Új Szó, 1988. október (41. évfolyam, 232-256. szám)

1988-10-24 / 251. szám, hétfő

I. labdarúgóliga, 11. forduló Idegenben nyert a Slovan Az élen változatlan a sorrend • Háromszor voltak eredményesek a vendégek • Szoros küzdelem a Zobor alatt (del) - Az I. labdarúgóliga 11. fordulójának hét mérkőzését szombaton és vasárnap bonyolították le, mára maradt egy prágai rangadó, a Dukla - Bohe­mians találkozó. Kétségtelen, hogy a forduló legna­gyobb meglepetése az újonc Slovan idegenben ara­tott győzelme. A táblázat elején álló csapatok nyerni tudtak, sőt az egyre javuló Ostrava idegenből hozta haza a két pontot és így nem változott a helyzet az Nitra DAC 2:1 (0:0) élen. A Bayern Müchen ellen készülő dunaszerdahe- lyiek (Dun. Streda) közel álltak az egyik pont meg­szerzéséhez, viszont az Inter, bár csak egy góllal kapott ki a bajnokcsapattól, végig csak küszködött. A következő forduló párosítása: Sparta - Hradec, B. Bystrica - Inter, Trnava - Slavia, Ostrava - Olomouc, Plzeň - Cheb, DAC - Vítkovice, Bohemians - Nitra, Slovan - Dukla. ÚJ SZÚ 7 % % 1988. X. 24. Nyitra (Nitra), 5000 néző, játék­vezető: Krchňák. Góllövők: Led- nický, Moravčík, ill. Kašpar. Szép, napsütéses őszi időben a hazai csapat ötven percen át len­dületes, harcos játékkal örvendez­tette meg szurkolóit. Sokáig a ven­dégek térfelén folyt a játék, de ezút­tal is megmutatkozott a Plastika gyöngéje: nem tudta góllal befejezni az akciókat. Tizenkétszer fenyegette közvetlen veszély Vahala kapuját. Előbb Jež, majd Lednický, Kolár, Halász és Moravčík közelről nem talált a kapuba. Szünet után szóhoz jutott a DAC is, amikor a nyitraiak lelassultak, és tünedezőben volt a harci kedvük is. Lednický fejesgól­ja sem ösztönözte őket, ezzel szem­ben a DAC Mičinec, Takáč, valamint a gólszerző Kašpar révén ügyes, ötletes játékkal veszélyeztette a Plastika kapuját, de Palúch rendkí­vül éber volt. Az egyenlítés után már-már úgy tűnt, hogy megosztoz­nak a pontokon de végül a Nitra gyors támadása eldöntötte a mérkő­zés sorsát: Jež Moravčikhoz továbbí­totta a labdát, aki húszméteres bom­bával beállította a végeredményt. A találkozón jelen voltak a Bayern München megfigyelői is. Olomouc Trnava Olomouc, 7500 néző, játékve­zető: Ulrich. Góllövő: Drulák. A vendéglátók már kétszer vere­séget szenvedtek otthonukban, ezért most maximális eróbedobás- sal igyekeztek megszerezni a két pontot. Valóban, minden játékoson meglátszott a határtalan igyekezet. Ennek eredményeként hat hét után ismét örülhettek a győzelemnek. Igaz, a találkozó színvonala csak átlagos volt. Az olomouciaknak az első félidőben érezhető előnyük volt, és Drulák már a 6. percben egy szabadrúgás után elcsípte a labdát és megszerezte csapatának a veze­tést. Ezután is szép helyzeteket dol­goztak ki az olomouci csatárok, fő­leg Kalvoda és Drulák. Kalvoda kö­zelről lőtt mellé és Drulák nyolcmé­teres lövését Opálek kapus önfelál- dozóan védte. A második félidőben csökkent az iram, viszont keményebbé vált a já­ték. Főleg a vendégek követtek el sok durvaságot, a játékosság telje­sen eltűnt. Már egyik félnek sem voltak gólhelyzetei és így a mérkő­zés a vendéglátók szoros, de meg­érdemelt győzelmével végződött. Inter Sparta Bratislva, 6000 néző, játékveze­tő: Stiegler. Góllövök: Brezík (11- esből), ill. Griga (2). Nagy kedvvel és lelkesedéssel kezdte a játékot az Inter s már a 9. percben vezetést szerzett. Luhový jobbról beívelt labdája kavarodást eredményezett Stejskal kapuja előtt, olyannyira, hogy Bielik kézzel ért hozzá és a megítélt tizenegyeset Brezík biztosan értékesítette A ven­dégek nem lettek idegesek a ka­pott góltól. Magabiztosan futballoz­tak, a támadások során sokat futot­tak, változtatták helyüket és szelle­mesen kombináltak. Ha nem akarják mindenáron helyzetig megjátszani a labdát, ha szorgalmasabban lőnek kapura, korábban is egyenlíthettek volna. Tudatosan, begyakorolt ele­mekre épülő labdarúgásuk a 28. percben eredményezett gólt: a jobb­hátvéd Bielik felfutott, keresztbe ívelte a labdát és Griga fejjel talált a hálóba. Az Inter-védelem és Men­tei kapus is elaludt. Változatos, jó iramú volt a meccs, bár színvonal tekintetében nem haladta meg a kö­zepest. A hazaiakat elsősorban Weiss és Moravec „mozgatta". Szünet után a két említett futbal­lista visszaesett, akárcsak az egész ill. Inter. A vengélátók játékán eluralko­dott a tanácstalanság, a bátortalan­ság, senki sem mert kockáztatni, egyéni megoldásokra 'vállalkozni. A játékosságban nyilvánvalóan jobb Sparta tudatosan ment célja után, csak idő kérdése volt, hogy variábilis csatárjátékával mikor ér el újabb gólt. Az 57. percben Stranianek a kö­zéppályán elvesztett egy labdát, melyet Chovanec rögtön Grigához továbbított, s a gólerős középcsatár jobb oldalról a tizenhatos sarkáról kapásból az ellenkező sarokba lőtte. A Sparta uralta a mérkőzést, Kukleta kihagyott egy nagy gólhelyzetet, majd Bílek lövését a kapufa „véd­te“. Az Inter csak küszködött, aka­rással, lelkesedéssel nem tudta ki­egyenlíteni a tudásbeli különbséget. Mégis belóhette volna a második gólt: a 88. percben a Sparta-védók elfeledkeztek az ötös sarkán álló Rehákról, aki nem találta el a kaput. Adatok: kapura tartó lövések 2:3, mellé 6:9, szögletarány 3:8, sza­bálytalanságok: 14:16. Sárga lap: Chovanec (Sparta). (t-v.) Cheb Ostrava Cheb, 3000 néző, játékvezető Strechaj. Góllövők: Chlpík, Chýlek és Danék. Az érdekes, változatos mérkőzé­sen végülis az érettebb játékot mu­tató Ostrava szerezte meg a győzel­met Mindenek előtt a második fél­időben mutatott játékának köszön­heti a két pontot. A hazai csapat ugyan jól küzdött, de a döntő pillana­tokban hiányzott összjátékából a pontosság és természetesen a be­fejezés. A találkozó első részében a chebiek mezönyfőlényben voltak és ezt a 16. percben Chlpík révén gólra is tudták váltani. Szünet után mintha kicserélték volna a bányász­csapatot, bár az egyenlítő gól eléré­se némi szerencsével is párosult: Chýlek lövését Svojka rosszul blok­kolta. Az utolsó percekben a Baník sorozatos támadásokat vezetett és Danék révén megszerezte a megér­demelt győzelmet: Hýravý szabad­rúgását Krbeček kapus csak maga elé öklözte és a szemfüles Danék nem hibázott. Vítkovice Plzeň Vítkovice, 3500 néző, játékve­zető: Czetö. Góllövők: Kadlec (2 - egyet 11-esböl), Králik, Rusňák, ill. Sioup. A labdarúgást két félidőre játsz- szák. Az elsőben ugyanis aligha lát­hattak játékot a nézők, mindkét csa­pat „jóvoltából“. Igaz, a találkozó­nak különös kezdete volt. Amikor a kirúgás után a Škoda büntetőte­rületén belül Jaroslav Jeŕábek sza­bálytalankodott és így Czetó játék­vezető a 28. másodpercben tizen­egyest ítélt. A végrehajtó Kadlec volt. A vendégek húzták az időt, ide-oda tologatták a labdát és gyakran az ellenfél térfeléről is hátrafele gurítot­ták. A Vítkovice is keveset kezde­ményezett, ami a nézők jogos elé­gedetlenségét váltotta ki. A szünet után megkezdődött a gólözön és a játék színvonala is javult. Lavička, a plzefti kapus sok hibát vétett és részben ez eredményezte a Vítkovi­ce nagyarányú győzelmét. Először lépett pályára hosszú sérülése után Vlk, a válogatott keret tagja. Hradec Slovan Hradec Králové, 7000 néző, já­tékvezető: Grégr. Góllövők: Hirko (2), Tittel. A hradeci labdarúgók egymás után már négy mérkőzést vesztettek az I. ligában, sőt három meccsen gólt sem lőttek. Teljesítményük ro­hamos csökkenése megdöbbentő. Ezzel szemben a Slovan, amely a négy idegenben játszott találkozón csak egy pontot szerzett, ezúttal könnyedén győzött és győzhetett 4:1 (1:0) volna még nagyobb arányban is. Az első félidőben a hazai csapat rend­kívül passzívan játszott, mintha nem is érdekelné őket az eredmény. A Slovan a pont megtartására töre­kedett és a sors iróniája, hogy ami­kor a Hradec némileg rákapcsolt, négy percen belül két gólt is kapott. Mindkettő szerzője a rámenős Hirko volt. A második félidőben is hiány­zott a lendület a hradeciek játékából. Az 55. percben egy szögletrúgás után Tittel fejesgóllal beállította a vég­eredményt. A nézők jóval a befeje­zés előtt tömegesen hagyták el a pályát és bizonyára feltették ma­gukban a kérdést: mi az oka a Spar­tak ilyen megalázó teljesítményé­nek? A szögletarány 3:13 volt és a hazaiak csak egy közvetlen lövést küldtek Vencel kapujára, azt is csak a 79. percben. Slavia B. Bystrica Prága, 6000 néző, játékvezető: Chocholouš. Góllövök: Frýda (2), J. Novák, Siva, ill. Baláž (2). A prágai csapat tegnapi győzel­mével szorosan a vezető Sparta nyomában maradt, bár az ehhez szükséges pontokat csak a második félidőben mutatott feljavult játékával harcolta ki. A Slavia kezdeti rohamai közepette Frýda a 8. percben egé­szen közelről fölé lőtt. Ezután szó­hoz jutottak a vendégek is és a prá­gaiak védelme többször megingott, hasonlóan, mint a korábbi, az Inter elleni mérkőzésen. A vendégek tá­madni kezdtek és a fáradhatatlan Baláž a 27. percben Némec szöglet­rúgásából megszerezte a katona­csapatnak a vezetést. A fordulat a szünet után következett be, főleg a piros-fehér csatárok jóvoltából. Közülük is kitűnt az ifjúsági váloga­tott J. Novák, valamint Frýda, de jól mozgott a szélen Siva is. Novák először Žák beadásából egyenlített, majd kétszer Frýda volt eredmé­nyes. Az izgalmas hajrában Baláž szépített, majd Siva beállította a végeredményt, sőt az utolsó perc­ben egy kapufát is lőtt. 1. Sparta 2. Slavia 3. Ostrava 4. Vítkovice 5. Nitra 6. Trnava 7. DAC 8. Olomouc 9 Slovan 10. Bohemians 11. Dukla 12. Inter 13. B Bystrica 14. Cheb 15. Hradec 16. Plzeň 28:9 18 24:18 17 18:11 15 20:10 13 15:14 12 12:13 11 10:14 11 13:11 10 14:14 10 15:18 10 17:14 8 21:24 8 19:26 8 13:25 8 10:22 8 17:22 7 Labdarúgó SZNLII Nyugati csoport: Inter ZŤS jun.- Hutník 1:1, CH - Dubnica 1:2, Malacky - Bánovce 3:1, N. Mesto- Púchov 3:0, Senec - Zlaté Klasy 5:0, Topoľčany - Matador 0:0, Tren­čín - N. Zámky 1:0, VTJ Sered- Slovan jun. 1:1. Keleti csoport: Ružomberok- Lučenec 1:2, Vranov - V. Kapu­šany 1:0, Sp. Nová Ves - Bardejov 1:0, Bytča - Lokomotíva Košice 0:0, Martin - Giraltovce 0:0, Bard. N. Ves- Fiľakovo 1:0, Budkovce - L. Miku­láš 1:1, Kys. N. Mesto - Rím. Sobota 1:4. (me) • A teremlabdarúgó-vb legújabb eredményei: Brazília - Csehszlovákia 11:1, Ausztrália - Magyarország 16:0, Paraguay - Anglia 8:3, Uruguay - Olasz­ország 15:2. Csehszlovákia a brazilok mögött csoportmásodikként jutott tovább. A Sazka 43. játékhetének telitalála- tos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 122112112 1 2 0 0 (ČSTK) Luhový (fejelés közben) nem nyújtott rossz teljesítményt az Inter-Sparta I. ligás labdarúgó-mérkőzésen, mégis lecserélték. Jobbról Chovanec, középen Weiss látható. (Vojtišek felv.) Labdarúgó SZNL I, 12. forduló Továbbra is a Prešov vezet (tics) - A labdarúgó SZNL I 12. fordulójában a hét végén hét mérkőzést játszottak (hétközben a ZŤS Košice 4:1-re győzött a Spoje ellen). Az éllovas Prešov a vártnál nehezebben, tizenegyessel győzött a Senica ellen, míg legnagyobb vetélytársa, a Pov. Bystrica biztosan fektette két vállra a Strop- kovot. Ezúttal a házigazdák jeleskedtek, a vendégek mindössze egy pontot szereztek. Az exligás Žilina a trebišovi pályán ért el döntetlent. A következő forduló párosítása: Prievidza-Hurbanovo, Stropkov-Michalovce, Žilina-Pov. Bystrica, Spoje-Trebišov, Senica-Košice, Jelšava-Prešov, Levice-Čadca, Humenné-Šaľa. Ráadásul a 30. percben Tóth tizene­gyest hibázott. A vendégek erejéből csak a védekezésre tellett. Tíz perc­cel a befejezés előtt Prusák büntető­je döntötte el a találkozó sorsát. ČADCA-JELŠAVA 4:2 (2:1), góllövők: Škripek, Strapáé (3 - mindhárom 11-esből), ill. Go­nosz és Michlík (11-esből). A ven­déglátók kezdeményeztek többet, az újonc többnyire csak védekezett. A mérkőzés érdekessége: négy gól tizenegyesből született. A vendégek ezúttal a vártnál gyengébben szere­peltek. ŠAĽA-LEVICE 1:0 (0:0), góllö­vő: Gábris. A nyugat-szlovákiai rangadón az újonc Duslo folytatta jó szereplését. A győztes gól a máso­dik félidő első percében született, amikor Weibel pontos beívelését Gábriš fejjel küldte a hálóba. Az SZNL I táblázata: HURBANOVO-HUMENNÉ 3:0 (1:0), góllövök: Halász, Srňanský, és Mészáros. A hazaiak megérde­melten győztek. Végig nyomasztó fölényben játszottak és gólhelyzete­ik alapján akár nagyobb arányú si­kert is elérhettek volna. POV. BYSTRICA-STROPKOV 3:0 (3:0), góllövők: Masár, Fiantok és Soldán. Már az első 45 percben eldőlt a két pont sorsa. Szünet után nagyot esett az iram, a hazaiak szemmel láthatóan csak az ered­mény tartására törekedtek. A vendé­gek csalódást okoztak, védekező taktikájuk nem bizonyult sikéresnek. MICHALOVCE-PRIEVIDZA 1:0 (0:0), góllövő: Geroč. Izgalmas, ér­dekes küzdelmet hozott a találkozó. A hazaiak számos gólhelyzetet hagytak ki, de a vendégek előtt is akadt lehetőség. A 80. percben a hazai Čižmár talált a kapuba, a já­tékvezető előbb megadta a gólt, de később visszavonta döntését. A győztes gól néhány másodperccel a lefújás előtt született. TREBIŠOV-ŽILINA 2:2 (1:2), góllövők: Rusnák, Juhász (11 -es- böl), ill. Horváth (11-esből) és Mintái. Mindkét csapat nagy iramot diktált. A kelet-szlovákiai együttes végig egyenrangú ellenfele volt az exligás Zilinának. A vendégek két­szer is vezettek, a hazaiak azonban mindig válaszoltak. A pontosztozko­dás igazságosnak mondható. PREŠOV-SENICA 1:0 (0:0), góllövö: Prusák (11-esböl). A ha­zai játékosok szinte egymást múlták felül a gólhelyzetek kihagyásában. KÉZILABDA Az NSZK veretlenül az élen (ČSTK) - Gottwaldovban tegnap két mérkőzéssel befejeződött a jubi­leumi, immár huszadszor rendezett férfi kézilabda négyek tornája. Az utolsó mérkőzésen a csehszlovák csapat a tv kamerái előtt szoros küzdelemben 15:16 (8:9) arányú vereséget szenvedett Jugoszlávia csapatától és ezzel a harmadik helyen végzett. Az elsőséget veretlenül az NSZK együttese szerezte meg Jugoszlávia előtt. 1. Prešov 12 8 2 2 22:10 18 2. Pov. Bystrica 12 8 1 3 29:10 17 3. Žilina 12 6 3 3 28:12 15 4. Košice 12 6 3 3 18:9 15 5. Prievidza 12 6 2 4 16:9 14 6. Čadca 12 7 0 5 17:22 14 7. Hurbanovo 12 6 1 5 13:15 13 8. Šaľa 12 4 4 4 17:18 12 9. Senica 12 5 1 6 14:13 11 10. Trebišov 12 3 5 4 12:12 11 11. Michalovce 12 4 3 5 20:22 11 12. Jelšava 12 5 1 6 13:18 11 13. Levice 12 2 4 6 9:21 8 14. Humenné 12 2 4 6 7:22 8 15. Spoje 12 3 1 8 15:24 7 16. Stropkov 12 2 3 7 6:21 7 A csehszlovák együttes az NSZK-tól elszenvedett 18:19 (12:10) arányú vereség után szom­baton javított és jó játékkal 28:19 (13:8) arányban diadalmaskodott Dánia ellen. Már az első félidőben eldőlt a mérkőzés, amikor a cseh­szlovákok ötgólos vezetést szerez­tek. A második játékrészben fokoza­tosan növelték előnyüket, a 40. percben már 17:9-re vezettek. A mérkőzés után Vojtéch Mareá, a csapat edzője elégedetten nyilat­kozott: „A pénteki vereség után mindenáron győzni akartunk és ez sikerült is. Ismét kellemesen meglepett Šetlík, de jól játszott Bašný, Szűcs és Novák is“. A má­sodik szombati mérkőzésen: Ju­goszlávia - NSZK 20:23 (5:10). Tegnap az első mérkőzésen az NSZK 23:21 (11:10)-re nyert Dánia ellen, majd Csehszlovákia nem bírt Jugoszláviával és 15:16-ra kikapott. A torna végső sorrendje: 1. NSZK 6, 2. Jugoszlávia 4, 3. Csehszlovákia 2, 4. Dánia 0 pont. A Dániában rendezett kézilabda négyek tornáján a csehszlovák lá­nyok a második helyet szerezték meg. Első mérkőzésükön 31:21 (17:10)-re verték Jugoszláviát, majd a folytatásban 14:17 (6:8) arányban alulmaradtak az NSZK-val szem­ben. Az utolsó mérkőzésen a ven­déglátók válogatottja volt az ellenfél és Csehszlovákia szoros küzdelem­ben 22:20 (10:7) arányban diadal­maskodott. A hírügynökségi jelentés szerint a vendégek erősen tartalé­kos összeállításban léptek pályára, mivel betegségek és sérülések ala­posan megtizedelték a csapatot. Ezen a találkozón búcsúzott a válo­gatott szakvezetője, Jifí Zerzáň. További eredmények: Dánia- Jugoszlávia 17:16 (12:6), NSZK- Jugoszlávia 25:15 (13:9), Dánia- NSZK 17:16 (8:6). A végső sorrend: 1. NSZK 4, 2. Csehszlovákia 4, 3. Dánia 4, 4. Jugoszlávia 0 pont.