Új Szó, 1986. április (39. évfolyam, 76-101. szám)

1986-04-23 / 95. szám, szerda

ÚJ szú 7 1986. IV. 23. 51- JÉGKORONG-VLÁGBAJNOKSÁG Késön jött a győzelem Tomi Vince jelenti Moszkvából Tegnap Moszkvában befejeződött a jégko- rong-világbajnokság első része. A csehszlovák válogatott legyőzte Kanadát, a még százszáza­lékos Szovjetunió együttese pedig az Egyesült Államokat. Most két részre oszlott a résztvevők mezőnye. Az első négy a világbajnoki címért, a többiek a helyezésért játszanak. A legjobbak tiszta lappal indulnak, egyszer-egyszer mérkőz­nek egymással, az 5.-8. helyezettek magukkal CSEHSZLOVÁKIA - KANADA 3:1 (1:0, 1:1, 1:0) Csak a csehszlovák csapat számára volt tétje a találkozónak: ha kikap, a 7. helyről kezdte volna a kiesés elleni küzdelmet a VB második csoportjában. De győzött, s az ötödik helyen végzett. Eléggé gyenge iram és színvonal jellemezte az első húsz percet. Mind­két csapat játékosai sokat korcsolyáz­tak, de keveset korongoztak. A kana­daiak lövésszerű átadásokkal küldték előre a csatárokat, a mieink igyekeztek kombinálni, ám a pontatlanság és a gyenge helyzetfelismerés következ­tében nem tudtak eredményesek lenni. A 9. percben Foligno egyedül húzott kapura, Hašek azonban védett. Két perc múlva a kanadai védőktől Rosol­A MAI MŰSOR 13.00: Csehszlovákia - Len­gyelország, 16.30: USA — NSZK. hoz pattant a korong, a gólerős játékos egyből a hálóba küldte. Clauter kapust is meglepte a váratlan gól. Hogy mennyire nem ment korongozóink- nak, bizonyítja az első harmad vége s a második harmad eleje (Taylor kapott 2 + 2 perces büntetést), s há­rom és fél percig voltak emberelőny­ben, de nem is veszélyeztettek. A 26. percben (egy kanadai és egy csehszlo­vák ült a büntetópadon) Ružička áta­dásából Hrdina lőtt gólt. Szép, gyors akció volt. Izgalmas jelenetek adódtak a kapuk előtt, de a játék színvonala nem elégítette ki a nézőket. A kanadai­ak tanácstalanok voltak, játékukból hi­ányzott a lendület, az erő. A 40. perc­ben emberelőnyből Dionne szépített. A VB eddigi meccsein gyengén ját­szó Rusnákot és Lálát az edzők már nem küldték jégre, de ez sem sokat segített. Csak néhány ígéretes kombi­náció jelezte, hogy mire lenne képes a csapat, ha nemcsak három-négy játékos lenne formában. Olyan meddő és tehetetlen korongozást mutattak a kanadaiak Hašek kapuja előtt, hogy csak csodával határos módon érhettek volna el gólt. Vonatkozik ez nagyjából válogatottunkra is. Az 59. percben Fox lövése a kapufáról vágódott ki, utána kapus nélkül hat mezőnyjátékossal próbáltak egyenlíteni a tengerentúliák, de tíz másodperccel a találkozó vége előtt Ružička átadásából Hrdina küldte az üres hálóba a korongot. Ekkor vég­leg kiállította a bíró fegyelmezetlensé­gért a már tízperces személyi bünteté­sét töltő Tantit. Ez azt jelenti, hogy a következő meccsen nem játszhat. Válogatottunk megérdemelten nyert, de későn jött a győzelem. A találkozót 10 000 néző előtt a finn Jalarvo vezet­te. Kiállítások 5:7, emberelőny kihasz­nálása 0:1. Az NDK az idei első ellenfél Válogatott előkészületi mérkőzés a Zobor alatt Már április végén járunk, de még ebben az évben Csehszlovákia labdarúgó-válogatottja nem játszott hivatalos nemzetek közötti mérkőzést. A ma 16.30 órakor a Plastika Nitra stadionjában kez­dődő barátságos találkozón Masopust edző legénységének ellen­fele az NDK tizenegye lesz, amely az idén már hat összecsapást játszott. viszik az alapcsoportban szerzett pontokat, s ugyancsak egyszer-egyszer találkoznak. Egy­forma pontszám esetén az egymás elleni mérkő­zés a döntő. Csehszlovákia mai ellenfele (a legjobbak holnap játszanak) a bentmaradásért folyó küzdelemben Lengyelország csapata lesz, melytől korábban 2:1-re kikapott. Reméljük, a törlesztés nem marad el, habár jóvátenni a nagy-nagy fiaskót már nem lehet. VÉLEMÉNYEK - Ján Starší: „Ne­héz helyzetben voltunk, mert a Szovjetunió elleni mérkőzésen öten megsérültek, Bénák és Caldr nem is szerepelhetett. Számunkra jól alakult az összecsapás, 2:0 után azonban taktikai fegyelmezetlensé­gek miatt korrektúrákat kellett vé­geznünk, így a harmadik harmadban már csak három csatársorral ját­szottunk“. Pat Quinn kanadai edző: „A koráb­bi találkozókhoz képest gyengébb volt összjátékunk, ha kapusunk nem véd olyan jól, nagyobb arányban is kikaphattunk volna. Befolyásolta teljesítményünket, hogy számunkra nem volt tétje a mérkőzésnek“. SZOVJETUNIÓ - EGYESÜLT ÁL­LAMOK 5:1 (0:1, 3:0, 2:0). Gólütők: Hmilev 2 (36. és 46.), Ka­szatonov (22.), Pervuhin (36.), Fetyi­szov (41.), illetve Olczyk (14.). A talál­kozót 12 500 néző előtt a svéd Eriks­son vezette. Kiállítások: 11:14, ember­előny kihasználása: 1:1. Meglepetés­re a tengerentúliak szereztek vezetést, de a második harmadtól aztán beindult a szovjet csapat gépezete. A hazaiak a második játékrészben 42 másodperc alatt két gólt ütöttek. Az amerikaiak addig, amíg szoros volt az eredmény, túlzott keménységgel hokiztak. A VB állása az 1. rész után: 1. Szovjetunió 7 7 0 0 32:9 14 2. Svédország 7 5 1 1 34:18 11 3. Finnország 7 4 2 1 28:18 10 4. Kanada 7 3 0 4 29:21 6 Érdekes összecsapást láthatott a moszkvai közönség az északi ranga­dón. Felvételünkön a svéd Olausson (fehér mezben) és a finn Lehtonen párharca látható a palánk közelében (ČSTK-képtávíró) ÖKÖLVÍVÁS Újra az élvonalban (zsi) - A 12. forduló egy mérkőzésé­vel véget ért az ökölvívó Szlovák Nem­zeti Liga 1985/86-os bajnoki idénye. A zárófordulóban csak egy összecsa­pásra került sor, mivel az újonc Prievi­dza gárdája - ki tudja hányadszor - ismét nem tudott elegendő ökölvívó­val szorítóba lépni. Érsekújvárott (N. Zámky) több mint 400 szurkoló biztatta a hazaiakat, akik szoros győzelmet arattak az exligás Jaslovské Bohunice fölött, s így másodikok lettek. Az 54 kg- os súlycsoportban egyik együttesnél sem lépett ökölvívó a ringbe. Elektrosvit Nové Zámky - J. Bo­hunice 10:8 (a hazaiaknál Dráfi, Hor­váth, Matuňák, Viltok, Paszterkó, a vendégeknél Adámek, Gonšenica, Karas ós Strasszer szerzett pontot). OSP Gaianta - OSBD Prievidza 20:0 - mérkőzés nélkül. 5 Csehszlovákia 6. Eqyesült Államok 7. NSZK 8. Lengyelország 7 2 14 7 2 0 5 7 2 0 5 7 10 6 17:17 27:28 17:39 15:43 1. Galanta 2. N. Zámky 3. J. Bohunice 4 Prievidza 12 10 12 4 12 12 0 186:52 22 4 126:110 12 5 120:118 11 9 44:196 3 Bernd Stange edző az NDK válogatottjában már nem szere­pelteti a régi nagyokat: Streichet és Dörnert. A mostani keretben többnyire fiatalok kaptak helyet: Müller (Lokomotív Leipzig, 27 éves, 24-szeres válogatott), Weiss- flog (Aue, 29, 5), kapusok- Kreer (Leipzig, 26, 37), Rohde (Dynamo Berlin, 26, 19), Stah­mann (Magdeburg, 25, 6), Zötz- sche (Leipzig, 25, 27), Schössler (Magdeburg, 23, 2) hátvédek- Pilz (27, 22), Minge (25, 24), Stübner (mind Dynamo Dresden, 20, 17), Liebers (Leipzig, 27, 45), M. Schulz (Dynamo Berlin), Ja- notta (Stahl Riesa) középpályá­sok - Thom (20, 19), Ernst (mind­kettő Dynamo Berlin, 24, 30), Strässer (Union Berlin, 27, 4), csatárok. A nyitrai (Nitra) összecsapásra készülő keretbe két újoncot hívott meg Stange edző: Schulzot és Janottát. Josef Masopust, a csehszlovák válogatott edzője közvetlenül a szombaton este be­fejeződött 22. forduló után jelölte ki a keretet, amely nagyrészt a fő­városi csapatok játékosaiból áll. Sportfogadás A Športka 16. játékhete I. húzásá­nak nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: egy nyertes - 200 000 korona, III. díj: 131 nyertes á 15 825 korona, IV. díj: 7825 nyertes á 485 korona, V. díj: 142 717 nyertes á 35 korona. A II. húzás nyereményelosztása: I. díj: egy nyertes - 300 000 korona, II. díj: 2 nyertes á 200 000 korona, III. dij: 121 nyertes á 16 125 korona, IV. dij: 6944 nyertes á 505 korona, V. díj: 133 464 nyertes á 35 korona. A Sazka 16. játékhetének nyere­ményei: I. díj: 1033 nyertes á 410 korona, II. dij: 15 152 nyertes á 40 korona, III. díj: 89 814 nyertes á 10 korona. A rendkívüli Športka nyere­ményelosztása: I. díj: 2 nyertes á 300 000 korona, II. díj: 11 nyertes á 36 505 korona, III. dij: 328 nyertes á 3705 korona, IV. díj: 12 829 nyertes á 140 korona. (ČSTK) A két ország válogatottja eddig tizenháromszor találkozott egy­mással. A mérleg a vendégekre nézve kedvező: 6 NDK-győzelem, 4 döntetlen és mindössze 3 cseh­szlovák siker. Utoljára 1974-ben Prágában nyert 3:1 -re Csehszlo­vákia. Legutóbb Erfurtban 1984 májusában játszott egymás ellen a két csapat, akkor 2:1 arányban (Minge, Ernst - Griga) az NDK bizonyult jobbnak. A két évvel ezelőtt pályára lépett játékosok közül az NDK-nál heten is tagjai a mostani keretnek, míg a hazai­aknál csak hárman (Mikloško, Chovanec, Levy). A 16.30 órakor kezdődő össze­csapáson (a tv is közvetíti) román játékvezetői hármas (Nesu - Pet- rescu, Axante) bíráskodik, (zsi) SPORTHÍRADÓ • Pénteken 16.30 órai kezdettel ke­rül sor Trnavában a Szlovák Labdarú­gó Kupa elődöntőjére a helyi Spartak és a Tatran Prešov csapata között. A másik ágon a Žilina jutott döntőbe, miután 3:1-ra legyőzte a Plastika Nitrát. • A Real Madrid nyerte a spanyol labdarúgó-bajnokságot, 11 ponttal előzve meg a Barcelonát. • Csehszlovákia 18 éves labdarú­gói 1:1 (1:0) arányú döntetlent játszot­tak Ankarában Törökország csapatá­val az EB 8. selejtező csoportjában. Gól nélküli döntetlen (ČSTK) - Tegnap Dunaszerdahe­lyen (D. Streda), a DAC stadionjában barátságos mérkőzésen találkozott egymással Csehszlovákia és az NDK utánpótlás labdarúgó-válogatottja. Az erős szélben egyik csapat sem tudott kiharcolni tartósabb fölényt, mindössze egy-két távoli lövés jelentett veszélyt a kapukra. A csehszlovák együttesben gyenge teljesítményt nyújtott a közép­pályás sor, csak a balszélsó Staŕičný aktivitása dicsérhető. A gól nélküli dön­tetlennel végződött összecsapáson a hazai válogatott a következő össze­állításban játszott: Kostelník - Štefan, Kadlec, Rehák, Záleský - Faktor, Némeček, Frýda, - Bittengel, Halász, Staŕičný. A találkozót 2500 néző előtt a román Petrescu vezette. Női törvívó tájékoztató verseny Štedrá és Kalász nyert Kitűnően szerepelt Kalász Andrea, a bratislavai Slávia UK vivónóje a Bratislavában rende­zett országos tájékoztató-verse­nyen. Klubtársa, Farkas Lívia tá­vollétében (betegség miatt) meg­nyerte az ifjúságiak versenyét, a nők között pedig harmadik lett. Szombaton a fiatalabb korosztály küzdelmei során nagyon jól ment neki a vívás, a döntőben nem talált legyőzőre, megérdemelten sze­rezte meg az értékes elsőséget. Fölényét mi sem bizonyítja job­ban, mint hogy az elsó helyért vívott asszóban 8:2-re verte a so­morjai (Šamorín) Lelkest. A nők küzdelmeiben 32-en vet­tek részt. Érdekes színfoltja volt a versenynek, hogy a két Vincen­cová, anya és lánya egymás mel­lett küzdött, s bizony nem is kevés sikerrel. A tapasztaltabb mama második lett, tehetséges lánya pe­dig a negyedik. Klubtársuk Štédrá győzött fölényes biztonsággal, a prágaiak közé csak Kalász And­reának sikerült beékelődnie. Eredmények - ifjúságiak: 1. Kalász (Slávia UK), 2. Lelkes (Slá­via Šamorín) - a döntő asszó 8:2, 3. Vincencová (VŠ Praha) - Zala- bai (Slávia šamorín) - a 3. helyért vívott csörte 8:3, 5. Szabó (Slá­via UK). 8. Melicherová (Slávia UK). Nők: 1. štédrá, 2. Vincenco­vá - a döntő asszó 8:4, 3. Kalász, 4. Vincencová M. - a 3. helyért vívott asszó 8:6. (ár) Tretyak Hašekot is dicséri A 34 éves Vlagyiszlav Tretyak, a „szborna“ volt kiváló kapusa, a CSSZKA Moszkva sportegyesületé­nek helyettes vezetője naponta ott van a sportpalotában. Úgy tűnik, fontos funkciójával sem szakadt meg kapcso­lata a jégkoronggal...- Nem, persze hogy nem - válaszol­ta az újságírók kérdéseire. - A világ- bajnokság előtt segítettem a szborna edzőinek a kapusa felkészítésében. • Hogyan látja eddigi teljesítmé­nyüket?- Tetszik például ahogyan az újonc Bjelosejkin tisztáz nehéz helyzetek­ben, amilyen természetes nyugodtság­gal véd a svéd Lindmark, a finn Kam- purri és Tammi. Kiváló a csehszlovák Hašek is. A lengyel Kukla, a csehszlo­vák-lengyel összecsapás hőse vissza­esett formájában. • Ha most őrizné a szovjet válo­gatott hálóját, ki jelentené a legna­gyobb veszélyt?- A csehszlovák Ružička ós a szov­jet csapat első csatársorának tagjai, Makarov - Larionov - Krutov. • Tizenhárom VB-n vett részt. Mi a különbség a mostani és a korábbi világbajnokságok között?- Az, hogy a csehszlovák válogatott nagyon gyengén játszik! Az én időm­ben ilyesmire nem volt példa. Vélemé­nyem szerint erőnléti gondokkal küsz­ködnek. Gondolkodás és technika van, - erőnlét nincs. így nehéz megvalósí­tani az elképzeléseket. Talán elfárad­tak a bajnokság során, de más oka is lehet a rossz szereplésnek. Még egy dolog: ezen a VB-n nem látok olyan fiatal tehetségeket, mint annak idején volt Malcev, Harlamov, Naslund, Lemby, Fetyiszov, Makarov... • Mi a véleménye a „szbor- náról“?- Azt szeretném, ha az első ötöshöz hasonlóan korongoznának a többiek is. Tudom, ez csak kívánság. • Elégedett a világbajnokság színvonalával?- Nem teljesen. De úgy érzem, lá­tunk még jó meccseket. (T. V.) Lóverseny nemzetközi részvétellel Vasárnap, április 27-én Somorján (Šamorín) kerül sor az idei negyedik szlovákiai lóversenynapra. A helyszí­nen ma délelőtt megtartott sajtótájé­koztatón a Somorjai Lótenyésztő Vál­lalat és a bratislavai Állami Lóverseny­pálya képviselői számoltak be az elő­készületekről. Nyolc versenyben csak­nem 100 négylábú részvételét jelezték. Magyarországról Orosházáról hét pari­pa indul majd az ügetón és az akadály- versenyekben egyaránt. A lóverseny­nap 14.00 órakor kezdődik, a legna­gyobb érdeklődés a helyi lótenyésztő vállalat díjáért kiírt 3600 méteres aka­dályversenyt előzi meg, amelyre összesen 11 lovat neveztek be. Re­mélhetőleg az időjárás i kedvez majd a színvonalasnak ígérkező nemzetközi eseménynek, amelyre a somorjai ren­dezők szeretettel várják a szórakozni vágyó közönséget. (kollár) Az I. labdarúgó-liga 22. fordulója után Ki nyert és ki vesztett pontot a Csallóközben? Teljes fordulót játszottak a hét végén az I. labdarúgó­ligában A slágermérkőzést Dunaszerdahelyen (D. Streda) az újonc DAC és a címvédő Sparta Praha játszotta. Már egy órával a kezdet előtt „hangoltak“ a hazai szurkolók, majd amikor a játékosok kivonultak a pályára a zsúfolt nézőtér óriási hangorkánja fogadta őket. Mindkét csapat számára igen fontos volt ez a kilencven perc: a bajnok Sparta győzelme esetén felzárkózhatott volna a listavezető Vítkovi- cóhez, a DAC pedig a két pont birtokában elkerülhetett volna a veszélyes, kiesési zónából. Közvetlenül az első sípszó előtt egy hazai drukker megje­gyezte: „Ismét döntetlenezünk, két-két gól lesz mindkét oldalon...“ Az előbbit eltalálta, az utóbbit nem. De ezt talán ő sem bánja. Nemcsak a DAC-szurkolók tartottak a Spartá- tól, hanem a játékosok is, mert nagyon idegesen, bizonytala­nul kezdtek. Támadójátékuk ötletszegény és átütőerő nélküli volt. Michalec szépítő gólja (0:2-nél) azonban talpra állította a hazaiakat. Ezután ha nem is játszott jól az újonc, ám a küzdeni akarással nem volt baj. A csatársorból nagyon hiányzott a sérült Majoros, Tóthnak és Bartošnak nem ment a játék. A Spartában Berger és Chovanec jól irányított, szünet után azonban mindketten hosszú időre „eltűntek“ a pályáról. Amikor Hašek belőtte a vendégek harmadik gólját, úgy tűnt, eldőlt a két pont sorsa. Több mint valószínű, hogy a spartások is ezt gondolták. A DAC játékosai viszont nem! Vert helyzetből, a sírból hozták vissza az egyik pontot. Mindez a bajnok ellen sikerült, ami bravúros teljesítménynek számít. Szerencsés, egy pontot érő húzása volt Pecze Károly edzőnek, amikor negyedórával a befejezés előtt Med- gyest becserélte. Első gólja (2:3) szinte doppingként hatott a társakra. Valamennyien hajtottak, küzdöttek, nem ismertek elveszett labdát. A közönség is megérez­te: csapata túljutott a holtponton, s a hajrában még az egyenlítés sem elképzelhetetlen. Ennek a reményében biztatta szűnni nem akaró lelkesedéssel kedvenceit. A soká­ig csak álomnak tűnő egy pont az utolsó másodpercekben valósággá vált. A csereként beállt Medgyes két góljával felejthetetlenné tette a bajnok elleni balszerencsésen kezdődött kilencven percet. A DAC érthetően örült a dön­tetlennek, a Sparta játékosai pedig biztos, hogy nem kaptak vállveregetést az edzőjüktől... Pecze Károly: „Nagyon visszafogottan kezdtünk, a két gyors gól pedig megzavarta a játékosokat. Fordulás után a Sparta 3:1 -es vezetésénél már azt hitte: megnyerte a találkozót, s könnyelmúsködni kezdett. Mi viszont nagy lelkesedéssel játszottunk, a hajrában a szerencse is az oldalunkra állt“. Ján Zachar: „A döntetlent kimondottan rossz eredménynek tartom. Ezt a találkozót gólokkal kellett volna megnyernünk. Érthetetlen volt, hogy játékosaim milyen idegesen és fegyelmezetlenül futballoztak. Az előbbit a já­tékvezetőnek köszönhetjük, aki kritikán alul bíráskodott. Több esetben is megkárosított bennünket..." Erről aztán lehetne vitatkozni, hiszen 2:3-nál a bíró nem adott meg egy jogosnak látszó tizenegyest a DAC- nak. Az igaz, hogy Maurer játékvezető nem állt feladata magaslatán, de azért az túlzás, hogy a pontvesztést neki köszönhetné a Sparta. Mindkét csapat terhére körülbelül egyformán tévedett. Ostravában a listavezető szurkolói szintén hat gólt láthat­tak a Vítkovice - Inter (5:1) összecsapáson. A sereghajtó ezen a találkozón újra bebizonyította miért utolsó és miért tartozik a kiesés legnagyobb „esélyesei“ közé. Az RH Cheb a Dukla otthonában is igazolta, hogy tavasszal kitűnő formában van Prágában a színvonalas mérkőzésen mindössze 1200 (!) néző volt. Úgy látszik, a Kijev elleni kudarc után elpártoltak a szurkolók a Duklától. A 22. fordulóban sem hiányoztak a meglepetések: a legna­gyobbnak talán a Žilina biztos győzelme (3:1) számított a bajnoki címre pályázó Slávia ellen, s az újonc Č. Budéjoví- ce trnavai pontszerzése sem egyezett a papírformával. ZSIGÁRDI LÁSZLÓ