Új Szó, 1984. február (37. évfolyam, 27-51. szám)

1984-02-27 / 49. szám, hétfő

ÚJ szú 7 1984. II. 27. DAVIS KUPA Sima győzelem a dánok ellen Pimek beváltotta a reményeket • Következik: Franciaország (ČSTK) - Hradec Královéban a Csehszlovákia - Dánia Davis Kupa- mérkőzés első napján már 2:0-ás vezetést szereztek a vendéglátók. Pimek győzelme után Tomáš Šmid 6:2, 6:1, 6:2-re verte Bastiansent. Különösen Šmid adogatásai voltak félelmetesek, nyolc alkalommal sikerült az „ász“. A második napon a páros szerepelt műsoron. TOMÁŠ ŠMÍD és PAVEL SLOŽIL 6:4, 6:3, 12:10-re győzte le a Peter Bastiansen, Michael Morten- sen dán kettőst. Ezzel a csehszlovák csapat már megszerezte a győzelmet a Davis Kupa főcsoportjának első for­dulójában, és biztosította a továbbju­tást a negyeddöntőbe, ami július 13 - 15-én lesz, amikor hazai pályán Franciaország lesz az ellenfél. Šmid és Složil, akik a közelmúlt­ban Londonban megnyerték a te­niszpárosok nem hivatalos világbaj­nokságát, ismét igazolták kiváló ké­pességeiket. A csehszlovák játékosok végig aktívabbak voltak, Šmid erőjáté­kát jól kiegészítette Složil bravúros technikája. Ennek ellenére a találkozó nem volt olyan egyértelmű, mint ahogy várták. A dán páros ugyan már a játsz­mákat tekintve 0:2-re vesztett, sőt a harmadikban 1:4-re, nagyon szívós ellenállást tanúsított. A mérkőzésnek ebben a szakaszában Šmid három kettős hibát vétett és 7:6-os állásnál a csehszlovák játékosok két mérkőzés­labdát is elhibáztak, sőt a játszma 20. játékában Mortensen adogatásánál négy játszmalabdát kellett hárítaniuk. Végül is érvényesült nagyobb játéktu­dásuk, nemzetközi tapasztalatuk. TOMÁŠ ŠMÍD: „Az első két játsz­mában úgy játszottunk, ahogy az szükséges volt. Azután az ellenfél lényegesen feljavult és ismét meg­mutatkozott, hogy a Davis Kupa nem könnyű verseny. Mindenesetre örülök, hogy megszereztük a győ­zelmet jelentő harmadik pontot.“ A találkozó utolsó napján a hátra­levő két egyest bonyolították le. LI­BOR PIMEK 6:2, 4:6, 6:4-re győzött PETER BASTIANSEN ellen és ezzel Hradec Královéban már 4:0-ra alakult a mérkőzés állása Csehszlovákia ja­vára. A szövetségi kapitányok megegye­zése alapján a vasárnapi mérkőzése­ket csak két győztes játszmával döntöt­ték el. A kétkezes fonákot játszó teni­szezők küzdelme érdekes és változa­SPORTHIRADO ■ Kézilabda KEK-mérkőzések, férfiak: Szegedi Volán - Szloga Doboj 24:26, nők: Dalma Split - Budapesti Építők 27:19; az előbb említett csapat jutott a döntőbe. ■ A Cseh Labdarúgó Kupa ne­gyeddöntőjében a VTJ Žatec 1:0 (1:0) arányban legyőzte a bajnok Bohemians együttesét, és bejutott az elődöntőbe. ■ Négy előkészületi labdarúgó­mérkőzés: Prešov - Michalovce 3:0 (0:0), Dolné Vestenice - Baník Prievi­dza 0:2 (0:0), DAC - O. Potôň 5:1 (2:0), góllövők: Horváth Béla (2), Audi, Tóth, Ravasz ill. Kohut, DAC - Pov. Bystrica 1:1 (1:0), góllövők: Majoros, ill. Masár. ■ A svédországi Göteborg a szín­helye a gyorskorcsolya-világbaj­nokság férfi összetett versenyének. A világbajnokság első versenyszámát, az 500 méteres sprintet a holland Hil­bert van dér Duim nyerte 39,06 mp-es idővel. A második helyen a kanadai Jacques Thibault végzett 39,28-cal, míg harmadik a norvég Rolf Falk-Lar- sen lett 39,33 mp-cel. A norvég Karl­stad 7:17,62 perces idővel nyerte az 5000 métert. A szovjet Malkov 7:18,60 perccel második volt. A norvég lányok bizonyítottak (ČSTK) - Falunban a Svéd Já­tékok. a síváltókkal folytatódtak. A nők Világ Kupába beszámító versenyén a norvég lányok megismételték szarajevói győ­zelmüket. A második helyen Finn­ország és a harmadikon a Szov­jetunió végzett. Az olimpiai ezüst­érmes csehszlovák váltót Norvé­gia II. csapata is megelőzte. Eredmények - nők, 4x5 km: 1. Norvégia 1:07:28,2, 2. Finnor­szág 1:07:59,8, 3. Szovjetunió 1:08:09,0, 4. Norvégia II. 1:08:22,9, 5. Csehszlovákia (Švu­bová, Paulú, Svobodová, Jeriová) 1:08:54,6 óra. Férfiak, 4x10 km: 1. Svédor­szág 1:51:50,3, 2. Finnország 1:52:14,4, 3. Norvégia II. 1:53:3,4, 4. Norvégia I. 1:54:45,8 óra. tos volt. Pimek ezúttal többet támadott, mint pénteken Mortensen ellen, jól elő­készítette a támadásokat az alapvonal­ról és biztos volt a hálónál. A legjobb dán teniszező az első vesztett játszma után erősíteni tudott és többször kiér­demelte a mintegy 2000 főnyi közön­ség tapsát. Gyorsan mozgott és rend­kívül szívós volt. A döntés a harmadik játszmára maradt, amikor a 9. játékban Bastiensen elvesztette adogatását és a csehszlovák játékos eljutott a győzel­mes befejezésig. Libor Pimek: ,,A vasárnapi mérkő­zés pszichikailag nem volt számom­ra olyan nehéz mint a Mortensen elleni pénteki. Az első játszmában nagyon jól ment nekem, de azután kiegyenlítődött a játék. A győzelmet talán annak köszönhetem, hogy ál­landóan a támadásra kényszerítet­tem magam.“ Peter Bastiansen: „Ezúttal reális esélyem volt a győzelemre, de a vé­gén jobban kellett volna összponto­sítani. Pimek nagyon jó játékos és megmutatta, hogy már jócskán ren­delkezik nemzetközi tapasztalattal.“ Az utolsó mérkőzésen TOMÁŠ ŠMÍD 8:6, 6:3-ra nyert Michael Morten­sen ellen, és ezzel beállította a vég­eredményt. A csehszlovák teniszezők csupán egyetlen játszmát vesztettek. A Šmid - Mortensen találkozónak is sok érdekes mozzanata volt, mindketten gyors, korszerű támadó­játékot mutattak, kitűnő adogatásaik voltak. Az első játszma váratlanul nagy küzdelmet hozott és šmid csak az 57. percben döntötte el kimenetelét a ma­ga javára. A másik játszmában a cseh­szlovák teniszező már 5:2-re vezetett és annak ellenére, hogy egyszer rosz- szul adogatott, végig megtartotta elő­nyét. A végeredmény tehát: Csehszlo­vákia - Dánia 5:0. A következő ellen­fél Franciaország csapata lesz. További eredmények - Christ­church: Új-Zéland - Paraguay 2:3, Le­wis, Simpson - Pecci, Gonzales 3:6, 10:8, 2:6, 4:6, Lewis - Gonzalez 6:3, 6:4, Simpson - Pecci 6:3, 6:3. Perth: Ausztrália - Jugoszlávia 5:0. Edmondson, McNamee - Osztója, Zsivojinovics 6:4, 6:1, 6:4, Fitzgerald- Oreszar 6:3, 6:4, McNamee - Horvát 6:4, 10:8. Új-Delhi: India - Franciaország 1:4, Menőn, A. Armitraj - Leconte, Noah 5:7, 4:6, 6:4, Menon - Leconte 6:2, 5:7, 10:8, A. Armitraj - Noah 4:6, 4:6. Bukarest: Románia - Egyesült Ál­lamok 0:3, Nastase, Segerceanu- McEnroe, Fleming 3:6, 3:6, 4:6. Stuttgart: NSZK - Argentína 0:3. Westphal - Clerc 3:6, 6:3, 3:6, 6:1, 6:8, Maurer, Beutel - Vilas, Clerc 11:13, 4:6, 3:6. SPORTFOGADÁS Sazka telitalálatos szelvénye a kö­vetkező 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 2211111220 1 0 2 A Športka 9. játékhete I. húzá­sának nyerőszámai: 3 4 7 15 27 45 Pótszám: 1 A II. húzás nyerőszámai: 1 20 22 30 35 48 Pótszám: 21 (ČSTK) ■ Hét ország ökölvívói vettek részt Algírban a nemzetközi tornán. Michal Franek a 71 kg-osok súlycso­portjában második, Madura az 57 kiló­sok között a harmadik lett. ■ Az ausztriai Saalseldenben a csehszlovák Alžbeta Havrančíko- vá a 10 km-es női sífutásban a har­madik helyen végzett, míg Kinclová és Jebavá a 4. és 5.-nek értek célba. A szovjet Zabolotszká győzött 32:12,6 perccel honfitársnője, Pticina (32:47,6) előtt. Havrančiková ideje 33:04,0 perc volt. ■ Cooper Montainban az Egye­sült Államok alpesi síbajnokságán Christin Cooper, a szarajevói olim­pia ezüstérmese nyerte a női óriásmű­lesiklást. Az olimpiai aranyérmes Deb­bie Armstrong csak hetedik lett. ■ A lengyelországi Gnierznében folyó nemzetközi ifjúsági ökölvívó­tornán a csehszlovák Česal a 75 kg- osok kategóriájában az elődöntőben legyőzte az NDK-beli Tuczkit és a dön-. tőbe jutott. ■ Az osztrák Raimund Resch nyerte St. Nizier du Moucherotteban az Európa Kupáért folyó síugróver­senyt 219,5 ponttal. A hazai Colin volt a második 214,4 ponttal. , ÄSBitH ý-i - -^ÍÍ2£! ÍTT'ŤHV t íf ŕ* -i- tí u Ut í ! Bastiansen (balról) és Mortensen (jobbról) játszotta a páros mérkőzést a Šmid - Složil kettős ellen a Csehszlovákia - Dánia Davis Kupa-találkozón. Mint ismeretes, a csehszlovák kettős nyert 6:4, 6:3,12:10 arányban. (ČSTK-felv.) LABDARÚGÓ KUPAMÉRKŐZÉSEK Sikeres vendégcsapatok (ČSTK) - Vasárnap lejátszották a Szlovák Labdarúgó Kupa elő­döntőinek mérkőzéseit. A Dukla Banská Bystrica Trnaván döntet­lent játszott, az Inter Bratislava győzött Žilinán, így mind a két csapat nagy lépést tett a döntő felé. SPARTAK TRNAVA-DUKLA B. BYSTRICA 3:3 (1:0), góllö­vők: Filo (2), Martinék, ill. Majz- lík, Takáč, Miškuf. A találkozót 3444 néző előtt Krchňák ve­zette. A vendégcsapat kezdett jobban és többször veszélyeztette ellen­fele kapuját. A hazaiak fokozato­san feljöttek és egyre nagyobb veszélyt jelentettek a vendégek kapujára. Az egyik gyors táma­dásból született a Trnava vezető gólja. Filo először a kapust találta el, majd a visszapattant labdát a hálóba fejelte. A mély talajon helyenként túl kemény belemené- seket láthatott a közönség. Krchňák azonban csak Filo szán­dékos kezezését és Krupčik fele­selését büntette sárga lappal. Szünet után a Dukla két gyors góllal átvette a vezetést. Ezt köve­tően a hazaiak irányították a játé­kot, és a lövésekkel sem fukarkod­tak. A 70. percben Magdolen ka­pus felvágta Brezinát. A megítélt tizenegyest Hodúr lőtte, azonban Magdolen hárított. Már-már úgy tűnt, hogy a hazaiak győznek, amikor két perccel a találkozó vé­ge előtt egy villámgyors ellentá­madásból a Dukla egyenlített. A tavaszi szezon főpróbájának számító mérkőzésen mindkét csa­pat ígéretes teljesítményt nyújtott. ZVL ŽILINA-INTER BRATIS­LAVA 0:1 (0:1), góllövő: Brezík. A találkozón megérdemelt győ­zelmet aratott a vendégcsapat, amely minden vonatkozásban fe­lülmúlta ellenfelét. A sáros, csú­szós talajon nagy gondot okozott a labdakezelés és a pálya rendkí­vüli igényeket támasztott a játéko­■ A svédországi Falunban a finn Miettinen nyerte az északi összetett síversenyt, mely a Világ Kupa kereté­ben folyt. Az olimpiai győztes norvég Sandberg lett a második honfitársa, Anderssen a harmadik. Sandberg kitű­nően futott, de ugrásban csak a 14. volt. A Világ Kupában az NDK-beli Dotzauer vezet 49 ponttal a 48 pontos szovjet Proszvirnin és a 46 pontos Sandberg előtt. ■ Ugyancsak a Világ Kupa kere­tében a szovjet Raisza Szmetanyina nyerte a 10 km-es női sífutást. Ideje 30:43,9 perc. A háromszoros olimpiai aranyérmes, Hämäläinen csak harma­dik lett. Második a svéd Risby 31:13,4 perccel, míg Hämäläinen ideje 31:17,2 volt. A Világ Kupa sorrendje: 1. Hämä­läinen 93, 2.-3 Jeriová (csehszlovák) és Szmetanyina (szovjet) 70 pont. ■ A férfiak 30 km-es sífutóver­senyét a svéd Svan nyerte 1:24:37,0 órával honfitársa, Wassberg (1:25:38,7) és a norvég Lindvall (1:26:03,1) előtt. A Világ Kupában Svan 117 ponttal vezet a 73 pontos finn Kirvesniemi előtt. ■ A kubai kerékpáros körverseny 180 km-es 10. útszakaszát az NDK- beli Gröger nyerte 4:08:17 órával. Má­sodik a hazai Padron 4:08:22 órával. sok erőnlétével szemben is. A vendégek gyorsabban és job­ban kombináltak, míg a hazaiak nehézkes csapat benyomását kel­tették. Csalódást keltett a žilinai támadósor, a játékosok képtele­nek voltak a gólhelyzeteket ki­használni és pontatlan átadásaik az ellenfél malmára hajtották a vi­zet. A mérkőzés sorsa a 12. perc­ben dőlt el, amikor Brezík bombája a jobb kapufáról Žiak hálójába pat­tant. A Cseh Labdarúgó Kupában vasárnap került sor a negyeddön­tő mérkőzéseire. A nagy érdeklő­déssel várt összecsapás a Dukla Praha és a Slávia Praha között a pálya alkalmatlansága miatt el­maradt. A két együttes február 29- én, szerdán méri össze erejét. Škoda Plzeň-Baník Ostrava 1:2 (0:0), góllövők: Kubata, (11- esből) ill. Richter és Válek. A mély talajon a Plzeň lépést tartott a Baníkkal és több gólhely­zetet is kidolgozott, azonban az ostravai védelem, élén Vojáček- kal, a helyén volt. Egy szögletrú­gás után azonban súlyos hibát vétett a hazaiak védelme és a vendégek vezetéshez jutottak. Ezt követően a bányászcsapat vette kezében a karmesteri pálcát, és újabb góllal büntette meg a ha­zai kapus megingását. A Plzeňnek csak az utolsó előtti percben sike­rült szépítenie, amikor Kubata be­rúgta a megítélt tizenegyest. Az Ostrava annak köszönheti győzel­mét, hogy kihasználta a Plzeň hi­báit, míg maga nagyobb hibát nem vétett Bronzérem a síugró VB-n (ČSTK) - Sikeresen szerepel­tek a csehszlovák síugrók a má­sodik csapat-világbajnokságon a svájci Engelbergben. A Pavel Ploc, Jirí Parma, Vladimír Podzi­mek és Ladislav Dluhoš négyes a 90 méteres sáncon 564,1 pon­tot szerzett és az előkelő harma­dik helyen végzett. Az első helyen a várakozásnak megfelelően Finnország végzett. Matti Nykänen, Pentti Kokko- nen, Jari Puikkonen és Marku Pusenius 618,3 pontot szerzett. Nykánen lett a világbajnokság leg­sikeresebb ugrója, 220,0 ponttal, ráadásul a második sorozatban 120,5 méteres ugrással új sáncre­kordot állított fel. A régi rekordot a norvég Bergerud tartotta 119,5 méterrel. Ezüstéremmel térhetnek haza a Német Demokratikus Köztár­saság képviselői, akik 572,2 pontot gyűjtöttek. A csapat-vi- lágbajnokságon 14 ország képvi­seletében 55 síugró vett részt. Czirok szépségdíjas párharca (ČSTK) - Vasárnap befejező­dött a Szlovák Szocialista Köztár­saság ökölvívó-bajnoksága Nové Zámkyban (Érsekújvár). Az egyes súlycsoportokban a következő versenyzők szerezték meg az aranyérmet (elöl mindig a győztes): 51 kg: Bryndzák (ZŤS Komár­no) - Žilka (ZŤS Martin) döntő fölény a 2. menetben, 54 kg: Tóth Csaba (ZŤS Komárno) - Nagy (TJ Nové Zámky) döntő fölény az 1. menetben, 57 kg: Držík (ZŤS Dubnica) - Kiss (OSP Galanta) p. gy., 60 kg: Majchút (ZŤS Martin)- Sztojka Tibor (OSP Galanta) döntő fölény az 1. menetben, 63,5 kg: Czirok (ZŤS Komárno) - Dan- čišák (Hydrostav Jaslovské Bohu- nice) p. gy., a Kovács fivérek tanít­ványa a bajnoki cím védője nyerte a nap legszebb párharcát. 67 kg: Jucha (OSP Galanta) - Bod- ňanský (TJ Nové Zámky) p. gy., 71 kg: Lakomý (ZŤS Komárno)- Vajda (OSP Galanta) p. gy., 75 kg: J. Franek (ZŤS Martin) - Lačšek (ZŤS Martin) mérkőzés nélkül, 81 kg: Kavenčiak (ZŤS Dubnica) - Kovács (OSP Galanta) döntő fölény a második menetben, 91 kg: Czuba (Lok. Košice)- Benc (ČH Bratislava) p. gy.,, 91 kg fölött: Turek (ZŤS Dubnica)- Hrivňák (Lok. Košice) p. gy. A szakemberek megítélése szerint a bajnokság legjobb összecsapása a két veterán, Ko­vács (OSP Galanta) és Strasszer (Hydrostav J. Bohunice) küzdelme volt az elődöntőben. A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA + A 20 éven aluli csehszlovák válogatott, amely a Dukla Praha né­ven szerepel a Karnevál Kupán Via- reggióban, megnyerte második mér­kőzését is. Az együttes 2:1 (1:1) arányban győzött az ÁS Roma ellen és veretlenül áll az I. csoport élén. A mér­kőzésre rendkívül kedvezőtlen körül­mények között, Viareggiótól mintegy 50 km-re Monti di Lucianában került sor. A zuhogó esőben a csehszlovák lab­darúgók jobban alkalmazkodtak a fel­ázott talajhoz és végig mérsékelt fölény­ben játszottak. Góllövők: 35. p Kukle- ta, 70. p Grussmann, ill. 43. p Baldieri. További eredmények - I. csoport: Pi­sa - Universitaea Craiova 2:4. A cso­port sorrendje: 1. Dukla Praha 4, 2. AS Roma 2, 3. Craiova 2, 4. Pisa 0 pont. II. csoport: Groningen - Inter Milano 3:2, AC Napoli - Dinamó Zágráb 1:0. A sor­rend: Napoli 4, Inter 2, Groningen 2, Zágráb 0 pont. III. csoport: Santiago- AC Milan 0:3, Lazio Roma - Notting­ham Forest 2:3. A sorrend: AC Milan 4, Lazio 2. Nottingham 2, Santiago 0 pont. IV. csoport: Eintracht Frankfurt- Fiorentina 2:0, AC Torino - Algéria 6:1. A sorrend: Torino 4, Fiorentina 2, Eintracht 2, Algéria 0 pont. A csehszlo­vák válogatott utolsó csoportmérkőzé­sét ma játssza Viareggióban a Craiova ellen. + Az angol bajnokság 28. fordu­lójának eredményei: Aston Villa- Wolverhampton Wanderers 4:0, Leicester City - Ipswich Town 2:0, Liverpool - Quen’s Park Rangers 2:0, Manchester United - Sunder­land 2:1, Norwich City - West Ham United 1:0, Nottingham Forest - Ar­senal 0:1, Southampton - Luton Town 2:1, Stoke City - Notts County 1:0, Tottenham Hotspur - Birming­ham 0:1, Watford - Everton 4:4, West Bromwich Albion - Coventry City 1:1. + A skót liga eredményeiből: Celtic- Hearts 4:1, Dundee - Glasgow Ran­gers 1:3, Hibernians - Aberdeen 0:2, Motherwell - St. Johnstone 1:0, St. Mirren - Dundee United 2:2. + Az NDK bajnokságának 15. for­dulójában a következő eredmények születtek: Rot-weiss Erfurt - Magde­burg 3:1, Carl Zeiss Jena - Union Berlin 4:1, Karl-Marx-Stadt - Dyna­mo Dresden 1:1, Chemie Leipzig- Chemie Halle 2:0, Vorwärts Frank­furt - Lokomotíve Leipzig 3:2, Dyna­mo Berlin - Hansa Rostock 3:1, Stahl Riesa - Wismut Aue 0:0. + A francia bajnokság 28. fordulójá­nak eredményei: Nantes - Bordeaux 0:1, Monaco - Bastia 1:0, Paris SG- Auxerre 1:2, Toulouse - Strasbourg 1:0, Laval - Nancy 1:1, Metz - Rouen 1:1, Lens - Sochaux 1:0, Toulon - Lille 0:3, Brest - Nimes 2:0, St. Etienne- Rennes 1:0. ♦ Az NSZK bajnokságának ered­ményeiből: Bayern München- Braunschweig 6:0, Majna/Frank­furt - Offenbach 3:0, Hamburg- Düsseldorf 5:2, Kaiserslautern- Bielefeld 6:0, Dortmund - Leverku­sen 3:0, Borussia Mönchengladbach- Bochum 4:2, FC Köln - Mannheim 2:0, Nürnberg - Werder Bremen 2:0. A spanyol bajnokság 25. forduló­jának előrehozott mérkőzésén a Real Madrid 2:1-re verte a Barce’lonát. EREDMÉNYEK - ESEMÉNYEK - EREDMÉNYEK