoros 11­esből egyenlített; a második félidőben hiába igyekezett görcsösen a listavezető nem tudott mjt kezdeni a jól záró véde­1:1(1:1) 0:0 Slovan Ostrava Pozsony, 5000 néző, játékvezető: Matuáík. A bányászcsapat ismét bebizonyította: nem véletlen, hogy a tavaszi idényben mindössze egy gólt kapott. A Baník hatá­rozottan, keményen védekezett, nem sok esélyt adott a bizonytalan hazai csatárok­nak. Az esős időben játszott mérkőzésen sok volt a pontatlanság, ami részben a csúszós talaj számlájára írható. A játé­kosok nem kímélték egymást, kemény belemenések és sajnos sérülések is tarkí­tották a mérkőzést. A második félidőben a csereként beállt Vankovič állt legköze­lebb a gólszerzéshez, a 63. és a 88. percben távoli lövését Srníček kapus bra­vúrral védte. A vendégek mindössze egy­szer kerültek gólhelyzetbe: 4 perccel a befejezés előtt Kula lövését Schmucker csak üggyel-bajjal hárította. lemmel. 1. Sparta 22 16 3 3 49:21 35 2. Inter 22 13 4 5 43:23 30 3. Ostrava 22 11 7 4 37:18 29 4. Bohemians 22 11 5 6 36:26 27 5. Nitra 22 12 2 8 35:27 26 6. Slovan 22 7 11 4 19:20 25 7. Dukla 22 8 6 8 26:23 22 8. Slavia 22 8 6 8 31:30 22 9: Olomouc 22 7 7 8 33:33 21 10. Brno 22 8 5 9 30:36 21 11. Vítkovice 22 9 2 11 28:37 20 12. B. Bystrica 22 7 4 11 23:27 18 13. Cheb 22 6 4 12 21:28 16 14. DAC 22 6 4 12 23:33 16 15. Trnava 22 4 8 12 19:36 16 16. Pov. Bystrica 22 3 2 17 16:51 8 I Mi WlÉMál li Mllll A ŠPORTKA 12. játékhete I. húzásá­nak nyerőszámai: 5. 21 30 41 45 48, pótszám: 3 A 2. húzás nyerőszámai: 25 26 29 37 39 45, pótszám: 47 A MATES nyerőszámai: 5 6 7 19 20 A SAZKA telitalálatos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 1 0 2021102 10 1 2 (ČSTK) Heves vita a CSSZTSZ rendkívüli kongresszusán Hol maradtak a meghívott vendégek? (ČSTK) - Vasárnap délben Pavel Klapuš, a CSSZTSZ KB elnöke Prágában megnyitotta a CSSZTSZ rendkívüli kongresszusát, azonban 65 percen keresztül nem jutott a mikrofonhoz, hogy elmondja beszámolóját. A kongresszus ugyanis már az első percekben nagy vitába keveredett ügyrendi kérdésekben, tiltakoztak egyes'személyek bizottságokban való részvétele ellen, a szavazás módja ellen és végezetül azt is ellenezték ahogyan Štefan Gašparík, a szlovák sportszövetség elnöke vezette a tanácskozást. Szokatlan volt, hogy bevezetőjében nem üdvözölhetett egyetlen meghívott vendéget sem - Josef Hromádka, a szövetségi kormány alelnöke igazoltan maradt távol -, az állami szervek további képviselői közül senki sem jelent megül Pavel Klapuš beszédében egyebek között megállapította: „A testnevelés se­gíteni szeretne a társadalomban lezajló eseményeknek, a legfontosabb szavak már elhangzottak a nemzeti szerveze­tek kongresszusán." A továbbiakban rá­mutatott, hogy a CSSZTSZ az ötvenes évek derekán született és magán viselte a kor jellegzetességeit. Különböző kon­cepciók keletkeztek, irreális célokat tűztek ki, az uralkodó párt határozatokat foga­dott el a testnevelésről, amelyek soha­sem valósultak meg. Ez az állapot a leg­nagyobb megterhelést a testnevelési egyesületek számára jelentette, amelyek sok mindenért felelősek voltak, de csak korlátozott jogokkal rendelkeztek. A lát­szategység leplezte a demokrácia hiá­nyát, a szavak nem egyeztek a tettek­kel. A két ideológia párharcában a válo­gatott versenyzőket kirakati bábuknak tekintették, a Csehszlovák Olimpiai Bi­zottság a testnevelési szervezet uszályá­ba került. Mindent összevetve: a CSSZTSZ az ellentmondásos helyzet tükörképe volt, és ezért az egyetlen lehetséges megoldás a szervezet megszüntetése, amelyre már 14 nappal ezelőtt javaslatot tettek a köztársasági kongresszusokon. Egyidejűleg azonban keresni kell a kiutat a jövőbe. A testnevelés új elrendezésé­nek kérdése már január elején felvetődött, s az új igények megfogalmazását előse­gítették a kerekasztal-tárgyalások, vala­mint a nyugatnémet, az osztrák és a skandináv szakemberekkel folytatott konzultációk. Teljesen új alapelveken jött létre a két nemzeti szervezet, a Sport és Testnevelési Szövetségek Csehszlovák Konföderációja. Az élet az egyesületek­ben és a klubokban közben nem állt meg, mindenütt keresték az új formákat és az új megoldásokat. Európai kézilabdakupák A Dukla bravúrja (t-tics) - Két csehszlovák csapat lé­pett pályára tegnap az európai kézilabda­kupák negyeddöntőjének visszavágóján. A férfi IHF Kupában a prágai Dukla rendkívül izgalmas körülmények kö­zött, idegenben vívta ki a továbbjutást. A katonák Magdeburgban 15:19 (8:13) arányban ugyan alulmaradtak, ám mivel az első mérkőzésen 25:20-ra győztek, bejutottak az elődöntőbe. 17 másodperc­cel a befejezés előtt 7 métereshez jutott a Magdeburg. Ha bedobják, akkor a kelet­németek a továbbjutók. A labda azonban a felső kapufáról vágódott vissza... A nőknél az Inter Slovnaft ZtS a Vor­wärts Frankfurt csapatát fogadta, és mivel az első találkozón nagy arányú vereséget szenvedett, a visszavágónak már csak presztízsjellege volt. A hazaiak 23:22 (12:10) arányban győztek, de ez nem volt elegendő a továbbjutáshoz. Az Inter lé­nyegesen jobb teljesítményt nyújtott, mint egy héttel ezelőtt Frankfurtban, és szinte végig vezetett. A hazaiak legeredménye­sebb játékosa Čápová volt, 9 góllal. Kapuzárás az I. Jégkorongligában Osztályozó: négyen örülnek (rzsi) - Vasárnap este az osztályozó utolsó fordulójának három mérkőzésével befejeződtek a küzdelmek az I. jégko­rongligában. Négy csapat - Pardubice, Slovan, Olomouc, Nitra - ünnepelhetett, hiszen szeptembertől az élvonalban sze­repelhet. Az utóbbi három együttes újonc lesz a hokibajnokságban... SLOVAN - BRNO 3:1 (1:1, 0:0, 2:0). Az 55. percig 1:1 volt az állás, a hajrában a 3500 néző nagy örömére, felülkereke­dett a pozsonyi gárda. A Zetor ezzel a vereséggel búcsút intett az I. ligának! OLOMOUC - PARDUBICE 5:5 (1:3, 1:1, 3:1). A békés döntetlen ellenére SPORTHÍRADÓ ­k Az Austinban rendezett atlétikai versenyen a svéd Patrick Boden 89,10 méterre javította a férfi gerelyhajítás vi­lágcsúcsát. Ez az eredmény 1,44 méter­rel jobb a csehszlovák Jan Železný 1987­ben elért világrekordjánál. a több mint 7000 néző kezdettől fogva a házigazdákat éltette, akik 30 éves szü­net után ismét feljutottak a legjobbak közé. VIMPERK - NiTRA 3:4 (1:3,1:0,1:1). Jobb volt a Plastika, megérdemelten nyert, s jutott az élvonalba. 1. Pardubice 10 7 1 2 48:37 15 2. Slovan 10 6 0 4 36:20 15 3. Olomouc 10 5 1 4 45:32 11 4. Nitra 10 5 0 5 34:31 10 5. Brno 10 4 0 6 23:28 8 6. Vimperk 10 2 0 8 21:64 4 Ketten győztek: idegenben (ton) - A labdarúgó SZNL I 19. fordulójában két csapat győzött idegenben. A Lokomotíva Košice és az Agro Hurbanovo. A Humenné pontot rabolt Privigyén, míg az Agro Levice vereséggel felérő döntetlent játszott a postások pályáján. Az éllovas Prešov a várakozásnak megfelelően újabb győzelmet aratott, és előnye már két Dont. A 20 forduló párosítása: Hurbanovo - Senec, Čadca - ZŤS Košice, Žilina - Prešov, Šaľa - Trebišov, Jelšava - Prievidza, Humenné - Senica, Lokomotíva - Spoje, Levice - Michalovce. ZŤS KOŠICE - ŽILINA 2:0 (1:0), gól­lövők: Ševčík és Serbin (11-esből). Az exligások mérkőzésére a játék színvonala alapján is teljesen ráillett az „idényeleji" jelző - meg az is, hogy „másodosztályú". S ez tulajdonképpen mindkét csapat „ér­deme", mert igaz ugyan, hogy a zsolnai­ak - a balszélsó Mikolaj kivételével - nem sokat mutattak, ám az is tény, hogy a fel­jutásért küzdő (?) hazaiak sem remekel­tek. Pedig ígéretesen indult a találkozó. A 3. percben Andrejco került gólhelyzet­be; nem sokkal ezután a legjobb kassai, Serbin tette próbára a vendégek kapusát. A 7. percben Dunčko zörgethette volna meg a hálót, ha nem hamarkodja el a lö­vést. Három perccel később Krochta ejté­sét hárította üggyel-bajjal Belaník kapus. A 13. percben pedig Bárka hagyta ki a ZVL legnagyobb helyzetét. Ezt követő­en a félidő utolsó percéig jóformán csak a két 16-os közt folyt a játék. Akkor Gorej a balösszekötő helyén az alapvonalig fu­tott, majd onnan két védőn át az ötösön tanyázó Ševčíkhez emelte a labdát, aki -nem hibázott. A második gól büntetőből esett: a 61. percben Gorejt buktatták a 16-oson belül, s a 11 -est Serbin értéke­sítette. Ezután a hazaiak megnyugodtak, és egy árnyalattal jobbak voltak ellenfe­lüknél. A mérkőzést 1500 néző előtt Tóth vezette. (gazdag) MICHALOVCE - HURBANOVO 1:2 (0:1), góllövők: Guziar, ill. Medgyes és Gendiar. A közepes színvonalú mérkőzé­sen a hazaiak, akárcsak egy héttel koráb­ban, gyönge teljesítményt nyújtottak. En­nek ellenére akadtak gólhelyzeteik, de rendre elpuskázták őket. SENICA - LOKOMOTÍVA 0:1 (0:0), góllövő: Fedor. A hazaiak 90 percen át nyomasztó fölényben játszottak, de hely­zeteiket képtelenek voltak kihasználni. Már úgy tűnt, a találkozó pontosztozko­dással ér véget, amikor Jurkovič kapus kezéből kiesett a labda, és Fedor közelről a hálóba gurította. TREBISOV - JELŠAVA 2:1 (0:0) gól­lövők: Hartl, Soltész, illetve Figúr. Végig a hazai csapat játszott támadóbb szel­lemben, s játékosaik gyakran veszélyez­tették a vendégek kapuját. Amíg az első gól nem született meg, a vendégek csu­pán védekezésre szorítkoztak, és csak ezt követően támadtak ki. SENEC - ČADCA 2:0; (0:0), góllövők: Baláž és Fekete. Csapkodó játék jelle­mezte az első félidőt. Később a hazaiak nagyobb sebességre kapcsoltak, de hely­zeteiket nem tudták értékesíteni. Csak az utolsó két perc hozta lázba a közönséget. SPOJE - LEVICE 0:0. A léviaiaktól sokkal jobb teljesítményt remélt a közön­ség. Küzdelem volt a javából, a labda jobbára a két 16-os között pattogott. PRIEVIDZA - HUMENNÉ 1:1 (1:1), góllövők: Nemec, ill. Labun. A vendégek rászolgáltak az egyik pontra. A csatárok irányzékával baj volt, és így mindkét gól büntetőrúgásból született. PREŠOV - ŠAĽA 2:0 (0:0), góllövők: Gombár és Prusák. Végig az éllovas rohamozott, 16 szögletet rúgott, a vendé­gek kétszer az üres kapuból rúgták ki a labdát, de csupán egyszer jelentettek veszélyt az eperjesi kapura. 1. Prešov 19 15 0 4 52:18 30 2. Levice 19 12 4 3 28:12 28 3. ZŤS Košice 19 11 6 2 31:17 28 4. Hurbanovo 19 8 5 6 29:18 21 5. Jelšava 19 9 2 8 28:28 20 6. Spoje 19 8 3 8 30:25 19 7. Žilina 19 9 1 9 26:22 19 8. Senica 19 6 6 7 23:20 18 9. Senec 19 8 2 9 19:24 18 10. Lokomotíva 19 7 4 8 15:21 18 11. Šaľa 19 7 3 9 15:26 17 12. Humenné 19 3 10 6 18:28 16 13. Michalovce 19 6 2 11 21:34 14 14. Trebjšov 19 6 2 11 19:38 14 15. Prievidza 19 5 3 11 19:29 13 16. Čadca 19 4 3 12 14:30 11 ­k A franciaországi Aix-les-Bains­ban rendezett mezeifutó-világbajnok­ságon a férfiaknál a 12,2 kilométeres távon a marokkói Skáh győzött 34:21 perccel a kenyai "Tanúi 34:21 és az ugyancsak kenyai Korir 34:22 előtt. Nők: (6 km): 1. Jennin (amerikai) 19:21, 2. Dias (portugál) 19:33, 3. Romanova (szovjet) 19:33 perc. •k Planicán, a hétvégén befejező­dött a síugró Világ Kupa sorozata. A szombati verseny sorrendje: 1. Cecon (olasz), 220,20, 2. Nikkola (finn) 214,0, 3. Weissflog (NDK-beli) 211,5, 4. Ploc (csehszlovák) 210,5. Vasárnap: 1. Nikko­la 226,0, 2. Thoma (NSZK-beli) 221,0, 3. Ulaga (jugoszláv) 218,0. A Világ Kupát a finn Ari Pekka Nikkola nyerte. * Nashville-ben, az amerikai rövid­pályás úszóbajnokságon a hazai Tom Jäger egy óra alatt kétszer is világcsúcsot javított az 50 méteres férfi gyorsúszás­ban. A döntőben 21,81 másodperccel győzött az olimpiai bajnok Biondi (21,85) előtt, és ezzel 12 ezer dollárt nyert. * Key Biscayneben a női ténisztor­na döntőjében: Szeles (jugoszláv) ­Wiesner (osztrák) 6:1, 6:2. Pöstyénben előkészületi jégkorong­mérkőzésen. Csehszlovákia - Trenčín 6:2 (0:1, 3:0, 3:1). Labdarúgó SZNL II NYUGATI CSOPORT: Elektrosvit N. Zámky - TTS Trenčín 1:0, Inter jun. - Zl. Klasy 3:1, Vráble - ČH Bratislava 4:1, Dubnica - Bánovce 3:0, VTJ Trenčín - Sereď 1:1, Topoľčany - Púchov 2:0, Slovan jun. - Doprastav 1:0, Matador - Nové Mesto 2:0. KELETI CSOPORT: Bytča - Ružom­berok 1:0, B. N. Ves - Fiľakovo 4:1, Snina - Stropkov 0:0, K. N. Mesto - Sp. N. Ves 3:2, Detva - Vranov 1:1, Budkovce - Gi­raltovce 1:0, Martin - Bardejov 0:0, Luče­nec-Rim. Sobota 1:1. (me) Slavia Olomouc