Új Szó, 1985. november (38. évfolyam, 258-283. szám)

1985-11-07 / 263. szám, csütörtök

AZ EURÓPAI LABDARÚGÓ KUPATORNÁK 2. FORDULÓJÁNAK VISSZAVÁGÓI A Bohemiansnak nem volt esélye Tegnap lejátszották az európai labdarúgó ku­patornák 2. fordulójának visszavágó mérkőzé­seit. A BEK-ben és a KEK-ben kialakult a ne­gyeddöntő. Az UEFA Kupában a 16 közé jutásért küzdöttek a csapatok. A Bohemians Praha, amely nem titkolt derűlátással állt ki az 1. FC Köln elleni visszavágóra, Prágában is négy gólt ka­pott, semmilyen esélye sem volt, még csak a győzelemre sem. A másik csehszlovák csapat, a Dukla késő este játszott KEK-mérkőzést Stockholmban az AIK ellen. Kiesett a további küzdelmekből mindkét magyar együttes, a Bp. Honvéd 4:1-re kikapott Bukarestben, a Videoton ugyan 1:1-re játszott Varsóban, de mivel Szé­kesfehérvárott 1:0 arányban alulmaradt, a Lég/a jutott tovább. A BEK-ben és a KEK-ben a jövő év tavaszán játsszák le a negyeddöntő találko­zóit, az UEFA Kupában még sor kerül egy fordulóra. Bohemians - FC Köln 2:4 (1:2) KUPASZERDA (t.v) - Annak ellenére, hogy a Bohemians a visszavágó mér­kőzésen jobb teljesítményt nyújtott mint két héttel ezelőtt Kölnben, kellemetlen vereséget szenvedett. A találkozó ugyanis megmutatta, milyen a különb­ség a jelenlegi csehszlovák és a nyugatnémet futball között. Már az első perctől kezdve igazolták a vendégek,erősségük a támadásvezetés. Minél köze­lebb kerültek az ellenfél kapujá­hoz, annál jobban gyorsították az akciókat, pontosan passzoltak, s kihasználták egyéni képességei­ket. Az első gól a hatodik percben született, miután Mennie egy szögletrúgás után fejjel juttatta a labdát a hálóba. A 15. percben Janeőka 11 -esből egyenlített; nem sok hiányzott ahhoz, hogy lövését kivédje Schumacher kapus. A 34. percben a vendégek ismét szög­letből szereztek vezetést, ezúttal Dickel volt eredményes. Említésre méltó, hogy mindkét szögletrúgást a kitűnő formában játszó Littbarski végezte. A hazaiak legveszélye­sebb csatára Skoda volt, akit az előbb említett játékrész időszaká­ban a holland van de Korput csak szabálytalanul tudott szerelni, s így egyenlített a Bohemians. Szünet után a vendégek irá­nyították a játékot, az első 15 percben háromszor is gólhely­zetbe kerültek. A 60. percben azonban a kölniek legjobbja, Litt­barski könnyedén átjátszotta a vé­dőket, és 1:3-ra növelte csapata előnyét. Nyilvánvaló különbség volt a két csapat játéktudása között. Ez főleg a támadásveze­téseknél mutatkozott meg. A 76. percben Dickel „kötényt" adott a hazai védőknek, majd egy csel után 4:1-re módosította az ered­ményt. Két perccel a befejezés előtt Miőinec talált a hálóba. Légia - Videoton 1:1 (0:1) (za) - Varsóban a hazaiak a székes­fehérvári 1:0-ás előnnyel álltak ki a találkozóra. A vendégek előzetes sérülések miatt több tartalékot szere­peltettek, de a csak támadgató és nem túl nagy meggyőződéssel rohamozó lengyel együttes az első félidőben igazi gólhelyzetet nem tudott teremteni. A Videoton higgadtan, taktikusan ját­szott és a 35. percben Novath mintegy húszméteres szabadrúgása a bal felső sarokban kötött ki. Ezzel a vendégek együttese behozta hátrányát. A második félidőt jobbára végigtá­madta a Légia. Az első igazi nagy helyzet Buncol előtt adódott az 53. percben, de Koszta kapus lábbal há­rított. Májer a 70. percben a kapust találta el lövésével, majd a lepattanó labdával nem tudott mihez kezdeni A döntést a 76. perc hozta meg. A ma­gyar kapu előtti kavarodásnál Dzieka­nowski tejjel volt eredményes Ugyan ő két perccel a befejezés előtt óriási helyzetet puskázott el. A Videoton Var­sóban jobban játszott, mint két hete saját pályáján, de a sikerhez ez sem volt elég. Karpov szépített (CSTK) - Moszkvában a Kar­pov-Kaszparov sakk-világbajno­ki páros mérkózés'függőben ma­radt 22. játszmáját a kihívó folyta­tás nélkül feladta. A mérkőzés ál­lása 11,5:10,5 Kaszparov javára. KOCH FOLYTATJA Marita Koch, a kitűnő NDK-beli atlé­tanö az októberben Camberrában megrendezett Világ Kupa-viadalon fu­tott 100 méteres világcsúcsa (47,6 mp) után visszavonulási szándékának adott hangot. Hétfőn viszont bejelen­tette. hogy mégis folytatja pályafutását. - Az 1986-os évi Európa-bajnoksá­gon még biztosan rajthoz állok, az azonban már kétséges, hogy az 1988­as olimpiáig kitartok-e. Legközelebbi célom a 200 méteren fennálló, 21,71 mp-es világrekord megjavítása - mondta a 28 esztendős orvostanhall­gató. (N) A mérkőzés alapjában véve izgalmas, érdekes játékot ho­zott. A továbbjutás és a találko­zó kimenetele egy percig sem volt vitás, hiszen a vendégek könnyedén, gyorsan, határozot­tan futballozva többször kerül­tek gólhelyzetbe, s négyszer be is vették Boroviéka hálóját. A mérkőzés után mondták - To­mas Pospíchal: „A vendégek győzelme megérdemelt. Ha a legerősebb összeállításban léphettünk volna pályára, talán méltóbb ellenfél lettünk volna. Alapvető különbség volt a két' csapat közt a futógyorsaság­ban, a játékosok egyéni képes­ségében." Hannes Löhr: „Jó mérkőzést láthatott a közönség. Gyors gó­lunk véget vetett a Bohemians minden reményének, később el­képzelésünk szerint zajlott le a találkozó. A Bohemians a Rá­ba ETO ellen jobb teljesítményt nyújtott." Bohemians: Borovicka - Jaku­bec, Marőík, Ondra, Levy - Ku­kucka, Zelensky, Micinec - Janec­ka, Skoda, Vandas. 1. FC Köln: Schumacher - Geils, van der Kor­put, Steiner (Janssen), Prestin - Geilenkirchen (Lehnhoff), Men­nie, Bein, Engels - Littbarski, Dic­kel. A találkozót 6000 néző előtt a holland Keizer vezette. I. női kézilabda-liga (CSTK) - Tegnap az 5. forduló mérkőzéseivel folytatódott az I. női kézilabda-liga. A nyárasdiak (Topol ­níky) bravúros győzelmet arattak az Inter Bratislava otthonában, a pre­sovi lányok fölényesen diadalmas­kodtak a Duslo Sala együttesével szemben. INTER - TOPOLNÍKY 17:18 (9:13), góldobók: Gaburová 7, Cápová 4, Kadnárová és Hlozeková 2-2, Dada­jová és Velitsová 1-1, ill. Kiss 6, Kovács 5, Polacsekné 4, Némethné 3. Mindkét csapat idegesen, sok hibá­val játszott. Az aktívabb vendégek a második játékrész elején már 14:9-re vezettek, de a hajrára elfáradtak és ezt az Inter kihasználta és szépített. Har­minc másodperccel a befejezés előtt a hazaiak büntetőt hibáztak. PRESOV - SALA 28:17 <14:6), gól­dobók: Maigútová 9, Corbová 5, ill. Halmová 6, Prekopová 4. A hazaiak minden tekintetben jobbak voltak és ilyen arányban is megérdemelten nyertek. PARTIZANSKE - START 21:20 (10:8), góldobók: Koleőániová 8, Sle­záková 7, Szabados 3, ill. Skvarenino­vá és Öuriáinová 6-6, StaSová 4. A szerencsésebb hazai csapat 13 má­sodperccel a befejezés előtt dobta a győztes gólt. ökölvívó Világ Kupa (CSTK) - Az európai ökölvívók nagy sikerével zárult a szöuli Világ Kupa IV. évfolyama. A szerdai döntőkben hat aranyérmet szerezlek és az öreg konti­nens öklözői alkották a legsikeresebb csapatot. A Szovjetunió négy, az NDK két, a hazaiak versenyzői pedig négy alkalommal állhattak fel a dobogó leg­felső fokára. Ezen kívül Venezuelának és Puerto Ricónak is jutott egy-egy aranyérem. A döntők eredményei (elöl a győz­tes) - 48 kg: Oh Kwang Szoo (dél­koreai) - Boonrod (tahföldi) pontozá­sos győzelem, 51 kg: Rincone (vene­zuelai) - Berg (NDK-beli) p gy., 54 kg: Moon Sung Kii (dél-koreai) - Rodrigu­ez (Puerto Rico-i) k. o a 2. menetben, 57 kg: Molina (Puerto Rico-i) - Banks (amerikai) k. o az 1. m., 60 kg. Koch (NDK-beli) - Pedrosa (venezuelai) p. gy.. 63,5 kg: Kim Ki Taek (dél-koreai) - Mehnert (NDK-beli) d. f. a 2. menet­ben. 67 kg: Akopkohjan (szovjet) - Lattimore (amerikai) p. gy.. 71 kg: Park Si Hun (dél-koreai) - Bryant (amerikai) p. gy., 75 kg: Maske (NDK­beli) - Garland (amerikai) p. gy., 81 kg: Sanavazov (szovjet) - Marcus (kana­dai) d. f. a 3. m., 91 kg: Jakubkin (szovjet) - Peau (új-zélandi) k. o. a 2. m.. +91 kg: Jakovlev (szovjet) - Lewis (kanadai) p. gy. A Dukla Praha KEK-mérkózésen 2:2 (1:1) arányban nyert az AIK Stock­holm ellen, s bekerült a negyeddöntő­be. A lapzártakor érkezett eredmé­nyek: Kijev - Craiova 3:0 (3:0), UEFA Kupa: Dnyepropetrovszk - Eindho­ven 1:0 (0:0), Hajdúk Split - AC Torino 3:1 (2:1). Mindhárom esetben a győztes együttesek jutottak tovább. UEFA Kupa: Vardar Szkopje - Dundee United 1:1 (1:1); az első mérkőzés 0:2-re végződött, a skót együttes a negyeddöntős. Csernomo­rec Ogyessza - Real Madrid 0:0; Madridban 2:1-re győzött a Real, s a legjobb nyolc közé jutott. STEAUA-HONVÉD 4:1 (2:0) Bukarestben a labdarúgó BEK 2. fordulójának visszavágóján a hazai csapat már az első perc­ben behozta hátrányát, Bölöni áta­dása után Picurka fejelt gólt. Foly­tatódott a hazaiak nyomása, s a 35. percben Bálint átadása után Lacatus volt eredményes. Az első félidőben a Honvéd egyetlen támadást sem vezetett a román együttes kapujára, arra veszélyt csak Détári szabadrúgása jelen­tett, de a labda az oldaliecet találta el. Szünet után is azonnal román gól következett. Andrusch elnézte Barbulescu lövését és a labda a hálóban kötött ki. Kapkodott a vendégek védelme, majd az 52. percben buktatták a kiugró Laca­tust s a büntetőt Majaru értékesí­tette. A 63. percben a Honvéd javára ítélt ugyancsak buktatásért 11 -est az osztrák játékvezető Brunnemeier és Détári beállította a végeredményt. A játék további részében a román csapat okos adogatással tartani tudta az ered­ményt, sőt még további helyzetei is adódtak. így két ponttal és 4:2-es összesített gólaránnyal a Stea­ua Bularest együttese jutott a BEK legjobb nyolc csapat kö­zé. (za) A hírügynökségi jelentések sze­rint az előírt gyakorlatok jó színvo­nalúak, kiegyensúlyozottak voltak főként a szovjet lányok érdeme­ként. Az összetett versenyben ve­zető Olga Mosztyepanova ge­rendabemutatója 10 pontot ért. A következő 10-est az NDK-beli Fähnrich kapta felemáskorlát-gya­korlatáért. A CSTK tudósítójának a követ­kező nyilatkozata Stanislav Vyzi­na, együttesünk edzője a verseny után: „A műsorban a lányok nem követtek el nagyobb hibát. Gyen­gébben sikerült a vártnál az ugrás és a felemáskorlát, ahol csak a hetedik, illetve a hatodik helyen végeztünk. A gerenda, illetve a ta­lajbemutató viszont jó volt, itt a második, illetve a negyedik hely jutott lányainknak. A versenyből elmondhatom: nagyon kiegyensú­lyozott. A budapesti világbajnok­sággal összehasonlítva, ahol az első helyek sorába hét csapat szólhatott csak bele, most ez ti­zenháromra bővült. Poloková a ta­lajon a harmadik, Drevjaná a ge­rendán a negyedik legmagasabb pontszámot kapta. Balszerencsé­sen szerepelt az összetett Euró­Kosárlabda kupák (CSTK) - A Chemosvit Svit férfi együttese KEK-visszavágó mérkő­zésen idegenben 103:71 (33:55) ará­nyú vereséget szenvedett a Stade Francais csapatától és elbúcsúzott a további küzdelmektől. A vendégek pontszerzői: Beránek 22, Hraska és Steinhauser 17-17, Majerőák 6, Pa­zicky és 2ídek 4—4, Ivan. A 2. forduló további eredményei: Basket-Vevey - Panathinaikosz Athén 84:79, továbbjutó a Basket-Vevey. Scavolini Pesaro - Täby Basket 99:97, továbbjutott a Scavolini. Maccabi Haifa - Jugoplastika Split 86:87, a Split jutott tovább. Negrita Badalona - Manches­ter United 112:61, a Badalona jutott tovább. Koracs Kupa: Zadar - Panioniosz Athén 92:73, a Zadar a továbbjutó. ASVEL Villeurbanne - Caja Vitoria 88:78, továbbjutott az ASVEL. A női csapatok Ronchetti Kupája: Sporting Luxemburg - Delta Ljubljana 51:107, a 2. forduló első mérkőzése. pa-bajnoka, Susunova, két szeren is leesett és így csak 8,725 pontot kapott. Natalja Jurcsenko, az összetett világbajnoki cím védője a felemáskorláton rontott." A női csapatverseny állása az előirt gyakorlatok után: 1. Szov­jetunió 195,900, 2. Románia 193,450, 3. NDK 192,875, 4. Bul­gária 191,825, 5. Csehszlovákia 191,275, 6. Kína 190,725. Az egyéni összetett verseny: 1. Mosztyepanova (szovjet) 39,275, 2. Szabó (romániai) 39,175, 3. Omeljancsik 39,125, 4. Barakszanova 39,100, 5. Jurcsen­ko (mind szovjet) 39,000, 6. Keen (NDK-beli) 38,975... 14. Aíőná 38,500, 16. Poloková 38,450,... 23. Drevjaná 38,250... 27. Pitlo­víőová 38,100.. 35. Koblízková (mind csehszlovák) 37,800 p. Győzelemmel kezdtek (CSTK) - Győzelemmel kezd­te tengerentúli portyáját Cseh­szlovákia férfi kosárlabda-válo­gatottja. Nashville-ben a helyi Vanderbilt Egyetem csapatánál 86:83 (49:43) arányban bizo­nyult jobbnak. A 11. percben már 14 pontos előnyre tettek szert a vendégek, ám a második játék­rész elején 63:60-ra feljöttek az amerikaiak. A hajrában felülkere­kedett a tapasztaltabb csehszlo­vák együttes és igen értékes győ­zelmet aratott. Pontszerzők: Garry 16, Westbrooks 14, Reece 10, ill. Havlik 27 (hét hárompontos ko­sár), Skála 14, Maticky 13, Dietl 10, Brabenec 9. A mérkőzést 8000 néző tekintette meg. Pavel Petera edző legénysége legközelebb Ma­disonban a Visconsin Egyetem csapatával mérj össze tudását. A sportban nehéz a bírók r i dolga. Talán csak az atléti­kában, vagy a súlyemelésben vannak könnyebb helyzetben. A tornában és a műkorcsolyázás­ban már akadnak gondok. No és a labdarúgásban?! Az kemény dió. Tomaversenyekre csak szá­zak, esetleg ezrek járnak, focira több tízezren. És a nyújtóról még egyetlen tornász sem ugrott le, hogy „megvitassa" a pontozók­kal, miért értékelték néhány tized­del többre ellenfelét. De a futball­mérkőzéseken? Ott aztán egy íté­let után olyan tömegjelenetekre kerül sor, hogy a bíró kapkodhatja a fejét, taszigálják, hátrál a játéko­sok elől, mert ő is szeretné vagy szereti megőrizni veretlenségét. A jégkorongban más az ábra, a méltatlankodó játékos kap tíz perces kiállítást és kész. A labda­rúgásban ritka esetben kerül elő a piros lap. Tehát a bírók saját maguk bonyolítják amúgysem egyszerű helyzetüket. Gyakran feleslegesen. De nemcsak nálunk van ez így. Világszerte. Gondoljunk csak a szabadrú­gás hárítására felállt sorfalra. 9,15 méterre kellene lennie a leállított labdától. De a távolságszámítás­ból mindig „megbuktatja" magát a vétkes ellenfél. Évről évre, hó­napról hónapra rövidül a labda és a sorfal közti távolság, gyakran már komikus a helyzet, a kilenc Hány méter a kilenc méter? méter ötre csökken. Nemcsak az I. ligában van ez így, hanem az európai kupatomákon, az EB-n és a VB-n, ahol manapság nem gól­vadászat, hanem pontvadászat folyik. A FIFA és az UEFA vezér­kara néhanapján elmondja, ennek nem szabadna így lennie, sót ezentúl nem lesz így, mert a bírók utasítást kaptak: szigorúan tartsák be a szabályokat. De milyen világ­ban élünk? A „karaván" halad tovább, a sorfal pedig egyre köze­lebb kerül a „bőrhöz". Tehát a labdarúgók vígan gyártják a tak­tikai szabálytalanságokat, mert tudják, kevés futballista akad a vi­lágon, aki a négy-hat méterre föl­állt sorfal fölött, vagy mellett képes a hálóba juttatni a labdát. Csakugyan olyan nehéz rendet teremteni a sorfallal? Valószínűleg igen, mert a probléma évtizedek óta borzolja a kedélyeket. Pedig nyilvánvaló: a játékvezetőnek szé­les a jogköre a rendteremtésre. Kezdve attól, hogy megismételteti a szabadrúgást (ilyesmire is sor kerül egyszer-kétszer évente a több ezer esetből), sárga lappal fegyelmez (ilyesmivel néhányszor csakugyan találkoztunk), vagy előveszi a pirosat. Ez ritka, mint az egyes madárfajták. I Ml pedig csak siránkozunk, IVII hogy kevés a gól és bosszúsan mosolygunk: milyen rövid távolság a kilenc méter a labdarúgásban. A bosszúság, a reménytelenség és a kétségbe­esés mosolya. A futballért felelős szövetségi vezetők néha össze­ráncolják homlokukat, aztán el­mondják a magukét és marad minden a régiben. Mintha ez a kérdés bonyolult világpolitikai probléma lenne. (T. V.) Hodúr (jobbról) egyenlítő gólja az Inter-DAC I. ligás labdanjgó-mérkőzé­sen (Nagy László felvétele) XXIII. tornász-VB A nőknél is a szovjet csapat (ÖSTK) - A papírforma szerint alakult a helyzet Montrealban a XXIII. torna-világbajnokságon a női csapatversenyben is. A szovjet együttes biztosan vezet az előirt gyakorlatok után Románia, az NDK és Bulgária előtt. A csehszlovák lányok az 5. helyen állnak. A női egyéni összetett versenyben is szovjet versenyző áll az élen: Mosztyepanova, míg a legjobb csehszlovák tornász, Riőná a tizennegyedik.