Új Szó, 1989. november (42. évfolyam, 257-282. szám)

1989-11-03 / 259. szám, péntek

ÚJ szú 7 1989. XI. 3. Az európai labdarúgókupák 2. fordulója után Miért szálltak le a futballexpresszről? Az európai kupaexpressz robog tovább. Szerdán megállt egy pillanatra, leszállította a gyengélkedőket és a kishitűeket, aztán elindult, hogy folytassa útját a döntő felé. Megy, robog és már nincsen rajta csehszlovák csapat. A Plastika Nitra zokszó nélkül, a Slovan némi vita után már az első megállónál kiszállt, szerdán pedig búcsúzott a két eddig még utazó együttes, a Sparta és az Ostrava. Vége. Ahogy már megszokhat­tuk, a 2. forduló után már nem vagyunk érdekeltek a kupatalálkozókon. Ilyen az élet, mondhatná valaki. Ilyen a csehszlovák labdarúgás - mondják má­sok. Tanulságos volt elsősorban a szófiai Szredec - Sparta meccs. Panaszkodnak a mellékkörülményekre (az ellenfél ke­ménysége, rossz talajú pálya, a gyenge játékvezető), de megfeledkeznek a lé­nyegről. Arról, ami végeredményben dönt egy-egy meccsről, illetve a továbbjutás­ról. Nevezetesen arról, hogy a bolgár bajnok leckét adott a csehszlovák fut­ballistáknak gyorsaságból, lendületes és variábilis összjátékból, egyéni ké­pességekből. A Sparta-védők nem szok­ták meg, hogy az I. ligában az ellenfél összecsomózza őket, hogy gyorsasági erőnlétük, kezdő sebességük, technikájuk révén szinte állva hagyja őket. Stejskal kapusnak bizonyára életében még nem akadt annyi dolga, mint a szerdai mérkő­zésen. Számtalan alkalommal találta ma­gát szemben a hazai csatárokkal, s ha nem olyan jó kapus, mint amilyen, nyolc­tíz gólt is kap csapata. Ezúttal is igazoló­dott: ami az I. ligában elegendő a szu­verén elsőséghez, az a nemzetközi po­rondon szánalmasan kevés a jó ered­ményhez. Mementő lehet a szófiai ta­lálkozó, hiszen a válogatott gerincét a Sparta alkotja. És az olaszországi világbajnokságra minden bizonnyal nem az álló futball lesz a jellemző és hogy ott mindenki fog küzdeni, harcol­ni. Mindezt azonban még megtoldják futballtudással, ahogy azt a bolgárok tették. Ez van. Mindenáron be akarunk törni a nemzetközi kupatornák élcsapatai közé, megfeledkezünk egy nem elhanyagolható dologról, ehhez futballművészet is szük­ségeltetik. Az Ostrava is csak akarati tulajdonságokban tűnt ki a Kijev ellen. Csupán ezzel nehéz volt áthidalni a két csapat közti tudásbeli különbséget. A Ki­jev olyan labdarúgókból áll, akik tudják, hogy mit, mikor és hogyan kell csinálni. Tehették. A meghatározó futballelemek- ben magasan a csehszlovák játékosok fölött voltak. Viszont az ostravai nézők egy csoportja ezt nem tudta meg­emészteni és a meccs után megtámad­ta a vendégszurkolókat. Megrongálták az őket szállító autóbuszt és több mint tíz szovjet turistának okoztak sérülést. Terjed a futballhuliganizmus. Nálunk eddig nem akartunk erről tudomást venni... Végeredményben a Kijev és a Szre­dec is megmutatta, amit mindenki tud, akit egy kicsit is megérintett a futball nem mindig szelíd fuvallata: nagycsapatoknak nincs idegen pálya. A Slovan és a Nitra idegenben 4 - 4, a Sparta és az Ostrava 3-3 gólt kapott. A következtetés világos: hazai pályán, a körülmények szerencsés találkozása folytán csapataink elérhetnek egyszer-egyszer elfogadható eredményt, de hogy ez többnyire nem az ellenfél túljátszásából adódik, azt könnyű lemérni. Nehéz viszont megérteni, hogy a klubcsa­patok évek óta semmit sem léptek előre a nemzetközi porondon. A válogatott az más. Sziget a csehszlovák labdarúgás­ban, és ha a hátország nem erősödik meg, ez a sziget képtelen lesz hosszú időn át állni a hullámok ostromát. Kö­zeledik a jövö évi világbajnokság. Bár még nincs ott a csapat... (T.V.) A bányászcsapat igyekezett, de Lobanovszkij gárdája ellen nem volt semmi esélye. Az UEFA kupában: Bánik Ostrava-Dinamo Kijev 1:1 (az első mérkőzésen 0:3). Felvételünkön Chylek (balra) csak nézni tudja, mit csinál Smatovalenko (ŐSTK-felvétel) Szikrázóan kemény csata Csehszlovákia — Szovjetunió 1:2 (1:0, 0:1, 0:1) (Munkatársunk, Zsigárdi László telefonjelentése Prágából) - Négy nap alatt három alkalommal is megmérkőzött a két hokinagyhatalom; a csütörtök esti prágai összecsapás a 158. egymás elleni meccsük volt, melyre - annak ellenére, hogy a tv nem közvetítette egyenesben - csak 9000-en voltak kíváncsiak. Az első harmadban a csehszlovákok, a másodikban és a harmadikban a szovjetek játszottak jobban. A mérkőzés közepétől sokasodtak a durvaságok, ez egyrészt az igen elnéző Olsson svéd bírónak köszönhető. Az eredmények tükrében Az európai labdarúgókupák 2. for­dulójának visszavágó mérkőzésein: Bajnokcsapatok Európa Kupája: Nentori Tirana-Bayern München 0:3- az első mérkőzésen 1:3, Benfica Lisszabon-Bp. Honvéd 7:0 - 2:0, Szredec Szófia-Sparta Praha 3:0- 2:2, FC Tirol-Dnyepropetrovszk 2:2- 0:2, PSV Eindhoven-Steaua Bucu­resti 5:1 - 0:1, Mechelen-Malmö FF 4:1 - 0:0, AEK Athén-Olympique Mar­seille 1:1 - 0:2, Reál Madrid-AC Milán 1:0-0:2. Kupagyőztesek Európa Kupája: Sampdoria-Borussia Dortmund 2:0 -1:1, Dinamó Bucuresti-Panathinai- kosz Athén 6:1 - 2:0, Djurgaarden-Re- al Valladolid 2:2 - 0:2, Partizán Beog- rad-FC Groningen 3:1 -3:4, Ferencvá- ros-Admira Wacker 0:1 - 0:1, Dynamo Berlin-AS Monaco 1:1, hosszabbítás után - 0:0, FC Barcelona-Anderlecht 2:1, hosszabbítás után - 0:2, Grass- hoppers-Torpedo Moszkva 3:0 -1:1. UEFA Kupa: Hamburger SV-Real Zaragoza 2:0, hosszabbítás után, -0:1, Austria Wien-Werder Bremen 2:0- 0:5, FC Liége-Hibernian 1:0 - 0:0, Dundee United-FC Antwerpen 3:2- 0:4, Auxerre-Palloseuras Rovaniemi 3:0 - 5:0, Napoli-FC Wettingen 2:1- 0:0, Rapid Wien-FC Bruges 4:3- 2:1, Szpartak Moszkva-FC Köln 0:0- 1:3, Zalgiris Vilnius-Crvena Zvezda 0:1 -1:4, Bánik Ostrava-Dinamo Kijev 1:1 - 0:3, FC Sochaux-AC Fiorentina 1:1 - 0:0, Juventus-Paris St. Germain 2:1 - 1:0, FC Valencia-FC Porto 3:2- 1:3, VfB Stuttgart-Zenit Leningrád 5:0 - 1:0, Karl-Marx-Stadt-FC Sión 4:1 - 1:2. Az Olympiakosz Pireusz-Vi- enna találkozó lapzárta után ért véget. (A vastag betűvel szedett csapatok jutottak a 3. fordulóba.) Mindhárom női gárda maradt (CSTK) - Kitettek magúdért a cseh­szlovák női csapatok az európai kosárlab­dakupák 2. fordulójának visszavágóin. A Ronchetti Kupában szereplő Sparta Praha itthon meglepetésre ledolgozta 16 pontos hátrányát a kitűnő bolgár Minor Pernik csapatával szemben, s a Slávia B. Bystrica, amely az elmúlt héten idehaza negatív szenzációval szolgált, kikapott az izraeli gárdától, Tel Avivban viszont fölé­nyes győzelmet aratott. A VŐ Praha ide­genben is nyert, így tegnap Prágában nem okozott neki problémát a magyar bajnok. Ronchetti Kupa: Sparta Praha-Mínor Pernik 91:74 (51:37). Legeredménye­sebbek: Faifrová 33, Brziaková 23, ill. Jordán 19, Szasova 15. A prágaiak el­szántan kezdtek, s a 15. percben elmélet­ben már továbbjutottak... Bnei Jehuda Tel Aviv-Slávia PF B. Bystrica 46:73. Az első találkozón 75:69 volt az eredmény, így a közép-szlovákiai- ak fölényesen jutottak tovább. A mérkő­zés részleteiről nem számol be a hírügy­nökség. BEK: VŐ Praha-MTK VM 98:83 (49:46). Kezdetben kiegyensúlyozottabb volt az összecsapás a vártnál, csak a 26. perctől húzott el a prágai csapat. Lege­redményesebbek: Biankóvá 19, Nováko- vá és Vasil'ková 18-18, illetve Körmendi 27, Talán 25. Ezúttal is a házi­gazdák kezdtek job­ban, mindjárt az első másodpercekben kapujuk elé szorítot­ták a szbornaját. A második percben emberelőnybe kerültek a csehszlovákok, s 25 másodperc alatt ki is használták: Pavlas a kék vonalról hatalmas gólt ütött. Továbbra is a vendégek portása előtt pattogott a korong, a 6. percben ismét Zelepukin került a büntetőpadra, ám ez a fór korántsem úgy sikerült, mint az első. A 9. percben a 19 esztendős Holík előtt adódott gólszerzési lehetőség, ő azonban megijedt a ziccertől. Izgalmas, élvezetes, helyenként jó iramú mérkő­zést láthatott a közönség. A14. percben Bríza pillanatai következtek: nagy dulako­dás támadt a hazai kapu előtt, de a Sparta kapusa két ízben is bravúrral hárított. Két perccel az első szünet előtt Jágr ajtó­ablak helyzetből hibázott. Alaposan megforgatta a csehszlovák védelmet a szovjetek első támadósora a második játékrész elején. A Makarov- féle látványos akciót Kamenszkij fejez­te be bombagóllal. Feljött a világbajnok, sorra vezette gyors, veszélyes ellentáma­dásait. Gudas és Malahov ökölcsatáját láthatóan élvezte a svéd bíró, mindketten megúszták egy-egy figyelmeztetéssel. A kispadon aztán szigorú megrovásban részesültek. Olsson benevolenciáját ki­használták a játékosok, egyre soka­sodtak a szabálytalanságok. Guszarov leterítette Gudast, örülhetett, hogy csak két percet kapott. Sajnos, nem a korongra összpontosítottak a forró fejű fiatalok, a közönség pedig a sport­szerűtlen bekiabálások egész sorát zú­dította az ellenfélre. A vendégek megun­ták a percekig tartó dulakodást és gyors egymás utánban három helyzetet is el­puskáztak. Szikrázóan kemény beleme- nések, bodicsekek tarkították a találkozót. A második harmad végén fáradni látszott a csehszlovák gárda. A 40. percben bekövetkezett az, ami várható volt: tö­megverekedés tört ki a csehszlovák kapu előtt (F. Kucera és Lomakin egy­aránt 2+2 percet kapott). A 45. percben emberelőnyből veze­tést szerzett a nagy fölényben koron- gozó szbornaja: Bjakin a felezővonal­tól indult és az elmélázó Bríza mellett a hálóba továbbított. Küszködött, sok hibával korongozott a hazai együttes. Ezt bizonyítja az is, hogy emberelőnyben még kapura sem tudott lőni. Elképzelés nélkül támadtak Rúzickáék, a vendégek bizto­san tartották előnyüket. A hajrában ismét elnézett a svéd bíró egy-két szabálytalan­ságot, másfél perccel a befejezés előtt Malahov és Vlach összeverekedett, majd Sirjajev és Reichel tette ugyanezt. Az utolsó másodpercekben Kamenszkij be­lerohant Rouspetr vonalbíróba, s ezért a sportszerűtlenségért tízperces nagy­büntetést kapott. A jobb erőnlétű és határozottabb szov­jet válogatott megérdemelten győzte le a hazai csapatot. A házigazdák csak az első játékrészben nyújtották azt, amit a közönség, a szakvezetők vártak tőlük. Az első szünetet követően összeroppant Pavel Wohl edző legénysége. Úgy tűnik, sokat kivett a játékosokból a bajnokság első része és az első két összecsapás. A mérkőzésen a svéd Dag Olsson gyen­gén bíráskodott. Kiállítások 10:11 és Ka­menszkij 10 perc. Elmaradt a bravúr A GYŐZELEM SEM VOLT ELÉG A TOVÁBBJUTÁSHOZ ÚJHÓ a 46 játékhét Sazka-mérkőzéseire (1-2.1. jégkorongliga, 3-10. angol lab­darúgó divízió, 11-13. francia labdarú­góbajnokság): 1. Vítkovice-VSZ Kosice 2 2. C. Budéjovice-Pardubice 1 3. Coventry-Southampton 1,0 4. Crystal-Luton 1 5. Derby-Manchester C 1,0 6. Everton-Chelsea 1 7. Manchester U.-Nottingham 1 8. Millwall—Arsenal 0,2 9. Queen’s Park-Liverpool 0, 2 10. Sheffield—Charlton 1,0 11. St. Germain-Toulouse 1 12. Caen-Marseille 2 13. Toulon-Sochaux 1,0- Hitt-e a továbbjutásban? - szögeztem neki a kérdést Pavol Bojanovskynak, aki a tőle megszokott nyugalommal és szerény­séggel elemezgette a szerda este Inter Bratislava-SZKA Alma- Ata mérkőzésen történteket: - Az első félidő végén, amikor hat pontra csökkent a hátrányunk, kezdtem bízni. A szünetben mondtam is a fiúknak, itt a lehetőség, tíz pontot ledolgoztunk, meg lehet verni ezt a szovjet csapatot. Csakhogy egy jó együttes klasszis volta abban nyilvánul meg, a kritikus pillanatban a sírból is képes visszahozni a győzelmet. Ehhez persze egyéniségek kellenek. Ebben a szovjet gárdában pedig vannak egyéniségek. A fiatal kollektíva már most is nagy rutinnal rendelkezik. Ezt igazolja, hogy a pihenő után szélvihar­ként rohanta le az eszmélni sem tudó sárga-feketéket. Az SZKA sikeresen váltott taktikát, hosszú labdatartásra törekedett, csak a 30 másodperc végén fejezte be akcióit. Aranyat ért Jurij Zsukonyenko keze, négy három pontot érő kosarának köszönhe­ti együttese, hogy a veszni látszó helyzet egyszeriben ismét az ő javukra változott. Bojanovsky nem választott rossz taktikát, egy-két cserejáté­kossal igyekezett új erőt vinni a pályára, hogy a fiúk folytathassák a szünet előtti rohamot. Más kérdés, hogy ezt a szándékát az ellenfél ügyesen meghiúsította.- Vétettünk néhány hibát is ezekben a pillanatokban ők ezt megtorolták. Nincs viszont miért szégyenkeznie az új idénytől működő edzőnek. És csapata tagjainak sem. Nem sikerült ugyan a visz- szavágón a bravúr, hogy tovább jussanak a Koracs Kupa negyeddöntőjébe. Nem játszottak rosszul, helyenként ugyan idegesebbek voltak a kelleténél, láttunk tőlük viszont kimondot­tan tetszetős akciókat. De vajon elégedett-e a kollektíva teljesít­ményével Pavol Bojanovsky?- Két teljesen ellentétes lefolyású mérkőzést játszottunk eb­ben a fordulóban. Nem ismertük az SZKA-t, nem tudtuk mi az erőssége, ki milyen poszton szerepel. Ezért Alma-Atában a lab­datartásra törekedtünk, arra, ha lehet, szoros eredményt érjünk el. Az első félidő azonban nem úgy sikerült, ahogy elképzeltük, önhibánkból. Sok volt a rossz passz, lépéshibát vétettünk, kiejtettük a labdát. A második félidőben Petruska magára talált, sorra dobta a kosarakat, s ezt a részt meg is nyertük. A visszavá­gón fordítva történt minden, nehezebben lendültünk bele, de néhány perc után mi irányítottuk a játékot, kár, hogy a szünet után nem tudtuk megfogni azt a néhány percet. Petruska nemcsak Alma-Atában, itt is t/y-f a mérkőzés legjobbja volt 32 pontjával, fii - Riso nemcsak tehetséges, jó képessé­flJ gű kosaras, szorgalmas is. Sérülése után a szabadsága alatt is edzett, erősített, M % s ez megnyilvánult bátorságában. Ha va­" _____ laki becsületesen elvégzi az edzésmun­ká t, kellő szinten van, nem hiányzik az önbizalma sem. Maticky- naH,' aki sokkal hosszabb időre esett ki, még erőnléti gondjai vannak, s nem volt idő, hogy behozza a lemaradást. Érthetően hiányzik biztonságérzete. A csapat többi tagja is megtette a magáét, ugyan nem voltak olyan ponterősek, mint Petruska, de nagyon hasznos munkát végeztek. Minarovjech vagy Kubricky, de mások is. Az Inter teljesítette azt, amit vártunk tőle, izgalmas mérkőzésen szép kosárlabdát játszott, s nem került alárendelt szerepbe. Sőt, maximális erőbedobásra késztette a szovjet bajnokság negyedik helyezettjét, amelynek együtteséből három játékost a november 22-én Prievidzán sorra kerülő Csehszlovákia-Szovjetunió Eb­selejtezőn is viszontlátunk. URBÁN KLÁRA CSEHSZLOVÁKIA: Bríza - Stavjana, écerban, Kadlec, Gudas, Pavlas, Fr. Kucera, Procházka, Baca - Svitek, Rü- zicka, Cíger - Dolana, J. Kucera, Vlach - Jelinek, Hascák, Dolezal - Jágr, Rei­chel, Holík. SZOVJETUNIÓ: írbe - Kri- vohizsa, Konsztantyinov, Guszarov, Malahov, Sirjajev, Sztyelnov, Szmir- nov, Tyurikov - Kovaljov, Szemjonov, Lomakin - Zelepukin, Fjodorov, Ka­menszkij - Scsepaniscsev, Nyemcsi- nov, Bjakin - Tyitov, Sipicin, Csisz- tyakov. SPORTHÍRADÓ • A jégkorong SZNL 15. fordulójá­nak elmaradt mérkőzésén: B. Bystrica- Slovan Bratislava 5:3 (3:0, 1:3, 1:0). • A női I. röplabdaliga 2. fordulójá­nak meglepetése, hogy a sokszoros baj­nok RH Praha 1:3-ra kikapott az újonc Slávia SVŐT Bratislavától. Eredmények: Slávia UK Bratislava-KpS Brno 3:0, ŐH Bratislava-Slavia Praha 0:3, Liberec- Olomouc 3:0. • Jindrich Poledník, a CSSZTSZ KB elnöke tegnap Prágában fogadta Leonyid Kravcsenkót, a Szovjet Jégkorong Szö­vetség elnökét, a TASZSZ vezérigazgató­ját. A megbeszélésen jelen volt Ottó Ömölik, a Csehszlovák Sajtóiroda köz­ponti igazgatója, valamint Václav ftíha, a Csehszlovák Jégkorong Szövetség el­nöke. • Kiesett Miloá Mecír! A párizsi GP- tenisztorna 2. fordulójában 7:6 (9:7), 6:4- re kikapott a svéd Edbergtől. Eredmé­nyek: Chang-Leconte 6:3, 6:2, McEnroe -Svensson 6:3, 6:3, Krickstein-Agenor 6:3, 5:7, 6:4, Hlasek-Jaite 4:6, 6:3, 6:4. Az első fordulóból: Mancini-Wilander 7:6, 6:4. A worchesteri női tornán: Navrátilo- vá-Schultz 6:1,,6:1, Sabatini-McGregor 6:1, 6:1, Kelesi-Bowes 2:6, 6:2, 6:2. • Az Inter Bratislava női kézilabda­csapata bejutott az IHF Kupa első fordu­lójába, miután az előselejtező visszavá­góján Isztambulban az Enka Spor Külübü ellen 29:16 (16:11) arányban győzött. Az első mérkőzést itthon 42:9-re nyerte. • 8100 méter magasságban meg­szakította útját a Makai u (8463 m) meg­mászása közben egy hattagú amerikai expedíció. Az ok: lavinaveszély, erős szél és rendkívül zord időjárás. • Jalta adott otthont az elmúlt na­pokban a szocialista országok belügyi sportszervezetei 32. konferenciájának. • Ma délután a nők eredetileg alkotott programjával kezdődik a Prágai Korcso­lya versenye, amelyen 21 ország műkor­csolyázói vesznek részt. A legnépesebb a női mezőny, 24-en indulnak, főleg a fia­tal tehetségek. Vasárnap a benesovi zá­róműsorral ér véget az esemény, ezen fellép az idei Eb bronzérmese, a nemrégi­ben lebonyolított Kanadai Korcsolya férfi­mezőnyének győztese, Petr Barna is. • A 20 éves jégkorongozók találko­zóján: Csehszlovákia-Szovjetunió 3:6 (3:1, 0:3, 0:2). • Visszaérkezett kilencnapos kana­dai portyájáról a csehszlovák olimpiai jég­korong-válogatott, ahol öt barátságos mérkőzést játszott a vendéglátók olimpiai csapatával. Eredmények: Thunderbay 1:5, a csehszlovák együttes gólját Zemlic- ka ütötte, Triden 5:2, Srseii (2), toupal, Kapusta, Soudek, Kenora 3:4, toupal, Kampf, Radévic, Fort Frantay 5:4, Srsen (2), Zemlicka, Kampf, Cihlár, Winkler2:4, Maskarinec, Mejzlík. A portyáról nem tért vissza hazájába a Gottwaldov csatára Kapusta.