Új Szó, 1986. augusztus (39. évfolyam, 179-204. szám)

1986-08-11 / 187. szám, hétfő

ÚJ szú 7 986. VIII. 11. 30. Szlovákiai Kerékpáros Körverseny TOMAN ŐRZI A SÁRGA MEZT A 30. Szlovákiai Kerékpáros Körverseny harmadik útszakaszát szombaton Jozef Regec, a Dukla Brno versenyzője nyerte két NDK- beli kerekes előtt. Vasárnap a negyedik útszakasz rajt- és célvárosa egyaránt Léva (Levice) volt, s ezúttal fordult elő elsöízben, hogy csehszlovák kerekes nem került a győzelmi emelvényre. A véghaj­rában egy négytagú csoportból az NDK-beli Jäger volt a leggyor­sabb a szovjet Bankin, valamint honfitársa Bauta és Vašíček előtt. Az egyéni összetettben továbbra is Václav Toman, az Élsportköz­pont válogatottjának tagja áll az élen. A harmadik útszakasz rajtja Rimaszombatban (Rimavská So­bota) volt és a versenyzők 151 kilométeres kerékpározás után ér­keztek meg Lévára. A boly már az első tíz kilométer után csoportokra szakadozott. Az első komolyabb szökési kísérlet a 20. kilométernél történt. Rövidesen kialakult egy 24 tagú csoport, melyben hiányoztak a csehszlovák válogatott verseny­zői. Később Fort, Sýkora és Kozárek felzárkózott, Štyks lema­radt és Matejka feladta. A döntő szökésre a cél előtt 25 kilomé­terrel került sor. Regec és Ma­tern példás együttműködéssel fa­képnél hagyták a mezőnyt, és előnyüket a célig tartani tudták. 200 méterrel a célvonal elótt Regec lerázta magáról riválisát és biztosan győzött. A harmadik útszakasz ered­ménye: 1. Jozef Regec 3:47:55, 2. Hans Matern 3:47:57, 3. Christi­an Jáger (NDK-beliek) 4. Kozárek 5. Szuhorucsenkov (szovjet) 6. Fiala (Élsportközpont) mind 3:48:33 óra. A negyedik útszakasz rajtján már hiányzott a válogatott ötyks, aki egészségi állapota miatt nem versenyezhetett tovább. Mivel Ma­tejka szintén visszalépett, a cseh­szlovák válogatottnak már csak négy tagja van. A 152 kilométe­res távon az első komolyabb szökést a 48. kilométernél a dub- nicai Jarnik provokálta ki. Sikerült is részhajrát nyernie az 52. kilo­méternél. Négy társával jól együtt­működött, s a 85. kilométernél a csoport előnye már 2:45 perc volt. Mivel itt kerekezett Vašíček is, akinek mindössze 2 perc hátrá­nya volt, az éllovas Tomannal szemben. A fő boly felébredt és gyorsított az iramon. A 105. kilo­Nöi kosárlabda-vb Bravúr után vereség (del) - Vilniusban és Minszk- ben folytatódott a 10. nói kosárlab­da-világbajnokság. A B-csoport- ban a csehszlovák válogatott a Kí­nai NK elleni győzelem után a cso­port legerősebb csapataival került szembe, és alulmaradt. CSEHSZLOVÁKIA - EGYE­SÜLT ÁLLAMOK 61:89 (27:36). Az ellenfél minden téren jobb volt, pontos adogatás, villámgyors ellentámadás, biztos találatok- ezek voltak az Egyesült Államok csapatának fő erősségei. A cseh­szlovák lányok nem játszottak rosszul, főleg a mérkőzés elején sikerült megtartaniuk az egyen­súlyt, amit a 11:11-es állás is jelez. Ám később egyre jobban kidomborodott az amerikaiak na­gyobb játéktudása, és a szünetig már 9 pontos előnyt szereztek. A második félidőben is eleinte a csehszlovákok egyenlő ellenfél­nek bizonyultak, de azután nem bírták erővel. A győztes csapatban McClain volt a legeredményesebb 17 ponttal, míg a csehszlovák csapatban Zarevúcká szerezte a legtöbb pontot (12). A B-csoport további eredmé­nyei: Magyarország - Tajvan 77:57 (40:36). A magyar csapat már a második győzelmét aratta, ezúttal a világbajnokság újonca ellen. Kínai NK - Ausztrália 77:57 (35:27). Minszkben az A-csoport küz­delmei folytatódtak: Szovjetunió- Kuba 86:82 (40:44). Megiepe­SPORTHÍRADÓ • Partizánskéban a Felkelés Kupáért rendezett nói kézilabda­tornát az Iskra Partizánske nyerte, miután a döntőben 25:21 (15:22) arányban verte a Dusia šaľát. A 3. helyért: Halloren Halle-lnter ZŤS Bratislava 25:25 (13:14) - hétmé­teres dobásokkal 5:4. Az 5. he­lyért: Plastika Nitra - VIS Varazs- gyin 24:18 (12:6). • A hollandiai Eindhovenben rendezett nemzetközi labdarúgó- torna döntőjében a Borussia Mön- chengladbach csapata a Porto Alegrével játszik. A Borussia az elődöntőben büntető rúgásokkal 5:4-re győzött a PSV Eindhoven ellen, miután a rendes időben 2:2 volt az állás. A Porto 3:1-re verte az Anderlechtet. • NSZK - Szovjetunió 0:3 - barátságos női röplabda-mérkő­zés az NSZK-beli Cellében. • Olomoucban a Béke Kupáért rendezett női kézilabdatornát a Start Bratislava nyerte. A brati- slavaiak 12:9-re legyőzték a Slá­via Prahát és 18:9-re a SKRA Varsó csapatát. • Az NDK nói kézilabda-válo­gatottja barátságos mérkőzésen Rostockban 25:18 (13:12) arány­ban győzött Norvégia ellen. tésre a házigazdák csak nagy küzdelemben vívták ki a győzel­met. A szünetig még a kubaiak vezettek. Bulgária - Brazília 82:72 (43:34), Kanada - Dél-Korea 55:49 (27:30). méternél a szökevények előnye már csak másfél perc volt. Húsz kilométerrel a cél előtt felzárkózott a szökevényekhez az NDK-beli Bauta is. A hajrában kiderült, hogy Bauta szólójának kulcsfontosságú sze­repe volt a verseny végső alakulá­sában. Bauta és honfitársa Jäger először ügyes taktikával kifárasz­totta Vašíčeket, majd a célegye­nesben Jäger megelőzte az egy­mással viaskodó Bautát és Ban­kint. A főboly 48 másodperces hátránnyal érkezett a célba. A 22 éves berlini Jäger a célban kijelen­tette, hogy ez volt életének eddi­gi legnagyobb sikere. A negyedik útszakasz ered­ményei: 1. Christian Jäger, 2. Konsztantyin Bankin, 3. Frank Bauta, 4. Miloslav Vašíček, mind 3:35,00 óra. Az összetett verseny állása: 1. Toman 14:37:23, 2. Korous 14:37:32, 3. Vašíček 14:38,24, 4. Matern 14:38:25, 5. Bauta 14:38:37. 6. Muravszkij (szovjet) 14:39:16 óra. (pák) ■ LAPZÁRTAKOR ÉRKE­ZETT - Tegnap este Vilniusban és Minszkben a női kosárlabda­világbajnokságán a csoportküz­delmek 3. fordulójára került sor: Csehszlovákia - Ausztrália 55:50 (29:24), a csehszlovák csapat pontszerzői: Dobrovičová 17, Gol- dová és Valová 8-8, Kysílková és Janoštinová 7-7, Kotíková 6 és Kalužáková 2, Kína - Tajvan 93:45 (47:26), Dél-Korea - Brazí­lia 75:69 (26:37), Kanada - Kuba 63:62 (33:29). öttusa-vb Az úszás végeredménye: 1. Ruer 3:13,1/1328, 2. Toraldo 3:13,4/1328, 3. Jagorasvili 3:15,2/1312, 4. Phelps (Nagy- Britannia) 3:15,8/1308, 5. Fábián (Magyarország) 3:16,6/1300. 6. Scott (Egyesült Államok) 3:17,2/1296. A negyedik versenyszámban, a lövészetben nem kísérte sze­rencse a csehszlovák öttusázók szereplését. Milan Kadlec egy hellyel esett vissza - a nyolcadik­ra. A csehszlovák csapat is a 7. helyre került. A csehszlovákok közül Kűstka szerepelt a legjob­ban, viszont csalódást okozott Lohman. A lövészet eredménye: 1. Da- nielsson (Svédország) 199/1110, 2. Masala (Olaszország) és Briggs (Egyesült Államok) 197/1066, 4. Czyzpwicz ós Chmielewski (Len­gyelország) és Mizsér (Magyaror­szág 196/1044, 7. Kűskta (Cseh­szlovákia), Dobi (Magyarország) Stull (Egyesült Államok) és Szta­rosztyin (Szovjetunió) 195/1022. A négy versenyszám után egyéniben: 1. Sztarosztyin 4322, 2. Masala 4274, 3. Dobi 4242, 4. Massullo (Olaszország) 4151, 5. Fábián (Magyarország) 4142 ... 8. Kadlec (Csehszlovákia) 4043. Magyar Nagydíj: 1. Piquet (Méj) - Óriási érdeklődés kísér­te a Budapest mellett kiépített Hungaroring versenypályán meg­rendezett Forma-1 vb-futamát a Magyar Nagydíjért. Mintegy 160 ezren nézték végig az izgalmas versenyt, melyet a brazil Nelson Piquet nyert. A további sorrend: 2. Senna (brazil), 3. Mansell (an­gol), 4. Johansson (svéd), 5. Dumfriens (angol). A világbajnokság állása: 1. Mansell 55, 2. Senna 48, 3. Piquet 47, 4. Prost 44 (francia), 5. Rossberg (finn) 19, 6. Laffite (francia) 14 pont. A legközelebbi világbajnoki futam Ausztria Nagy­díjáért augusztus 17-én lesz Zelt- wegben. Sztarosztyin az élen (ČSTK) - Az olaszországi Montecatiniben az öttusa-vb harmadik versenyszámában, az úszásban a francia Ruer győzött az olasz Toraldo és a szovjet Jagorasvili előtt. A csehszlovák Milan Kadlec e versenyszám után a harmadik helyről a hetedikre esett vissza. A csehszlovák versenyzők közül Lohman érte el a legjobb időt (3:28,9), és 1204 pontot szerzett. Pavel Kupka a csehszlovák öttusázók edzője megjegyezte: „A versenyzőkfáradtak voltak, hiszen a vívás jóval éjfél után ért véget, és ezért lassabban úsztak a vártnál. Ennek ellenére elégedett vagyok versenyzőink teljesítmé­nyével.“ A csapatok négy verseny­szám után: 1. Olaszország, 12 376, 2. Magyarország 12 342, 3. Franciaország 11 805, 4. Svéd­ország 11 633, 5. Lengyelország 11 623, 6. Szovjetunió 11 498, 7. Csehszlovákia 11 437. Az ifjúságiaknál a lövészet­ben így alakult a sorrend: 1. Kowalewski (Lengyelország) és Paksin (Szovjetunió) 198/1088, 3. Ilijev (Bulgária), Ambrozej (Szov­jetunió), Lavrence (Nagy-Britan­nia), Tiberti (Olaszország) 196/1044. Négy versenyszám után egyéniben ez a sorrend: 1. Ilijev 4337, 2. Madaras (Magyarország) 4246, 3. Guilluy (Franciaország) 4235. A csapatversenyben négy versenyszám után Magyaror­szág áll az élen 12 325 ponttal. A további sorrend: 2. Szovjetunió 12 263, 3. Olaszország 12 092 ... 9. Csehszlovákia 11 155. A 30. Szlovákiai Kerékpáros Körverseny eddigi útszakaszain többnyire egy csoportban haladt a mezőny (ČSTK-felv.) BÚCSÚ - GÓLOKKAL Ausztrália-Csehszlovákia 0:3 (0:1) Csehszlovákia labdarúgó-válogatottja ausztráliai portyájának harmadik, egyben utolsó találkozóján háromgólos győzelmet aratott az ország nemzeti tizenegye ellen. Az elsó gólt a 23. percben Karel Kula lőtte. Az 53. percben Kubík tizenegyesből volt eredményes, s négy perccel a mérkőzés vége előtt Kubík talált a hálóba. A barátságos nemzetek közötti mérkőzésnek 15 ezer nézője volt, és vezető bírója Lorenc (ausztrál). A csehszlovák válogatott a következő összeállításban játszott: Mikloško - Fiala, Straka, Ondra, Rada - Karel Kula, Chovanec, Kríž (Luhový) - Griga (Kocian) Kubík, Knoflíček. A mérkőzés lefolyásáról Rudolf Kocek, a Csehszlovák Labdarúgó Szövetség elnöke telefonon a kö­vetkezőket mondotta a ČSTK tu­dósítójának: - A mérkőzés szín­helye a korszerű Parramatta stadion volt, amelynek szokat­lan a mérete: 110x72 m. A gyep­szőnyeget alaposan megviselte a legutóbbi árvíz, és a talaj kezdetben nehézségeket oko­zott a fiúknak. A 10. perctől azonban magukhoz ragadták a kezdeményezést, és tetszetős összjátékkal úrrá lettek a pá­lyán. Az egyetlen negatív jelen­ség az volt, hogy a kínálkozó lehetőségeknek viszonylag cse­kély százalékát aknázták ki. Az ellenfél ezúttal is nagyon kemé­nyen játszott, amit a vezető bíró tolerált. Elmondhatom, hogy vá­logatottunk az utolsó mérkőzé­sen nyújtotta a legjobb teljesít­ményt! Kellemes ellenfél Csehszlovákia női röplabda-váloga- tottja Žilinában újabb edzőmérközést játszott Olaszország együttesével. A találkozókra a decemberi világbaj­nokságra való felkészülés jegyében került sor. Az elsó mérkőzésen Cseh­szlovákia 3:1 arányban győzött, a mos­tani második találkozón pedig 3:0 arányban bizonyult jobbnak ellenfelé­nél. Az olasz lányok láthatóan fáradtak voltak, és a vendéglátók kezdettől fogva irányították a játékot. Ezúttal pontosabb volt az összjátékuk, a csa­pat erősségei Vóclaviková, Dvoŕáko- vá és Cuniková voltak. A férfi röplabdázók is „bemelegíte­nek“. A Vyšné Hágyban rendezett nemzetközi tornát a Dukla Liberec nyerte tíz ponttal, a 8 pontos finnorszá­gi Sejnajoki és az ugyancsak 8 pontos ČH Bratislava előtt. A nők tornáját a ČH Bratislava nyerte, az Olomouc és a Slávia UK Bratislava elótt. (Č) Kellemes hír érkezett a 19 éven aluli csehszlovák junior-váloga­tottról is. Utolsó ausztráliai mérkő­zésén Newcastleban 4:0 (1:0) arányban lehengerelte Ausztrália 20 éven aluli válogatottját. A gólok közül Halás kettőt, Hašek, és Trval egyet-egyet lőtt. A 80. percben Hašek ismételt szabálytalanságért a kiállítás sorsára jutott. Rudolf Kocek e mérkőzéssel kapcsolat­ban a következőket mondotta: - Ezúttal a juniorok csapatát erősítette Kostelník kapus, va­lamint Hašek és Siva, s ők is eddigi legjobb teljesítményük­kel búcsúztak Ausztráliától, (č) LABDARÚGÁS Kézilabda Duna Kupa Kassán (Košice) a hét végén lebonyolították a férfi kézilabda Duna Kupa küzdelmek elsó torná­ját. Az osztrák csapatok ezúttal szabadnaposak voltak. ČH Bratislava - Elektromos 18:18 (9:8). Kiegyensúlyozott mérkőzésen, igazságos döntetlen született. A ČH a 39. percben már három góllal vezetett, a végén azonban küzdenie kellett a döntetlenért, s 38 mp-cel a találkozó vége előtt Škandík hétméteresból egyenlí­tett. A legjobb góldobók: škandík 4/2, Kadrliak 4, illetve Molnár 8/2, Ricsovics 4. VSŽ Košice - Pécs 29:27 (11:14). Az első játékrészben a vendég­csapat kihasználta a hazaiak hibá­it, és gyors ellentámadásokkal háromgólos előnyre tett szert. Szünet után a hazaiak szervezet­tebben védekeztek, s megtalálták az ellenfél védekezésének az el­lenszerét is. A legjobb góldobók: Masica 7/2, Sedláček és Jurajov 5-5, illetve Takács 11/1, Butics 6. ČH Bratislava - Pécs 21:27 (12:14). A 7. percben még a ČH vezetett 4:1-re, azonban később a vendé­gek nemcsak egyenlítettek, ha­nem jó védekezéssel, és pontos dobásokkal vezetéshez is jutottak. A bratislavaiak megzavarodtak és a Pécs tovább növelte előnyét. A legjobb góldobók: Račok 4, Tarhai 3, illetve Putics 10/2, Takács 8, Kakas 5. VSŽ Košice - Elektromos 22:22 (10:10). A kassaiak akár győzhettek is volna, hiszen a 33. percben már 13:10 arányban vezettek, az 50. percben még 19:18 volt a találko­zó állása. A legjobbjait nélkülöző VSŽ csapatában helyet kapott fiataloknak azonban még nincs elég tapasztalatuk. A legjobb gól­dobók: Antoška, 5, Jurajov és Sedláček 4-4, illetve Molnár 8, Kólya 5, Kovács M. 4. + (t-ton) - A Slávia Praha labdarúgói az olaszországi Porto San Giorgióban tartott ötnapos intenzív edzés után 3000 néző elótt barátságos mérkőzésen 4:2 (3:0) arányban legyőzték az FC Rimini csapatát. Góllövók: Váňa 3 és Jarolím 11 -esből. + Barátságos nemzetközi mérkőzésen az RH Cheb 1:1 (0:1) arányú döntetlent játszott a Dinamó Moszkva csapatával. Góllövók: Lindenthal, illetve Sztu- kacsov. A mérkőzésnek 1000 né­zője volt. + Gijonban nemzetközi mér­kőzésen az FC Liége 1:0 (1:0) arányban bizonyult jobbnak az Oviedo csapatánál. + A Hamburger SV az FC Liverpoolt látta vendégül, és 1:0 arányban győzött. + Az NSZK-ban megkezdő­dött a bajnokság. Az eredmé­nyekből: Uerdingen - Hamburg 2:0, Manheim - Stuttgart 3:2, a találkozón verekedésre került sor a nézők körében, és a rendőr­ség több randalírozó szurkolót őrizetbe vett. + Meglepetés született Po­važská Bystricában, ahol a má­sodik ligás helyi együttes 2:0 (2:0) arányú vereséget mért az I. ligá­ban szereplő Spartak Trnavára. Góllövók: Kukučka és Masár. + A hétvégén folytatódtak a küzdelmek a Cseh és a Szlovák Labdarúgó Kupában; Cseh Lab­darúgó Kupa: Horovice - Benešov 1:0, Hranice - Tŕinec 0:2, Tfebe- chovice - Hradec Králové 2:1, Frýdek-Místek - Slušovice 1:4. Szlovák Labdarúgó Kupa, máso­dik forduló: Trenčín - Dubnica 2:2 (1:0) tizenegyesekkel 5:3, góllö­vók a rendes játékidőben: Rácek, Kulich (tizenegyesből), illetve Bar­kóéi és Višňa. Sportfogadás A SAZKA 32. játékhetének telitalála- tos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 221120021 1 2 1 2