Új Szó, 1984. február (37. évfolyam, 27-51. szám)

1984-02-27 / 49. szám, hétfő

Jégkorong Plzeňben nyert a Sparta (ČSTK) - Az I. jégkorong-liga 27. fordulójának utolsó mérkőzé­sét szombaton játszották. A köze­pes színvonalú találkozón az utol­só harmadban lőtt szerencsés gól­lal vihette haza a Sparta Praha a két értékes bajnoki pontot Plzeň- ből. A 28. fordulóra kedden kerül sor a következő párosításban: VSŽ Košice - Litvinov, Vítkovi­ce - Trenčín, Slovan - Jihlava, Brno - Č. Budéjovice, Sparta- Pardubice, Gottwaldov- Plzeň. ŠKODA PLZEŇ - SPARTA PRAHA 3:4 (0:0, 1:2, 2:2), gól­ütők: Schejbal (2), Petr Seti- kovský, ill. Pénička, Jána, Ko- sejk és Vejvoda. Az első harmad nagyon ala­csony színvonalú küzdelmet ho­zott, úgyszólván alig látott folya­matos akciót a 3500 néző. Ke­mény belemenéseket annál töb­bet, s erre a prágai Kasík fizetett rá, aki összeütközött saját hátvéd­jével, s nem tudta folytatni a játé­kot. A második harmadban javult a színvonal, mindkét együttes gyakran próbálkozott lövésekkel és akadtak tetszetős támadások is. Az első gól a 30. percben született, amikor Petr Setikovský értékesítette a büntetőlövést. A gól a Spartát villanyozta fel és egy percen belül két gólt ütött. Az utolsó játékrész 6. másodperce véglegesen eldöntötte a találkozó sorsát. Kosejk kékvonalról leadott lövése az elmélázó Svoboda háló­jában kötött ki. A Sparta átvette a játék irányítását és a Plzeň már nem jelentett különösebb veszélyt számára. A táblázat állása: 1. Pardubice 27 18 4 5 94:72 40 2. Jihlava 27 16 6 5 112:69 38 3. Litvinov 27 18 2 7 131:93 38 4. Sparta 27 15 5 7 98:81 35 5. Č. Budéjovice 27 11 5 11 92:90 27 6. Trenčin 27 12 3 12 98:98 27 7. VSŽ Košice 27 12 1 14 100:105 25 8. Brno 27 11 2 14 68:74 24 9. Plzeň 27 9 1 17 81:102 19 10. Vítkovice 27 8 3 16 92:126 19 11. Gottwaldov 27 6 4 17 75:98 16 12. Slovan 27 6 4 17 92:125 16 A nyárasdi Kovács hétméterest értékesít a szombati Štart - Topoľ­níky I. ligás női kézilabdamérkőzésen. A háttérben Opačitá (jobbra) és Kuťková látható. (Nagy László felv.) I. női kézilabda-liga Visszanyerték önbizalmukat? BAJNOKI PONTOKÉRT Röplabda A férfiak a 14., a nők a 12. kettős fordulóval folytatták az I. röplabda-liga küzdelmeit. Ered­mények - férfiak: TJ Vítkovice - VS Praha 3:1 és 2:3, Aero Odo- lena Voda - Škoda Č. Budéjovice 2:3 és 3:1, Dukla Trenčín - Zbro­jovka 1:3 és 1:3, RH Praha - ČH Bratislava 3:0 és 3:2, Dukla Libe- rec - Lokomotíva Nymburk 2:3 és 3:0. Nők: NHKG Ostrava - Lokomo­tíva Liberec 3:0 és 2:3, Univerzita Olomouc - RH Praha 0:3 és 0:3, ČH Bratislava - Slávia UK 2:3 és 0:3, KPS Brno - VŠ Praha 3:2 és 3:0. Kosárlabda A női kosárlabda-ligában a VŠ Praha megvédte bajnoki cí­mét. A döntő visszavágóján 72:66 (28:38) arányban győzött a Sparta Praha ellen. A 3. helyért: Slovan ChZJD Bratislava - KPS Brno 59:53 (26:27). A 3. helyet csak a két csapat harmadik találkozója fogja eldönteni. Kiesett a Partizánske a női kézilabda IHF Kupa elő­döntőjének visszavágóján a VfL OLDENBURG - ISKRA PARTI­ZÁNSKE mérkőzés 18:13 (12:7)- re végződött. Az első mérkőzésen a Partizánske nyert 5 gól különb­séggel, de az idegenben dobott gólok az Oldenburg javára szól­nak, ő jutott a döntőbe. A férfiak IHF Kupa elődöntőjében a Loko­motíva Trnava otthonában 22:25 (10:15) arányban alulmaradt a Gladsaxe HG Soborg ellen. A trnavaiak már 3:1 és 6:2-re vezettek, s úgy tűnt, hogy előnyt szereznek a visszavágóra. Ekkor azonban a dánok egymás után hat gólt dobtak és ezzel megfordult 3 KocKci ^ A férfi kézilabda BEK első elődöntőjében Dortmundban a DUKLA PRAHA 14:14 (8:7)-re játszott az NSZK bajnoka, a VfL GUMMERSBACH ellen. A prá­gaiak az első félidőben még ve­zettek is és nagy iramot diktáltak, a szünet után a hazai csapat erő­síteni tudott, de nem sikerült a ma­ga javára eldönteni a mérkőzést, s így a prágai katonák bizakodás­sal tekinthetnek a visszavágó elé. További eredmények - férfi­ak, BEK-elödöntő: Metaloplaszti- ka Sabac - Bp. Honvéd 30:21 (13:9), nők - BEK: Budapesti Va­sas - Bayer Leverkusen 17:17 (9:8), a Leverkusen jutott a döntő­be, Radnicski Belgrád - Hypobank Wien 22:19 (11:7), a Radnicski játszik a döntőben. KEK: TJ GOTT­WALDOV - ADMIRA WIEN 21:13 (9:5). Az Ausztriában aratott há­romgólos győzelem után a Gott- waldovi lányoknak átlagos teljesít­ménnyel is sikerült kiharcolniuk a döntőbe jutást. (Munkatársunktól) - Csak négy csapat lépett pályára szom­baton és vasárnap az I. női kézi­labda-liga 9. kettős fordulójában. A bajnok Štart a nyárasdi (Topoľ­níky) lányokat fogadta, szombaton nyert ellenük, vasárnap viszont kénytelen volt átengedni a ponto­kat a jobban játszó ellenfelének. A Šaľa szombaton nem bírt az elsőségre is esélyes Prešovval, másnap viszont győzött, s eltávo­lodott a kiesés széléről. A 10. kettős forduló párosítása: To- pol’níky-Gottwaldov, Prešov-Štart, Trenčín-Partizánske, Inter -Šaľa. ŠTART-TOPOĽNÍKY 22:21 (13:9) és 20:22 (8:11) „Saját ma­gunkat vertük meg“ - mondta szombaton a betegsége miatt a le­látón ülő Némethné. És csak­ugyan! A nyárasdiak a támadások során ritkán látható sok hibát vé­tettek (rossz passzok!), aminek eredményeképpen az ajándéklab­dákat szinte nevetve lőtték a háló­ba a hazaiak. El is húztak rende­sen ellenfelüktől (csak a 7. perc­ben volt 2:2, később állandóan 3-4 góllal vezettek, sőt a 22. perc­ben 11:5 volt az állás.) Tíz perccel a mérkőzés vége előtt erőnléti gondok jelentkeztek a Startnál, 20:18-ra feljöttek (55. p.) a vendé­gek, aztán egy eladott labda 21:18-at eredményezett. Hiába volt a huszáros hajrá, a 21. gólt néhány másodperccel a befejezés előtt lőtték a vendégek a gyenge színvonalú, szertelen játékot hozó mérkőzésen. Egészen másként alakult és színvonalasabb összecsapást hozott a vasárna­pi találkozó. A gólerős Ďurišino- vá és Ivančíková „testőrt“ ka­pott, ezzel szinte megbénult a Štart támadójátéka. Jellemző, hogy 5:5-ös mérkőzésállásnál a hazaiak négy gólt büntetőből JELENSEGEK Nemzeti büszkeség helyett szégyen Az angol labdarúgó-stadionok­ban a elmúlt két esztendőben nyolc néző vesztette életét. A leg­utóbbi áldozat: Oraig French. A 17 éves fiatalemberre összetört ko­ponyával találtak rá a middlesbro- ugh-i stadion közelében. Hiába minden, az angol hatóságok a leg­nagyobb igyekezetük ellenére sem tudtak mindeddig véget vetni a súlyos kilengéseknek. De nem­csak a stadionokban vagy a stadionok közelében történnek ilyen sajnálatos és tragikus ese­tek. Az egyik szurkolót mérkőzés után lelökték a robogó autóbusz­ról, a másikat pedig a gyorsvonat­ról. Egy harmadik drukker úgy lelte halálát, hogy az ellenfél szurkolói szándékosan meglazítottak egy téglafalat, amely rázuhant az ép­pen arra haladó vetélytárs-szurko- lóra. Statisztikai kimutatások szerint az elmúlt két esztendőben nyolc­vannyolc „súlyosabb rendbontás“ történt az angol stadionokban. E statisztika természetesen nem foglalja magában a kisebb össze­tűzéseket, verekedéseket. Hogy közben hányszor dobálják meg a futballistákat és a játékvezetőket üvegpalackokkal, kövekkel vagy más tárgyakkal, arról szintén nem árulkodik a statisztika. A mérkőzé­sek után csaknem mindennapos a kirakatüvegek vagy ablakok be­törése, gépkocsik és vonatok tönkretétele. A verekedők és a rendbontók nyugodtan űzik ve­szélyes játékukat, mert könnyen el tudnak vegyülni a tömegben. Hetenként kétezernél több rend­őr igyekszik felügyelni a stadio­nok rendjére, de sokszor maguk a szurkolók dühének áldozataivá válnak. A stadionok környékén ma már a rendőrlovakat is különféle pajzsokkal próbálják védeni a sé­rülésektől. Hivatásos kimutatások szerint a labdarúgópályákra, illet­ve környékükre kivezényelt rend­őri készültség évenként több millió fontot emészt fel. William Whitelaw belügyminisz­ter és Hector Monro sportminiszter azt szeretné, ha az egyesületek maguk gondoskodnának a stadio­nokban a rend fenntartásáról. A klubok azonban nem tudnak eredményes harcot folytatni a rendbontók ellen. Az elmúlt tíz esztendőben már körülbelül féltu­cat különféle bizottság foglalkozott a garázdálkodókkal és számtalan elemzés, jelentés látott napvilágot, de kézzelfogható eredményt nem tudtak elérni. Ennek az lett a kö­vetkezménye, hogy évről évre csökken a nézők száma, ami egyúttal azt is jelenti: csökken az egyesületek bevétele. Ezt a csök­kenést napjainkban már húsz szá­zalékra becsülik. Hogy miben rejlik a rendbontá­sok gyökere? Elsősorban abban, hogy a kapitalista országokban, így Angliában is, a labdarúgásból, mint sportból, jól jövedelmező üzlet lett, amely most bizonyos krízisen megy keresztül. A pénz, a bevétel a legfontosabb a kluboknak. A ma már csillagászati összegekért gazdát cserélő játékosokat pedig arra buzdítják, hogy minél kemé­nyebben, egyenesen kíméletlenül küzdjenek a győzelemért. Techni­kás vagy gólerős futballista ma­napság nem igen jut szóhoz, vagy nagyon rövidesen a rokkantak lis­tájára kerül. A stadionok lelátóin tapasztalható terror az angol lab­darúgást szinte véres sporttá vál­toztatta. „Az új labdarúgóidény ismét halálesettel kezdődött“ - panasz­kodott az egyik tekintélyes angol lap, a Sunday People a most fo­lyamatban levő bajnokság kezde­tekor, majd így foglalta össze vé­leményét a mai angol futballról: „Ami egykor a nemzet büszkesé­ge volt, abból lassanként a nemzet szégyene lesz...“ Így igaz. Csak már jelen időben! Mert gondoljunk csak az angol klubcsapatokat vagy a válogatot­tat kontinensünkre elkísérő sziget- országi szurkolók vandalizmusá­ra, terrorcselekményeire. Rette­gésben tartják az európai stadio­nokat és városokat is a több millió munkanélkülivel „dicsekedhető“ Anglia polgárai. Hát ide jutott a büszke és valamikor rendszere- tő Albion... (T. V.) lőttek. A már pontosabban játszó nyárasdiak a 24. percben vették át a vezetést (6:7) és a 29.-ben 7:11 - re elhúztak. Szünet után azonban nyolc percig nem tudtak gólt dob­ni, így lett 12:11 az állás. Aztán a Štart állandóan vezetett, há­rom perccel a befejezés előtt 19:17-re, de a kiváló Polacsekné vezetésével olyan fergeteges, erőteljes és bátor támadójáté­kot nyújtottak a vendégek, ami­nek nem tudott ellenállni az erőnlétben gyengébb Štart. Di- buz, Kiss, Csontos, Nagyné két- három „malomkő“ között „őr­lődve“ is olyan gólokat lőttek bevetődésekből, hogy mindenki elismerte: tudnak ezek a lányok, ha van önbizalmuk. Az első mér­kőzésen szinte csak Polacsekné jelentette a vendégcsapatot, nem ment a játék Nagynénak, aki aztán vasárnap felnőtt Polacsekné mel­lé: nemcsak nagyszerűen irányí­tott, hanem gólerős is volt. A két mérkőzés legeredményesebbjei: Ivančíková 19, Ďurišinová 11, Stašová 6, ill. Polacsekné 18, Nagyné 8, Csontos 6, Kovács 4, Kiss 2, Opačitá 2, Csicsay 2, Dibuz. (T. V.) ŠAĽA-PREŠOV 25:26 (11:12) és 24:22 (12:7). Az első mérkőzés kiegyenlített játékot hozott, a Pre­šov állandóan.vezetve nyerte a ta­lálkozót. Vasárnap sokkal jobb tel­jesítményt nyújtottak a hazaiak, sokáig 4-5 góllal vezettek, a vendé­gek csak az utolsó percekben korri­gálták az eredményt. A leg­eredményesebbek: Balušková és M. Braunová 13-13, Rovňáková 9, ill. Damitšová 10, Ščerbáková 11, Labayová 7. A bajnokság állása: 1. Partizánske 18 13 2 3 411:337 28 2. Prešov 18 11 2 5 424:393 24 3. Topoľníky 18 9 4 5 350:324 22 4. Štart 18 8 1 9 368:370 17 5. Inter 18 6 3 9 376:397 15 6. Šaľa 18 6 2 10 334:380 14 7. Gottwaldov 16 5 1 10 308:319 11 8. Trenčín 16 3 3 10 273:324 9 Thränhardt: 237 cm (ČSTK) - A nyugat-berlini fe­dettpályás atlétikai versenyen az NSZK-beli Carlo Thränhardt 237 cm-rel győzött a magasugrásban, ami eddig a legjobb fedettpályás eredmény. Az Egyesült Államok fedettpályás atlétikai bajnokságán a New York-i Madison Square Gardenben a férfi magas- és tá­volugrók remekeltek. Carl Lewis 870 cm-t ugrott. Dennis Lewis 231 cm-rel nyerte a magasugrást, a nőknél pedig ugyanebben a ver­senyszámban a szovjet Tamara Bikova 200 cm fölött vitte át a lé­cet. Nagy érdeklődés előzte meg a rúdugrást, ahol több élvonalbeli atléta állt rajthoz. Végül is a szov­jet rúdugrók vitték el a pálmát: Szergej Bubka győzött honfitár­sa, Konsztantyin Volkov előtt. Mindketten 564 cm-t ugrottak, de Volkov még a verseny befejezése előtt megsérült és nem folytathat­ta. A világcsúcstartó francia Thi­erry Vigneron nem ugrottá át az 544 cm-es alapmagasságot. Sőt, a harmadik kísérletnél eltörte a ru­dat, de nem sérült meg. Az egy- mérföldes futásban a csehszlovák Jan Kubista is rajtolt és 4:07,37 perces eredménnyel nyolcadik lett. Néhány további eredmény- férfiak - 60 y: King 6,08, 440 y: Davis 48,10, 1 mérföld: Scott 4:00,06, 3 mérföld: Padilla 13:09,01, 60 y gát: Foster 6,95, hármasugrás: Agbebaku (nigé­riai) 16,94, súly Wolf 21,05, 2 mérföldes gyaloglás: Heiring 12:11,21 - fedettpályás világ­csúcs. Nők - 60 y: Brown 6,62, 440 y: Dixon 53,82, 880 y: Garina (szovjet) 2:05.34, 60 y gát: Highto­wer 7,43, távol: Lewis 660 cm. Jégkorong SZNL Néhány hetes szünet után a 31. fordulóval folytatódott a jégkorong SZNL. A második helyen álló Martin kikapott és ezzel a Nitra 6 pontra növelte előnyét, a Dubnica pedig szo­rosan felzárkózott a Martin mögé. Az élcsoport: Nitra 47, Martin 41, Dubni­ca 40, Zvolen és Topoľčany 37-37 pont. Eredmények: Nitra - L. Mikuláš 5:3 (2:0, 2:2, 1:1), Martin - Dubnica 2:4 (1:2, 1:1, 0:1), Skalica - Michalovce 1.2 (1:1, 0:1, 0:0), B. Bystrica - Poprad 8:1 (1:0, 1:1, 6:0), Žilina - Topoľčany 5:6 (2:1, 3:1, 0:4), Prešov - Zvolen 3:5 (1:1, 2:2, 0:2). NEVEZÉS Bérezik Zoltán javaslatára a Moszk­vában április 14-22 között megrende­zésre kerülő asztalitenisz Európa-baj- nokságon Magyarország színeiben a következő játékosok szerepelnek- férfiak: Jónyer, Klampár, Gergely, Kriston, Molnár, Káposztás. Tartalék: Harczi. Nők: Oláh, Szabó, Urbán, Bá- torfi, Tartalék: Bolvári II. Férfipáros: Klampár-Kriston, Jónyer-Gergely, Molnár-Káposztás. Női páros: Ur- bán-Szabó, Oláh-Bátorfi. Vegyes páros: Molnár-Oláh, Kriston-Szabó, Gergely-Bátorfi, Klampár-Urbán. ŕippeťwzA/ 10. FOGADÓHÉT I. labdarúgó-liga 1. Tatran Prešov - ZVL Žilina. Az őszi 8. a 11 ,-et fogadja. Inkább küzdelem lesz, mint játék, s ebben általában a házigazda eredmé­nyesebb. Tippünk: 1. 2. Sparta Praha - Baník Ost­rava. A táblázat 2. helyezettjének pályájára az 5. helyen rangsorolt csapat látogat. Ahogy a felkészü­lést ismerjük, a Sparta tart előbbre formájában, s ez döntő lehet. Tip­pünk: 1. 3. Inter Bratislava - Plastika Nitra. Otthonában sokkal maga­biztosabb a bratislavai csapat, amely a 9., míg vendége a 13. helyen várja a folytatást. Tippünk: 1. 4. RH Cheb - Dukla Praha. A 16.-hoz a rángelső látogat, s ta­lán a döntetlen mindkettejüknek jól jönne. Tippünk: 0, 2. 5. Spartak Trnava - Slovan Bratislava. A házigazda a 7., ven­dége a 6. Otthonában a Spartak eléggé magabiztos ahhoz, hogy favorizáljuk Tippünk: 1, 0. 6. Vítkovice - Slávia. A 10. vendége a 14. Előnynek ígérkezik a hazai pálya. Tippünk: 1. 7. Dukla Banská Bystrica (3.)- Sklo Union Teplice (12.). Ősz­szel az újonc odahaza nagyon magabiztos volt. Most is győzelme várható. Tippünk: 1. I. jégkorong-liga 8. Škoda Plzeň - VSŽ Košice. A vendég az egyik pontnak is nagyon örülhetne. Tippünk: 1, 0. • 9. Tesla Parbubice - TJ Gott­waldov. Szívósan tartja magát az élvonalban a házigazda, s ezúttal kettővel szaporíthatja pontja szá­mát. Tippünk: 1. 10. Motor Č. Budéjovice- Sparta Praha. Döntetlenhez kö­zeli eredmény várható. Tippünk: 1, 0. 11. Dukla Jihlava - Zetor Brno. Ami a játékerőt illeti, a mér­kőzés sorsa nem lehet kétséges. Tippünk: 1. 12. Dukla Trenčín - Slovan Bratislava. Az újonc az I. liga eddigi folyamán jóval gólerősebb volt, mint mostani ellenfele. Tip­pünk: 1. 13. Litvinov - Vítkovice. Ott­honában általában nagyon gól­erős a litvínovi együttes. Tip­pünk: 1. ÚJ SZÓ 6 1984. II. 27.