Új Szó, 1989. május (42. évfolyam, 102-126. szám)

1989-05-25 / 121. szám, csütörtök

ÚJ szú 7 * 1983. V. 25. A 42. kerékpáros Békeverseny utóhangjai Tizenkét útszakasz a résztvevők szemével öt nappal ezelőtt ért véget a 42. kerékpáros Béke­verseny. Mint ahogy már a múltban megszoktuk, ezúttal sem volt izgalommentes a népes mezőny által megtett tizenkét útszakasz 1924 kilométere. A sok taktikai csata mellett több élvezetes párharcot is lát­hattunk, gondoljunk csak a hajráspecialista NDK-beli Ludwig és a csehszlovák csapat újoncának, a 21 éves Svoradának küzdelmeire. A verseny befejeződött, elérkezett az értéke­lés ideje. A sajtó hasábjain egymás után jelennek meg a kerékpárosok és edzőik nyilatkozatai. Ezekből válogattunk egy csokorra valót. Wolfram Lindner - aki az NDK csapatát már 19. alkalommal ve­zette a Békeversenyre: „Százszá­zalékosan elégedett vagyok a vég­eredménnyel. A kitűzött célt teljesí­tettük, megnyertük a csapatver­senyt, s az egyéni összetettet is. Olyan együttest sikerült összeková­csolnunk, melynek nem volt gyengé­je. Számunkra teljesen mindegy volt, ki végez az élen, hiszen erre Ludwignak, Amplernak, Raabnak és Jentzschnek is esélye volt. A kapi­tány Barth ismét hatalmas munkát végzett, jól irányította a többieket. Úgy tűnik, csak az újonc Rein nem váltotta be a hozzá fűzött reménye­ket, nem sikerült a 21 éven aluli kerékpározók legjobbjának bizo­nyulnia“. Waclaw Skarul - aki újoncként (edzői minőségben) együttesével ezüstérmet szerzett: „A verseny előtt sokan úgy nyilatkoztak, hogy a csapatunknak nem sok esélye lesz valamelyik érem megszerzésére, hi­szen az utóbbi időben több élvonal­beli lengyel kerékpáros külföldi klu­bokhoz szerződött. Nem így történt. Csapatunk ezüstérmes lett. így be­bizonyítottuk a kétkedőknek, hogy az otthon maradottak is képesek felvenni a világ legjobbjaival a küz­delmet. Sőt! Ha Jaskula és Chalup- czok nem kerül másfél perces hát­rányba a bukás miatt, talán Ampler dolgát is megnehezítik“. Antonín Bartoníöek - aki három év után ismét dobogóra vezette a csehszlovák válogatottat: „Elé­gedett vagyok védenceim teljesít­ményével. A verseny első részében kétszer is dobogóra kerültünk, s a tervek szerint a csehszlovák útvonalakon szerettünk volna ki­emelkedőt nyújtani. A Mladá Boles- lavba vezető útvonalon sajnos takti­kai hibát vétettünk, s Ampler ezt kihasználva előnyre tett szert. A kö­vetkező útszakaszon, a dombok kö­zött az elsődleges feladat a lengye­lek őrzése volt, elsősorban Jaskulá- ra és Chalupczokra gondolok, ám ez meghaladta erőnket. Külön köszö­netét kell mondanom Frantisek Ba- bickynak, aki ezúttal kifogástalan kerékpárokkal járult hozzá a si­kerhez". I. vízilabdaliga, 3. forduló Meglepetések nélkül Tegnap a 3. forduló mérkőzéseit rendezték az I. vízilabdaligában. Va­lamennyi összecsapáson papírfor­ma-eredmény született, a Nováky Topol’canyban is nyerni tudott, és megőrizte vezető helyét. A címvédő ÖH Humennéban diadalmaskodott a Presov ellenében, az UK pedig a Pieát’anyt ütötte ki. Prágában pont- osztozkodást láthatott a közönség. SLÁVIA UK-PlEáÍANY 19:4 (6:0, 5:1, 4:1, 4:2). A 12. percben már 11:0-ra vezettek a házigazdák, -ezután lazítottak és megkegyelmez­tek a nagyon gyenge napot kifogó vendégeknek. Az UK csapatában Peciar volt a legeredményesebb, aki 6 gólt dobott. PREéOV-CH KOŐICE 5:12 (1:3, 1:3, 1:3, 2:3). A kassaiak (Kosice) Eschwig (7 gólt dobott) vezérletével PÉCS-SIÓFOK 2:0 (0:0), góllövők: Czéh és Márton. Hatalmas mezőnyfö­lényben játszott a pécsi együttes, de gólt csak a második félidőben sikerült elérnie a csereként beállt Czéh révén. A Siófok erejéből csak védekezésre tellett, ám mégsem tudta megakadályozni, hogy Márton tovább növelje a hazaiak előnyét. TATABÁNYA-VASAS 2:3 (2:2), gól­lövők: Schmidt, P. Nagy, ill. Melis. Kom- játi és Zvara. Már a szünetben füttykon­cert kísérte le a hazaiak csapatát ezen a furcsán alakuló találkozón. A mérkőzés lefolyása után többen is azt a bizonyos téli ruhadarabot emlegették. BÉKÉSCSABA-VÁC 2:0 (1:0), góllö­vők: Ottlakán és Horváth. A 17. percben szerzett vezetést a Békéscsaba. A továb­biakban is fölényben futballozott, ám a vendégek jól záró védelme meghiúsítot­ta a hazaiak szándékát. Az 59. percben végül is Horváth egy védelmi hibát köve­tően beállította a végeredményt. MTK-VM-DUNAÚJVÁROS 1:0 (0:0), góllövő: Balog T. Kínkeserves 90 perc után tartotta otthon az MTK-VM a három pontot. Csatárai bár többször kerültek helyzetbe, de a döntő mozzanatban el­puskázták a lehetőséget. Balog T. a 79. percben végre kihasználta a harmadik nagy gólhelyzetét. VIDEOTON-FERENCVÁROS 0:0, ti­zenegyesekkel 4:5. Az első félidőben több helyzetet dolgozott ki a hazai csapat, de a remek napot kifogó Józsa ezúttal biztosan állt kapujában. A második 45 percben a Fradi állt közelebb a 3 pont megszerzéséhez, a hajrában Wukovics az üres kapu mellé bombázott. A 11 -es Jurij Kasirin - aki a nagy vesz­tes, a szbornaja mestere: „Annak, hogy csak a hetedik helyen végez­tünk, több oka is van. A legfőbb az, hogy Abduzsaparovot doppingvét­ség miatt kizárták a versenyből. Óriási formában volt és legjobbjaink külföldre távozásával a csapat első számú embere lett. Kiesésével az együttes elvesztette hitét a győze­lemben. Felelősségem tudatában ki­jelentem, hogy védenceim egyike sem használ tiltott szereket, s a mostani esetet is az orvos durva hibája okozta“. Dzsamolidin Abduzsaparov- akit kizártak: „Teljesen egészsé­gesen álltam rajthoz. A felkészülés során kétszer is betegeskedtem, mi­után megérkeztünk Kubából, tüdő- gyulladásom volt. Majd április végén légcsőgyulladás nehezítette edzé­seimet. Az első útszakasz során, melyet megnyertem, nagyon rosszul éreztem magam. Orvosunk néhány csepp Solutant adott nekem, ami segített. Senki sem gondolta azt, hogy ennek ilyen súlyos következ­ményei lesznek. További terveim? Folytatom az edzéseket, hogy mire lejár az eltiltásom, ismét formában legyek“. Ján Svorada - aki a lila mezért folytatott versenyben második lett: „Úgy gondolom, hogy újonc létemre nem hoztam szégyent a csapatra. Kétszer is felkerültem a dobogóra, s Ludwig mindössze két ponttal előzött meg a legaktívabb versenyző címéért folyó verseny­ben. A nagyobb siker eléréséhez még tapasztalatokra van szüksé­gem. A terveim? Szeretnék indulni a világbajnokságon“. Peter Privara - aki 29 évesen lett újonc: „Az első útszakaszok során sikerült teljesítenem az edzői elvárásokat, azonban a továbbiak­ban elfogyott az erőm. Bár 29 éve­sen kerültem be a csapatba, nem vallottam szégyent és szeretnék jö­vőre újra indulni“. (5) Mi lesz Günthörrel? (n) - Gondban van Werner Günthör, a svájciak súlylökő világ- és Európa- bajnoka. A kétméteres, 125 kilós „mo- dellatléta“, ahogy hazájában nevezik, már tavaly makacs hátbántalmakra pa­naszkodott. Állapota a télen rosszabbo­dott, a nagy súlyokkal végzett erősítő munkát nem folytathatta. Áprilisban há­romhetes kezelésre bevonult egy Bázel melletti klinikára. „Szakmabeli", Ursula Stáheli gyógytomásznő, a már visszavo­nult svájci súlylökő-csúcstartónő vette gondjaiba. A gyógytorna használt, a ke­zelés végére Günthör fájdalommentes lett, egészen kis súlyokkal fekvenyomás- sal és guggolással is megpróbálkozhatott. Május elején edzőtáborozásra az olaszor­szági Tirreniába utazott. Ott állandó keze­lés mellett csak könnyű edzéseket végez­hetett. Bár hangulata javult, a világbajnok egyelőre bizonytalannak látja jövőjét.-Mindenekelőtt teljesen egészséges akarok lenni, semmiféle kiemelkedő telje­sítményért sem kockáztatom a hátamat- jelentette ki. - Ha sikerül ismét rende­sen készülnöm, változtatnom kell eddigi edzésmunkámon, törzsforgásos gyakor­latok és nagy súlyok nem jöhetnek szóba. Színvonalas küzdelmet hozott a férfi I. kézilabdaliga play off-döntőjének első két mérkőzése. A ÓH Bratislava és a VSZ Koáice találkozóinak állása 1:1. Felvételünkön a vendégek kapusa, S hej bal és a ÓH-s ékandík néz farkasszemet (Vojtíéek-felv.) Csehszlovákia-Szovjetunió 3:3 (ÖSTK) - Toki­óban folytatódott a nemzetközi jég­korongtorna a Ja­pán Kupáért. A második mérkő­zésen a világbaj­noki bronzérmes csehszlovák válo­gatott 3:3 (1:2, 0:1, 2:0)-ra mérkő­zött a szovjet együttessel. Gólütők: J. Kucera, Rúzicka, Vlach, ill. Ka- szatonov, Kovalov, Nyemcsinov. Kiegyensúlyozott küzdelmet hozott a két csapat összecsapása, mely bővelkedett gyors ellentámadások­ban, és személyi párharcokban. Az első harmadban a szbornaja kitűnő védőjátékának köszönhetően előny­re tett szert. Az első gólt a 12. percben Kaszatonov ütötte. Jirí Ku- cerának egyéni akcióból még ugyanebben a percben sikerült egyenlítenie emberhátrányból, öt perccel a harmad vége előtt Kovalov volt eredményes. A második húsz percben javult a csehszlovák együt­tes játéka, de a korongozók több helyzetet is elpuskáztak. Nyemcsi­nov a 36. percben tovább növelte a szovjetek előnyét. Az utolsó játék­részben fölénybe kerültek Rűzická- ék, és az utolsó percekben sikerült az egyenlítés. Rúziőka az 52., Vlach az utolsó percben ért el gólt. Csehszlovákia: őindel, - Stavja- na, Őcerban, Procházka, Baca, Kad- lec, Gudas, Látal, F. Kucera - Svi- tek, Rúzicka, Cíger-Jenecky, Kron, Őejba - Válek, J. Kuőera, Vlach -Jelinek, Hascák, Dolezal. Szovjet­unió: írbe - Sztyelnov, Halizov, Bja- kin, Guszarov, Malahov, Kaszato­nov, Zubov, Szelanyin - Nyemcsi­nov, Bűre, Hmilov - Homutov, Maszlennyikov, Kamenszkij- Konsztantyinov, Kovalov, Kvartal- nov - Bikov, Fjodorov. Vrábel’: „Jobb eredményt vártam“ (CSTK) - Nem lehet panasz a csehszlovák maratoni futók idei eddigi teljesítményére. Dávid 2:13,21-gyei a legjobb csehszlovák eredményt érte el, s szorosan ott vannak nyomában a többiek. Az el­múlt vasárnap a Hamburgban ren­dezett eseményen Martin Vrábel’ kö­zelítette meg válogatott társát. Az ASVŐ Dukla B. Bystrica 33 éves atlétája a visszatérés után így nyilat­kozott 2:13,34-es idejéről: „Hamburgba azzal az elhatáro­zással utaztam, hogy 2:11 körüli eredményt érjenek el. A helyezéssel elégedett vagyok annak ellenére, hogy tavaly én nyertem ezt a nyugat­német maratoni Nekünk, hosszútáv­futóknak néha pechünk van: amikor leginkább szükség lenne a jó időre, akkor romlik el. Rotterdamban a hi­deg és az erős szél nehezítette dolgunkat, Hamburgban pedig a hő­ség. Reggel kilenc órakor vágtunk neki a távnak, s a hőmérő higany­szála már akkor elérte a húsz fokot. A táv közepéig a tanzániai Nyambui- val ketten diktáltuk az iramot, a ké­sőbbi győztes, a brazil Filho száz­százötven méterre követett bennün­ket. A táv felét 1:05:06 alatt tettük meg, ennek alapján még mindig esélyünk volt a 2:10 óra körüli időre. Aztán a brazil fokozatosan befogott bennünket, Nyambui szökni próbált, de Filho a nyomába szegődött, ne­kem pedig a 27. kilométertől már csak húszmásodperces hátrány csökkentésére tellett az erőmből." A győztes Filho (2:13:21) 20 000, a második Nyambui (2:13:23) 16 000, a harmadik Vrábel' (2:13:34) pedig 11 500 márkát kapott. Vrábel’ eddig hét maratonin vett részt, az európai élvonalat jelentő 2:10-es teljesít­ményhez a legutolsó, hamburgin állt legközelebb. A NŐI KOSÁRLABDATORNA UTÁN A Játék jó, a helyezés nem (CSTK) - Csak az 5. hely jutott Csehszlovákia női kosárlabda-válo- _ gatottjának a Zd’ár nad Sáza- vouban rendezett nemzetközi tornán. A gyenge helye­zésre nem vigasz, hogy ezúttal igen jó mezőny gyűlt egybe. Az egészben az a paradoxon, hogy az együttes nem játszott rosszul, teljesítményé­vel a szakvezetés elégedett volt, persze azt sem tagadta, a várnai Európa-bajnokság előtt még több kérdőjelre választ kell adni. A liga befejezte óta egyetlen talál­kozón sem szerepelt teljes összeté­telében a csehszlovák válogatott. Az okok? Zömében sérülések és beteg­ségek. így a játékosok teljesítmé­nyének értékelése is nehéz, hiszen a sérülésből felépülve nem képesek maximálisai nyújtani. A csapat leg­jobbja mindenképpen Nováková, de kritikus helyzetekben ő sem hibát­lan. Az irányító posztján továbbra sincs utódja Kaluzákovának, inga­dozó valamennyi center játéka. Néhány szót az ellenfelekről. A SzovjéTlinió esélyeshez méltóan szerepelt, Jevgenyij Gomelszkij edző csapata a modern kosárlab­dasport egész sor elemét mutatta be, s már most elmondhatjuk, hogy a június derekán sorra kerülő várnai kontinensbajnokságon az arany­érem legnagyobb várományosa, örök homály fedte egy-egy mérkő­zés kezdete előtt a bolgár csapat összetételét, s továbbra sem tudni, hogy a házigazdák kikkel is állnak majd ki tengerparti városukban. Ku­ba és Kanada gárdája kemény és gyors kosárlabdát vonultatott föl, já­tékosaiknak erőnléti felkészültsége mindezt lehetővé teszi. A csehszlo­vák junior válogatott (az utolsó, 6. helyen végzett) számára ideális fel­készülési lehetőség volt az ese­mény, s a nehéz erőpróbán nem vallott szégyent. Genfben nemzetközi női tenisz­torna kezdődött. Az első forduló eredményeiből: Evert - Hack 6:3, 7:6, Kschwendt - Cecchini 6:2, 3:6, 7:5, Stafford - Zvereva 6:3, 7:6. A Belga Labdarúgó Kupa elő­döntőjének visszavágó mérkőzé­sén: Mechelen - Anderlecht 3:1 (1:0). Az első találkozón 0:2. FC Liége - Standard Liége 1:2 (0:0), előzőleg 1:0. A döntőben június 4-én az Anderlecht a Standarddal küzd meg. Az angol labdarúgó divízió el­maradt mérkőzésén a Liverpool 1:1-es félidő után 5:1-re verte a West Ham együttesét, (gy a New- castle mellett a West Ham távozik az I. divízióból. Strasbourgban női tenisztorna folyik: Novotná - Medvegyeva 6:3, 6:4, Langer - Hanika 6:2, 2:6, 6:4, Tarabini - K. Maleeva 6:1, 6:3, Fulc - Krajcsovics 6:4, 2:6, 6:4. Innsbruckban játszották az Osztrák Labdarúgó Kupa-döntő visszavágóját: Tirol - Admira Wak- ker 6:2 (3:1 ). Az első mérkőzésen az Admira győzött 2:0-ra, így a Tirolé a trófea. Düsseldorfban a 18. tenisz Vi­lág Kupán Csehszlovákia váloga­tottja 2:0-ás vereségre áll Ausztrália csapatával szemben. Az első egyesben Cahill 2:6, 6:0, 6:4-re ver­te Mecírt, majd Woodford 6:3, 6:2 arányban győzött őrejber fölött.. A Svédország - Argentína össze­csapás állása 1:1. Edberg - Perez- Roland 6:1, 6:1, Svensson - Jaiter 2:6, 3:6. félgőzzel is biztosan szerezték meg a két pontot. További eredmények: Topol’­cany-Nováky 8:11 (2:1, 2:3, 3:1, 1:6), VŐ Praha-RH Brno 11:11. A bajnokság állása: 1. Nováky 3 3 0 0 37:25 6 2. UK 3 2 1 0 56:24 5 3. ÖH 3 2 1 0 39:26 5 4. Topol’cany 3 2 0 1 27:23 4 5. Piest'any , 3 1 0 2 25:39 2 6. VŐ Praha 3 0 1 2 26:32 1 7. RH Brno 3 0 1 2 23:33 1 8. Presov 3 0 0 3 18:49 0 A második kettős forduló páro­sítása - május 27-28.: UK-Topol- cany, Piest’any-Nováky, VŐ Pra- ha-Presov, RH Brno-CH; UK-No- váky, Piest’any-Topol'cany, Vő Pra- ha-ÖH, RH Brno-Presov. (zsi) Labdarúgó NB I, 27. forduló Váratlan vendéggyőzelmek (r-nl) - Tegnap a 27. fordulót bonyolították le a magyar labdarúgó­bajnokságban. A Videoton - FTC rangadót a vendégek nyerték a tizenegyes­párbajt követően. Meglepő győzelmet aratott Tatabányán a Vasas, a Honvéd pályáján az Ú. Dózsa. A következő fordulót május 27-én szombaton bonyolítják le: Veszprém - Tatabánya, Vác - Pécs, Dunaújváros - Békés­csaba, Siófok - Rába ETO, Haladás - Bp. Honvéd, FTC - ZTE, Ú. Dózsa - MTK-VM, Vasas - Videoton. párbajban a vendégeknek volt nagyobb szerencséjük. BP. HONVÉD-Ú. DÓZSA 0:1 (0:0). Góllövő: Szélpál. Az alacsony színvonalú mérkőzésen egyenlő erők küzdöttek a pá­lyán. A második félidőben, a 76. percben Kozma szabadrúgását követően Szélpál fejesgóllal megszerezte a Dózsa vezető gólját. RÁBA ETO-VESZPRÉM 0:1 (0:1), góllövő: Sülé. A gyenge színvonalú mér­kőzésen az egyedüli említésre méltó ese­mény a 28. percben történt, mikor is Sülé megszerezte a Veszprém győzelmet je­lentő gólját. ZTE-HALADÁS 1:1 (1:1), tizenegye­sekkel 3:4. Góllövők: Wittmann, ill. Cser­tői. Elkeseredett küzdelem és bosszantó hibák jellemezték a két együttes össze­csapását. A játékvezető a sok ápolás miatt hosszabbított. A tizenegyespárbaj- ból a vendégek kerültek ki győztesen. Az NB I állása: 1. Videoton 27 16 0 4 7 53-28 52 2. Bp. Honvéd 27 13 6 1 7 35-25 52 3. MTK-VM 27 11 8 3 5 37-31 52 4. FTC 27 13 4 3 7 38-29 50 5. Rába ETO 27 13 3 2 9 39-30 47 6. Békéscsaba 27 12 3 2 10 39-32 44 7. Vác 27 10 4 5 8 31-29 43 8. Tatabánya 27 10 3 6 8 34-32 42 9. Veszprém 27 8 6 2 11 21-31 38 10. Siófok 27 8 4 5 10 33-37 37 11. Pécs 27 8 3 6 10 32-34 36 12. Újpest 27 9 2 4 12 32-31 35 13. ZTE 27 7 4 5 11 35-33 34 14. Haladás 27 6 5 4 12 28-39 32 15. Vasas 27 6 2 7 12 30-52 29 16. Dunaújváros 27 3 6 4 14 26-50 25