Új Szó, 1983. január (36. évfolyam, 1-25. szám)

1983-01-31 / 25. szám, hétfő

Alpesi sí Világ Kupa Az osztrákok nagy napjai Enn első győzelme három év után • öt osztrák lány az első tíz között • Stenmark harmadik • Elmosta az eső a versenyt • Harminchétén kiestek (t -uk) -Az idei hó nélküli tél sok-sok gondot okozott eddig az alpesi sí Világ Kupa szervezőinek, versenyzőinek. Sorra maradtak el a versenyek, így aztán - amint csak alkalom adódik - igyeksze­nek behozni a lemaradást. Nem csoda hát, hogy nagyüzem volt a hét végén a sportágban, a férfiak Kranjszka Gorában léptek színre, a nők pedig Les Diablerets-ben. A szombat az osztrákok nagy napja volt. A jugoszláviai Kranjsz­ka Gorában megrendezett óriás­műlesiklás Hans Enn győzelmét hozta. Ez volt az osztrák fiú első diadala három év után a Világ Kupában (időközben többször nyerte az első futamot, s lett örök második). Enn ismét a legjobb időt érte el az első futamban a tél legnehezebb óriásműlesikló szá­mában a meredek, kemény, 357 méter szintkülönbségű pályán. A második futamban is nagyon jól tartotta magát, s ez végül az első helyet jelentette számára. Az első futamban a második helyen vég­zett svéd Ingemar Stenmark a má­sodikban kevésbé agresszívnak tűnt a pálya alsó részében - pedig a felső szakaszban nagyszerű részideje volt - s így a fiatal svájci Max Julen mögött csak a harma­dik helyet tudta megszerezni. Annemarie Moser-Pröll óta nem volt olyan sikerük az oszt­rák lányoknak, mint szombaton Les Diablerets-ben. Dt verseny­zőjük végzett az első tízben. A győzelmet a svájci Doris de Agostini szerezte meg, s mindjárt utána két osztrák, Kirchler és Witzthum következett. A legjobb részidőt Kirchler érte el, az alsó részben azonban néhány apró hi­bát vétett. A versenyt nagyszerű feltételek között bonyolították le, ideális pályán (2112 m, 505 m szintkülönbség), s így a maga­sabb rajtszámmal indulók is jó idő­vel értek célba. A csehszlovák lányoknak viszont nem hozott si­kert, Charvátová kiesett, Gantne­rová pedig nem került az első húszba. Szombaton ideális pálya, nagy­szerű idő, vasárnap ezzel szem­ben zuhogó eső, felázott pálya várta Les Diablerets-ben a VK idei ötödik női műlesikló versenyének résztvevőit. Az első futamban Hanni Wenzel, Dorota Tlalka, Quario volt az élen a sorrend, E. Hess az ötödik helyen állt. A cseh­szlovák részvevők közül Charvá­tová ismét nem ért célba. A máso­dik futamban az olasz Rosa-Ma- ria Quario agresszívan futva na­gyon jó idővel behozta a ritmusból kissé kizökkent Tlalkát, s meg­előzte az élen álló Wenzelt is. Hess egy súlyos hiba után még hátrább került a ranglistán. Vasárnapra melegebb lett az idő Kranjszka Gorában is, s a ren­dezőknek nem kevés erőfeszítés­be került, hogy a pályát alkalmas­sá tegyék a versenyre. Hogy ez csak úgy-ahogy sikerült nekik, példázza a számos kiesés. Főleg a kockáztatni akaró nagyágyúkat érte utol a balsors, többek között ELSÓ LÉPÉS A BENTMARADÁS FELÉ Spartak Komárno - OSP Galanta 14:6 Soha ennyi néző ezúttal kb. 2 ezer - nem volt a komáromi (Komárno) sportcsarnokban, mint szombaton este a Spartak-OSP Galanta ökölvívó-mérkőzésen, amely az I. ökölvívó-liga kiesési rangadója volt. Nem volt nehéz megállapítani már az első pillanat­ban, hogy a sok néző hazai győzelmet akar látni, és ebben a várakozásában nem is kellett csalódnia. A bentmaradás szem­pontjából oly szükséges két pont otthon maradt, mégha ez nem is teljesen a hazai csapat érdeme. Ugyanis - anélkül, hogy a komáro­miak sikerének értékét kisebbíteni szándékoznánk, - el kell monda­nunk azt is, hogy ebben nagy mértékben közrejátszott a tény: a vendégcsapat messze nem a legjobb összeállításban szerepelt! Mintha a bajnokság második félideje nem lenne számukra is létfontosságú... 51 kg: Most mutatkozott be a felnőttcsapatban Ferenczi, a hazai ökölvívás egyik legna­gyobb ígérete. A várakozásnak megfelelően nyert nem egészen egy menet alatt Pudmericzky Jó­zsef ellen, aki becsülettel próbált megfelelni a számára túl nagy fel­adatnak. 2:0. 54 kg: Kényszerből került a galán- tai Balázs ebbe a súlycsoportba, és ö sem töltött egy menetet a szorítóban Tóth Csaba ellen. 4:0. 57 kg: A hazaiak sérelmezték, hogy ezt a mérkőzést nem Szeder nyerte Mikula ellen, aki ugyan­csak kényszerből bokszolt ebben a súlycsoportban, de aktívabb volt, és szépített: 4:2. 60 kg: ellenfél nélkül szerezte Hrabovszki a két pontot: 6:2. 63,5 kg: Újonc - Cirok - mutatko­zott be a hazaiaknál, és nyert Morei ellen, akinek eredeti súly­csoportja sem ez, hanem a 60 kg: 8:2. 67 kg: Egyetlen vitatható döntése volt Kovács Sándornak a csapat­összeállításnál, mégpedig az, hogy Leškót küldte szorítóba Vi­dal ellen, hiszen aligha volt kétsé­ges jóelőre, hogy három menetig nem tart ez az összecsapás. Az első menetben véget ért Vidal döntő fölényével: 8:4. 71 kg: Jobbnak látszott a galántai Vajda, de megintették a harmadik menetben, miután a másodikban Várhegyi a padlón is volt, majd ezt követően csaknem fél perccel rövidebb volt a menet! - 10:4. 75 kg: A találkozó legjobb mérkő­zésén a veterán Kovács két me­neten keresztül vívott egyenrangú küzdelmet Boťanskýval, aki a harmadikban megrendítette el­lenfelét és nyert. 12:4. 81 kg: Már csak a szépítésre maradt reménye a vendégcsapat­nak, és ezt Pudmericzky László szép ökölvívással meg is tette Tömőik ellenében. Vitathatatlan győzelem: 12:6. + 81 kg: A galántai Paszterkót kétszer is intették, egyszer rászá­molt a mérkőzésvezető (ami nem látszott indokoltnak), egyszer Šu- bákot is számolták - talán kétszer is lehetett volna. Nem szép mér­kőzésen Šubáknak „szavaztak bizalmat“ a pontozók - 14:6. Kovács Sándor: ,,A győzelem után most már bentmaradunk!“ Ivan Zelenák: „Két esetben is - Vajdánál és Paszterkónál - úgy érzem, megkárosítottak a ponto­zók. Nehéz helyzetbe kerültünk!“ A 10. forduló további eredmé­nyei: Uhelné sklady Praha-Vítko- vice 14:6, Spartak Dubnica-RH Ústí nad Labem 10:10, Škoda Č. Budéjovice-Dukla Olomouc 10:10, ZŤS Martin-Hydrostav Jas- lovské Bohunice 12:8. A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA A nyugatnémet bajnokság 19. fordulójában a következő ered­mények születtek: Kaiserslau- tern-Köln 3:2, Schalke-Stuttgart 1:3, Nürnberg-Borusszia Mön- chengladbach 1:0, Werder Bre­men-Hamburger SV 3:2, Düssel­dorf-Bayern München 3:5, Karls­ruhe SC-Bochum 0:0. Leverkus- sen-Eintracht Frankfurt "1:1. Braunschweig-Bielefeld 3:0. Dort­mund-Hertha Nyugat Berlin 2:1. - Az élcsoport állása: Hamburger SV 28, Bayern München 27, Stutt­gart 26 ponttal. Bangkokban nemzetközi Juni- or-torna kezdődött. Az első mér­kőzésen Lengyelország fiatal kép­viselői 1:0 arányban bizonyultak jobbnak Ománnál. A mérkőzés során elődöntő gólt a 29. percben Dobrowolski lőtte. Stenmarkot, Phil Mahre-t, Gas- poz-t, Viont, Lüthyt, s a hazaiak üdvöskéjét, Bojan Krizsajt is. így aztán elmaradt a várt jugoszláv siker, helyette az első futamban az idén már győztes svéd Strand, Stenmark iskolatársa bizonyult a leggyorsabbnak. Mögötte a liechtensteini Wenzel (Hanni fi­vére) és az osztrák Orlainsky kö­vetkezett. A második futamban tovább fo­gyatkozott a célba érők száma (a 74 induló közül fele kiesett). Kie­sett a 2. és 3. helyen álló Wenzel és Orlainsky is, így fölborult az előzetes sorrend. No és azért is, mert az előző futamban 4. osztrák Gruber gyors, de okos futással megelőzte Strandot. így aztán tel­jes lett a hétvége osztrák sikerlis­tája. A csehszlovák Šoltýs a 21. lett. Eredmények: Nők, Les Diab- lerets, Lesiklás - 1. Agostini (svájci) 1:24,26, 2. Kirchler 1:25,13, 3. Witzthum (osztrákok) 1:25,44, 4. Walliser (svájci) 1:25,91. Műlesiklás: 1. Quario (olasz) 1:21,72, 2. H. Wenzel (liechten­steini) 1:22,29, 3. D. Tlalka (len­gyel) 1:22,50, 4. Steiner (osztrák) 1:22,69, 5. P. Wenzel (liecht.) 1:22,72. Férfiak, Kranjszka Gora, Űriás- múlesiklás - 1. Enn (osztrák) 2:24,19, 2. Julen (svájci) 2:24,45, 3. Stenmark (svéd) 2:24,89, 4. Erlacher (osztrák) 2:24,93, 5. Ph. Mahre (amerikai) 2:25,16. Műlesiklás: 1. Gruber (osztrák) 1:28,62, 2. Strand (svéd) 1:28,96, 3. Canac (francia) 1:29,43, 4. de Chiesa (olasz) 1:29,77 A Világ Kupa férfi összetett versenyének állása: 1. Müller (svájci) 123, 2. Zurbriggen (svájci) 110, 3. Stenmark 102, 4. Lüscher (svájci) 101, 5-6, Ph. Mahre és Weirather (osztrák) 95 p. A női összetett verseny állá­sa: 1. McKinney (amerikai) 162, 2. Wenzel (liechtensteini) 161, 3. Hess (svájci) 135, 4. Kirchler (osztrák) 120. i SPORTFOGADÁS A SAZKA 5. játékhetének 12 talá- latos szelvénye a következő: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 021112121 1 2 0 A Športka 5. játékhetének nye­rőszámai: I. húzás: 16 19 31 32 43 46 pótszám 18 II. húzás: 11 14 37 39 41 45 pótszám 31 A sikeres szombat után vasárnap is joggal örülhettek az osztrákok: Franz Gruber (balra) öt év után az első műlesikló győzelmet szerezte számukra a VK-ban. Jobbra a szombati női lesiklás két svájci résztve­vője, balról a negyedik helyezett Walliser és a győztes de Agostini (ČSTK-félv.) növelhette volna, de Oslizlo nagy helyzetben nem talált Orenič ka­pujába. A támadások hevében a hazaiak megfeledkeztek a felező vonalnál maradt Vincentről, majd Jozef Lukáčról, akik egyéni akció­ból megfordította a mérkőzés állá­sát. Az utolsó percben a Brno lehívta kapusát, de az egyik hát­védje ismét hibázott és V. Lukáč megpecsételte a Zetor sorsát. Brno a szakadék szélén Az I. jégkorong-liga 35. forduló­jának utolsó mérkőzését szomba­ton játszották Brnóban. A hazaiak­nak égető szükségük lett volna a győzelemre, hiszen az utolsó előtti helyen állnak, és a sereghaj­tó Kladno jól hajrázik (az utolsó három mérkőzésen nem vesztett). A nagy tét rányomta bélyegét a brnóiak játékára, igyekezetük­ben óriási hibákat vétettek, és azokat a tapasztalt kassai jégko- rongozók kihasználták. A Brno helyzete kezd kritikussá válni, mert a 36. fordulóban, február 1- én Bratislavában lépnek pályára és a Slovan sincs olyan helyzet­ben, hogy osztogathatná a ponto­kat. A 36. forduló további párosítá­sa: Kladno-Jihlava, Č. Budéjo- vice-Gottwaldov, Vítkovice-Lit- vínov, Sparta-Pardubice, Koši- ce-Plzeň. Zetor Brno-VSŽ Košice 4:6 (1:2, 2:1, 1:3). Brno, 2000 néző. Gólütők: Še- bela, Havlíček, Galko, Železný, illetve V. Lukáč (2), Baro- chovský, Ihnačák, Faith és J. Lukáč. Az alacsony színvonalú mérkő­zés izgalmakban bővelkedett. A hazaiak határtalan lelkesedés­sel, de rengeteg hibával játszot­tak. Bár a kassai csapat sem nyúj­tott kiemelkedő teljesítményt, a brnóiak megingásait kihasználva biztosan győzött. A Zetor jól kez­dett, és már a 26. mp-ben veze­téshez jutott. Az előny nem nyug­tatta meg a játékosokat és a har­mad végén már a vendégek ve­zettek. Az utolsó játékrészben nagy akarással játszott a Brno és 4:3-as vezetésre tett szert. Előnyét még Az I. liga állása 1. Jihlava 35 21 5 9 134:84 47 2. Vítkovice 35 21 4 10 152:140 46 3. Pardubice 35 18 4 13 134:103 40 4. Č. Budéjovice 35 17 5 13 125:116 39 5. Košice 35 17 3 15 146:147 37 6. Litvinov 35 14 7 14 142:126 35 7. Gottwaldov 35 14 4 17 143:138 32 8. Sparta 35 13 5 17 108:113 31 9. Slovan 35 13 4 18 110:133 30 10. Plzeň 35 10 10 1 5 1 06:136 30 11. Brno 35 11 6 18 115:142 28 12. Kladno 35 10 5 20 111:148 25 Jégkorong SZNL­A 37. forduló nem hozott na­gyobb meglepetést. Az élen álló Trenčín idegenben aratott győzel­met, míg az őt követő Nitra hazai jégen szerzett két pontot. így a ka­tonacsapat változatlanul 12 pon­tos előnnyel vezet. Eredmények: Zvolen - Trenčín 3:9 (2:1, 1:4, 0:4), Nitra - B. Bystrica 5:2, (1:0, 4:0, 0:2), Žilina - Martin 3:0 (1:0, 1.0, 1:0). Prešov - L. Mikuláš 1:2, (0:1, 0:1, 1:0). Poprad - Ska­lica 4:2 (2:1, 0:0, 2:1) Dubnica -Sp. Nová Ves 6:3 (3:1, 1:1, 2:1). Az állás: 1. Trenčín 66, 2. Nitra 54, 3. Martin 46, 4. Zvolen 46, ... 10. B. Bystrica 24, 11. Prešov 18, 12. Sp. Nová Ves 12 pont. Kosárlabda-liga Újabb lépés a bajnoki cím felé Már a szombati forduló előtt eldőlt, hogy a férfi ligát követő egyik rájátszásos tornát, amely­nek tétje az 1-6. hely végleges elosztása, Bratislavában bonyolít­ják le. A helyosztó házigazdája, az Inter Bratislava a jelek szerint jó helyzetből rajtol majd a bajnoki cím elnyeréséért folyó küzdelmek­ben: ezúttal a tavalyi bajnok VŠ Praha fölött aratott - a nem is meggyőzően - győzelmet, s így továbbra is négy ponttal áll a ta­bella élén. A többi mérkőzésen érvényesült a papírforma, a házi­gazdák a Prievidza kivételével biz­tosan győztek. A vendégcsapatok közül a Prievidzán győzelmet el­érő Zbrojovkán kívül a Svit tartotta magát a legjobban. (Munkatársunktól) - Inter Bra- tislava-VŠ Praha 94:87 (43:50). Az első pillanatokban a prágai csapat ragadta magához a kezde­ményezést, 2:8-ra elhúzott. Ekkor úgy tűnt, a hazaiak kicsit észhez kaptak, egy kosárnyira megközelí­tették a volt bajnokot, de többre nem tellett erejükből. Újra a prágai főiskolások, főleg a kapitány, Žuffa ideje következett, s a félidő dere­káig 12 pontra nőtt a kékek elő­nye. A hazaiak kettős cserével próbálták kizökkenteni a vendég­együttest a lendületből, ami rész­ben sikerült is (a támadások át- ütőbbek lettek), s az eredmény: hat pontot lefaragott az Inter a hát­rányból. A félidő vége felé nem mindennap látott „baleset“ zavar­ta meg a játékot: a hazaiak 5-ös számú játékosa, a fiatal Kevenský igyekezett kosárba pöckölni a le­pattanó labdát, s közben véletle­nül ráakaszkodott az abroncsra. Az eltörött, s emiatt jó húsz percig szünetelt a játék. A nem egész három perces folytatásban semmi- különösebb változás nem történt az eredmény alakulásában. A szünet után fej fej melletti küzdelem folyt - a hazaiak kosár­ba találtak, a vendégek kontráz­tak. így ment ez a 4. percig, ekkor a sárga-feketék néhány fölösleges hibát követtek el, s a prágai fiúk újra kilenc ponttal elhúztak. Már- már érett a meglepetés (az idén Skála, Klimeš, Ptáček nélkül ját­szó együttes, amely ezen a talál­kozón a válogatott Hraškát is nél­külözte, eddig nem remekelt), de a főiskolások is elhibáztak né­hány akciót. Az ezekben a pillana­tokban nyújtott játékért, bizony, egyik csapatnak sem ítéltünk vol­na oda szépségdíjat. A félidő de­rekán először jött föl két pontnyira az Inter, röviddel utána Padrta egyenlített, majd a vezetést is megszerezte. A hajrában sikerült a bajnokságra pályázó hazai együttesnek kiharcolni a győzel­met, persze, ebben az is közreját­szott, hogy a prágai Žuffának csaknem a 2. félidő elejétől négy személyi hibája volt, Bríza pedig kipontozódott. A legtöbb pontot Padrta 32, Kropilák 23, Mašura 13, ill. Žuffa 37, Matušu 17 és Pospíšil 16 érte el. (urbán) További eredmények: Pardubice - Handlová 95:72 (51:24). Legtöbb pont: Skála 21, Kulik 19, illetve Palló 26, Oleríny 16, Prievidza - Zbrojovka 77:79 (45:41). Legtöbb pont Benický 22, Kristiník 19, illetve Nečas 20, Jim- ramovský 16, NHKG - Svit 77:76 (39:36), Legtöbb pont: Kocián 17, Votroubek 13, illetve Michalik 25, Pažický 23. Olomouc - Žilina 110:85 (52:39) Legtöbb pont: Kur- čík 24, Ptáček 21, illetve Beránek 29, Hrnčiar 14. Az élcsoport: 1. Inter 29, 2. Pardubice 25, 3. Olo­mouc 25 pont. Nők: A 10. fordulóban az éllo­vas Sparta nagyarányú győzel­met aratott a ZŤS Košice fölött, és ezzel megerősítette vezetését. A második helyért folyó küzdelem­ben a KPS Brno minimális arány­nyal győzött a prágai VŠ Praha fölött. Eredmények: Sparta - ZŤS Košice 96:70 (46:36), Prešov - Slovan 79:76 hosszabbítás után (71:71, 45:37). Lok. Košice - Ru­žomberok 79:59 (35:31 ), KPS Brno - Slávia VŠ Praha 71:70 (31:46). Az élcsoport: 1. Sparta 18, 2. VŠ Praha 17, 3. KPS Brno 17 pont. ÚJ SZÚ 6 1983. I. 31.