Új Szó, 1989. május (42. évfolyam, 102-126. szám)

1989-05-02 / 102. szám, kedd

! ÚJSZÚ 7 . ; 1989. V. 2. VÉGET ÉRT AZ 53. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG Huszonegyedszer a Szovjetunió Kiküldött munkatársunk, Tomi Vince jelenti Stockholmból Stockholmban tegnap a döntő csoport két mérkőzé­sé tett pontot az 53. jégkorong-világbajnokság küzdel­mei után. A sors szeszélye úgy hozta, hogy a befejező Szovjetunió - Svédország találkozónak már nem volt tétje. Ugyanis szombaton eldőlt, hogy a Szovjetunió visszahódította a két évvel ezelőtt Bécsben elvesztett világbajnoki címet, a svédek a hazai szurkolók nagy bánatára, nem jutottak dobogóra. A tegnapi Csehszlováka - Kanada találkozón az ezüstérem sorsa forgott kockán. Szoros küzdelemben a tengerentúliak bizonyultak jobbnak, és ez azt jelenti, hogy Csehszlovákia bronzérmes lett. Nem hozott meglepetést a kiesés ellen folyó küzdelem. Az utolsó helyen az A-csoport leggyengébb résztvevője, Lengyelország végzett, helyét jövőre Norvégia foglalhatja el. Csehszlovákia-Svédország 2:1 (2:0, 0:0, 0:1) Huszonhárom másodperc alatt dőlt el a mindkét csapat számára sorsdöntő mérkőzés. A 14. percben Samuelsson röviden szabadított fel, a korong Hascákhoz jutott, akinek átadásából Jelinek bombázott a há­lóba. Nem sokkal később Svitek tá­voli lövésére Lindmark későn rea­gált. A kétgólos vezetés rövid időre szárnyakat adott a csehszlovákok­nak, de nem tudták kihasználni el­lenfelük „padlóra kerülését“. A kö­zépső játékrészben mindkét kapu előtt számtalan helyzet adódott. A 24. percben már a svéd kapus is verve volt, ám Olausson az utolsó pillanatban mentett. Az izgalom a 36. percben tetőzött. Először a já­tékvezető időhúzásért büntette a csehszlovák csapatot, majd a své­dek figyelmeztetésére megmérték Rúzicka botját, és mivel az nem felelt meg a szabályoknak, ő is a büntetőpadra került. A hazaiak 66 másodpercig kettős emberfölényben játszottak, s ezt nem tudták kihasz­nálni. A befejező harmadban érez­hető volt, hogy a svédek gyengébb napot fogtak ki. Nem tudták megis­mételni előző mérkőzéseiken muta­tott bravúrjukat, amikor vert helyzet­ből voltak képesek, nyerni. A 49. percben felcsillant a remény a ven­déglátók előtt; Rundqvist szépített, és a Tre Kronor csapata minden erejét mozgósítva küzdött az egyen­lítésért. Fellazult a svédek védelme az utolsó percekben Svitek, majd Rúzicka hagyott ki nagy helyzetet. A hajrában Lindmark kapus is lejött a jégről, de az eredmény már nem változott. A találkozót 13 900 néző előtt a svájci Vögtlin vezette. Kiállítások 3:2. CSEHSZLOVÁKIA: Hasek- Stavjaña, Sőerban, Procházka, Baöa, Kadlec, Gudas - Svitek, Rú­zicka, Cíger - Janecky, Kron, Sej- ba, Vélek, J. Kucera, Vlach - Jeli­nek, Haéőák, Dolezal. SVÉDOR­SZÁG: Lindmark - Salming, An- dersson, Albelin, Eldebrink, Olausson, Samuelsson - Berg- qvist Rundqvist, Södergren- Strömwall (21. p Dahlen), Carls- son, Sandström - Berglund, Steen, Nilsson. VÉLEMÉNYEK - Stanislav Ne- vesely: „Mindkét csapat számára kulcsfontosságú volt a mérkőzés. Bebiztosított védelemmel kezdtünk, mivel a hazaiak nagy nyomására számítottunk. Taktikánk az utolsó harmad kezdetéig bevált. Ellenfe­lünk helyenként nyomasztó fölény­ben játszott, de nagy helyzeteink nekünk voltak. Ha a kulcsjátékosok higgadtabbak, akkor már sokkal ko­rábban eldönthettük volna a mérkő­zést“. Tommy Sandlin: „Győzni akar­tunk, de nem használtuk ki a helyze­teket. Ez volt az egyik döntő ténye­ző. Lindmark kapus nagyon jó telje­sítményt nyújtott, a vereség nem írható az 6 számlájára. Az ellenfél kiválóan játszott". Csehszlovákia-Kanada 3:4 (0:2, 3:2, 0:0) A csehszlovákok nehezen lendül­tek játékba, mintha tartottak volna a gyors kanadai támadóktól. A 14. percben született a tengerentúliak első gólja. Tetszetős akció végén Babych védhetetlenül lőtt Haáek ka­pujába, három perccel később hi­báztak a csehszlovákok, Messier egyedül tört kapura, és lövése a te­hetetlen kapus lába között került a hálóba. A középső játékrész hozta a legszínvonalasabb küzdelmet. A 24. percben emberelőnyhöz jutott a csehszlovák csapat, és Cíger kö­zelről szépített. Egy perccel később a kanadaiak legjobbja, Yserman to­vábbította a hálóba a Hasekról le­pattant korongot. Alig telt el néhány másodperc, Dolezal egyéni akció végén nehéz szögből meglepte a kanadai kapust, és szépített. A 35. percben ismét emberelőnyhöz jutot­tak a csehszlovákok, és ezúttal is eredményesek voltak: Rúzicka talált a hálóba. Furcsa körülmények kö­zött született a kanadaiak negyedik gólja. Haseket szabálytalanul aka­dályozták . a mozgásban és az egyensúlyát elvesztett kapus mellett Stevens kanalazta a kapuba a ko­Szovjetunió-Kanada 5:3 A tengerentúliak saját taktikájuk áldozataivá lettek. Nyílt kártyákkal, támadó stílusban kezdtek, de meg­mutatkozott, hogy gyorsaságban, főleg a kombinációs készségben alulmaradnak a Tyihonov-legény- séggel szemben. A Szovjetunió már az első harmadban kétgólos veze­tést szerzett, de a kanadaiak mindig tudtak válaszolni. Végig kiegyensú­lyozott volt a küzdelem, a tengeren­túliak hihetetlen erőbedobással igyekeztek lépést tartani a jó formá­Szovjetunió-Svédország 5:1 Kezdettől fogva nagy különbség volt a két csapat között. A szbornaja, ha teljes erőbedobással játszik, ak­kor kiütéses győzelmet arat. Az első játékrészben 2:0 után „takarékláng­ra“ kapcsolt a már szombaton este világbajnokságot nyert Tyihonov-le- génység. A második harmadban ugyan szépített a hazai gárda, de az utolsó 20 perc látványos Makarov- góllal kezdődött, s a továbbiakban sziporkázott a huszonegyszeres vi­rongot. Az utolsó harmadban a per­cek múlásával mindkét csapat játékosain egyre inkább érezhetők voltak a fáradtság jelel. A 43. perc­ben Dolezal lövése okozott izgalmat Fuhr kapuja előtt, egy perccel ké­sőbb kettős emberelőnyhöz jutottak a csehszlovákok, de akcióik pontat­lanok és erőtlenek voltak. Az 54. percben Yserman óriási helyzetben fölé bombázott. Mindkét oldalon akadt még egy-egy helyzet, de az eredmény már nem változott. , A találkozót 13 200 néző előtt a sokat hibázó svéd Lind vezette. Kiállítások 5:7, emberelőny kihasz­nólóco O’O CSEHSZLOVÁKIA: Haáek ­Slanina, Sőerban, Procházka, Ba- ca, Kadlec, Gudas - Svitek, Rúzic- ka, Cíger - Janecky, Kron, Sejba - Vélek, J. Kucera, Vlach - Jeli­nek, Haéöák, Dolezal. KANADA: Fuhr - Marois, Ellett, Babych, Ste­vens, Patrick, Carlyle - Anderson, Hawerchuk, Messier - Dineen, Muller, Ashton - Bellows, Yser­man, Gallan - McLean, Ferraro, McBain. bán játszó, helyenként sziporkázó szovjet csapattal. ötvenhét másodperccel a befeje­zés előtt Fuhr elhagyta kapuját, de 15 másodperccel később Fjodorov betalált az üres kapuba, s ezzel végleg eldőlt a drámai küzdelem. Gólütők: Larionov (2), Krutov, Kvartalnov, Fjodorov, ill. Messier, Bellows, Muller. A találkozót 13 700 néző előtt az amerikai Hearn vezette. Kiállítások 2:2, emberelőny kihasználása 1:1. Harmadok: 3:1, 1:2, 1:0. lágbajnok. A skandinávok beletörőd­tek a kudarcba. Gólütők: Fjodorov, Kvartalnov, Kaszatonov, Makarov, Guszarov, illetve Carlsson. A találkozót 14 000 néző előtt a finn Makela vezette. Harmadok 2:0, 1:1, 2:0. 1. Szovjetunió 3 3 0 0 11:4 6 2. Kanada 3 2 0 1 12:11 4 3. Csehszlovákia 3 1 0 2 5:6 2 4. Svédország 3 0 0 3 5:12 0 A VB LEGJOBB ÖTÖSE: Hasek-Fetyiszov, Eldebrink-Makarov, Bi­kov, Yzerman. FINNORSZÁG - LENGYEL- ORSZÁG 4:0. A lengyelek a 16. percig tudtak ellenállni, ezután azonban egyre nyilvánvalóbb volt a finnek fölénye. Az utolsó harmad­ban mindkét csapat "félgőzzel ját­szott, a vasárnapi, utolsó mérkőzés­re tartalékolták erejüket. Említést ér­demel, hogy a rendkívül sportszerű találkozó alig két óra alatt befejező­dött, és egy játékost sem állítottak ki. A mérkőzést 7000 néző előtt a kana­dai Morley vezette. Gólütők: Jár- venpáá, Jalonen, Virta és Kurri. Harmadok: 1:0, 3:0, 0:0. NSZK - LENGYELORSZÁG 2:0. A bentmaradás volt a tét ezen a ta­lálkozón. Az NSZK csapata rendkí­vül fegyelmezetten játszott, és végig kezében tartotta a mérkőzést. A len­gyelek szívósan védekeztek, a tá­madásra azonban már nem maradt erejük. Gól nélküli első harmad után a 21. percben tört meg a jég, amikor Fischer szerzett vezetést a nyugat­németeknek. Az utolsó játékrész elején újabb gólt lőtt az NSZK csa­pata, és ezzel eldőlt, hogy egy év után Lengyelország ismét búcsút mond az A-csoportnak. Gólütők: Fischer, Franz. A találkozót 9300 néző előtt-a szovjet Morozov vezet­te. Kiállítások 5:4. Harmadok: 0:0, 1:0, 1:0. FINNORSZÁG - USA 6:2. Az amerikaiak kezdtek jobban, és már a 12. percben kétgólos vezetést szereztek. A finnek nem adták fel a harcot, egyre inkább játékba len­dültek, és a második harmadot már egygólos vezetéssel zárták. Az utol­só húsz percben már ellenállhatat­lan volt a Suomi-gépezet, és az amerikaiak kapuját újabb három gól­lal terhelte. Gólütők: Vilander (2), Tikkanen, Ruotsalainen, Kurri, Ja­lonen, ill. Olczyk és Leetch. A talál­kozót 12 900 néző előtt a csehszlo­vák Lípa vezette. Kiállítások 8:8. Harmadok: 0:2, 3:0, 3:0. 5. Finnország 10 5 1 4 35:27 11 6. USA 10 4 1 5 37:40 9 7. NSZK 10 1 2 7 22:41 4 8. Lengyelország 10 1 0 9 12:76 2 Labdarúgó SZNL II Nyugati csoport: Matador - CH 0:2, Slovan jun. - Nővé Mesto 2:0, N. Zámky - Malacky 1:0, Bánovce- Inter jun. 1:0, Púchov - Dubnica 5:1, Zl. Klasy - Hutník Sered' 1:0, VTJ Sered' - Senec 0:3, Trenőín- Topol’cany 0:1. Keleti csoport: Lokomotíva - V. Kapuáany 9:0, Bardejov - Ruzom- berok 2:1, Giraltovce - Lucenec 2:0, Fil'akovo - Vranov 0:0, L. Mikulás- Sp. N. Vés 0:1, K. N. Mesto- Martin 2:1, Budkovce - B. N. Vés 1:1, Rim. Sobota - Bytöa 1:0. (me) Légfegyveres-vb Janus aranyérmes (ŐSTK) - Szarajevóban a Zetra olimpiai csarnokban a 6. felnőtt és az 1. junior légfegyveres világbajnokságon ragyogó csehszlovák siker született a juniorok futócéllövő versenyében. Miroslav Januá aranyérmet nyert és Lubomír Pelach a második helyen végzett. A gyors sorozatokban a két csehszlovák fiú meggyőzően maga mögé utasította ellenfeleit. A csapatver­senyt is Csehszlovákia nyerte. A férfi futócéllövök jó hajrával csapatban elhódították a bronzérmet. Futócéllövés, junior fiúk: 1. Ja­nuá 566 (93), 2. Pelach 566 (92), 3. Tasi (magyar) 556. Csapatban: 1. Csehszlovákia 1664, 2. NSZK 1636 (90), 3. Magyarország 1636 (89). Férficsapat verseny: 1. Ma­gyarország 1717, 2. Szovjetunió 1681, 3. Csehszlovákia 1662: Légpuska, junior fiúk: 1. Dobler (NSZK-beli) 590 - junior világcsúcs. Csapatban: 1.NSZK 1751, 2. Ma­gyarország 1750. Légpisztoly, nők: 1. Szalugva- dze (szovjet) 487,5. Csapatban: 1. NSZK 1147 - világcsúcs, SPORTHÍRADÚ • HAZAI SIKERREL végződött a Ge- rában rendezett NDK - Szovjetunió nem­zetek közötti úszótalálkozó. Az NDK a fér­fiaknál 121:70, a nőknél 129:62 arányban győzött. • A KERÉKPÁROS Békeversenyre készülő csehszlovák válogatott vasárnap Trutnovban 35 km-es időfutamon vett részt. A győzelmet Lipták szerezte meg 47:50 perccel Kreuziger (48:35) és Svora- da (49:01) előtt. • A MONTÉ CARLO-I férfi tenisztor­na döntőjében: Mancíni - Becker7:5,2:6, 7:6, 7:5; páros: Smíd, Woodford - Cane, Nargiso 1:6, 6:4, 6:2. • GYŐZELEMMEL búcsúzott az aktív sportpályafutástól a huszonegyszeres te- rem-kerékpárlabda világbajnok Pospíáil testvérpár. A brnől tornán Pospísilék min­den ellenfelüket legyőzték, és a döntőben 6:5 arányban bizonyultak jobbnak a nyu­gatnémet King fivéreknél. 2. Szovjetunió 1141, 3. Magyaror­szág 1128. Légpuska, férfiak: 1. Amat (fran­cia) 696,5. Csapatban: 1. Francia- ország 1769. Junior lányok: 1. An- tiskina (szovjet) 391, 2. Sattel (fran­cia) 390 (98), 3. Gelencsér (magyar) 390 (97). Csapatban: 1. Jugoszlá­via 1160, 2. Franciaország 1159, 3. Magyarország 1158. Nők: 1. Le- cseva (bolgár) 496,5. Csapatban: 1. Bulgária 1178, 2. Szovjetunió 1176, 3. Magyarország 1160. Pisztolylövés, junior fiúk: 1. Kandikov (szovjet) 577. Csapat­ban: 1. Magyarország 1690. • OSLÓBAN a testépítők Európa- bajnokságán a nőknél a csehszlovák Ko­ri nková aranyérmet szerzett az 52 kg-os súlycsoportban. • A HYPOBANK WIEN csapata nyer­te a női kézilabda BEK-et. A döntő vissza­vágó mérkőzésen Bécsben a Hypobank 21:19 (13:7) arányban győzött a Szpartak Kijev ellen, és összesítésben 37:33-as gólaránnyal elnyerte a trófeát. A SPORTKA 18. játékhete I. hú­zásának nyerőszámai: 8 14 23 32 35 39 Pótszám: 43 A II. húzás nyerőszámai: 3 9 16 25 36 47 Pótszám 26 A SAZKA 18. játékhetének teli- találatos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 1020020200 1 2 2 (ŐSTK) Labdarúgó SZNL I. 23. forduló Rájárt a rúd a Duslóra (tón) - Bizonyára emlékezetes marad a Duslo áa/’a játékosai és szurkolói számára a zilinai vendégszereplés, ahol az exligás együttes hat gólt rúgott az újonc hálójába. A 23. fordulóban csupán a Cadcának sikerült idegenben győznie, mégpedig az egyik kiesési rangadón a Stropkov ellen. A másik kiesési derbit a postások nyerték az utcahosszal leszakadt Humenné ellen. Az élen folytatódik a versenyfutás, mert a ¿ilina mellett a Pov. Bystrica is megszerezte a két értékes pontot. A presoviak vereséget szenvedtek, és úgy tűnik, hogy minimumra csökkent a továbbjutási esélyük. A 24. forduló párosítása: Hurbanovo - Pov. Bystrica, Koáice - Prievidza, éal’a - Spoje, Trebiáov - Michaiovce, Öadca - ¿ilina, Humenné - Senica, Levice - Jeláava, Preáov - Stropkov. PRIEVIDZA - PRESOV 3:1 (2:1), gól­lövők: Kuánír (2), Kuzma, ill. Gombár (11-esből). A hazaiak támadó szellemű futballt játszottak és nagy erőbevetéssel küzdöttek. Játékosaik közül a legjobb tel­jesítményt Plevka és Kuánír nyújtotta. A vendégek csalódást keltettek. JELŐAVA - HURBANOVO 2:0 (1:0), góllövők: Palik és Michlík. A zuhogó esőben és viharos szélben játszott mér­kőzésen jobbára a Jeláava volt fölényben, azonban az első 45 percben csupán egyetlen lehetőséget használt ki. A 40. percben Putera beívelését Palik fejelte a hálóba. A vendégek már a 46. percben egyenlíthettek volna, azonban Halász ti­zenegyesét a kapus hárította. POV. BYSTRICA - TREBlSOV 2:0 (2:0), góllövök: Soldán és Fiantok. Az éllovas fölényét az első félidőben két ízben is gólra váltotta. A 9. percben Sol­dán 25 méterről talált a hálóba, majd a 40. percben Fiantok 20 méterről. Szünet után a Pov. Bystrica visszavette az iramot. SPOJE - HUMENNÉ 2:1 (1:0), góllö­vők: Kríz, Cerovsky, ill. Papiak. A sereg­hajtó erejéből csupán szögletrúgásokra futotta. A 90 perc alatt egyetlen lövést küldtek kapura, és ez akkor az egyenlítést jelentette. Utána azonban a postások rá­kapcsoltak és a győztes gól mellett renge­teg helyzetet puskáztak el. SENICA - LEVICE 1:0 (0:0), góllövő: Kavecky. A csatároknak mindkét oldalon rossz volt az irányzéka. A hazaiak igyeke­zetét csupán a 85. percben koronázta siker: Kavecky a tizenhatos tájáról kapura lőtt és a labda az egyik védőjátékost érintve a hálóban kötött ki. MICHALOVCE - ZtS KOŐICE 1:1 (1:1), góllövők: Vasil, ill. Tomko. Góllal kecsegtető helyzet mindkét oldalon jócs­kán adódott. A hazaiak előtt többször nyílt lehetőség gólszerzésre, azonban a ven­dégek kemény védekező játéka megke­serítette a michalovcei csatárok életét. 2ILINA - SALA 6:0 (2:0), góllövők: Bárka (3), Mlejnek, Varga és Sebik. A hazaiak minden tekintetben felülmúlták ellenfelüket, és a viharos rohamoknak képtelenek voltak ellenállni a Duslo védő­játékosai. STROPKOV - ÖADCA 0:1 (0:0), gól- lövő: Kolembus. A kiesés szempontjából sorsdöntő mérkőzésen mezőnyfölényben futballozott a Stropkov, azonban csatárai egyszerűen képtelenek voltak a kapuba találni. Az SZNL I állása: 1.P. Bystrica 23 16 2 5 52:20 34 2. ¿ilina 23 12 8 3 57:25 32 3. Preáov 23 12 5 6 39:24 29 4. ZtS Koáice 23 7 11 5 23:17 25 5. Prievidza 23 10 4 9 33:26 24 6. Sala 23 8 8 7 30:36 24 . 7. Jeláava 23 9 5 9 26:29 23 \ 8. Senica 23 9 4 10 25:22 22 9. Hurbanovo 23 8 6 10 28:30 22 10. Michaiovce 23 6 9 8 32:34 21 11. Trebiáov 23 6 9 8 22:25 21 12. Spoje 23 8 5 10 29:36 21 13. Öadca 23 9 3 11 28:44 21 14. Levice 23 7 6 11 24:40 20 15. Stropkov 23 8 3 12 27:45 19 16. Humenné 23 3 7 13 16:39 13 Az 5-8. helyért Dominik Haáek volt a csehszlovák válogatott legjobbja az 53. jégkorong­világbajnokságon. Ezúttal Sandström lövését hárítja nagy bravúrral (ÖSTK-felv.) Sportfogadás